• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Norwegia zwiększyła kontrole gazociągów po uszkodzeniu Nord Stream

gm

27.10.2022 13:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Norwegia zwiększyła kontrole gazociągów po uszkodzeniu Nord Stream

Partnerzy portalu

Norwegia zwiększyła kontrole gazociągów po uszkodzeniu Nord Stream - GospodarkaMorska.pl

Zwiększyliśmy liczbę inspekcji rurociągów w związku z podejrzeniem eksplozji przy gazociągu Nord Stream - poinformował w czwartek Frode Leversund, szef norweskiej infrastruktury gazowej Gassco.

"Wspólnie z Equinor (przedsiębiorstwo naftowe, dawniej Statoil - PAP) zintensyfikowaliśmy program inspekcji w związku z zaistniałą sytuacją" - przekazał agencji Reutera Leversund.

Jak dodał, kontrole przeprowadzane są na podstawie oceny ryzyka. Nie ujawnił jednak, które z obiektów są najbardziej narażone na ewentualny sabotaż.

Z danych Refinitiv wynika, że norweski statek Havila Subsea, wyposażony w podwodne pojazdy, przez dwa ostatnie tygodnie sprawdzał gazociągi do Niemiec oraz Belgii. Natomiast statek Volantis odwiedził kluczowy węzeł transportu gazu Sleipner.

Wcześniej norweski rząd zdecydował o dodatkowych patrolach wojska oraz wojsk terytorialnych wokół krytycznej infrastruktury gazowej oraz naftowej.

Gassco obsługuje sieć gazociągów o długości 8800 km, łączących Norwegię z Wielką Brytanią oraz Europą kontynentalną, a także norweską część Baltic Pipe, dostarczającego Polsce gaz przez terytorium Danii. W tym roku Norwegia stała się głównym dostawcą gazu do Europy po ograniczeniu dostaw tego surowca przez Rosję.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.