Holenderska firma energetyczna VTTI podjęła decyzję o zbadaniu możliwości wykorzystania pływającego terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG), który zapewni Holandii dodatkowe możliwości magazynowania i importu.
Możliwość przetrzymywania, składowania i dalszego wysyłania zasobów gazu jest krajowi potrzebna, aby zwiększyć dostawy surowca nie tylko dla niego, ale i całej Europy, przyczyniając się do bezpieczeństwa dostaw. Jednocześnie wzmocni to konkurencyjność w zakresie dostaw LNG i infrastruktury, stanowiąc także rozwiązanie infrastrukturalne w kierunku ekologicznych nośników energii. Stało się to tym bardziej konieczne wraz z sankcjami nałożonymi na Rosję i potrzebę szukania nowych źródeł dostaw gazu i miejsc jego składowania. Obiekt ma zostać uruchomiony na początku 2024 roku.
Obiekt pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji (FSRU) będzie podłączony do jednego z największych klastrów przemysłowych w Holandii oraz do holenderskiej i europejskiej sieci gazowej. Roczna przepustowość obiektu wyniesie około 5 mld m3, co odpowiada około 15% obecnego całkowitego zużycia gazu w kraju. VTTI planuje z czasem wykorzystać infrastrukturę także do importu zielonej energii, jak choćby wodór.
- Ambicją VTTI jest rozwój zasobów LNG w strategicznych lokalizacjach w ramach strategii dywersyfikacji. Ma to zaoferować przejściowe rozwiązania dla ekologicznych nośników energii. Holandia potrzebuje w krótkim czasie dodatkowych zdolności importowych gazu, aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii. Cieszymy się, że możemy się do tego przyczynić w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie infrastruktury energetycznej i magazynowania. - podkreślił prezes VTTI Guy Moeyens.
Ze względu na konieczność tej transformacji energetycznej i krótkoterminowe zapotrzebowanie na dodatkowe zdolności importowe LNG, VTTI ma polegać na współpracy z władzami na wszystkich szczeblach. Jest to również zgodne z polityką rządu holenderskiego, podążającego w kierunku redukcji emisji CO2 i rozwinięcia cyrkularnej gospodarki
energetycznej do 2040 roku.
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE
Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych
U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky