• <
nauta_2024

Damen Shipyards i Baltic Workboats zawiązują sojusz w celu obsługi branży morskiej energetyki wiatrowej

rk

12.06.2023 15:52 Źródło: Damen
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen Shipyards i Baltic Workboats zawiązują sojusz w celu obsługi branży morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Damen

Baltic Workboats (BWB) i Damen Shipyards podpisały umowę partnerską dotyczącą programu budowy statku do transportu załogi, Fast Crew Supplier (FCS) 2710, w zakładzie BWB na wyspie Saaremaa w Estonii. Wraz z otwarcoem Morza Bałtyckiego jako obszaru szybkiej ekspansji dla branży morskiej energetyki wiatrowej, budowa tych jednostek ma zwiększyć dostępność oferty zarówno dla regionu bałtyckiego, jak i innych rynków europejskich.

Branża morskiej energetyki wiatrowej szybko się rozwija, ponieważ kraje dążą do zwiększenia swojego bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a także dekarbonizacji kolejnych sektorów gospodarki. Damen obserwuje znaczny wzrost rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko na wodach o ugruntowanej pozycji, takich jak Morze Północne, ale także na nowych obszarach, w tym na Morzu Bałtyckim. Aby ułatwić i przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej, Damen Shipyards i Baltic Workboats podpisały strategiczne partnerstwo w celu zbudowania znacznej liczby statków Damen FCS 2710. Obie firmy mają tu wykorzystać doświadczenie z budowy szybkich łodzi roboczych.


- Baltic Workboats jest dla nas idealnym partnerem ze względu na swoją strategiczną lokalizację i udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu wysokiej jakości statków. Nasze partnerstwo z nimi daje nam dodatkowe możliwości konstrukcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sprawdzone statki do przewozu załogi w północnej Europie. Wspólna praca przybliży nas do tego szybko rozwijającego się regionu, a także pozwoli nam zaspokoić zapotrzebowanie na wysokiej jakości statki, które obserwujemy u naszych klientów. Liczymy na długą i obopólnie korzystną współpracę - skomentował dyrektor handlowy w Damen Shipyards Jan-Wim Dekker.

FCS 2710 to jednostka wszechstronna i wielozadaniowa, która będzie przeznaczona do pełnienia obowiązków na Morzu Północnym o Bałtyku. Wśród nich znajdzie się m.in. transport techników i ich sprzętu podczas kolejnych faz budowy i uruchamiania instalacji turbin wiatrowych, a następnie żelgugę załóg konserwacyjnych, które utrzymują je w stanie operacyjnym przez cały okres ich eksploatacji. Dla potencjalnych nabywców ma być dostępny szereg opcji konfiguracji napędu, w tym i użytkowania paliw alternatywnych, aby spełnić wymagania organów regulacyjnych i klientów w zakresie dekarbonizacji żeglugi i ograniczania emisji CO2. Kształt kadłub ma zapewniać odpowiednie właściwości morskie i oszczędność paliwa, a także dużą przestrzeń na pokładzie i zakwaterowanie. Polityka Damen polegająca na ciągłym doskonaleniu konstrukcji oznacza, że będą one wyposażone w najnowsze rozwiązania projektowe, takie jak ulepszony układ okien w sterówce i zmodernizowana konsola mostka.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Damen Shipyards. Wierzymy, że połączenie bogatego doświadczenia Baltic Workboats w budowaniu szybkich statków aluminiowych z konkretnymi rozwiązaniami technicznymi oraz doświadczenia Damen na rynku CTV pozwoli nam zaoferować najlepszą platformę do obsługi farm wiatrowych w Skandynawii. Wnosimy również szczególną wiedzę specjalistyczną w zakresie wzmocnionych kadłubów i układów napędowych, systemów ogrzewania pokładów i szyn oraz specjalnych rozwiązań chłodzenia silnika dla warunków skandynawskich. Wspieranie lokalnych operatorów usług morskich w poszukiwaniu statków, których potrzebują, aby przyczynić się do transformacji energetycznej, jest dla nas również źródłem dumy i satysfakcji - podkreślił dyrektor generalny i współzałożyciel Baltic Workboats Margus Vanaselja.

Produkcja pierwszej partii statków już trwa. Aluminiowe blachy na pierwsze kadłuby zostały wycięte 9 maja, a pierwszy statek ma być gotowy do dostawy latem 2024 roku. W ciągu najbliższych pięciu lat ponad dziesięć FCS 2710 zostanie zbudowanych przy użyciu technik produkcji seryjnej przyjętych w sektorze motoryzacyjnym i dostosowanych do sektora stoczniowego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.