• <
smartre_2023

Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych

14.10.2022 20:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych

Partnerzy portalu

Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Służby norweskie na poważnie potraktowały ostatnie wydarzenia z atakami na infrastrukturę krytyczną, w związku z czym przystąpiły do instalacji detektorów dronów na morskich platformach wiertniczych i gazowych.

Jak informuje norweska gazeta VG.no, policja umieściła systemy wykrywania dronów w celu zbadania ostatnich naruszeń bezpieczeństwa. Detektory mają służyć tez do celów odstraszania. Służby nie podały, na ilu norweskich polach naftowych i gazowych zainstalowano w sumie takich urządzeń.

Firmy naftowe w ostatnich tygodniach zgłosiły skokowy wzrost niezidentyfikowanych dronów, a Norweski Urząd Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) 26 września ostrzegł przed ryzykiem wypadków lub nawet celowych ataków.
Norwegia poleciła marynarce, siłom powietrznym i żołnierzom patrolowanie morskich pól naftowych i terminali lądowych. Oslo zapowiedziało, że w patrolach morskich otrzyma również pomoc od Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji – informuje Reuters.

Rosyjskie rurociągi Nord Stream 1 i 2 uległy awarii 26 września, odprowadzając gaz do Morza Bałtyckiego u wybrzeży Danii i Szwecji. Sejsmolodzy zarejestrowali eksplozje w okolicy, a służby w kilku krajach wszczęła dochodzenia.

Norwegia jest obecnie największym producentem ropy w Europie. Stary Kontynent wchodzi w okres zimowy, który będzie wyjątkowo trudny po wybuchu wojny na Ukranie za sprawą ograniczenia dostaw gazu i węgla.

Jak na razie sugeruje się, że ataki na gazociągi był sabotażem po stronie Rosji. Dzień po atakach oficjalnie otworzono połączenie Baltic Pipe, które może znacząco uniezależnić Polskę od dostaw gazu m.in. rosyjskiego.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.