• <

Equinor wraz z partnerami zainwestują miliard dolarów celem zwiększenia wydobycia gazu na Morzu Północnym

rk

25.05.2024 15:13 Źródło: Equinor
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor wraz z partnerami zainwestują miliard dolarów celem zwiększenia wydobycia gazu na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Fot. Equinor

Norweski gigant energetyczny oraz partnerzy postanowili zainwestować ponad 12 mld koron norweskich w dalszy rozwój infrastruktury gazowej w prowincji gazowej Troll West. Przyspieszy to wydobycie ze złoża, a tym samym utrzyma obecny wysoki poziom eksportu gazu z obszarów Troll i Kollsnes do 2030 roku.

Etap 2 projektu Troll Phase 3 obejmuje osiem nowych odwiertów. Nowy gazociąg zostanie ułożony celem połączenia z platformą Troll A, ponadto w ramach projektu zostaną przeprowadzone tam również prace modyfikacyjne. Pierwsze odwierty mają rozpocząć się pod koniec 2026 roku.

- To bardzo opłacalny projekt, który zapewni wysoką produkcję gazu ze złoża Troll. Decyzja partnerstwa jest ważna, abyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości istniejącej infrastruktury. Zdecydowaliśmy się skorzystać z usług solidnych, znanych dostawców, z których większość ma już z nami podpisane umowy ramowe. Niewątpliwą zaletą jest to, że kilku z nich ma doświadczenie zdobyte na poprzednim etapie prac nad Fazą 3 projektu Troll. Będziemy się na tym opierać, aby osiągnąć bezpieczne i wydajne dostawy i wdrożenie  - zaznaczył Geir Tungesvik, wiceprezes Equinor ds. projektów, wierceń i zaopatrzenia (PDP).

- Współpracujemy z naszymi partnerami, Gassco i władzami norweskimi, aby zmaksymalizować dostawy energii z norweskiego szelfu kontynentalnego (NCS) od 2022 roku. Projekt ten pozwoli Troll i Kollsnes kontynuować ich znaczący wkład w rolę NCS w gwarantowaniu europejskiego bezpieczeństwa energetycznego w trudnych czasach. Sam gaz z Troll zaspokaja około 10% zapotrzebowania Europy - zaznaczył Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy ds. poszukiwań i produkcji w Norwegii.

OneSubsea otrzymała kontrakt na inżynierię i projektowanie (FEED) z opcją na szczegółową inżynierię, zaopatrzenie i budowę (EPC) podmorskich systemów produkcyjnych, w tym pępowin. Opcja została wykonana, a szacowana wartość wynosi około 2 mld koron norweskich. Kable zostaną wyprodukowane w Moss, a konstrukcje i kolektory zostaną zmontowane w Egersund. Kontrakt na ułożenie gazociągu został przyznany firmie Allseas.

Odfjell Drilling i platforma wiertnicza Deepsea Aberdeen otrzymały kontrakt na wykonanie ośmiu odwiertów produkcyjnych na polu Troll w związku z TP3 II. Odwierty rozpoczną się pod koniec 2025 roku lub na początku 2026 roku, a szacowana wartość kontraktu wynosi około 1,3 mld koron norweskich, bez zintegrowanych usług wiertniczych, korekty indeksu oraz zachęt do obniżenia wydajności i zużycia paliwa. Oprócz instalacji podmorskiego systemu wydobywczego, zawarte zostaną również umowy na produkcję i instalację konstrukcji końcowych rurociągów i innych elementów. Zakres prac ma szacunkową wartość nieco ponad miliarda koron norweskich.

Firma Aker Solutions otrzymała wcześniej zlecenie na wykonanie studium FEED dla modyfikacji platformy Troll A. Przez całe lato trwać będą badania mające na celu wyłonienie dostawców do realizacji szczegółowych prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych na platformie. Pod koniec lata planowane jest również przyznanie kontraktów.

Partnerstwo w ramach Troll tworzą Equinor Energy AS 30,58% (operator), Petoro AS 56%, AS Norske Shell 8,10%, TotalEnergies EP Norge AS 3,69%, ConocoPhillips Skandinavia AS 1,62%. Troll jest największym norweskim producentem gazu, którego znaczne rezerwy wciąż znajdują się pod ziemią. Roczny wolumen eksportu odpowiada szacunkowo 10% zużycia gazu w Europie, natomiast roczna produkcja energii ze złoża odpowiada około 3-krotności rocznej produkcji energii wodnej w Norwegii. Ogromna baza odkrytych zasobów spowodowała konieczność zaplanowania rozwoju i produkcji w trzech fazach:

Faza 1 to gaz ze złoża Troll East, co zaowocowało powstaniem złoża Troll A, gazowni Kollsnes i infrastruktury towarzyszącej. Gaz jest eksportowany do Europy rurociągiem Zeepipe.
Faza 2 to ropa naftowa z platformy Troll West, w wyniku której powstały platformy Troll B i C oraz powiązana infrastruktura. Ropa jest przesyłana do terminalu naftowego w Mongstad.
Faza 3 etap 1obejmuje wydobycie pokrywy gazowej znajdującej się nad kolumną ropy naftowej w Troll West, przy jednoczesnym kontynuowaniu wydobycia ropy naftowej. Wydobyty gaz trafia do Troll A i dalej do istniejącej infrastruktury.
Faza 3 etap 2 przyspieszy wydobycie gazu ze złoża Troll West. Wykonanych zostanie osiem odwiertów z dwóch podmorskich platform wiertniczych.

Platforma Troll A jest zelektryfikowana, co oznacza, że produkcja ma bardzo niską emisję CO2. Produkcja gazu tam wydobywanego wzrosła w wyniku ostatnich modernizacji w zakładzie przetwórczym Kollsnes. Maksymalna produkcja wynosiła 121 mln m3 gazu dziennie. Obecnie została ona zwiększona do 129 mln. Produkcja z nowych odwiertów Troll wyniesie około 20 m3 gazu dziennie.

Nowa infrastruktura ma uwydajnić wydobycie ze złoża odpowiadającego około 55 mld m3 gazu. W szczytowym momencie roczny wkład nowej inwestycji wyniesie około 7 mld m3 gazu. Pierwszy etap produkcji gazu z prowincji gazowej Troll West rozpoczął się w 2021 roku i obejmował osiem odwiertów oraz nowy rurociąg do platformy Troll A, a także nowy moduł wlotowy. Ta część projektu pomogła przedłużyć produkcję o 5-7 lat. Etap 2 jeszcze bardziej wydłuży produkcję o kolejne cztery lata i zmniejszy spadek produkcji w ciągu najbliższych 10-12 lat.

Zgodnie z ustawą o ropie naftowej, Equinor wraz z partnerami prześlą do norweskiego Ministerstwa Energii komunikat dotyczący planowanej inwestycji oraz jej spodziewanego rozwoju.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.