Na zboczu góry w Parku Narodowym Jotunheimen w Norwegii, po roztopieniu się lodowca, znaleziono prawie 70 strzał, butów, tkanin i kości jeleni.
Jak informuje „Daily Mail”, norwescy archeolodzy odnaleźli prehistoryczne artefakty.
Datowanie radiowęglowe wykazało, że najstarsze przedmioty pochodzą z 4100 r. p.n.e., a najmłodsze - z 1300 r. n.e.. Znajdując się przez większość czasu w lodowcu, niektóre strzały przetrwały niemal w niezmienionej formie. Na grotach pozostały ślady żywicy i sznurka, co umożliwiało przymocowanie ich do drzewca.
Do podobnego znaleziska doszło w kwietniu. W rejonie norweskiego lodowca Lendbreen grupa archeologów odkryła za sprawą zmieniającego się klimatu i topnienia lodów około tysiąca artefaktów, które wskazują na aktywne korzystanie z przełęczy górskiej w czasach wikingów – poinformowano w czasopiśmie archeologicznym Antiquity.
Artefakty, które ukazały się naszym oczom dzięki stopniałemu lodowi, wskazują na korzystanie z przełęczy w latach 300-1500 n. e., przy tym największą aktywność zarejestrowano mniej więcej w roku 1000 naszej ery, w czasach wikingów – okresie zwiększonej mobilności, centralizacji politycznej, rosnącego handlu i urbanizacji w Europie Północnej – czytamy w czasopiśmie.
Źródło: Sputnik Polska
Do Cieśniniy Gibraltarskiej powróciły orki i zagrażają jachtom
Polska badaczka wyjaśnia mechanizmy powstania cyklonu Seroja
Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?
Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu
Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie
Drony ograniczą przestoje i emisje CO2 na MFW