• <
siemens_gamesa_2022

Rosjanin latał dronem, teraz święta spędzi w więzieniu

sg

23.11.2022 21:52 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosjanin latał dronem, teraz święta spędzi w więzieniu

Partnerzy portalu

Rosjanin latał dronem, teraz święta spędzi w więzieniu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Sąd w Norwegii w środę skazał obywatela Federacji Rosyjskiej na 90 dni więzienia za loty dronem. 34-letni Rosjanin został skazany za naruszenie przepisów sankcyjnych, które zabraniają obywatelom Rosji korzystania z dronów w Norwegii - pisze agencja dpa, powołując się na lokalne media norweskie.

Skazany twierdził, że nie wiedział o zakazie. Według mediów przybył do Norwegii w październiku, aby zrobić zdjęcia norweskiej przyrody za pomocą drona.

Podniesione alerty po Nord Stream

Jesienią władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi. Po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych aktami sabotażu, norweskie siły zbrojne zwiększyły patrole na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym, gdzie znajduje się infrastruktura energetyczna.

Jacek Tarociński ekspert do spraw polityki bezpieczeństwa i obrony z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, mówił w rozmowie z PAP pod koniec października, że Rosjanie posługują się prostymi, tanimi dronami do wzbudzania zamieszania i obserwacji europejskiej infrastruktury krytycznej. Zebrane w ten sposób dane mogą posłużyć do przeprowadzenia ewentualnego sabotażu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.