• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

16.11.2020 22:43 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Partnerzy portalu

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem - poinformowali naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.

Badania wskazują, że płynąca pod lodowcem Grenlandii rzeka może rozciągać się na długości ok. 1000 km. Gdyby tak było, jej ujście znajdowałoby się w fiordzie Petermanna. Woda, która miałaby zasilać rzekę, pochodzi z topniejącego lodu.

Naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii przeprowadzili badania radarowe powierzchni grenlandzkich skał, które niewidoczne są gołym okiem, ponieważ przykrywa je lodowiec. Na Grenlandii czapa lodowa osiąga nawet trzy km grubości. W wyniku tego powstała niezwykła mapa ukrytego pod lodowcem krajobrazu.

Obraz radarowy opracowano za pomocą dodatkowych modeli matematycznych. Dzięki temu krajobraz został uzupełniony o brakujące wcześniej elementy.

Analiza danych wskazuje na istnienie ciągnącej się na setki kilometrów doliny. Wypiętrzenia dzielą tę dolinę na odcinki. Może się jednak okazać, że żadnych wypiętrzeń w rzeczywistości nie ma. Pojawiają się bowiem w tych miejscach, w których brakujące dane z radarów zastąpiono matematycznym modelowaniem.

Zdaniem naukowców potrzebne są dalsze badania, zarówno radarowe, jak i terenowe, żeby doprecyzować dane.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.