• <

Wynik wyszukiwania - "Damen" - Wiadomości

Damen Naval potwierdza zawarcie kontraktu na dwie kolejne fregaty typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec

Holenderski koncern podpisał umowę na dwie dodatkowe fregaty wielozadaniowe F126, które łącznie zwiększą liczbę jednostek tej serii do sześciu. To jak dotąd największa inwestycja niemieckiego rządu w marynarkę wojenną w XXI wieku.
19.06.2024

Damen wprowadza do oferty w pełni elektryczny statek do operacji offshore

Podczas tegorocznych targów Seawork, które odbyły się 11 czerwca w brytyjskim Southampton, Damen zaprezentował swój najnowszy statek, w pełni elektryczny Fast Crew Supplier (FCS) 3210 E. Ma on stanowić kolejny krok naprzód w rozwiązaniach transferu załogi, torując drogę do zeromisyjnego transportu pracowników oraz ładunków do lokalizacji morskich, takich jak platformy wydobywcze i morskie farmy wiatrowe.
17.06.2024

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.
14.06.2024

Damen i Atal Solutions ogłaszają partnerstwo mające na celu redukcję emisji w transporcie morskim

Damen Shipyards Group z dumą ogłasza swoją rolę w partnerstwie z Atal Solutions i innymi podmiotami, które przyczyni się do znaczącego postępu w zielonej transformacji morskiej. W ramach projektu dla BAM Shipping, partnerzy podejmą się modernizacji czterech masowców poprzez integrację 8 różnych sprawdzonych technologii. Rola Damen polega na dostarczeniu statkom technologii oszczędzających paliwo i redukujących emisje. W wyniku tych działań, oczekuje się, że masowce będą zużywać co najmniej 20% mniej paliwa oraz zredukują emisję g
06.06.2024

Nowy holownik Damen dołącza do floty Multraship

Firma Multraship Towage & Salvage zorganizowała 30 maja ceremonię chrztu swojego najnowszego holownika Multratug 35 w porcie macierzystym w Terneuzen w Holandii. Statek jest holownikiem Damen ASD Tug 3212. Dyrektor HR Multraship, Chrétienne Huisman, czyniła honory i życzyła holownikowi i jego załodze pomyślnych wiatrów i spokojnych mórz.
31.05.2024

CMB.TECH i Damen podpisały umowę na cztery holowniki napędzane wodorem

Współpraca dotycząca statków została podpisana przez CMB.TECH i Damen 23 maja w Albwardy Damen w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej zawarcie umowy w tej sprawie miało miejsce podczas 27. Międzynarodowej Konwencji Holowników i Ratowników (ITS) w Dubaju.
24.05.2024

Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

W ostatnich latach obserwujemy niezwykły wzrost udziału kobiet w branży morskiej i ta tendencja się wciąż nasila. Kobiety włączają się w środowisko sektora gospodarki morskiej, a sama branża staje się coraz bardziej różnorodna. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej w gdyńskiej siedzibie DNV odbyło się spotkanie kobiet związanych z branżą morską - I Konwencja Kobiet Branży Morskiej. Bezpiecznie i różnorodnie.
21.05.2024

Statek BigLift Shipping przetransportował 11 holowników Damen

Damen i wiodąca firma specjalizująca się w ciężkich transportach morskich BigLift Shipping zakończyły duże logistyczne przedsięwzięcie. Jeden statek przetransportował jedenaście holowników Damen ze stoczni w Wietnamie i Chinach do Europy.
20.05.2024

Fairplay zamawia nowe holowniki w Damenie

Fairplay Towage Group złożył zamówienie na dwa nowe holowniki, które wybuduje Damen. Pierwsza z jednostek wejdzie do eksploatacji jeszcze w tym roku.
12.05.2024

Damen Financial Services i Siemens Financial Services ogłaszają współpracę w ramach finansowania budowy statków

W ramach partnerstwa obie firmy połączyły siły, aby ustanowić nowy instrument finansowania statków w ramach Damen Ship Lease (DSL). Obecnie jest on jednym z funduszy Damen Ship Lease Cooperation, zarządzanym przez DFS. Ma on na celu zapewnienie obecnym i potencjalnym właścicielom statków możliwości rozbudowy ich flot poprzez umożliwienie im nabycia najnowocześniejszych statków przy użyciu elastycznych opcji finansowania.
08.05.2024

Elektryczny holownik Damen: dwa holowania na jednym ładowaniu, bateria pełna w 2 godziny

Damen Shipyards zwodował właśnie drugi w pełni elektryczny holownik RSD-E 2513. Jednostka pracować będzie w porcie Antwerpia-Brugia, gdzie pływa już holownik na wodór, a wkrótce dołączy do niego holownik metanolowy.
30.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Royal Bodewes wybiera firmę Damen Marine Components na dostawcę wyposażenia dla nowych statków

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała od Royal Bodewes kontrakt na dostawę sprzętu sterującego, kontrolnego i napędowego dla czterech statków, które mają zostać dostarczone klientom stoczni w ciągu najbliższych dwóch lat. Służy to zacieśnianiu współpracy obu firm, działających od lat w branży stoczniowej. W ramach umowy DMC dostarczy przekładnię sterowniczą, elementy sterowe mostka oraz dysze do turbin dla statków transportowych, w tym jednego typu ro-ro.
08.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Damen dostarczy dwa holowniki ASD 3010 ICE norweskiej grupie BOA

Damen podpisał kontrakt z Grupą BOA na dwa holowniki ASD 3010 ICE. Zamówienie na te dwa holowniki Damen wpisuje się w strategiczną odnowę floty norweskiej firmy i ma na celu modernizację floty przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Flota BOA składa się z wyspecjalizowanych statków offshore, barek półzanurzalnych i holowników portowych.
11.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Litewska firma odebrała dwa nowe statki

Koncern Damen pochwalił się przekazaniem w ciągu dwóch dni dwóch nowych statków wielozadaniowych holenderskiemu oddziałowi litewskiej spółki Baltnautic Holding.
16.01.2024

Damen bada technologię Zeabuz dla rozwiązań morskich nowej generacji

Damen, światowy lider w dziedzinie budowy statków i rozwiązań morskich, rozpoczął kompleksowe badanie najnowocześniejszej technologii Zeabuz w zakresie autonomicznego żeglowania. Współpraca z obiecującym, zaawansowanym technologicznie przedsiębiorstwem, takim jak Zeabuz, podkreśla zaangażowanie Damen w bycie liderem innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim.
22.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Niemiecki rząd dofinansowuje dekarbonizację żeglugi przybrzeżnej

Gerdes Green, spółka joint-verture Reederei Gerdes i Over-C. Reederei Gerdes współpracująca z Damen, otrzymała od niemieckiego rządu dotację na inwestycję w związku z zamówionymi statkami Damen Combi Freighter (CF) 3850, które mają zostać w wyposażone w nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne rozwiązania dla żeglugi. Wpisuje się to w politykę władz Niemiec odnośnie wspierania dekarbonizacji branży morskiej i związanych z tym przedsięwzięć.
23.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Concordia Damen: próba pierwszego na świecie statku żeglugi śródlądowej napędzanego wodorem przebiega pomyślnie

Holenderska firma żeglugowa Lenten Scheepvaart przejdzie do historii jako właściciel pierwszej na świecie barki śródlądowej napędzanej wodorem. To ważny krok w kierunku bezemisyjnego transportu na holenderskich śródlądowych drogach wodnych. Wodorowo-elektryczny statek towarowy "Antonie" (WEVA) został zrealizowany przez Concordia Damen. 23 października odbyły się techniczne próby morskie, podczas których statek został skontrolowany przez Lloyd's Register i otrzymał tymczasowy certyfikat dopuszczający go do eksploatacji.
16.11.2023

Damen dostarcza kolejną partię pogłębiarek ssąco-tnących dla Meksyku

W porcie Veracruz w Meksyku uruchomiono wzdłuż nabrzeża trzy pogłębiarki ssące (CSD). Pogłębiarki, zbudowane w Holandii przez Damen Dredging Equipment (DDE), dołączyły do floty SEMAR. Zostały one nabyte w ramach programu rozbudowy floty i będą wykorzystywane w różnych projektach pogłębiania w Meksyku.
15.11.2023

Damen współpracuje z Niderlandzko-Polską Izbą Gospodarczą

Podczas październikowych targów Baltexpo na stoisku Damen można było spotkać reprezentantów Niderlandzko-Polskiej Izby Gospodarczej.
15.11.2023

Porażka rumuńskiego programu budowy korwet. Miał być "Miecznik", a jest "Gawron". Ratunkiem europejski program budowy okrętów?

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o planach unieważnienia przedsięwzięcia, mającego wzmocnić morski potencjał kraju. Jest to pokłosie anulowania kontraktu z koncernem Naval Group na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe".
13.11.2023

Damen podpisuje kontrakt z kolejnym podmiotem w zakresie wyposażenia nowoczesnych fregat. "Niderlandzki Miecznik" rozwija się

Holenderski koncern Damen zlecił kolejnej, rodzimej firmie dostarczenie i integrację systemów na powstające fregaty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Obie firmy podpisały umowę na projektowanie, inżynierię, instalację i integrację wszystkich systemów elektrycznych, w tym instalacji dystrybucji energii i oświetlenia jednostek, które wzmocnią morski potencjał Belgii i Holandii.
25.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Damen zleca ABB dostawę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval wybrał firmę ABB na dostawcę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji Onboard DC Grid dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Stocznia buduje cztery okręty, dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i dwie dla sił morskich Belgii (Marinecomponent/Composante marine). To druga współpraca obu firm. Na początku 2022 roku norweski oddział firmy otrzymał kontrakt na projekt fregaty F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine).
11.10.2023

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty

Heinen & Hopman dostarczy systemy filtrów HVAC-R i CBRN okrętów przeznaczonych dla Belgii i Holandii, określanych niekiedy jako "niderlandzki Miecznik" z racji na znaczenie dla obrony tych państw i przemysłu obronnego oraz okrętowego. Firma z siedzibą w Spakenburgu dostarczy systemy klimatyczne i filtracyjne dla czterech nowych fregat budowanych dla Holandii i Belgii. Po Thales i RH Marine Heinen & Hopman jest trzecim krajowym dostawcą powiązanym z projektem.
26.09.2023

Concordia Damen przekształca barkę rzeczną w pogłębiarkę na potrzeby klienta

Do Lagos w Nigerii dotarła specjalna jednostka rzeczna o nazwie Sayonara, którą firma należąca do koncernu Damen przebudowała w związku ze specjalnym projektem. Dotychczasowa barka pływająca po holenderskich rzekach stała się pogłębiarką nasiębierną ssącą ze smokiem wleczonym (Trailing suction hopper dredger, TSHD).
19.09.2023

W stoczni należącej do Damen zwodowano patrolowiec dla Marynarki Wojennej Pakistanu

W stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii odbyła się 12 września br. ceremonia wodowania przyszłego PNS Hunain, jednego z serii morskich okrętów patrolowych (Offshore Patrol Vessel, OPV), zaliczanego również do klasy korweta, które stocznia buduje dla pakistańskich sił morskich. Damen otrzymał kontrakt na budowę okrętu po pomyślnej dostawie dwóch poprzedników, PNS Yarmook i PNS Tabuk w 2020 roku.
14.09.2023

Concordia Damen podpisuje kontrakt na dostawę pchacza rzecznego

Paragwajski armator Girona S.A. – Rio Sur Transporte y Logistica zlecił holenderskiej stoczni specjalizującej się w jednostkach żeglugi śródlądowej Concordia Damen budowę pchacza rzecznego o płytkim zanurzeniu CDS4115 o mocy 3970 kW w celu rozbudowy floty rzecznej armatora. Ma to zwiększyć jego możliwości prowadzenia działalności w ramach obsługi klientów wzdłuż rzeki Paragwaj o długości 2695 km.
12.09.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Damen Marine Components dostarczy urządzenia sterowe dla nowych okrętów chilijskiej marynarki wojennej

Firma Wärtsilä przyznała Damen Marine Components (DMC) kontrakt na dostarczenie urządzeń sterowych do dwóch okrętów desantowych-doków (amphibious transport dock, LPD) chilijskiej marynarki wojennej budowanych w chilijskiej stoczni ASMAR (Astilleros y Maestranzas de la Armada) w Varpalaiso. DMC dostarczy szereg energooszczędnych urządzeń do statków, które zmniejszą zużycie paliwa i wynikające z tego emisje.
28.07.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

Damen Naval podpisał z RH Marine umowę ws. niderlandzkiego "Miecznika"

Holenderski gigant branży morskiej jest liderem przedsięwzięcia związanego z budową czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Na początku lipca podpisał dokument współpracy z rodzimym przedsiębiorstwem, który dostarczy wyposażenie dla wszystkich czterech okrętów. Po dwa z nich zasilą szeregi odpowiednio holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej.
04.07.2023

Damen dostarcza nowy holownik pługowy Mohoma do TNPA

Damen Shipyards Cape Town (DSCT) z powodzeniem dostarczył nowy holownik pługowy do Transnet National Ports Authority (TNPA). Holownik pługowy o nazwie Mohoma to wszechstronna, pełnomorska łódź robocza przeznaczona zarówno do usług portowych, jak i przybrzeżnych.
15.06.2023

Damen Shipyards i Baltic Workboats zawiązują sojusz w celu obsługi branży morskiej energetyki wiatrowej

Baltic Workboats (BWB) i Damen Shipyards podpisały umowę partnerską dotyczącą programu budowy statku do transportu załogi, Fast Crew Supplier (FCS) 2710, w zakładzie BWB na wyspie Saaremaa w Estonii. Wraz z otwarcoem Morza Bałtyckiego jako obszaru szybkiej ekspansji dla branży morskiej energetyki wiatrowej, budowa tych jednostek ma zwiększyć dostępność oferty zarówno dla regionu bałtyckiego, jak i innych rynków europejskich.
12.06.2023

Damen Shipyards i Boluda Towage przystępują do współpracy w sprawie sprowadzenia do Europy holowników o zerowej emisji

Damen Shipyards i Boluda Towage połączyły siły, aby sprowadzić holowniki o zerowej emisji do Europy. W przełomowym posunięciu obie organizacje, które mają prawie 200-letnie doświadczenie w holowaniu, zamierzają zwodować pierwszy w Europie nowo zbudowany holownik do metanolu. Pierwszym statkiem ma być Damen RSD-E Tug 2513, a partnerzy pracują teraz wspólnie nad określeniem potencjalnego portu, który najlepiej będzie pasował do jego profilu operacyjnego.
24.05.2023

Fairplay-90 w Świnoujściu

W piątek, 12 maja w Świnoujściu zostanie podniesiona bandera na jednym z dwóch nowych holowników Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym Fairplay-90 jest Szczecin, a jednostka będzie wykorzystywana głównie do obsługi portu w Świnoujściu.
08.05.2023

Fairplay Towage przyjmuje dostawę dwóch holowników Damen i składa zamówienie na trzy kolejne

Damen Shipyards dostarczyła dwa holowniki RSD Tugs 2513 do Fairplay Towage. Jednostki będą operować odpowiednio w Niemczech i w Polsce. W tym samym tygodniu obie firmy podpisały również kolejny kontrakt, w ramach którego Damen dostarczy swojemu klientowi dodatkowe trzy holowniki, w tym dwa RSD Tugs 2513 oraz ASD Tug 2813.
26.04.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Purus Wind i Damen Shipyards zapewnią nowe statki dla offshore wind

Dostawca usług w zakresie morskiej energetyki wiatrowej Purus Wind podpisał umowę z grupą stoczniową Damen Shipyards na budowę i dostawę ośmiu nowych statków.
05.04.2023

Damen Maaskant oferuje przyszłościowe rozwiązanie dla rybaków w postaci trawlera 2607

Firma zaprezentowała nowy projekt trawlera do połowu krewetek z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Oferta powstała z myślą o ułatwieniu pracy rybaków, która byłaby zgodna z prowadzoną przez firmę polityką dekarbonizacji rybołówstwa.
24.03.2023

Odbiór techniczny statków Damen CSD650 i MuC1506 przez zamawiającego

W stoczni Damen Dredging w holenderskim Nijkerk pogłębiarka ssąca CSD 650 Krakatoa została skontrolowana przez swojego właściciela przed wysyłką. Klient zaakceptował stacjonarną pogłębiarkę, która zostanie teraz wysłana do Indonezji, gdzie będzie pracować na wyspie Kalimantan.
23.03.2023

Damen rozszerza swoją ofertę w ramach modernizacji i naprawy jednostek morskich

Grupa Damen rozszerzyła swoją ofertę wsparcia cyklu życia statków skierowaną do klientów działających w Wielkiej Brytanii podpisując 15 marca umowę o współpracy z firmą I.M.E. Repair Services z siedzibą w Southampton.
20.03.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

Damen dostarcza nowoczesny holownik ASD Tug 2811 do karaibskiego odbiorcy

Krajowa Korporacja Energetyczna Trinidadu i Tobago (National Energy Corporation, NEC) przyjmuje dostawę holownika Damen ASD Tug 2811. Wiąże się to z zaangażowaniem instytucji w zrównoważony rozwój lokalnego sektora energetycznego.
07.03.2023

Damen wspiera nowe możliwości wsparcia offshore, ujawniając dwa projekty będące w trakcie realizacji

Grupa Damen Shipyards wykorzystuje swoje zasoby i doświadczenie w budowie statków, aby stać się ważną siłą w branży offshore. Dostrzega możliwości rozwoju w zakresie morskiej energii wiatrowej, a także innych segmentach sektora energii morskiej i akwakultury. W tym celu rozwija swoją ofertę skierowaną do nowej grupy odbiorców.
21.02.2023

MAR Marine rozszerza możliwości pogłębiania dna dzięki nowej jednostce od Damen

Grupa Damen Shipyards dostarczyła pogłębiarkę Cutter Suction Dredger CSD500 do kontrahenta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, firmy MAR Marine & Building Contractor L.L.C., . Pogłębiarka została wysłana z Damen Dredging w Holandii do Dubaju. W swoim pierwszym projekcie jednostka zostanie wykorzystana w projekcie rozbudowy portu Al Hamriyah.
16.02.2023

Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

Czasopismo Offshore Support Journal ogłosiło 8 lutego zwycięzców nagród podczas dorocznej konferencji OSJ i pokazu nagród w Londynie. Wśród zwycięzców znalazł się projekt statku Elevation Series, opracowany przez firmy Damen i Windcat.
11.02.2023

Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore

Przewidując zbliżające się inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi, Damen opracował koncepcję statku FLOW-SV, która może przyspieszyć rozwój tego nowego segmentu morskiego. Projekt powstał z myślą o instalacji uchwytów naziemnych dla pływających turbin morskich.
06.02.2023

Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii

Damen Shipyards i Compagnie Maritime Monégasque (CMM) ogłosiły podpisanie dwuletniego kontrakt na wsparcie offshore dla Damen Fast Crew Supplier (FCS) 7011 Aqua Helix. Statek będzie przewoził personel na i z platform morskich w ramach wsparcia projektu likwidacji złóż ropy naftowej i gazu. Aqua Helix przybył do Brazylii 26 stycznia, gdzie został powitany ceremonią na Pier Mauá w Rio de Janeiro.
03.02.2023

Amer Shipping zamawia dwa statki do przewozu ładunków suchych od Concordia Damen

Zajmująca się budową statków żeglugi śródlądowej stocznia Concordia Damen dostarczy dwa statki CDS Dry Cargo 110. Wpływ na to miało doświadczenie stoczniowców przy budowie jednostek zdolnych do pływania przy niskim poziomie wody. W związku z ociepleniem klimatu i spadkiem poziomu wód jest to wyzwaniem dla takich operatorów jak Amer Shipping, operujących m.in. na rzekach i jeziorach.
30.01.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

Damen Engineering Gdańsk we współpracy z Napa i Bureau Veritas zatwierdził projekt klasowy statku na podstawie modelu 3D konstrukcji kadłuba.
19.01.2023

Quinto Shipping zamawia od Concordia Damen tankowiec śródlądowy typu „Parsifal”

W ubiegłym tygodniu holenderska stocznia żeglugi śródlądowej Concordia Damen otrzymała zlecenie na budowę i wyposażenie tankowca do żeglugi śródlądowej dla Quinto Scheepvaart B.V. z Zwijndrecht. Oznacza to również przejście, po 25 latach, rodzinnej firmy Quinto z transportu kontenerowego na transport tankowcami.
13.01.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

Damen Marine Components zdobywa pierwsze zamówienie w związku z budową statków w USA

Przedsiębiorstwo dostarczy cztery pakiety wyposażenia, a w każdym znajdują się m.in. w tym urządzenie sterowe, pięć wciągarek i dwa systemy sworzni holowniczych. Wszystko to dostarczy stoczni C&C Marine & Repair w USA dla czwórki nowobudowanych łodzi roboczych Multi Cats 3013. Pierwsze dwa statki zostaną dostarczone do Callan Marine Ltd., a dwa kolejne zbudowane z myślą o sprzedaży lub wynajmie na rynek amerykański. Część wyposażenia powstaje w Polsce.
08.01.2023

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

Sanford zamawia statek rybacki od Damen

Holenderska stocznia podpisała kontrakt z nowozelandzką firmą Sanford Limited, zajmującą się dystrybucją owoców morza, na zaprojektowanie i zbudowanie nowego statku do połowu krewetek, przeznaczonego do operowania na Oceanie Arktycznym.
16.12.2022

Niderlandy zainwestują w holowniki napędzane metanolem

Holenderski koncern stoczniowy Damen podpisał protokół ustaleń (memorandum of understanding) z amerykańskim producentem silników Caterpillar i spółką Pon Power (oficjalnym dealerem Caterpillar na Holandię – przyp. red.) w sprawie wspólnego zaprojektowania serii holowników napędzanych podwójnym paliwem – metanolem i olejem napędowym. Jednostki będą gotowe do produkcji seryjnej w 2026 roku.
06.12.2022

Damen dostarcza pogłębiarkę ssącą dla przemysłu stoczniowego Argentyny

Argentyński kontrahent Merco Vial S.A. zamówił pogłębiarkę Damen CSD650, która powiększy jego obecną flotę specjalistycznych jednostek. Dostawa obejmuje również dostarczenie odpowiedniej stacji wspomagającej, co znacznie zwiększa elastyczność konfiguracji. 
06.12.2022

Windcat Offshore i Damen Shipyards opracowują przyszłościowe statki do obsługi farm wiatrowych

W celu znacznego zmniejszenia emisji CO2 przez statki, firmy Windcat i CMB.TECH dostarczą do statkom serii Elevation tę samą technologię dwupaliwowego wodoru, która znajduje się na pokładzie Hydrocat, pierwszej na świecie jednostki morskiej CTV (Crew Transfer Vessel) zasilanej wodorem. Takie podejście wniesie również decydujący wkład w rozwój zasad i przepisów związanych z wykorzystaniem wodoru jako paliwa w średniej wielkości statkach.
29.11.2022

Holownik Damen ASD 2312 dla firmy Fairplay Towage już dostarczony

W porcie w Rotterdamie już jest nowy holownik portowy do operacji w zatoce. Dostawa miała miejsce w rekordowo krótkim czasie po podpisaniu umowy pod koniec października.
28.11.2022

Grupa Damen wpływa na nowe szlaki rozwoju w branży morskiej

Holenderskie konsorcjum działające na całym świecie rozszerza współpracę z NIBC Bank N.V. w zakresie finansowania kolejnych inwestycji. Obie firmy uzgodniły rozwój wspólnego działania, w tym w kwestii finansowej, a także związanej z branżą offshore. Mają wspólny cel przyspieszenia redukcji emisji CO2 w przemyśle morskim.
25.11.2022

Damen wskazał Rheinmetall jako dostawcę systemów artyleryjskich dla niemieckich fregat

Holenderski gigant wybrał niemiecką grupę technologiczną jako dostawcę ośmiu nowoczesnych armat morskich 27 mm dla przyszłych okrętów niemieckiej Marynarki Wojennej (Deutsche Marine). Każda z z nich otrzyma po dwa takie systemy.
17.11.2022

Damen Shoalbuster 2711 ICE już w Fairplay Towage Polska

Wielofunkcyjna jednostka przyczyni się do rozwoju sektora morskich farm wiatrowych na Bałtyku – informuje Damen.
25.10.2022

Safe. Kolejny holownik Shoalbuster zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie kolejnego holownika typu Shoalbuster 2711.
31.08.2022

Fairplay Towage Group zamawia dwa nowe holowniki Damena

Fairplay Towage Group zamówiła w Damen Shipyards dwa nowe holowniki typu RSD 2513.
11.08.2022

Pierwszy statek Damen dostarczony do brytyjskiej Royal Navy

Podczas ceremonii, która odbyła się w Her Majesty's Naval Base (HMNB) Portsmouth 29 lipca, brytyjska marynarka wojenna „NavyX” odebrała zmodyfikowany Damen Fast Crew Supplier (FCS) 4008. XV Patrick Blackett, nazwany na cześć wybitnego oficera marynarki i naukowiec, 42-metrowy, szybki statek będzie miał pięcioosobową załogę i używany jako statek próbny, wspierający innowacje i eksperymenty technologiczne.
29.07.2022

Śniadanie z Damen Engineering Gdańsk

28 maja w biurze Damen Engineering Gdańsk odbyły się drzwi otwarte przeznaczone dla studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. Odbyły się one w formie wspólnego śniadania. Było to pierwsze spotkanie tego typu.
21.06.2022

[WIDEO] Fairplay-37 zwodowany w stoczni Safe

W gdańskiej stoczni Safe miało miejsce wodowanie nowego holownika Fairplay-37 budowanego dla polskiego Fairplay Towage.
27.04.2022

Damen wstrzymuje dostawy nowych statków do Rosji

Holenderski Damen zdecydował o wstrzymaniu dostaw nowych statków do klientów z Rosji. Decyzja została podjęta w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

Damen zakończył testy morskie rewolucyjnego statku Fast Crew Supplier

Po pięciu latach konsultacji rynkowych, badań, projektowania i budowy, zakończono testy morskie przełomowego statku klasy Fast Crew Supplier (FCS) 7011. Holenderska spółka Damen poinformowała, że po testach u wybrzeży Turcji FCS rozpocznie rejs do Holandii.
11.02.2022

Damen kupił kontener akumulatorowy Skoonbox

Damen planuje zmniejszyć emisje w swoich stoczniach. W tym celu grupa kupiła specjalny Skoonbox – kontener akumulatorowy z certyfikatem morskim.
10.01.2022

Holownik Damen ASD 2312 dostępny w centrach symulacji

Dzięki FORCE Technology w centrach symulacji na całym świecie można sprawdzić, jak pływa się popularnym holownikiem Damen ASD 2312.
14.12.2021

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

29 września Stocznia Safe położyła stępkę pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
01.10.2021

OMV Petrom dostarcza LNG do pierwszego w Rumunii statku napędzanego LNG

Rumuńska firma energetyczna OMV Petrom zrealizowała pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Damen Shipyards Mangalia, gdzie był on wykorzystany do zasilania statku wyposażonego w silniki LNG, pierwszego tego typu, które mają powstać w Rumunii.
22.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Stocznia Safe wspólnie z Damen buduje jednostkę Shoalbuster dla Fairplay Towage

Stocznia Safe rozpoczęła już prace nad jednostką Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
16.08.2021

Damen zbuduje Shoalbuster 2711 ICE dla Fairplay Towage Polska

Grupa Damen podpisała umowę z Fairplay Towage Polska na dostawę jednostki Shoalbuster 2711 ICE. Fairplay Towage będzie ją wykorzystywało do różnych operacji, w tym związanych z offshore wind, na Bałtyku i Morzu Północnym. Damen buduje statek w Polsce.
13.08.2021

Damen montuje akumulatory na swoim całkowicie elektrycznym holowniku

Grupa Damen Shipyards osiągnęła kamień milowy w budowie swojego pierwszego w pełni elektrycznego holownika typu Reversed Stern Drive, instalując w nim akumulatory.
21.06.2021

Damen dostarcza holownik do Vetterlieden

Stocznia Damen dostarczyła niedawno Holownik Boatman 2 do Corps van Vletterlieden do eksploatacji w porcie IJmuiden na północy Holandii. Stan Tug 1004 wykona szeroki zakres zadań, w tym cumowanie, zaopatrzenie, transfer załogi i wsparcie nurkowe.
13.04.2021

Damen dostarcza nowy statek pomocniczy LUV 1908 dla Organic Sea Harvest

Damen Shipyards dostarczyło pierwszy ze swoich nowych statków pomocniczych dla akwakultury. Landing Utility Vessel (LUV) 1908 to większa wersja LUV 1608, którego pierwszy egzemplarz wszedł do służby w sierpniu 2019 r. LUV 1908 oferuje również dodatkową przestrzeń na pokładzie, wyższą wolną burtę i większy dźwig.
08.04.2021

Damen Shipyards Cape Town: zwodowano pierwszy przybrzeżny wielozadaniowy statek patrolowy dla SA Navy

W dniu 25 marca 2021 r. Damen Shipyards Cape Town (DSCT) zwodowała pierwszy z trzech przybrzeżnych wielozadaniowych statków patrolowych (MMIPV) zamówionych przez ARMSCOR dla marynarki południowoafrykańskiej (SAN).
25.03.2021

Damen współpracuje z MO4, aby wspierać zrównoważoną produkcję energii na morzu

Damen Shipyards Group nawiązała współpracę z MO4 w kierunku cyfryzacji operacji morskich farm wiatrowych. Ten strategiczny sojusz łączy platformę monitorowania Triton firmy Damen z wiedzą dotyczącą prognozowania ruchu MO4, oferując usługi oparte na analizie danych. Działanie statku stanie się bardziej efektywne, a jednocześnie wzrośnie poziom bezpieczeństwa.
24.03.2021

NIBC i Damen przedłużają współpracę najmu

NIBC Bank, Damen Ship Lease i Damen Financial Services zdalnie uścisnęli sobie dłonie w związku z wieloletnim partnerstwem w dziedzinie leasingu statków.
19.03.2021

Damen podpisuje z Portem Południowym w Nowej Zelandii kontrakt na holownik ATD 2412

13 marca Damen Shipyards Group podpisała kontrakt z Portem Południowym w Nowej Zelandii na dostawę holownika Damen Azimuth Tractor Tug (ATD) 2412. Statek o uciągu 65 ton zastąpi starszą jednostkę o uciągu 35 ton. Dzięki temu całkowity uciąg w porcie osiągnie 105 ton, zwiększając margines bezpieczeństwa w obsłudze dużych statków.
18.03.2021

Damen dostarcza dwa holowniki RSD 2513 do Thomes Services Martimes (TMS)

Damen Shipyards Group dostarczyła dwa holowniki RSD 2513 do francuskiej firmy Thomas Services Maritimes (TSM). Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii holowniczej będzie możliwa obsługa statków na Sekwanie pomiędzy portami Rouen i Honfleur (HAROPA - Port de Rouen). Holowniki będą wspierać masowce, ułatwiając eksport zbóż z portu w Rouen - największego w Europie terminalu zbożowego, tankowców i wszystkich statków przypływających do Rouen.
17.03.2021

Concordia Damen uruchamia fundusz kapitałowy BesteVaer

Concordia Damen uruchomiła fundusz kapitałowy BesteVaer. Fundusz ten ułatwi zakup nowych i / lub używanych statków śródlądowych, stymulując w ten sposób ruch w sektorze śródlądowego transportu morskiego.
16.03.2021

UE i Holandia wspólnie z Damen walczą z inwazyjnymi gatunkami w wodach balastowych

Climate Investor Two zatwierdził inwestycję o wartości 24,5 miliona euro w celu wsparcia dzierżawy przenośnego rozwiązania do uzdatniania wody balastowej firmy Damen InvaSave dla klientów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
11.03.2021

Nowa ekspedycyjna łódź geodezyjna Hydrograaf w Damen Shipyards Den Helder

W piątek 26 lutego 2021 r. W Damen Shipyards Den Helder (DSDH) odbyła się ceremonia nadania nazwy i przekazania łodzi ekspedycyjnej (ESB) Hydrograaf należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (RNLN).
03.03.2021

Damen zwodował piąty hybrydowo-elektryczny prom dla Kanadyjczyków

Stocznia Damen Shipyards Galati w Rumunii zwodowała piąty z serii sześciu statków klasy Island dla kanadyjskiego armatora promowego – BC Ferries.
26.02.2021

RPA: W Damen Shipyards Cape Town powstał pierwszy wielozadaniowy statek patrolowy (IPV)

12 lutego Marynarka Południowoafrykańska (SA Navy) przeprowadziła w Damen Shipyards Cape Town (DSCT) ceremonię poświęcenia pierwszego z trzech morskich wielozadaniowych statków patrolowych.
17.02.2021

Damen łączy siły z Sea Machines nad rozwojem autonomicznych statków (wideo)

Holenderska stocznia Damen Shipyard Group i amerykański startup Sea Machines Robotics podpisały sojuszniczą umowę w celu dokładniejszego zbadania zastosowania funkcji unikania kolizji na statkach zbudowanych przez Damena.
15.02.2021

Damen dostarczył nowoczesną jednostkę dla maltańskiego operatora holowników

15 stycznia Damen Shipyards Group przekazał holownik nowej generacji Damen RSD Tug 2513 armatorowi Tug Malta. Jednostka o nazwie Senglea dołączy to sporej floty holowników zbudowanych przez Damen.
28.01.2021

Damen: autonomiczna żegluga ≠ bezzałogowe statki

Dla wielu ludzi autonomiczne żeglowanie jest równoznaczne z bezzałogowymi statkami pływającymi po morzach świata. Rozwój autonomicznych statków od lat zajmuje ważne miejsce w dziale badań i rozwoju Damen Shipyards Group.
12.01.2021

Zwodowano czwarty hybrydowy prom dla BC Ferries

W rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati zwodował czwarty zasilany bateriami prom klasy Island dla armatora BC Ferries.
22.12.2020

Damen rozpoczął budowę okrętu wsparcia bojowego Den Helder

2 grudnia w stoczni Damen Shipyards Galati w Gałaczu w Rumunii rozpoczęto cięcie blach do budowy okrętu wsparcia bojowego dla holenderskiej Koninklijke Marine. Jednostka, jako pierwszy niderlandzki okręt, otrzyma nazwę portu, w którym bazuje cała holenderska Królewska Marynarka Wojenna.
05.12.2020

Damen przebudowuje jednostkę PSV w statek do przewozu karmy dla ryb (wideo)

Holenderska Damen Shipyards Group zakończyła projekt konwersji statku dla norweskiej firmy Eidsvaag.
27.11.2020

Damen zwodował trzeci hybrydowo-elektryczny statek dla BC Ferries

Damen Shipyards Galati zwodowała trzeci hybrydowo-elektryczny statek typu Island dla kanadyjskiego operatora promowego BC Ferries.
06.11.2020

Damen zbuduje dziewięć ekologicznych promów dla Aqualiner-Swets

Damen Shipyards Group podpisała kontrakt z holenderską spółką joint venture Aqualiner-Swets na budowę dziewięciu statków pasażerskich.
05.11.2020

Damen dostarczy projekt nowoczesnego holownika dla Edison Chouest Offshore

Damen Shipyards Group otrzymał kontrakt na zaprojektowanie nowego holownika offshore dla Edison Chouest Offshore. Chouest początkowo zbuduje dwa ASD Tugs 5016 w swojej stoczni w Luizjanie.
06.10.2020

Damen Engineering Gdańsk: sprostać wyzwaniom

"Naszym piorytetem jest słuchanie klienta i wyjście naprzeciw jego oczekiwaniom" - Damen Engineering Gdansk jest zaangażowany w prace od powstania koncepcji, poprzez etap zatwierdzania dokumentacji u klienta i w towarzystwie klasyfikacyjnym, aż do momentu dostarczenia gotowego produktu, który usatysfakcjonuje inwestora.
19.08.2020

Damen zwodował dwa ekologiczne holowniki dla Portu Zeebrugge

Damen zwodował niedawno dwa 85-tonowe holowniki typu ASD 2813 dla firmy Boluda Towage Europe. Jednostki powstały w wietnamskiej stoczni Damen Song Cam Shipyard.
13.08.2020

Damen Shipyards Gdynia S.A.

Stocznia produkcyjna
stocznia,stocznia damen,damen,jachty,holowniki,statki badawcze,łodzie patrolowe,lodzie ratownicze

Damen Engineering Gdańsk sp.z o.o.

.
biuro projektowe,statki,offshore,projekt,branża morska,biura projektowe,projektanci okrętowi,projektowanie jednostek pływających,projektowanie okrętów,projektowanie statków,projektowanie jachtów,budownictwo statków,projekty,przemysł stoczniowy,budowa statków,okręty,inżynieria morska,damen,damen engineering,projektowanie specjalistycznych jednostek pływających

NGLMachining Sp. z o.o.

MOBILNA OBRÓBKA SKRAWANIEM
nglmachining,ngl machining,mobilna obróbka skrawaniem,insitu,in-situ,insitu machining,in-situ machining,on site machining,on-site machining,obróbka skrawaniem,wytyczanie otworów,mobilne wytaczanie otworów,frezowanie płaszczyzn,mobilne frezowanie płaszczyzn,obróbka kołnierzy,mobilna obróbka kołnierzy,obróbka przylg,mobilna obróbka przylg,obróbka pochwy linii wałów,obróbka fundamentów,obróbka fundamentów pod pędniki azymutalne

Navy-San Sp. z o.o.

MORSKIE SYSTEMY SANITARNE l CHŁODNICZE l WENTYLACYJNE
blachowanie,cięcie,palenie otworów,fundamenty)MORSKIE SYSTEMY SANITARNESystemy produkcji wody słodkiej (odsalanie – odwrócone osmozy)Systemy uzdatniania wody (mineralizowanie,zestawy hydroforowe,pompy,pompy próżniowe,pompy tłokowe)Systemy oczyszczania ścieków – automatyczny blok oczyszczania ścieków – „Rekin”Systemy odpowietrzeń zbiorników (filtry,filtry,navy san,lekkie konstrukcje stalowe,uchwyty,montaż elementów konstrukcyjnych,ślusarka okrętowa,konstrukcje stalowe,prace ślusarskie,spawanie,montaż wyposażenia pokładowego,remonty wyposażenie pokładowego,remont wyposażenia pokładowego,prace tokarskie,toczenie kołnierzy,toczenie tulei,toczenie dowolnych elementów tokarskich,prace kadłubowe,morskie systemy HVAC,systemy ściekowe,systemy grawitacyjne,systemy podciśnieniowe,morskie systemy wentylacyjne,morskie systemy grzewcze,systemy aquatherm,rurociągi wentylacyjne,morskie systemy sanitarne,systemy produkcji wody słodkiej,odsalanie,odwrócona osmoza

ST³ Offshore Sp. z o.o.

ST3 OFFSHORE,ST3OFFSHORE,konstrukcje stalowe,fundamenty morskich elektrowni wiatrowych,platformy pośrednie,fundamenty kratownicowe,fundamenty jednopalowe

Port Consultants sp.j.

Przemieszczanie, podnoszenie, fundamentowanie, ważenie oraz transportładunków
Przemieszczanie,podnoszenie,fundamentowanie,ważenie oraz transport,spedycja,przemieszczanie hydrauliczne,transport ponadgabarytowy,podnoszenie hydrauliczne,skidding,ważenie ładunków,transport ciężkich elementów przemysłowych,załadunki i wyładunki z pontonów,montaż wiaduktów drogowych,specjalistyczny transport śródlądowy,transport specjalistyczny,projektowanie transportu i ekspertyzy,spedycja portowa,obsługa ładunków ciężkich,obsługa ładunków ponadgabarytowych,magazynowanie ładunków,mobilna suwnica hydrauliczna,cyfrowa waga tensometryczna,pontony specjalistyczne,pontony do transportu na wodach śródlądowych,przemieszczanie hydrauliczne metodą ślizgową,spedycja ładunków ciężkich,spedycja ładunków ponadgabarytowych,mobilna suwnica hydrauliczna 4Lift System

Seaway 7

A listed, pure-play renewables company focused on bottom-fixed offshore wind.
instalacja kabli podmorskich ,konserwacja kabli podmorskich ,instalacja fundamentów turbin wiatrowych ,fundamenty turbin wiatrowych ,morskie farmy wiatrowe ,usługi instalacyjne w sektorze odnawialnych źródeł energii ,seaway7 ,seaway 7 ,energetyka odnawialna ,heavy lifting ,instalacje kabli podmorskich ,EPCI ,T&I ,konstrukcje offshore ,instalacja stacji transformatorowych ,subsea7 ,subsea 7 ,inter array grid ,Jacket ,piling ,monopile ,palowanie ,substation

Chester Molecular Andrzej Majewski

ŚRODKI SMARNO-PENETRUJĄCE,KLEJE CYJANOAKRYLOWE,PODKŁADKI FUNDAMENTOWE- WYLEWKI,Chester EVY,PRZEMYSŁOWE ŚRODKI MYJĄCE I ODTŁUSZCZAJĄCE,ELASTOMERY,USZCZELNIACZE ANAEROBOWE,KLEJE ANAEROBOWE,MATERIAŁY DO NATRYSKU HYDRO- DYNAMICZNEGO,MATERIAŁY POWŁOKOWE,KOMPOZYTY EPOKSYDOWO-METALICZNE

DENKHO sp. z o.o.

MARINE &
konstrukcje offshore,fundamenty i wyposażenie okrętowe,nadbudówki i sekcje kadłubów,urządzenia i konstrukcje specjalne,systemy rurarskie i hvac,projektowanie,inżynieria,fea,mes

Electro Team Partners Sp. z o.o.

PRACE ŚLUSARSKIE: Prefabrykacja fundamentów pod rozdzielnice Montaż torów kablowych Montaż fundamentów Indywidualne podejścia torów kablowych Szlifowanie PRACE SPAWALNICZE: Przygotowanie powierzchni spawalniczej na podstawie WPS MIG,MAG,TIG PRACE ELEKTRYCZNE: Układanie kabli Montaż urządzeń elektrycznych Podłączanie i uruchamianie urządzeń elektrycznych Naprawa,konserwacja,inspekcja urządzeń elektrycznych Serwis elektryczny na morzu

RUBO-OPERATOR Sp. z o.o.

Konstrukcje stalowe, Obróbka skrawaniem, Transport specjalistyczny,
maszty radarowe maszty sygnalizacyjne maszty antenowe maszty dziobowe i rufowe żurawiki łodziowe żurawiki łodziowo-tratwowe żurawiki pomocnicze suwnice wciągarki fundamenty i zamocowania pokrywy i włazy podesty,stójki,barierki schody i stopnie wyposażenie warsztatów i magazynów toczenie wiercenie roztaczanie frezowanie struganie dłtowanie szlifowanie przeładunki portowe transport portowy transport wielkogabarytowy przeładunki wielkogabarytowe

Hydrotechnika Sp. z o.o.

Projektowanie i wykonastwo robót hydrotechnicznych.
ścianki szczelne budowle wodne pale wciskane pale CFA hydrauliczne odwodnienia gwoździowanie umocnienia wykopów fundamenty pale budownictwo hydrotechniczne melioracje projektowe biura roboty ziemne hydrotechnika

Stocznia Koźle

•małe statki (motorówki,bunkierki,małe pchacze),•wyposażenia pokładowego (polery,przewłoki,kluzy,fundamenty urządzeń,maszty itp.),stocznia •konstrukcje stalowe

DAMEN SHIPYARDS KOŹLE SP. Z O.O.

Damen,damen,pontony,barki,Pchacze i holowniki Pogłębiarki Statki pasażerskie Barki pchane i pontony Piaskowce Kontenerowce Frachtowce Zbiornikowce Stacje paliw Pokrywy lukowe Nadbudówki i sterówki Instalacje Zbiorniki

Waryński Famabud Sp. z o.o.

konstrukcje stalowe,konstrukcje dla offshore,przemysł offshore,konstrukcje dla przemysłu stoczniowego,offshore,wieżowych dla budownictwa żurawi - żurawi okrętowych - dźwignice okrętowe,- dźwignic portowych,kolejowych i samochodowych - dźwignic do obiektów przemysłowych - skomplikowanych fundamentów,podpór,dźwigarów,architektonicznych konstrukcji przestrzennych dla budownictwa drogowo-mostowego oraz hydrotechnicznego - wszelkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie - wyposażenia okrętowego

AARSLEFF Sp. z o.o.

Fundamenty palowe
fundamenty palowe,pale prefabrykowane

Baltico Service Sp. z o.o.

prefabrykacja i montaż nowych konstrukcji stalowych,zbiorniki,platformy,prefabrykacja,montaż i próby systemów ogólnookrętowych i specjalistycznych,różne prace konserwacyjno – malarskie,prefabrykacja fundamentów i innych konstrukcji stalowych,montaż na statku,prefabrykacja,montaż i próby systemu pary,wody gorącej i kondensatu,platforma wiertnicza,regeneracja i ponowny montaż wysokociśnieniowego systemu sprężonego powietrza (stal nierdzewna),prefabrykacja,montaż i próby systemu pary,wody gorącej i kondensatu,prace malarskie na statkach w budowie i remontach,system mycia zbiorników,system transportu pneumatycznego materiałów sypkich ( BHS ),system chłodzenia,system pary,montaż konstrukcji stalowych

INGEO Sp. z o.o.

Badania geologiczne,badania geotechniczne,wiercenia geologiczne,wiercenia geotechniczne,geologia,geotechnika,wiercenie badawcze,sondowanie CPT,CPT,CPTU,SCPTU,badania pod wiatraki,geologia inżynierska,projekty prac geologicznych,projekty posadowień,fundamentowanie,wzmacnianie gruntów,badanie osuwisk

Damen współpracuje z Niderlandzko-Polską Izbą Gospodarczą

Podczas październikowych targów Baltexpo na stoisku Damen można było spotkać reprezentantów Niderlandzko-Polskiej Izby Gospodarczej.
15.11.2023

Kolejny nowy holownik zasilił flotę WUŻ Port and Maritime Services

Do Portu Gdańsk dotarł trzeci z nowych holowników zakupionych przez WUŻ Port and Maritime Services. Nowa jednostka dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpocznie działalność w gdańskim porcie.
05.10.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Nowe holowniki już w Porcie Gdańsk

Do Portu Gdańsk dotarły nowe holowniki zakupione przez WUŻ Port and Maritime Services. Transportowane były z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty. Holowniki dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpoczną działalność w Porcie Gdańsk. 
01.08.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Do floty holowniczej Fairplay Towage Polska dołączą dwie nowoczesne jednostki

Już wkrótce w Wietnamie zostaną załadowane do transportu dwa holowniki typu RSD Tug 2513, zbudowane przez Damen Song Cam Shipyard na zamówienie Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym obu jednostek będzie Szczecin.
17.01.2023

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO]

Ciągły rozwój, nowatorskie projekty i ponad 150 pracowników. Damen Engineering Gdańsk (DEGd), to jedna z czterech spółek grupy Damen w Polsce. Stawia na wyspecjalizowanych a jednocześnie wielozadaniowych pracowników - otwartych i potrafiących pracować w międzynarodowych zespołach.
08.12.2021

Kolejne wodowanie w stoczni Safe dla Damen Maskant [wideo, zdjęcia]

W środę 26 maja w stoczni Safe wodowano jednostkę o numerze budowy YN630.  - Zwodowana jednostka to Beam Trawler o numerze YN 630. Jest to drugi z siostrzanych kadłubów zamówionych przez Damena - informuje Andrzej Łuczak ze stoczni Safe.
27.05.2021

Stocznia Safe w wirze pracy!

Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.
04.12.2020

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.
16.07.2019

Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik

Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.
04.04.2019

W gdańskiej stoczni zwodowano nowoczesny holownik. Będzie pełnił nietypową funkcję

Fregate już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego holownika wykonanego przez gdańską stocznię Safe odbyło się we wtorek. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld. Jak informuje Damen, uważana jest za pierwszą tego typu na świecie.
06.12.2017

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych

Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.
13.02.2017

Podniesienie bandery na Herkulesie – najmocniejszym holowniku na Bałtyku

Nowoczesny, imponujący i ma potężną moc. To Herkules – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service. Na jednostce uroczyście podniesiono banderę i wkrótce Herkules zaczyna pracę.
17.11.2016

Zobacz namocniejszy holownik na polskim wybrzeżu – HERKULES dotarł do Gdańska

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszym ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.