• <
smartre_2023

Damen przebudowuje jednostkę PSV w statek do przewozu karmy dla ryb (wideo)

PMK

27.11.2020 15:00
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Damen przebudowuje jednostkę PSV w statek do przewozu karmy dla ryb (wideo)

Partnerzy portalu

Damen przebudowuje jednostkę PSV w statek do przewozu karmy dla ryb (wideo) - GospodarkaMorska.pl
Damen

Holenderska Damen Shipyards Group zakończyła projekt konwersji statku dla norweskiej firmy Eidsvaag.

Po wygraniu przetargu, zakład Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm) rozpoczął przebudowę platformy do obsługi platform offshore (PSV) o nazwie Eidsvaag Opal w statek do przewozu karmy dla ryb.

W ramach przebudowy Damen wydłużył jednostkę o 5 metrów.  Wymagało to przecięcia kadłuba na pół i włożenia nowych stalowych sekcji. Damen był również zobowiązany do poszerzenia belki statku - za pomocą szeregu skrzynek bocznych - aby zapewnić dodatkową stabilność i ładowność.

Stocznia zainstalowała 35 nowych silosów i ładownię typu big-bag, umożliwiając firmie Eidsvaag Opal transport do 2800 ton paszy dla ryb. Damen wyposażył również statek w pięć nowych dźwigów.

Projekt wymagał również znacznych prac elektrycznych, wykonanych przez FMJ Marine Automation. Dostawca usunął około 480 kabli – o długości 15 kilometrów. W sumie firma wyciągnęła 51 kilometrów kabli i podłączyła na projekcie 1237 kabli. Przebudowa trwała 346 dni.

W 43 tygodniu budowy przeprowadzono pierwszy próbny załadunek jednostki. Test przebiegł pomyślnie i wymagał tylko niewielkich korekt. Karma została wyładowana na farmę rybną w okolicach Tromso.

Statek będzie działał w ramach współpracy Fjordfrende, obsługiwanej przez Eidsvaag dla Skretting i Cargill. W rezultacie obie firmy zmniejszą emisje CO2 o jedną piątą, czyli około 10-20 milionów kg CO2 rocznie.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.