• <

Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii

jm

18.08.2022 13:37
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii

Partnerzy portalu

Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii - GospodarkaMorska.pl
Hydrocat 48 w IJmuiden, fot. Peter Beenthes / MarineTraffic.com

Firma Windcat Workboats otrzymała pierwsze w Holandii pozwolenie na bunkrowanie wodoru. Pierwszą jednostką, jaką zabunkrowano, był zaopatrzeniowiec offshore Hydrocat 48.

Windcat Workboats uzyskał licencję na bunkrowanie wodoru w porcie IJmuiden. Cała procedura trwała dość długo, bo zaangażowane strony – poza wnioskującym były to m.in. agencja środowiskowa Ijmond oraz porty IJmuiden i Amsterdam – musiały najpierw ustalić, jaka infrastruktura oraz dokumentacja są niezbędne w procesie bunkrowania wodoru. Niemniej jednak uzyskana przez Windcat Workboats licencja znacznie przyspieszy procedurę dla kolejnych chętnych.

William Van der Wel, dyrektor zarządzający Windcat Workboats, stwierdził, że ta licencja jest znaczącym krokiem w kierunku powszechniejszego wykorzystania wodoru jako paliwa dla statków i zwiększenia zrównoważonego rozwoju całego sektora.

Hydrocat 48, pierwsza zabunkrowana na mocy licencji jednostka, jest wyposażona w dwupaliwowe silniki MAN i system wtrysku wodoru. Statek jest wykorzystywany do transportu załogi i zapasów do i z morskich farm wiatrowych. Windcat Workboats planuje również wprowadzenie do użytku kolejnych jednostek na wodór.

Podczas swojego pierwszego bunkrowania w IJmunden Hydrocat 48 zabunkrował tzw. wodór szary, ale trwają prace nad zapewnieniem dostępności zielonego wodoru.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.