• <
BOTA_FILM_2021

Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind

16.08.2021 12:30 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind
Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Norweskie firmy Vårgrønn, Agder Energi oraz Green Investment Group (GIG) połączyły siły w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w strefie Sørlige Nordsjø II.

Przedstawiciele Vårgrønn i Agder Energi już wcześniej współpracowali ze sobą. Do norweskiego duetu dołącza GIG jako największy na świecie deweloper zielonej infrastruktury. Konsorcjum będzie ubiegać się o pozwolenie na lokalizację farmy wiatrowej na norweskim obszarze Sørlige Nordsjø II o potencjale do 3 GW zainstalowanych w offshore wind.

– Cieszymy się, że możemy zaprezentować unikalny zespół zajmujący się morską energetyką wiatrową, który łączy w sobie osiągnięcia w zakresie globalnej energetyki wiatrowej, doświadczenie i zrozumienie regionalnej infrastruktury sieciowej i projektowania rynku, a także silne relacje z przemysłem dostawców morskich i łańcuchem wartości. (…) Jesteśmy w stanie stawić czoła najostrzejszej konkurencji w wyścigu o licencje na rozwój morskiej energetyki wiatrowej – powiedział  Olav Hetland, szef Vårgrønn.

Strefa Sørlige Nordsjø II jest jednym z dwóch obszarów wytypowanych przez rząd norweski do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki bliskości europejskiego rynku energii elektrycznej, niewielkiej głębokości morza i dobrym warunkom wiatrowym obszar Sørlige Nordsjø II jest szczególnie odpowiedni do produkcji energii na dużą skalę.

50 GW w norweskim sektorze offshore wind

„Wizja 50 GW w 2050 roku” - analiza społeczno-ekonomiczna przeprowadzona przez Thema Consulting w imieniu Agder Energi i Vårgrønn, pokazuje jak morska energetyka wiatrowa w Norwegii może generować duże ilości energii odnawialnej, tworząc zatrudnienie w liczbie ponad 50 tys. etatów oraz rynek towarów i usług przekraczający wartość 100 mld NOK rocznie w Norwegii do 2050 roku.

– Stworzenie nowego przemysłu jest głównym celem Norwegii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. Ściśle współpracujemy z norweską branżą dostawców i cieszymy się, że możemy przyczynić się do silnego zaangażowania konsorcjum w tworzenie lokalnych miejsc pracy i aktywności dostawców. Jednocześnie norweski przemysł morskiej energetyki wiatrowej wniesie realny wkład w transformację energetyczną w Europie – powiedział Steffen Syvertsen, dyrektor wykonawczy Agder Energi.

Vårgrønn i Agder Energi będą posiadać po 37,5 procent, a Green Investment Group 25 procent udziałów w konsorcjum. Vårgrønn będzie firmą kierującą projektem. Jest to norweski deweloper energii odnawialnej założony przez globalną firmę energetyczną Eni i norweskie przedsiębiorstwo energetyczne HitecVision. W ramach tego samego partnerstwa powstała również spółka Vår Energi, a w oparciu o tę wieloletnią współpracę Vårgrønn zapewnia konsorcjum unikalne norweskie kompetencje w dziedzinie offshore, wiedzę lokalną, doświadczenie finansowe i przedsiębiorczość. Agder Energi jest jednym z wiodących norweskich producentów energii elektrycznej, posiadającym wieloletnie doświadczenie w rozwoju odnawialnych źródeł energii, podmorskich połączeń międzysystemowych oraz inżynierii systemów energetycznych. Firma jest też regionalnym operatorem sieci, który będzie odpowiedzialny za norweskie połączenie lądowe z Sørlige Nordsjø II.

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.