• <
Nauta_top_1100x200

Nowa ekspedycyjna łódź geodezyjna Hydrograaf w Damen Shipyards Den Helder

ac

03.03.2021 19:36 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Nowa ekspedycyjna łódź geodezyjna Hydrograaf w Damen Shipyards Den Helder
Nowa ekspedycyjna łódź geodezyjna Hydrograaf w Damen Shipyards Den Helder - GospodarkaMorska.pl
fot. DSDH

W piątek 26 lutego 2021 r. W Damen Shipyards Den Helder (DSDH) odbyła się ceremonia nadania nazwy i przekazania łodzi ekspedycyjnej (ESB) Hydrograaf należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (RNLN).

Ceremonia odbyła się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z koronawirusem, przy czym większość zaproszonych była obecna za pośrednictwem transmisji na żywo. Również nadanie  nazwy odbyło się zdalnie, ustępująca sekretarz stanu Barbara Visser naciśnięciem jednego przycisku roztrzaskała butelkę szampana o statek w Den Helder. W ceremonii fizycznie uczestniczyli: zastępca dowódcy sił morskich kontradmirał Nacht Hulsker, kapitan porucznika ESB na morzu 2 (OC) van Amerongen, dyrektor projektów dowódca DMO Kreiter, zastępca dyrektora DSDH Peter van den Berg oraz kierownik projektu.

Projekt i budowa Hydrograaf zostały zrealizowane w ścisłej współpracy między DMO i DSDH.  

- Kierownik projektu, wraz z zespołem Ministerstwa Obrony, zastosował zaawansowane technologie podczas projektowania i budowy tego nowego typu statku - powiedział Peter van den Berg z DSDH

Po zakończeniu budowy Hydrograaf może przyjąć maksymalny ciężar 24 ton, w związku z maksymalną dopuszczalną masą ładunku instalacji dźwigowej Davits na statkach takich jak HNLMS Johan de Witt. Jednocześnie statek musi osiągać prędkość co najmniej 20 węzłów, przy bardzo niskich wymaganiach dotyczących hałasu i ograniczonej przestrzeni do rejestracji wszystkich urządzeń hydrograficznych.

Po ceremonii nadania nazwy ESB została symbolicznie przekazana przez DSDH dyrektorowi projektów Defensie Materieel Organistatie (DMO), dowódcy Kreiterowi, wzniesiono także toast za statek i jego załogę.

W nadchodzących tygodniach ESB będzie przygotowana do przekazania RNLN, która po kilkutygodniowych przeróbkach rozpocznie eksploatację statku.
ESB zapewni aktualne informacje o warunkach glebowych i sytuacji poniżej linii wodnej w miejscach, w których taki wgląd jest wymagany. Dzięki tym informacjom Królewska Marynarka Wojenna Holandii będzie mogła wspierać ekspedycyjne operacje morskie i zapewniać środowisko, w którym statki mogą bezpiecznie nawigować.

Główne zadania ESB to:

  • Gromadzenie informacji środowiskowych w celu podjęcia decyzji o (nie) możliwościach operacji desantowej;
  • Wykonywanie pomiarów hydrograficznych w celu wsparcia działań ratowniczych;
  • Wspieranie cywilnych zadań hydrograficznych na krajowym szelfie kontynentalnym (KPK).

ESB ma szesnaście metrów długości i może samodzielnie wykonywać pomiary hydrograficzne w warunkach taktycznych w dużej odległości od statku macierzystego. Jest pełnoprawną platformą, która jest porównywalna ze statkiem do badań hydrograficznych (HOV) i spełnia najwyższe standardy geodezyjne.

Nazwa Hydrograaf została wybrana na cześć Państwowego Statku Inspekcyjnego Hydrograaf z 1910 roku. Ponadto nazwa ma bezpośrednio kojarzyć się z najważniejszą funkcją jednostki.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.