• <

Wynik wyszukiwania - "Holandia" - Wiadomości

Maersk dąży do przyspieszenia łańcuchów dostaw w Europie dzięki nowemu obiektowi przeładunkowemu w Rotterdamie

Firma A.P. Moller - Maersk zainaugurowała 14 maja działalność specjalistycznego magazynu typu cross-dock w Porcie Rotterdam w Holandii, na obszarze terminalu Maasvlakte II. W zamierzeniu ma to znacznie przyspieszyć przepływ ładunków od przybycia na statek do punktu sprzedaży, zwłaszcza w krajach Beneluksu, Niemczech i Francji.
21.05.2024

Dni Otwarte „Cutting Meets Welding" poświęcone automatyzacji cięcia i spawania

W dniach 27-28 maja 2024, w siedzibie firmy HGG w Holandii, odbędzie się spotkanie „Cutting Meets Welding" poświęcone rozwiązaniom dedykowanym zaawansowanej automatyzacji cięcia i spawania.
15.05.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Chińscy szpiedzy wzięli na celownik holenderski przemysł morski

Chińscy szpiedzy próbują infiltrować holenderski przemysł półprzewodników, lotniczy i morski, żeby wzmocnić własne siły zbrojne - ujawniła w najnowszym raporcie holenderska agencja wywiadu i bezpieczeństwa (AVID).
18.04.2024

HSM Offshore Energy wdraża platformę wydobywczą gazu napędzaną morską energetyką wiatrową

HSM Offshore Energy finalizuje prace nad platformą N05-A dla ONE-Dyas w swojej stoczni w Schiedam w Holandii. Konstrukcja ma stanowić istotny wkład w rozwój nie tylko w zakresie wydobycia gazu, ale też wykorzystania lokalnych zasobów morskiej energii wiatrowej.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

HNLMS Makkum wysadza ponad 200 kg bombę z czasów II wojny światowej. Ten okręt też będzie przekazany Ukrainie

Holenderski niszczyciel min HNLMS Makkun (M 857) prowadził działania przeciwminowe na Morzu Północnym. W ich trakcie zneutralizował bombę lotniczą, ważącą 226 kg. Choć okręt sprawnie realizuje powierzone mu zadania, zbliża się jego koniec służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Ten ma nastąpić do końca 2024 roku, co nie oznacza zakończenia jego działalności, gdyż potem zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.
15.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Trzy dekady morskich działań antynarkotykowych na Karaibach

Od 30 lat Holandia i USA wspólnie prowadzą działania wymierzone w przemytników działających na Morzu Karaibskim. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat służby zarekwirowały 50 000 kilogramów nielegalnych substancji i środków. Rocznica działań była okazją dla obu państw do podsumowań i omówienia dalszej, długoterminowej współpracy w zakresie operacji walki z przemytem narkotyków.
11.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Waddenfonds dofinansowuje prace nad projektem pozyskiwania energii z fal morskich na Morzu Północnym

Testowanie na dużą skalę i demonstracja mocy fal na Morzu Północnym u wybrzeży Scheveningen zostało wsparte holenderskim funduszem Waddenfonds kwotą ponad 99 000 euro. Technologia energii fal morskich firmy Dutch Wave Power to nowa metoda wsparcia zielonej energetyki. Całkowite koszty badań nad potencjałem tej technologii wynoszą ponad milion euro.
05.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.
28.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Holandia wymieni okręty przeznaczone do transportu techniki wojskowej i działań patrolowych

Ministerstwo Obrony Holandii planuje zastąpić swoje dwa okręty desantowe-doki i cztery patrolowce sześcioma nowymi jednostkami, określanymi jako Amfibious Transport Vessel. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2032 roku. To element działań na rzecz modernizacji Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii, na co ministerstwo obrony planuje przeznaczyć miliardy euro.
08.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.
04.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Próbował przemycić tonę kokainy przez port. Holenderski piłkarz Quincy Promes skazany na sześć lat więzienia

Piłkarz Quincy Promes został skazany na sześć lat więzienia przez sąd rejonowy w Amsterdamie za przemyt ponad tony kokainy do Holandii. Zawodnik Spartaka Moskwa nie trafi jednak za kratki, gdyż Rosja nie ma podpisanej z Holandią umowy ekstradycyjnej.
14.02.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Holandia. Greenpeace pozywa państwo za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Pomysłowość mafii narkotykowych zaskakuje. Korzystają z usług nurków i używają podwodnych skuterów

Mafie narkotykowe wykorzystują nurków i używają podwodnych skuterów, aby przejmować narkotyki przemycone do portu w Rotterdamie dla dalszej dystrybucji - informuje w piątek holenderski dziennik „De Telegraaf”.
05.01.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Straż pożarna w Rotterdamie przeprowadza w porcie próby z załogowymi dronami

W Rotterdamie w centralnej Holandii tamtejsza straż pożarna rozpoczęła próby z załogowymi dronami - informuje w czwartek dziennik "De Telgraaf". "To jest przyszłość" – ocenia najpopularniejsza gazeta kraju.
04.01.2024

Kąpiel w morzu popularnym sposobem powitania Nowego Roku w Holandii

Holandia rozpoczęła Nowy Rok szampanem, tradycyjnymi pączkami nazywanymi oliebollen oraz fajerwerkami. W 160 miejscach w całym kraju ok. 65 tys. osób powitało 2024 rok kąpielą w morzu.
01.01.2024

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Holenderska marynarka wojenna eskortowała trzy rosyjskie okręty na Morzu Północnym

Jednostki holenderskiej marynarki wojennej eskortowały w sobotę trzy rosyjskie okręty na Morzu Północnym - poinformowało ministerstwo obrony Niderlandów. Rosyjski zespół składał się z fregaty, okrętu podwodnego i holownika.
09.12.2023

W niemieckim Porcie Duisburg zainaugurowano intermodalny korytarz wodorowy

Wydarzenie było połączone z wizytą króla Holandii Wilhelma-Aleksandra, który odbywa podróż po Nadrenii Północnej-Westfalii i zapoznaje się z działalnością firmy i instytucji w kraju, zaangażowanych w wodorowe projekty. Organizowany drogą morską transport ekologicznego surowca dla przemysłu chemicznego we współpracy m.in. z Portem Rotterdam będzie się odbywać w systemie trójmodalnym, łączącym transport żeglugowy, samochodowy i kolejowy.
23.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Wizyta holenderskiego niszczyciela min HNLMS Vlaardingen w Porcie Gdynia

Od piątku w Gdyni cumuje jednostka wchodząca w skład sił przeciwminowych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku dla załogi i uzupełnienia zapasów.
04.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

Samskip rozpoczyna strategiczną ekspansję na Morzu Bałtyckim, uruchamiając nową bezpośrednią usługę short-sea

Na początku przyszłego miesiąca Samskip będzie obchodzić inauguracyjny rejs usługi tygodniowej, której właścicielem i operatorem jest Samskip, łączącej Rotterdam, Helsinki, Rygę i Hull. Ta nowa usługa jest bezpośrednim odzwierciedleniem centralnego strategicznego nacisku Samskip na centryczność klienta. Wartość relacji z klientami sprawiła, że usługa ta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na niezawodną usługę short-sea w regionie Morza Bałtyckiego.
26.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Holandia rozpoczyna wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus

Po trzech dekadach rozpoczynają się duże zmiany w siłach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninkijke Marine). W Nieuwsbericht odbyła się, 12 października br., ceremonia opuszczenia bandery na pierwszym w swojej serii HNLMS Walrus (S802), służącym od 1992 roku. Wiąże się to również z modernizacją sił morskich państwa, które w przyszłości mają przyjąć na swój stan nowe okręty podwodne.
13.10.2023

Damen zleca ABB dostawę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval wybrał firmę ABB na dostawcę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji Onboard DC Grid dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Stocznia buduje cztery okręty, dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i dwie dla sił morskich Belgii (Marinecomponent/Composante marine). To druga współpraca obu firm. Na początku 2022 roku norweski oddział firmy otrzymał kontrakt na projekt fregaty F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine).
11.10.2023

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty

Heinen & Hopman dostarczy systemy filtrów HVAC-R i CBRN okrętów przeznaczonych dla Belgii i Holandii, określanych niekiedy jako "niderlandzki Miecznik" z racji na znaczenie dla obrony tych państw i przemysłu obronnego oraz okrętowego. Firma z siedzibą w Spakenburgu dostarczy systemy klimatyczne i filtracyjne dla czterech nowych fregat budowanych dla Holandii i Belgii. Po Thales i RH Marine Heinen & Hopman jest trzecim krajowym dostawcą powiązanym z projektem.
26.09.2023

Wybuchowa noc w Rotterdamie. W tle przemyt narkotyków w porcie

W nocy z poniedziałku na wtorek w Rotterdamie nastąpiło pięć eksplozji, w wyniku których uszkodzonych zostało kilka budynków, informuje policja w tym mieście.
26.09.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Ecowind chce dekarbonizować żeglugę na skrzydłach wiatru

Holenderska firma Econowind buduje w Zeewolde i Warten statek VentoFoils, który ma być napędzany przez żagle, które mają umożliwić zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 30%, a także przyczynić się do zapewnienia bardziej zrównoważonego charakteru branży żeglugowej. Wykorzystując siłę wiatru, statki oceaniczne mają żeglować wydajniej. Dlatego Agencja Inwestycji i Rozwoju dla Północnej Holandii (NOM) i Horizon Flevoland intensywnie inwestują w zwiększenie skali działalności, aby umożliwić szybki rozwój związanej z tym technologii.
11.09.2023

Udany sprawdzian polskich okrętów w zespole NATO. Koniec ćwiczenia Sandy Coast 23

Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem wziął udział w dużym ćwiczeniu przeciwminowym pk. Sandy Coast 23. Przed dwa tygodnie okręty i wyspecjalizowane grupy nurków z sześciu państw szukały ćwiczebnych min u wybrzeży Holandii.
07.09.2023

Holandia. Upadły linie promowe pływające do Norwegii

W poniedziałek sąd rejonowy w Haarlem ogłosił upadłość firmy Holland Norwegia Lines (HNL) obsługującej połączenie promowe między portem Eemshaven koło Groningen a Kristiansand na południu Norwegii. Oznacza to koniec promowego połączenia obu krajów.
04.09.2023

Szukają min morskich u wybrzeży Holandii

12 okrętów NATO z sześciu państw od poniedziałku bierze udział w ćwiczeniach „Sandy Coast” u wybrzeży Holandii. Towarzyszą im wyspecjalizowane grupy nurków. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dowodzony przez Polaków zespół SNMCMG1. Ćwiczenia potrwają do 1 września.
25.08.2023

Sensacyjny zwrot akcji w sprawie pożaru na holenderskim samochodowcu. To nie wina "elektryka"?

Po dopłynięciu na nabrzeże śledczy rozpoczęli oceniane skali zniszczeń i uszkodzeń na statku Fremantle Highway, przewożącym kilka tysięcy samochodów. Doszło na nim do głośnego w mediach pożaru, a akcja ratunkowa i gaśnicza były utrudnione. Po początkowych doniesieniach na temat przyczyn zaprószenia ognia pojawiły się nowe informacje zmieniające kontekst i teorie wokół zdarzenia. Tym razem to winnym miał być nie samochód elektryczny, a wskazuje się na... spalinowy.
13.08.2023

Wielka parada łodzi podczas Pride Amsterdam z udziałem przedstawicieli sił morskich

Od 1 do 6 sierpnia br. w tytularnej stolicy Holandii odbywała się kolejna edycja Pride Amsterdam, będąca jednym z najbardziej znanych wydarzeń LGBT+ w kraju. Jej charakterystyczną i zarazem główną atrakcją była, jak co roku, parada łodzi na kanale Prinsengracht, w której biorą udział przedstawiciele mniejszości seksualnych, w tym reprezentujących różne środowiska zawodowe. Swoją reprezentację wystawiły także holenderskie siły zbrojne, w tym marynarka wojenna.
08.08.2023

Finał dramatu. Płonący od tygodnia samochodowiec Fremantle Highway został ostatecznie ugaszony

Przewożący prawie 4 tys. samochodów statek Fremantle Highway, który zapalił się w ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę u wybrzeży Holandii, został ostatecznie ugaszony - poinformowała we wtorek holenderska rządowa agencja gospodarki wodnej Rijkswaterstaat.
01.08.2023

Płonący u wybrzeży Holandii statek zostanie odholowany w bezpieczne miejsce

Frachtowiec Fremantle Highway, który zapalił się w nocy z wtorku na środę na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii, zostanie w ten weekend odholowany w bezpieczne miejsce - przekazał rzecznik Rijkswaterstaat, rządowej agencji gospodarki wodnej. Statek przewoził prawie 4 tys. samochodów, w tym 498 elektrycznych.
30.07.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Na statku Fremantle Highway pali się prawie 500 samochodów elektrycznych

Nie 25, ale 497 trudnych od ugaszenia aut elektrycznych znajduje się na pokładzie płonącego od wtorkowej nocy u wybrzeży Holandii samochodowca Fremantle Highway - poinformowało japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe K Line.
28.07.2023

Trwa eskalacja pożaru statku z 3 tysiącami aut

Holenderska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​pożar na panamskim statku Fremantle Highnjay wymyka się spod kontroli. 200-metrowy statek, który płynął z Bremerhaven w Niemczech do Port Said w Egipcie, przewoził 2857 samochodów, w tym 25 elektrycznych. Jeden członek załogi zginął, a co najmniej 16 zostało rannych.
26.07.2023

Holandia. Jedna osoba zginęła, kilka zostało rannych w pożarze statku wywołanym przez samochód elektryczny

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w pożarze statku towarowego u wybrzeży Holandii w nocy z wtorku na środę - przekazała niderlandzka straż przybrzeżna. Na przewożącym samochody statku przebywało 23 załogantów, wszyscy zostali ewakuowani. Przyczyną pożaru było zapalenie się jednego z transportowanych przez jednostkę aut elektrycznych - poinformował Reuters.
26.07.2023

Amsterdam zakazuje wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych

Rada miasta holenderskiego Amsterdamu uchwaliła zakaz wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych. Samorządowcy argumentują, że ma to doprowadzić do zmniejszenia liczby turystów a także ograniczyć zanieczyszczenia. To kolejna decyzja, której celem jest walka z masową turystyką w stolicy Holandii.
21.07.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

Damen Naval podpisał z RH Marine umowę ws. niderlandzkiego "Miecznika"

Holenderski gigant branży morskiej jest liderem przedsięwzięcia związanego z budową czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Na początku lipca podpisał dokument współpracy z rodzimym przedsiębiorstwem, który dostarczy wyposażenie dla wszystkich czterech okrętów. Po dwa z nich zasilą szeregi odpowiednio holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej.
04.07.2023

Thales wyposaży nowe holenderskie i belgijskie fregaty w systemy do zwalczania okrętów podwodnych

Jeden z partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik angażuje się w budowę fregat także dla innych państw. Kolejnym zamawiającym jest swoista "spółka" Belgii i Holandii, dla której powstają cztery nowe jednostki, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Potencjalnie podobne wyposażenie znajdzie się też na polskich, wielozadaniowych fregatach.
29.06.2023

Holandia i Belgia podpisują umowę w sprawie własnego "Miecznika"

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren i jej belgijska odpowiedniczka Ludivine Dedonder podpisały 22 czerwca br. dokument potwierdzający zakup czterech nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), po dwie fregaty dla każdej marynarki wojennej.
23.06.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
21.05.2023

Holandia. Wiatraki na Morzu Północnym zabijają rocznie 50 tys. ptaków, dlatego minister klimatu wystąpił do firm energetycznych o to, aby zwolniły one ich prędkość

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

ORP Gen. Tadeusz Kościuszko będzie dostępny dla zwiedzających w porcie w Rotterdamie

Przez najbliższy tydzień mieszkańcy Rotterdamu mogą podziwiać zacumowaną w porcie fregatę rakietową ORP Gen. Tadeusz Kościuszko - poinformowała Ambasada RP w Hadze. W niedzielę jednostka będzie dostępna dla zwiedzających.
13.04.2023

Holenderscy marynarze pomylili cebulki kwiatów z cukierkami

Holenderscy marines skarżą się na wielkanocne prezenty, jakie otrzymali w tym tygodniu od marynarki wojennej (Koninklijke Marine) - informuje dziennik „De Telegraaf”. Okazuje się, że paczki zawierały cebulki kwiatowe, które wyglądały jak słodycze, w efekcie czego część obdarowanych po prostu je zjadła.
07.04.2023

Niderlandzki "Miecznik" rusza pełną parą

To będzie jedno z największych przedsięwzięć branży okrętowej w tym regionie. Przy współpracy firm Damen i Thales powstaną cztery fregaty, po dwie dla holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej. Okręty będą wprowadzane do służby od 2029 roku.
05.04.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Niemiecka branża obawia się o bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Federalne Stowarzyszenie Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) apeluje o „pilne i bezwarunkowe” działania po stronie niemieckiego rządu mające na celu zabezpieczenie niemieckich morskich farm wiatrowych przed aktami szpiegostwa i sabotażu. W szczególności ze strony Rosjan.
02.03.2023

Holenderskie F-35 ponownie przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje w czwartek ministerstwo obrony. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
23.02.2023

Amazon sfinansuje uprawę wodorostów na terenie morskich farm wiatrowych

Gigant w branży e-commerce Amazon postanowił wesprzeć uprawę wodorostów na terenie morskiej farmy wiatrowej w Holandii. Inwestycja ma wesprzeć efektywność użytkowania obszarów morskich oraz przyczynić się do walki z emisjami CO2.
22.02.2023

Grimaldi kupuje udziały w terminalu Portu Amsterdam

Włoska firma żeglugowa, Grimaldi Group, poprzez swoją spółkę zależną Amsterdam Multipurpose Terminal (AMT), pozyskała aktywa strategiczne oraz 20-letnią koncesję w obrębie portu Amsterdam.
10.02.2023

W UE rośnie presja migracyjna. W 2023 roku przybyło 330 000 nielegalnych migrantów, wielu drogą morską

Komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR) przekazała, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.
06.02.2023

Amer Shipping zamawia dwa statki do przewozu ładunków suchych od Concordia Damen

Zajmująca się budową statków żeglugi śródlądowej stocznia Concordia Damen dostarczy dwa statki CDS Dry Cargo 110. Wpływ na to miało doświadczenie stoczniowców przy budowie jednostek zdolnych do pływania przy niskim poziomie wody. W związku z ociepleniem klimatu i spadkiem poziomu wód jest to wyzwaniem dla takich operatorów jak Amer Shipping, operujących m.in. na rzekach i jeziorach.
30.01.2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.
25.01.2023

Sześć europejskich portów łączy siły na rzecz rozwoju offshore wind

W styczniu zostało podpisane historyczne porozumienie przez przedstawicieli europejskich portów, które na co dzień rywalizują między sobą o względy branży morskiej energetyki wiatrowej. Ambitne plany UE rodzą presję wobec operatorów portów, które już dziś sygnalizują problem z przepustowością lub niedoinwestowaną infrastrukturą.
23.01.2023

Holandia. Ponad 600 tys. domów znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią

Około 663 tys. domów w Niderlandach zostało wybudowanych na terenach, które są zagrożone zalaniem - twierdzą eksperci cytowani przez portal NU. "Nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków z powodzi" – ocenia profesor Marjolijn Haasnoot z uniwersytetu w Utrechcie.
21.01.2023

Longship zamawia statki przystosowane do wykorzystania metanolu jako paliwa

Holenderska firma żeglugowa zamówiła w Turcji cztery statki o niskiej emisji CO2.
18.01.2023

Aresztowanie w związku z groźbą zamachu terrorystycznego na kontenerowcu

Holenderska policja poinformowała o aresztowania osoby podejrzanej o groźby podłożenia bomby na kontenerowcowi MSC Lorena, jeśli ten wpłynie do portu w Antwerpii. Statek otrzymał polecenie zmiany kursu i został zatrzymany na tydzień na kotwicowisku u wybrzeży Holandii na czas trwania śledztwa.
13.01.2023

W rotterdamskim porcie w ciągu tygodnia udaremniono przemyt prawie pięciu ton kokainy i zatrzymano 34 osoby

W ciągu ostatniego tygodnia w rotterdamskim porcie przechwycono 4726 kg kokainy i zatrzymano 34 osoby - poinformowała w sobotę holenderska prokuratura. Wartość czarnorynkowa udaremnionego przemytu wynosi 354 mln euro.
08.01.2023

Podwójnie ekologiczny statek gotowy do pracy

Statek Vertom Patty rozpoczyna działalność w ramach żeglugi bliskiego zasięgu. Jednostkę wyróżnia przystosowanie do trendów związanych z zielonym paliwem - jego siłownia jest przygotowana do konwersji na metanol lub wodór.
03.01.2023

Spadają ceny kontenerowego transportu morskiego

Ceny kontenerowego transportu morskiego ustabilizowały się i wracają do poziomu sprzed pandemii koronawirusa, informuje w środę dziennik „Financieele Dagblad”. Powodem spadku cen jest mniejszy popyt związany z pogarszającą się koniunkturą gospodarczą, ocenia holenderska gazeta.
28.12.2022

Holland Shipyards wygrała kontrakt na budowę trzech wyjątkowych statków transportowych

W odpowiedzi na politykę ograniczania emisji CO2, holenderska firma Hartel Shipping & Chartering wybrała rodzimą stocznię jako wykonawcę budowy jednostek z napędem spalinowo-elektrycznym, dzięki czemu statki będą mogły w przyszłości w pełni przejść na zeroemisyjne paliwo ekologiczne.
22.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
17.12.2022

Shell i Eneco na Hollandse Kust (west) VI: nowy trend w budowie MFW

Shell i Eneco wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej w Hollandse Kust (west) part VI.
17.12.2022

W Holandii coraz mniejsze zapasy gazu. Powodem mróz

Zużycie gazu w Niderlandach gwałtownie wzrasta z powodu mrozu i konieczne jest wykorzystywanie zapasów z magazynów - informuje państwowe przedsiębiorstwo gazowe Gasunie. Szacuje, że zużycie gazu w krótkim czasie wzrosło o prawie jedną trzecią.
14.12.2022

Niderlandy potrzebują więcej terminali LNG - twierdzi Gasunie

Holandia potrzebuje dodatkowych terminali z gazem skroplonym (LNG), by przetrwać zimę 2023/2024 - ostrzega państwowa spółka gazowa Gasunie w komunikacie dotyczącym bezpieczeństwa dostaw energii w Holandii. W związku z tym firma zamierza otworzyć w przyszłym roku kilka dodatkowych terminali LNG.
13.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

VTTI planuje nowy pływający obiekt LNG w Holandii do 2024 roku

Holenderska firma energetyczna VTTI podjęła decyzję o zbadaniu możliwości wykorzystania pływającego terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG), który zapewni Holandii dodatkowe możliwości magazynowania i importu.
13.12.2022

Ramboll uruchamia centrum energetyki wiatrowej w Holandii

Firma Ramboll, która w ciągu ostatnich dwóch lat zdążyła zaistnieć na rynkach energetyki wiatrowej w USA, Japonii, Hiszpanii i Polsce, tworzy centrum wiatrowe w Holandii.
07.12.2022

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
07.12.2022

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Holandia. Ministerstwo rolnictwa: rybacy dostaną jednorazowo 30 tys. euro

Holenderscy rybacy mogą liczyć na jednorazową zapomogę od rządu w wysokości 30 tys. euro - poinformował we wtorek minister rolnictwa Piet Adema. Pomoc można będzie otrzymać w ciągu najbliższych trzech lat.
15.11.2022

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
14.11.2022

Holenderski fundusz emerytalny zainwestuje w morską farmę wiatrową. Dostarczy energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

Największy fundusz emerytalny w Holandii, Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Północnym, która produkowałaby energię dla przeszło 5,5 mln gospodarstw domowych - informuje w poniedziałek portal NOS.
14.11.2022

Holenderska straż przybrzeżna otrzyma wsparcie do akcji SAR

Świadcząca usługi w branży śmigłowcowej firma Bristow Group rozpoczyna 10-letnią współpracę z holenderską strażą przybrzeżną (Kustwacht Nederland). W jej ramach dostarczy formacji śmigłowce przeznaczone do niesienia pomocy w ramach operacji ratunkowych (Search and Rescue, SAR ) na morzu.
04.11.2022

Holandia. Rozpoczęły się manewry NATO Falcon Autumn, w których uczestniczą żołnierze z Polski

W poniedziałek w Holandii rozpoczęły się ćwiczenia NATO pod kryptonimem Falcon Autumn - informuje holenderskie ministerstwo obrony. W manewrach, które odbywają się na terenie całego kraju i które potrwają ponad dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z czterech państw, w tym z Polski.
31.10.2022

Norweski Instytut Geotechniczny zabezpiecza prace dla holenderskiej farmy offshore

Norweski Instytut Geotechniczny (NGI) wygrał kontrakt na przeprowadzenie badań dla projektu morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Wind Farm Zone (IJVWFZ) w holenderskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Prace będą dotyczyć stworzenia modelu dla morza oraz badań geotechnicznych.
21.10.2022

Dwie osoby nie żyją po zderzeniu się łodzi, trwają poszukiwania 12-latka

Dwie osoby zginęły w piątek na skutek zderzenia łodzi motorowej z taksówką wodną w pobliżu wyspy Terschelling na północy Holandii - informują lokalne media. Straż przybrzeżna poszukuje 12-letniego chłopca.
21.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Premier Holandii: sankcje wobec Rosji mogą być dotkliwe dla naszych rodzin, ale nie można poddać się szantażowi Putina

Niderlandy nadal będą wspierać Ukrainę bronią - zapowiedział w czwartek w parlamencie premier Mark Rutte. Szef rządu mówił także, iż skutki sankcji wobec Rosji mogą być „bardzo dotkliwe” dla holenderskich gospodarstw, jednak nie można poddać się „gazowemu szantażowi Putina”.
22.09.2022

Holandia. Żegluga śródlądowa bije rekordy w Niderlandach; w rok przewiozła 369 mln ton towarów

W 2021 r. statki śródlądowe przewiozły w Holandii 369 mln ton towarów, o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim roku i najwięcej w historii, wynika z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).
21.09.2022

Holandia. „De Telegraaf”: Polska zrywa ostatnie „kajdany zależności” od Rosji przekopem przez Mierzeję Wiślaną

Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
18.09.2022

„De Volkskrant”: holenderska firma czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji

Pomimo licznych sankcji, nałożonych na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla - napisał w weekend dziennik „De Volkskrant”.
11.09.2022

Holenderscy analitycy: spadek cen gazu to efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny

Poniedziałkowy spadek cen gazu na giełdzie w Amsterdamie to - zdaniem analityków - efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny, niż pierwotnie zakładano - informują holenderskie media.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii

Firma Windcat Workboats otrzymała pierwsze w Holandii pozwolenie na bunkrowanie wodoru. Pierwszą jednostką, jaką zabunkrowano, był zaopatrzeniowiec offshore Hydrocat 48.
18.08.2022

Kobieta weszła na grzbiet wieloryba, trafiła do aresztu. Policja sprawdza, czy to karalne

Policja aresztowała w czwartek kobietę, która wcześniej wspięła się na grzbiet wieloryba w nadmorskiej miejscowości Zandvoort, informują media. Funkcjonariusze dopiero sprawdzają, czy czyn kobiety jest karalny.
21.07.2022

Holandia. 24 rosyjskie jachty zatrzymali celnicy. Ich wartość to 1,6 mld euro

Holenderskie służby celne zarekwirowały kolejne jachty należące do Rosjan, w tym osób objętych unijnymi sankcjami, informuje we wtorek portal RTL Nieuws. W sumie w Niderlandach zatrzymano 24 jachty warte 1,6 miliarda euro.
19.07.2022

[WIDEO] Kokaina o wartości 100 mln USD - zarekwirowana i wyładowana w Miami przez U.S. Coast Guard

W piątek z jednostki Straży Przybrzeżnej USA Thetis wyładowano na nabrzeże w Miami na Florydzie kokainę o wartości prawie 100 milionów dolarów.
18.06.2022

Gaz na europejskim rynku tanieje. Dostawy w lecie o ponad 2 proc. tańsze

W poniedziałek gaz w holenderskim hubie TTF z dostawą w miesiącach letnich tanieje o 2-2,5 proc. Kontrakty z dostawą w lipcu spadły o ponad 2,5 proc., do 81 euro za MWh.
06.06.2022

Holenderski rząd: będą wspólne z Niemcami poszukiwania złóż gazowych na Morzu Północnym

Holenderski rząd: będą wspólne z Niemcami poszukiwania złóż gazowych na Morzu Północnym
01.06.2022

Od wtorku Gazprom przestanie dostarczać gaz do Niderlandów

Rosyjski koncern gazowy Gazprom przestanie od wtorku dostarczać gaz do Niderlandów za pośrednictwem spółki GasTerra - poinformował w poniedziałek minister klimatu i energii Rob Jetten.
30.05.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
19.05.2022

Tankowiec z rosyjską ropą musiał opuścić holenderskie wody

Przewożący rosyjską ropę tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla, który nie mógł przez tydzień zacumować w holenderskich portach, opuścił w piątek wieczorem niderlandzkie wody – poinformował na Twitterze szef związku zawodowego FNV Havens Asmae Hajjari.
07.05.2022

Holenderskie media: unijny bojkot ropy odbije się na portach w Amsterdamie i Rotterdamie

Europejski bojkot rosyjskiej ropy w dłuższej perspektywie będzie katastrofą dla rosyjskiej gospodarki, ale trzeba się przygotować na to, iż obecnie wywinduje on ceny tego surowca – pisze w poniedziałek holenderski dziennik De Telegraaf.
02.05.2022

Kosiniak-Kamysz: Gazociąg Jamalski powinien być w przejęty przez Polskę, może dostarczać gaz z zachodnich portów

Polska powinna natychmiast przejąć wszystkie udziały w Gazociągu Jamalskim. To jest zadanie dla rządu - stwierdził w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
28.04.2022

Holandia do końca roku całkowicie zrezygnuje z zakupu gazu z Rosji

Rząd Holandii zdecydował, że z końcem 2022 r. nie będzie już kupował gazu z Rosji - poinformował w piątek dziennikarzy minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.
22.04.2022

Holenderscy celnicy przejęli sześć kolejnych jachtów, które miały trafić do Rosji

Służby celne zajęły sześć jachtów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców, poinformował we wtorek Holenderski Urząd Celny. W ubiegłym tygodniu celnicy zabezpieczyli w stoczniach czternaście jednostek.
12.04.2022

Holandia. Rząd zamierza zwiększyć wydobycie gazu z Morza Północnego

Holandia będzie w najbliższych latach wydobywać więcej gazu ze złóż na Morzu Północnym - poinformował minister energii i klimatu Rob Jetten. Rozpoczęliśmy już procedurę wydawania pozwoleń – powiedział.
23.03.2022

Holandia. Rząd przeznacza 1,7 mld euro na turbiny wiatrowe na Morzu Północnym

Holenderski gabinet postanowił przeznaczyć 1,7 miliarda euro na postawienie nowych turbin wiatrowych na Morzu Północnym. „To kamień milowy w przejściu na bardziej zrównoważoną energię elektryczną i uniezależnienie się od pozyskiwania surowców z Rosji” – powiedział w piątek minister klimatu i energii Rob Jetten.
18.03.2022

Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii

Po 25 latach produkcji bezemisyjnej energii turbiny wiatrowe wchodzące w skład farmy Irene Vorrink, jednej z najstarszych instalacji wiatrowych Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. Wszystkie części turbin wiatrowych zostaną w miarę możliwości poddane recyklingowi.
11.03.2022

Kiedy wodorowe barki na Renie, Odrze i Wiśle z polskich stoczni?

Holenderski operator zainteresował się statkiem śródlądowym, który będzie napędzany wodorem.
11.02.2022

Zderzenie statków w pobliżu Amsterdamu

Do zderzenia pełnomorskiego statku z tankowcem doszło w poniedziałek u wybrzeży Ijmuiden niedaleko Amsterdamu. Na pokład jednostki o nazwie Julietta D. wdarła się woda. Uratowano wszystkich członków załogi, jednak statek dryfuje u wybrzeży Holandii.
31.01.2022

Holendrzy chcą instalować magazyny energii na dnie oceanów

Odnawialne źródła energii ze względu na specyfikę pracy i zależność od pogody muszą być wspierane przez systemy magazynowania energii. Ocean Battery to nowy projekt systemu magazynowania energii, który działa jak zapora hydroelektryczna na dnie morza.
15.01.2022

Holandia. W morzach i oceanach jest ponad 1600 wraków niderlandzkich statków

W morzach i oceanach całego świata znajduje się ponad 1600 wraków niderlandzkich statków - wynika z badań holenderskiej Agencji Dziedzictwa Kulturowego. Inwentaryzacja została przeprowadzona po raz pierwszy i ma być uaktualniana w następnych latach.
23.12.2021

Shell zmienia nazwę i przenosi się do Wielkiej Brytanii

Gigant naftowy Shell zdecydował się przenieść swoją siedzibę z Holandii do Wielkiej Brytanii, zmieniając swoją strukturę i usuwając „Royal Dutch” ("królewski holenderski") z pełnej nazwy.
20.11.2021

Markos z rekordową sprzedażą do Holandii

Październik był rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży na rynek holenderski łodzi produkowanych przez firmę Markos. Tylko w ciągu miesiąca trafiło tam 40 jednostek łodzi turystycznych.
10.11.2021

RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii

RWE, niemiecki deweloper OZE, idzie o krok dalej w rozwoju elektrowni wiatrowych. Obecnie realizuje ich budowę na wałach przeciwpowodziowych. Pierwsza z nich – Oostpolderdijk – jest instalowana w Holandii.
21.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

IUCN: niech Holandia powstrzyma się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.
10.09.2021

Morze Północne. Kobieta uratowana 10 km od wybrzeży Holandii

Holenderska Straż Przybrzeżna uratowała kobietę na Morzu Północnym. Znajdowała się 10 kilometrów od brzegu w okolicach miejscowości Scheveningen na zachodzie kraju.
08.09.2021

Holendercy rybacy na 50 kutrach protestowali przeciwko turbinom wiatrowym

Flota 50 kutrów rybackich protestowała w sobotę na jeziorze IJsselmeer w okolicach Breezanddijk w północnej Holandii przeciwko ustawianiu na wodzie turbin wiatrowych. Rybacy uważają, że przez farmy wiatrowe tracą tereny połowowe.
14.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Holandia: 25. edycja Pride Amsterdam bez parady na łodziach

W sobotę rozpoczyna się 25. edycja Pride Amsterdam. Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19, podobnie jak w ubiegłym roku, nie odbędzie się główna atrakcja imprezy, czyli parada łodzi na kanale Prinsengracht.
31.07.2021

Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie

W ostatnich miesiącach szwedzka firma Vattenfall zainstalowała sześć turbin wiatrowych na terenie portu w Amsterdamie. Zastąpiły one w procesie repoweringu dwanaście starszych modeli.
08.07.2021

Rosja: Resort obrony potwierdza przelot samolotów blisko holenderskiej fregaty na Morzu Czarnym

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło we wtorek, że 24 czerwca zostały poderwane samoloty bojowe i skierowane nad Morze Czarne, aby uniemożliwić holenderskiej fregacie wpłynięcie na rosyjskie wody.
29.06.2021

Holandia: Celnicy przechwycili dwa transporty kokainy w porcie w Rotterdamie

Służby celne udaremniły przemyt do Niderlandów dwóch dużych przesyłek kokainy w porcie w Rotterdamie. 449 kg narkotyków ukryto w kontenerach z samochodami i mango.
11.06.2021

Holandia: Gangi handlarzy narkotyków korumpują firmy w porcie w Rotterdamie

Przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie w Rotterdamie, na zachodzie Holandii. „Korupcja jest znacznie większa, niż się wszystkim wydaje” - mówi dziennikowi "NRC" szef policji morskiej w tym porcie Jan Janse.
26.04.2021

Damen dostarcza holownik do Vetterlieden

Stocznia Damen dostarczyła niedawno Holownik Boatman 2 do Corps van Vletterlieden do eksploatacji w porcie IJmuiden na północy Holandii. Stan Tug 1004 wykona szeroki zakres zadań, w tym cumowanie, zaopatrzenie, transfer załogi i wsparcie nurkowe.
13.04.2021

Holenderski frachtowiec wciąż dryfuje u wybrzeży Norwegii, wkrótce początek akcji ratunkowej

Wkrótce rozpocznie się akcja ratowania holenderskiego statku, który od poniedziałku dryfuje u wybrzeży Norwegii - poinformowały w środę media. Ratownicy są już na miejscu i czekają na poprawę pogody.
07.04.2021

Holandia: Kontenerowiec stracił część ładunku na Morzu Północnym

Statek handlowy stracił pięć kontenerów na Morzu Północnym, około 27 km na północ od Ameland - poinformowała holenderska straż przybrzeżna na Twitterze. Stratę ładunku z powodu silnego wiatru i pięciometrowych fal zgłosił w środę rano kapitan kontenerowca „Baltic Tern”.
07.04.2021

UE i Holandia wspólnie z Damen walczą z inwazyjnymi gatunkami w wodach balastowych

Climate Investor Two zatwierdził inwestycję o wartości 24,5 miliona euro w celu wsparcia dzierżawy przenośnego rozwiązania do uzdatniania wody balastowej firmy Damen InvaSave dla klientów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
11.03.2021

Nowa ekspedycyjna łódź geodezyjna Hydrograaf w Damen Shipyards Den Helder

W piątek 26 lutego 2021 r. W Damen Shipyards Den Helder (DSDH) odbyła się ceremonia nadania nazwy i przekazania łodzi ekspedycyjnej (ESB) Hydrograaf należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (RNLN).
03.03.2021

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim - dwie osoby nie żyją

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim, niedaleko wyspy Aruba, terytorium zależnego Holandii. Dwie osoby z zginęły z czterech znajdujących się na pokładzie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Holandii.
20.07.2020

Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik

Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.
04.04.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.