• <
BOTA_2023

Zasilany amoniakiem statek Armada przybywa do Europy

rk

05.01.2023 15:01 Źródło: Ocean Infinity
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zasilany amoniakiem statek Armada przybywa do Europy

Partnerzy portalu

Zasilany amoniakiem statek Armada przybywa do Europy - GospodarkaMorska.pl
VARD

Pierwszy z ośmiu statków przeznaczonych do pracy zdalnej w składzie zaawansowanej technologicznie floty firmy Ocean Infinity, przybył do Norwegii w celu instalacji wyposażenia.

Statek, zbudowany przez stocznię Vard Vung Tau w Wietnamie, przybył do Vard Søviknes w celu wyposażenia w zdalny system i sprzęt ładunkowy. Ocean Infinity oczekuje, że ten statek rozpocznie zadania związane z pozyskiwaniem danych w strefie przybrzeżnej w ciągu najbliższych miesięcy.

Pierwsze dwa zrobotyzowane statki opuściły Wietnam w listopadzie na swój pierwszy rejs, po tym jak zostały dostarczone do firmy zajmującej się robotyką morską. Vard Electro wyposaża statki w zaawansowaną elektronikę morską do zdalnych operacji z gamy produktów SeaQ, podczas gdy VARD Accommodation zajmuje się wyposażaniem przestrzeni związanej z zakwaterowaniem. Z kolei Seaonics zapewnia modułowe systemy wodowania i odzyskiwania dla pionowego szybu biegnącego przez statek, zwanego "basenem księżycowym" (moonpool), otwartego zarówno na powietrze, jak i na morze, dostosowanego do różnych operacji morskich.

Wietnamska stocznia wygrała w  kontrakt na zaprojektowanie i budowę ośmiu wysoce zaawansowanych statków długich na 78 metrów w listopadzie 2020 roku. Dostawa wszystkich jest oczekiwana do końca tego roku. Paliwooszczędne, sterowane z lądu statki będą początkowo korzystać tylko ze szkieletowej załogi na pokładzie. W odpowiednim czasie jednostki mają pracować samodzielnie, nadzorowane z lądu. Ma to zrewolucjonizować pracę na morzu. Co istotne, są przygotowane do wykorzystania pozyskiwanego ekologicznie amoniaku jako paliwa, z technologią ogniw paliwowych i akumulatorów. Są zaprojektowane z myślą o maksymalnie ograniczonej emisji CO2.

W lutym 2022 r. firma Ocean Infinity zleciła Vardowi zaprojektowanie i budowę nowej serii sześciu wielozadaniowych statków typu offshore, z których wszystkie będą obsługiwane z brzegu i docelowo będą wykorzystywać zielony amoniak jako paliwo. Dzięki zamówieniu flota statków przeznaczonych do pracy zdalnej zwiększy się do 23 jednostek, obecnie potencjalnie największej tego typu na świecie. Reszta zamówienia ma zostać zrealizowana do 2025 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.