• <
bulk_cargo_port_szczecin

Niemcy. Media: Polska chce się bardziej uniezależnić od Rosji dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną

gm

18.09.2022 11:12 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Niemcy. Media: Polska chce się bardziej uniezależnić od Rosji dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną

Partnerzy portalu

Niemcy. Media: Polska chce się bardziej uniezależnić od Rosji dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W Polsce zainaugurowano w sobotę nowy kanał, który połączy Zalew Wiślany z Bałtykiem. Rząd chce uniezależnić kraj od Rosji. Wojna na Ukrainie nadaje projektowi, który rozpoczął się w 2018 roku, nowe znaczenie polityczne - pisze w sobotę portal stacji Deutschlandfunk.

Statki z portu w Elblągu w Polsce będą mogły docierać bezpośrednio na Bałtyk, bez konieczności oczekiwania na zwykle opieszale wydawane zezwolenia z Rosji - zauważa portal.

Narodowo-konserwatywny rząd PiS "wybrał symboliczną datę na dzisiejszą inaugurację: 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski Wschodniej podczas II wojny światowej, wkrótce po inwazji niemieckiej na zachodzie 1 września. Wojna na Ukrainie nadaje projektowi, który rozpoczął się w 2018 roku, nowe znaczenie polityczne" - czytamy w tekście.

Eksperci wątpią jednak w ekonomiczną opłacalność kanału - pisze Deutschlandfunk. Samo przebicie się przez mierzeję kosztowało równowartość 210 mln euro. Pogłębianie toru wodnego przez zalew oraz pogłębianie rzeki Elbląg pochłonie prawdopodobnie kolejne miliony - całkowity koszt szacowany jest na prawie pół miliarda euro.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.