Norweskie firmy Vårgrønn, Agder Energi oraz Green Investment Group (GIG) połączyły siły w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w strefie Sørlige Nordsjø II.
Przedstawiciele Vårgrønn i Agder Energi już wcześniej współpracowali ze sobą. Do norweskiego duetu dołącza GIG jako największy na świecie deweloper zielonej infrastruktury. Konsorcjum będzie ubiegać się o pozwolenie na lokalizację farmy wiatrowej na norweskim obszarze Sørlige Nordsjø II o potencjale do 3 GW zainstalowanych w offshore wind.
– Cieszymy się, że możemy zaprezentować unikalny zespół zajmujący się morską energetyką wiatrową, który łączy w sobie osiągnięcia w zakresie globalnej energetyki wiatrowej, doświadczenie i zrozumienie regionalnej infrastruktury sieciowej i projektowania rynku, a także silne relacje z przemysłem dostawców morskich i łańcuchem wartości. (…) Jesteśmy w stanie stawić czoła najostrzejszej konkurencji w wyścigu o licencje na rozwój morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Olav Hetland, szef Vårgrønn.
Strefa Sørlige Nordsjø II jest jednym z dwóch obszarów wytypowanych przez rząd norweski do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki bliskości europejskiego rynku energii elektrycznej, niewielkiej głębokości morza i dobrym warunkom wiatrowym obszar Sørlige Nordsjø II jest szczególnie odpowiedni do produkcji energii na dużą skalę.
50 GW w norweskim sektorze offshore wind
„Wizja 50 GW w 2050 roku” - analiza społeczno-ekonomiczna przeprowadzona przez Thema Consulting w imieniu Agder Energi i Vårgrønn, pokazuje jak morska energetyka wiatrowa w Norwegii może generować duże ilości energii odnawialnej, tworząc zatrudnienie w liczbie ponad 50 tys. etatów oraz rynek towarów i usług przekraczający wartość 100 mld NOK rocznie w Norwegii do 2050 roku.
– Stworzenie nowego przemysłu jest głównym celem Norwegii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. Ściśle współpracujemy z norweską branżą dostawców i cieszymy się, że możemy przyczynić się do silnego zaangażowania konsorcjum w tworzenie lokalnych miejsc pracy i aktywności dostawców. Jednocześnie norweski przemysł morskiej energetyki wiatrowej wniesie realny wkład w transformację energetyczną w Europie – powiedział Steffen Syvertsen, dyrektor wykonawczy Agder Energi.
Vårgrønn i Agder Energi będą posiadać po 37,5 procent, a Green Investment Group 25 procent udziałów w konsorcjum. Vårgrønn będzie firmą kierującą projektem. Jest to norweski deweloper energii odnawialnej założony przez globalną firmę energetyczną Eni i norweskie przedsiębiorstwo energetyczne HitecVision. W ramach tego samego partnerstwa powstała również spółka Vår Energi, a w oparciu o tę wieloletnią współpracę Vårgrønn zapewnia konsorcjum unikalne norweskie kompetencje w dziedzinie offshore, wiedzę lokalną, doświadczenie finansowe i przedsiębiorczość. Agder Energi jest jednym z wiodących norweskich producentów energii elektrycznej, posiadającym wieloletnie doświadczenie w rozwoju odnawialnych źródeł energii, podmorskich połączeń międzysystemowych oraz inżynierii systemów energetycznych. Firma jest też regionalnym operatorem sieci, który będzie odpowiedzialny za norweskie połączenie lądowe z Sørlige Nordsjø II.
Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji
Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw
W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej
Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku
Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych