• <

Holandia. „De Telegraaf”: Polska zrywa ostatnie „kajdany zależności” od Rosji przekopem przez Mierzeję Wiślaną

gm

18.09.2022 21:34 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Holandia. „De Telegraaf”: Polska zrywa ostatnie „kajdany zależności” od Rosji przekopem przez Mierzeję Wiślaną

Partnerzy portalu

Holandia. „De Telegraaf”: Polska zrywa ostatnie „kajdany zależności” od Rosji przekopem przez Mierzeję Wiślaną - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".

„To wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności” – dziennik przypomina też słowa prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystego otwarcia.

„De Telegraaf” podkreśla, że Polska wybrała szczególną datę na otwarcie przekopu. „17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę, dzieląc ten kraj z nazistowskimi Niemcami, które zaatakowały z zachodu dwa i pół tygodnia wcześniej” – przypomina gazeta.

„W 83. rocznicę sowieckiego ataku na Polskę zrywamy ostatnie kajdany zależności” – cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego poczytny dziennik.

To, że Rosja wykorzystuje własne przejście przez Mierzeję Wiślaną do wywierania presji na Polskę, stało się jasne na początku tego stulecia, napisał „De Telegraaf”.

„W latach 2006-2010 Rosja zakazała wszelkiego ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym, co wiązało się z ogromnymi wydatkami dla Elbląga” – czytamy w dzienniku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.