Kongsberg Defence & Aerospace podpisał kontrakt na dostawę pocisków Naval Strike Missile (NSM) i związanego z nimi sprzętu do Danii. Wartość zamówienia wynosi 2,1 mld koron norweskich (ok. 750 mln złotych). W ten sposób duńskie siły zbrojne stają się kolejnym krajem, który ma wykorzystywać to uzbrojenie.
Norweska firma poinformowała, że Organizacja Zakupów i Logistyki Duńskiego Ministerstwa Obrony (Danish Defence Acquisition and Logistics Organisation, DALO, lub Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse, FMI) nabywa pociski NSM i sprzęt dla swoich fregat typu Iver Huitfeldt, które mają wykorzystywać to uzbrojenie. Jak również podała, następowało to w ramach przyspieszonego procesu nabycia. Miało to strukturę sprzedaży rząd-rząd (G2G) między duńskim a norweskim podmiotem odpowiedzialnym za zamówienia wojskowe. W związku z tym Kongsberg podpisał umowę z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (Forsvarsmateriell, FMA).
– Z przyjemnością witamy Danię w grupie krajów, które wybrały NSM,
umacniając jego pozycję jako pocisku przeciwokrętowego wybieranego przez
marynarki wojenne NATO – powiedział Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence
& Aerospace.
– Ta umowa międzyrządowa z Norwegią jest
doskonałym przykładem skutecznego sposobu szybkiego i inteligentnego
pozyskiwania sprzętu. Pociski są najnowocześniejszym zamiennikiem
Harpoonów, które spełniły swoje zadanie na Ukrainie, a dzięki temu
zakupowi znacznie wzmacniamy zdolności bojowe Królewskiej Duńskiej
Marynarki Wojennej w kluczowym obszarze – przekazał gen. broni Per
Pugholm Olsen, szef DALO.
– Otrzymaliśmy zadanie
przeprowadzenia tej sprzedaży wcześniej tej zimy i udało nam się zawrzeć
umowę w rekordowym czasie. Pomaga to Danii uzyskać dostęp do
nowoczesnych pocisków z norweskiego przemysłu obronnego i demonstruje
naszą zdolność do skutecznego ułatwiania takich umów z naszymi
międzynarodowymi partnerami - podkreślił Gro Jære, dyrektor Norweskiej
Agencji Materiałów Obronnych.
Uzbrojenie Naval Strike Missile
ma wyróżniać się parametrami operacyjnymi i skutecznością działania w
zakresie zwalczania celów morskich i lądowych. Pierwsze ostre strzelanie
z ich użyciem przeprowadziła Marynarka Wojenna Norwegii w 2012 roku.
Poprzez ten zakup Dania stała się 14 krajem, który wybrał Naval Strike
Missile, dołączając tym samym do Australii, Belgii, Hiszpanii, Holandii,
Kanady, Łotwy, Malezji, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Wielkiej
Brytanii i USA.
W przypadku Polski należy nadmienić, że 5 września 2023 roku podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON zatwierdziło zakup tego uzbrojenia i innego wyposażenia celem utworzenia dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych. Obecnie istnieje jedna taka jednostka w Siemirowicach, wchodząca w skład 3. Flotylli Okrętów, posiadająca dwa dywizjony. W przeszłości kilkukrotnie brała udział w ćwiczeniach w Norwegii, gdzie sprawdzała uzbrojenie w ramach ostrego strzelania. Oprócz MJR, NSM stanowią uzbrojenie trzech małych okrętów rakietowych typu Orkan, wchodzących w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty