• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Archeolodzy zachwyceni: topniejące lodowce odsłoniły unikalne artefakty

01.12.2020 15:56 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Archeolodzy zachwyceni: topniejące lodowce odsłoniły unikalne artefakty

Partnerzy portalu

Archeolodzy zachwyceni: topniejące lodowce odsłoniły unikalne artefakty - GospodarkaMorska.pl
fot. secretsoftheice.com

Na zboczu góry w Parku Narodowym Jotunheimen w Norwegii, po roztopieniu się lodowca, znaleziono prawie 70 strzał, butów, tkanin i kości jeleni.

Jak informuje „Daily Mail”, norwescy archeolodzy odnaleźli prehistoryczne artefakty.

Datowanie radiowęglowe wykazało, że najstarsze przedmioty pochodzą z 4100 r. p.n.e., a najmłodsze - z 1300 r. n.e.. Znajdując się przez większość czasu w lodowcu, niektóre strzały przetrwały niemal w niezmienionej formie. Na grotach pozostały ślady żywicy i sznurka, co umożliwiało przymocowanie ich do drzewca.

Do podobnego znaleziska doszło w kwietniu. W rejonie norweskiego lodowca Lendbreen grupa archeologów odkryła za sprawą zmieniającego się klimatu i topnienia lodów około tysiąca artefaktów, które wskazują na aktywne korzystanie z przełęczy górskiej w czasach wikingów – poinformowano w czasopiśmie archeologicznym Antiquity.

Artefakty, które ukazały się naszym oczom dzięki stopniałemu lodowi, wskazują na korzystanie z przełęczy w latach 300-1500 n. e., przy tym największą aktywność zarejestrowano mniej więcej w roku 1000 naszej ery, w czasach wikingów – okresie zwiększonej mobilności, centralizacji politycznej, rosnącego handlu i urbanizacji w Europie Północnej – czytamy w czasopiśmie.
Gospodarka Morska
Strzała sprzed 1300 lat ze szczytowego okresu polowań w Langfonne; fot. secretsoftheice.com
Gospodarka Morska
4000-letni grot strzały wykonany z kwarcytu chwilę po tym, jak został wyciągnięty z ziemi; fot. secretsoftheice.com
Gospodarka Morska
4000-letnia strzała; fot. secretsoftheice.com
Gospodarka Morska
Strzała z ok. 700 r. ne, znaleziona na kamieniach w piargu, blisko topniejącego lodu; fot. secretsoftheice.com
Gospodarka Morska
Duże poroże renifera leżące w piargu pod lodem. Datowanie radiowęglowe na 1260-1290 r. ne.. Byłby to jeden z niewielu reniferów pozostałych po masowych zabójstwach późnej epoki żelaza i średniowiecza; fot. secretsoftheice.com


Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.