• <
Baltexpo2023_duży

Damen Shipyards i Boluda Towage przystępują do współpracy w sprawie sprowadzenia do Europy holowników o zerowej emisji

kw

24.05.2023 09:20
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen Shipyards i Boluda Towage przystępują do współpracy w sprawie sprowadzenia do Europy holowników o zerowej emisji

Partnerzy portalu

Fot. Damen Shipyards

Damen Shipyards i Boluda Towage połączyły siły, aby sprowadzić holowniki o zerowej emisji do Europy. W przełomowym posunięciu obie organizacje, które mają prawie 200-letnie doświadczenie w holowaniu, zamierzają zwodować pierwszy w Europie nowo zbudowany holownik do metanolu. Pierwszym statkiem ma być Damen RSD-E Tug 2513, a partnerzy pracują teraz wspólnie nad określeniem potencjalnego portu, który najlepiej będzie pasował do jego profilu operacyjnego.

Damen obecnie opracowuje holownik napędzany metanolem w ramach swojej misji bycia najbardziej zrównoważonym stoczniowcem na świecie. Ten całkowicie nowy projekt opiera się na doświadczeniu i wiedzy firmy Damen dzięki rozległym możliwościom badawczo-rozwojowym w zakresie alternatywnych, zrównoważonych systemów napędowych.

Boluda jako wiodąca globalna firma holownicza i Damen jako wiodący innowacyjny konstruktor statków, podzielają silne zaangażowanie w zrównoważony rozwój środowiska, bezpieczeństwo i doskonałość operacyjną. Boluda Towage od lat inwestuje w celu osiągnięcia czystszych i bardziej ekologicznych operacji w porcie. Ważnym kamieniem milowym w jej ambicjach dążenia do obniżenia emisji było wielokrotne zamówienie holowników poziomu III IMO w 2020 r. Te pionierskie statki wyznaczają nowy standard dla wszystkich kolejnych nowych konstrukcji.

Stocznie Boluda Towage i Damen z niecierpliwością czekają na współpracę z innymi zainteresowanymi stronami z branży morskiej w celu przyspieszenia przejścia na czystsze statki, zwłaszcza te działające w obszarach miejskich lub w ich pobliżu. W sektorze portowym i holowniczym systemy napędowe napędzane elektrycznie i metanolem oferują obecnie najlepszą i najbardziej dostępną drogę do osiągnięcia tego celu.

- Jesteśmy bardzo dumni z tej współpracy/partnerstwa z Damen Shipyards, która stanowi ważny postęp technologiczny i innowacyjny dla naszej branży. Wiemy, że znajdujemy się w coraz bardziej złożonym środowisku, które wymaga od nas bycia zawsze w czołówce rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w naszej działalności, ograniczających nasz ślad węglowy w środowisku i zaspokajających potrzeby naszych klientów. Mając to na uwadze, chętnie kontynuujemy naszą podróż ku przyszłości jako lider w branży holowniczej i morskiej - powiedział Vicente Boluda Ceballos, wiceprzewodniczący Boluda Towage.

- Jesteśmy zachwyceni współpracą z firmą Boluda Towage nad nowym rozdziałem europejskiego holowania. Ten projekt nie tylko jest zgodny z naszymi własnymi wartościami, ale także ma na celu nadanie dodatkowego rozmachu przejściu na zrównoważone holowanie portowe, ponieważ wszyscy będą mogli zobaczyć korzyści, jakie zapewniają zarówno statki napędzane elektrycznie, jak i metanolem. Aby wspomóc ten proces, budujemy już holowniki RSD-E 2513 na magazynie, a pewna liczba będzie dostępna do dostawy w 2024/25 - powiedział Arnout Damen, dyrektor generalny Damen Shipyards Group. 

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.