Norwegia wynegocjowała zakup czterech okrętów podwodnych od niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems - poinformował we wtorek norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen.
Według Bakke-Jensena kontrakt na zakup czterech okrętów podwodnych wraz z wyposażeniem, został wynegocjowany na kwotę o 45 mld koron (ok. 4,43 mld euro).
"Dokument jeszcze nie został podpisany. Czekamy na zgodę niemieckiego parlamentu" - przekazał.
Umowa ze stocznią ThyssenKrupp jest możliwa dzięki współpracy z władzami Niemiec, które u tego producenta zamówiły dwa okręty tego samego typu.
Norweski parlament Storting zatwierdził w 2017 budżet w wysokości 41,4 mld koron na zakup nowych okrętów podwodnych. Inwestycja ma związek ze wzrostem znaczenia Arktyki. Pierwotnie jednostki miały zostać wprowadzone do służby w 2026 roku, najnowszy termin to 2029 rok.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty