• <
gryfia_70lat

Pierwszy statek Damen dostarczony do brytyjskiej Royal Navy

sg

29.07.2022 15:20 Źródło: Damen Group
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pierwszy statek Damen dostarczony do brytyjskiej Royal Navy

Partnerzy portalu

Pierwszy statek Damen dostarczony do brytyjskiej Royal Navy - GospodarkaMorska.pl
FCS 4008 XV Patrick Blackett to jednostka do zadań specjalnych brytyjskiej marynarki wojennej. Fot. Damen Group

Podczas ceremonii, która odbyła się w Her Majesty's Naval Base (HMNB) Portsmouth 29 lipca, zespół brytyjskiej marynarki wojennej ds. innowacji, „NavyX”, odebrał zmodyfikowany Damen Fast Crew Supplier (FCS) 4008. Jednostka XV Patrick Blackett, nazwana na cześć wybitnego oficera marynarki i naukowca, to 42-metrowy, szybki statek próbny, który wesprze innowacje i eksperymenty technologiczne.

NavyX, zwany akceleratorem innowacji, autonomii i śmiercionośności Royal Navy, który został stworzony w celu szybkiego rozwoju i testowania najnowocześniejszego sprzętu, przeprowadził otwarty proces przetargowy, w wyniku którego na początku tego roku złożono zamówienie w stoczni Damen Shipyards w Holandii na dostawę FCS 4008.

XV Patrick Blackett posłuży jako platforma do oceny szerokiej gamy sprzętu. Jego 140 m2 powierzchni pokładu zapewniają dużą, niezakłóconą przestrzeń dla UAV, AUV i innych najnowocześniejszych technologii. Rozległa przestrzeń wewnętrzna, która mogłaby pomieścić do 100 pracowników, jest przekształcana w centrum operacyjne i salę konferencyjną. Cztery silniki gąsienicowe zapewnią mu prędkość maksymalną ponad 20 węzłów.

Inne cechy FCS 4008, które są ważne dla NavyX, to stabilność i doskonała dzielność morska, którą zapewnia konstrukcja Damen X-bow, ważna podczas rozmieszczania sprzętu na morzu lub w powietrzu. Damen zapewnia również kompleksowy, trzyletni pakiet wsparcia, który skoncentruje się na Centrum Usług, którefirma niedawno założyła w Portsmouth i który okazał się dużym sukcesem. Rekrutowany lokalnie personel będzie, któremu w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju zostanie przekazana wiedza, będzie utrzymywał statek przy użyciu lokalnych zasobów tam, gdzie to możliwe.

Wprowadzenie jednostki do floty umożliwi NavyX eksperymentowanie bez konieczności stawiania wymagań okrętom wojennym brytyjskiej marynarki, a w przyszłości weźmie udział w ćwiczeniach Royal Navy i NATO, a także zwiększy możliwości bliższej współpracy z przemysłem i środowiskiem akademickim.

„To pierwszy statek Damena dostarczony bezpośrednio do Royal Navy”, mówi Frederik van der Linde, kierownik sprzedaży Damena na Wielką Brytanię i Irlandię. „Jesteśmy bardzo dumni, że mają Damena jako partnera w tak wyjątkowym projekcie. Jako zaawansowana technologicznie, innowacyjna jednostka FCS 4008 bardzo dobrze wpasuje się w misję NavyX, polegającą na przesuwaniu granic tego, co jest możliwe przy użyciu najnowszego sprzętu. Będziemy również intensywnie wspierać zespół NaxyX za pośrednictwem naszego centrum serwisowego w Portsmouth, gdzie nasz dział badawczo-rozwojowy będzie wspierać niektóre eksperymenty. Damen to znacznie więcej niż tylko projektowanie i budowa statków. Ten projekt jest świadectwem tego, że myślimy o długoterminowej współpracy z naszymi klientami.”

Pułkownik Tom Ryall, szef NavyX, powiedział: „Przybycie tego statku jest kluczowym momentem dla zdolności NavyX do dostarczania produktów i jest skokową zmianą dla Royal Navy. Zapewni nam większą elastyczność w eksperymentowaniu z nowymi zdolnościami wojskowymi, iteracji i przyspieszeniu nowych technologii, zestawów i koncepcji z korzyścią zarówno dla Royal Navy, jak i przemysłu”.

Grupa Damen Shipyards działa od ponad dziewięćdziesięciu lat i oferuje rozwiązania morskie na całym świecie, poprzez projektowanie, budowę, przebudowę i naprawę statków i ich elementów. Integrując systemy tworzymy innowacyjne, wysokiej jakości platformy, które zapewniają naszym klientom maksymalną wartość dodaną.

Podstawowe wartości, jakie deklaruje firma, to społeczność, rzemiosło, przedsiębiorczość i zarządzanie. „Naszym celem jest stać się najbardziej zrównoważonym konstruktorem statków na świecie, poprzez cyfryzację, standaryzację i seryjną budowę naszych statków” – czytamy w oświadczeniu prasowym.

Damen posiada 35 stoczni i 20 innych firm w 20 krajach wspieranych przez ogólnoświatową sieć sprzedaży i serwisu. Grupa Damen Shipyards oferuje bezpośrednie zatrudnienie ponad 12 000 osób.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.