• <

Wynik wyszukiwania - "licencja" - Wiadomości

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

Artur Dziambor dyrektorem w Porcie Gdańsk

Według przekazanych nam informacji, nowym dyrektorem Departamentu Marketingu i Komunikacji w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk został były poseł Artur Dziambor.
01.03.2024

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Uczniowie 1 klasy o profilu straży granicznej (1G) z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku odwiedzili Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą jednostki oraz jej wyposażeniem.
22.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

MOSG zachęca do służby. Na chętnych czeka 110 miejsc

Ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i przyszłymi absolwentami Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu spotkali się funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Mundurowi promowali służbę, zachęcając do wstępowania w ich szeregi.
07.02.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Wojciech Zdanowicz przewodniczącym EMSA

Podczas 68. posiedzenia Rady Administracyjnej EMSA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), które odbyło się w dniach 14 i 15 listopada 2023 roku, na nowego przewodniczącego, głosami członków EMSA Board (przedstawiciele państw członkowskich UE, Islandii, Norwegii oraz KE) wybrano Wojciecha Zdanowicza, dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
30.12.2023

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.
14.12.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981, doctor honoris causa Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, ma 90 lat i wciąż dowodzi na mostku kapitańskim.
23.09.2023

Grzywna dla Australijczyka, który surfował z pytonem

Australijczyk, który zyskał popularność w internecie za sprawą nagrania, gdzie widać go surfującego z pytonem, został ukarany grzywną ponad 2,3 tys. dolarów australijskich za naruszenie zasad licencji na hodowlę tego gada – podały w poniedziałek media.
18.09.2023

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.
14.08.2023

PERN i filia Politechniki Warszawskiej w Płocku z umową o współpracy

Wspólne prace badawczo-rozwojowe, realizację specjalistycznych ekspertyz, a także praktyki i staże studenckie przewiduje umowa, którą PERN, zarządzający na terenie całego kraju rurociągami i bazami surowcowymi oraz paliw, zawarł z filią Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie).
10.07.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Pilot, który wprowadził Ever Forward na mieliznę, bo zagapił się w telefon, oddaje licencję

Kapitan, przez którego kontenerowiec Ever Forward utknął w zatoce Chesapeake w 2022 roku, zrezygnował z licencji pilota morskiego w stanie Maryland i zgodnie z zawartym porozumieniem ma się o nią nigdy więcej nie ubiegać.
18.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

Bezpieczeństwo energetyczne jest ostatnio najgorętszym tematem, i sprawia, że sektor ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Ale nie powoduje to, że wysiłki podejmowane na rzecz dekarbonizacji zostały zastopowane - wręcz przeciwnie - prężne działania w tym kierunku wspierają transformację energetyczną i prowadzą ku niskoemisyjnej przyszłości. Świadczy o tym 26 ofert otrzymanych podczas pierwszej w historii Wielkiej Brytanii rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla (CCS), obejmującej 13 obs
25.09.2022

Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii

Firma Windcat Workboats otrzymała pierwsze w Holandii pozwolenie na bunkrowanie wodoru. Pierwszą jednostką, jaką zabunkrowano, był zaopatrzeniowiec offshore Hydrocat 48.
18.08.2022

Na terenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstanie Centrum Sportu

Hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, szatnie z zapleczem sanitarnym oraz strefa fitness i siłownia. To m.in. takie pomieszczenia znajdą się w Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. We wtorek na terenie kampusu uczelni została podpisana umowa z wykonawcą na budowę centrum sportowego dla studentów.
02.08.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

Cargo Lift: Trudne zlecenia to nasz znak firmowy

Cargo Lift, czyli eksperci od przeładunku towarów ciężkich i nienormatywnych z Gdańska, mają już sześć lat. Firma przez ten czas zdobyła uznanie klientów i stale się rozwija. Wkrótce zmienia siedzibę, a do swojego parku maszyn pozyskała 54-tonową układarkę – największą w Polsce.
13.04.2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w strefie 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.
11.04.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
20.07.2021

Wnioski po naradzie szkoleniowej PZŻ

System szkolenia na stopnie żeglarskie, standard egzaminowania i działalności szkół żeglarskich, metodyka szkolenia instruktorskiego – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej Narady Szkoleniowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Odbyła się ona w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
15.03.2021

Brytyjczycy wyszli z UE i prężnie wchodzą na Ukrainę - będą budować bazy morskie dla ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiansku

Od początku tego roku działa brytyjsko-ukraińska strefa wolnego handlu, jednak Wielka Brytania swoją obecność gospodarczą nad Dnieprem zaznaczyła już wcześniej i może być wzorem do naśladowania, pokazującym, jak skutecznie organizować współpracę gospodarczą.
02.03.2021

Total otrzymał licencję na bunkrowanie w Singapurze

Zarząd Portu Morskiego Singapur (MPA) przyznał trzecią licencję na dostawy paliwa LNG dla Total Marine Fuels. Licencja obejmie okres pięciu lat, począwszy od 1 stycznia 2022 roku.
02.03.2021

Rosyjskie statki wznowiły budowę Nord Stream 2

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży wyspy Rugia rosyjskie specjalistyczne jednostki pływające wznowiły budowę gazociągu Nord Stream 2. Kilkanaście rosyjskich statków kursuje między wyspami Rugia i Bornholm. Drugi tuzin jest na kotwicy około 25 km na południe od wyspy Bornholm - informuje w piątek portal NDR.
19.02.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Konwent PZŻ w tym roku online

Czwarty Konwent Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych za nami. Spotkanie ma na celu bezpośredni przepływ informacji pomiędzy władzami PZŻ, a przedstawicielami struktur lokalnych i władz klas regatowych.
12.02.2021

Treningi zawodników PZŻ w okresie kwarantanny narodowej

W związku z pojawiającymi się pytaniami o możliwości realizacji treningów zawodników klubowych i kadrowych w okresie restrykcji związanych z kwarantanną narodową ogłoszoną do 17 stycznia 2021, prezentujemy zestaw pytań i odpowiedzi:
10.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Jubileusze POPiHN-u oraz rafinerii w Gdańsku [foto]

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego obchodzi 25-lecie działalności. POPiHN reprezentuje największe przedsiębiorstwa sektora paliwowego. Od 2003 roku jej członkiem jest również Grupa LOTOS, której rafineria świętuje właśnie 45. rocznicę rozpoczęcia przerobu ropy naftowej.
08.12.2020

Opowiedz razem z nami historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdyż to właśnie w tym roku przypada 100. rocznica utworzenia Uczelni, której dzieje zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący Szkołę Morską.
23.11.2020

Wystartowała X edycja Programu Stażowego DACHSER Polska

DACHSER Polska ruszył z X edycją Programu Stażowego. Autorski projekt zakłada półtoraroczną, pełnoetatową pracę, podczas której młodzi adepci pod okiem ekspertów poznają procesy logistyczne w poszczególnych działach firmy należącej do globalnej sieci. Na przestrzeni ostatniej dekady z programu skorzystało ponad 80 uczestników, a połowa z nich do dziś związana jest z DACHSER Polska. Oprócz pracy w działach stażyści biorą udział w serii szkoleń wdrażających w procesy, systemy i usługi DACHSER.
16.11.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Duża dziura we wraku promu Estonia może wyjaśnić przyczynę katastrofy

Twórcy filmu dokumentalnego "Estonia - odkrycie, które wszystko zmienia" znaleźli dużą dziurę w kadłubie wraku promu Estonia, który zatonął na Bałtyku w 1994 roku. Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny katastrofy.
28.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

Zorganizuj regaty eliminacyjne do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie

Polski Związek Żeglarski zaprasza do współpracy organizatorów regat lokalnych oraz eliminacyjnych do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie. PZŻ rozwija wirtualne żeglarstwo pod auspicjami Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing, a w planach jest powołanie kadry narodowej w eŻeglarstwie i start w mistrzostwach świata.
30.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

ISR: Władze Meklemburgii znów aktywnie lobbują na rzecz swojego sektora stoczniowego

Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brema walczą o duże zamówienie dla stoczni w swoich landach. Ich szefowie we wspólnym liście zwrócili się do rządu federalnego o budowę nowego statku badawczego „Polarstern II” w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, a także w stoczni Lloyd w Bremerhaven należących do Genting Group z Hongkongu.
06.07.2020

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

Polska oficjalnie dołączyła do światowego rankingu w eSailingu ustanowionego przez Światową Federację Żeglarską World Sailing. Ranking prowadzony jest w grze Virtual Regatta. Dzięki temu Polacy przystąpią do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu i zyskają szansę na awans do finału.
22.06.2020

LOTOS Kolej z przedłużoną licencją na przewozy w Niemczech

Niemiecka kolej wyróżnia się w Europie dobrą jakością infrastruktury, co przekłada się na wysoką prędkość handlową. Za zachodnią granicą funkcjonuje aż 438 przewoźników kolejowych, z czego 414 to przedsiębiorstwa z Niemiec. LOTOS Kolej to jedna z 4 polskich spółek, które na mocy certyfikatu wydanego przez Eisenbahn-Bundesamt mogą prowadzić działalność w tym kraju.
09.06.2020

Amatorska licencja zawodnika PZŻ dostępna od 2 czerwca

Od 2 czerwca będzie można uzyskać Amatorską Licencję Zawodnika PZŻ! Wnioskowanie jest szybkie i proste, a samo uzyskanie licencji trwa kilka minut. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetowego systemu ebiuro.pya.org.pl.
31.05.2020

Uzyskaj numer POL na żagiel deski windsurfingowej

Od 2 czerwca Polski Związek Żeglarski wdraża proces uzyskania numeru na żagiel deski windsurfingowej (Numery POL Windsurfing) za pośrednictwem systemu ebiuro.pya.org.pl.
26.05.2020

Przejęcie Energi i Lotosu oraz farmy wiatrowe na Bałtyku w strategii koncernu PKN Orlen

Przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes spółki Daniel Obajtek.
19.03.2020

Akademia Morska w Szczecinie REKRUTUJE!

Już w marcu można rozpocząć studia na kierunkach AMS - pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Sprawdź!!
25.02.2020

LOTOS Norge z 2 nowymi koncesjami w Norwegii

Podczas rundy koncesyjnej APA 2019 (Awards in Predefined Areas) spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) wnioskowała o 2 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Zgodnie z wydaną 14 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka otrzymała obie z nich. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 29 licencji.
16.01.2020

PGNiG ma zgodę na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w norweskim złożu Duva

PGNiG poinformowało, że otrzymało zgodę administracyjną dla PGNiG Upstream Norway ws. zakupu od Pandion Energy dodatkowych 10 proc. udziałów w licencjach obejmujących norweskie złoże Duva na Morzu Północnym
09.01.2020

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.
20.11.2019

PGNiG otrzymało zgody na zakup kolejnych koncesji w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w piątek o uzyskaniu norweskich zgód korporacyjnych i administracyjnych na zakup udziałów w koncesjach na ropno-gazowym złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Morza Północnego.
19.10.2019

Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.09.2019

I Zawody Strzeleckie Sektora Okrętowego zakończone sukcesem (foto, wideo)

I Zawody Strzeleckie Sektora Okrętowego zakończone sukcesem. Wydarzenie 10 września w Gdańskim Centrum Strzeleckim towarzyszyło 20. Międzynarodowym Targom Morskim i Konferencjom BALTEXPO. Jego pomysłodawcą było biuro projektowe NED-Project.
18.09.2019

MON ogłasza konkurs na najlepszą pracę o cyberbezpieczeństwie

Konkurs na najlepszą pracę poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości, ogłosiło ministerstwo obrony narodowej; pula nagród wynosi 39 tys. zł – poinformował w czwartek resort.
29.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju (foto, wideo)

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Spełniono jeden z warunków umowy zakupu przez PGNiG udziałów w złożu na Morzu Północnym

Spełniony został jeden z warunków zawieszających umowy zakupu przez PGNiG Upstream Norway od Wellesley Petroleum udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
23.07.2019

Aker BP z pozwoleniem na wiercenia dla Deepsea Stavanger na licencji 442 (wideo)

Jak poinformował na swojej stronie Norweski Dyrektoriat Naftowy, 17 czerca zostało wydane pozwolenie na wiercenie odwiertu poszukiwawczego 25/2-20 na licencji 442 w norweskim sektorze Morza Północnego. Operatorem na tej licencji jest Aker BP ASA z udziałem 90,26 procent. Drugim udziałowcem jest Lotos Exploration and Production Norge AS (9,74 %).
18.06.2019

Chiński resort handlu: USA powinny naprawić swoje błędy, by dalej negocjować

USA powinny naprawić swoje „błędne działania”, jeśli chcą dalej prowadzić z Chinami negocjacje handlowe – oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa handlu ChRL Gao Feng. Amerykańskie władze nałożyły niedawno poważne restrykcje na chiński koncern Huawei.
23.05.2019

Uniwersytet Morski i Experyment razem dla nauki

Połączą swoje siły i doświadczenie, żeby razem zrobić sporo dobrego dla nauki – gdyńskie Centrum Nauki Experyment zawarło oficjalne porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Morskim. Jedna z największych uczelni w regionie będzie mogła m.in. wysyłać studentów na praktyki i staże czy wspólnie organizować wydarzenia edukacyjne i aplikować o środki zewnętrzne.
07.03.2019

Uniwersytet Morski w Gdyni współpracuje z Centrum Nauki Experyment

Prorektor ds. Nauki dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG oraz Dyrektor Alicja Harackiewicz 28 lutego 2019 roku podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Centrum Nauki Experyment.
04.03.2019

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Łódź: Województwo łódzkie chce rozwijać współpracę z Chinami

Zacieśnienie współpracy na polu biznesu, kultury, edukacji i logistyki było tematem spotkania marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia z ambasadorem Chin Liu Guangyuanem, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi.
17.09.2018

Prezes PZŻ podsumował kolejny miesiąc działalności związku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych w Polsce i na świecie.
07.08.2018

Za kilka tygodni Akademia Morska stanie się Uniwersytetem

W lutym, podczas Wielkiego Balu Morskiego podpisano lst intencyjny dotyczący finalizacji procedury prawnej zmieniającej status uczelni. Formalnie, rozporządzenie wejdzie w życie 1 września a uroczystość związana ze zmianą nazwy odbędzie się 5 października 2018 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
02.08.2018

Ustawa 2.0: Najważniejsze zapisy

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) powstawała przez ponad dwa lata i przechodziła wiele tur korekt. W ustawie - do której w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu - pojawiło się dużo zmian w stosunku do pierwotnego projektu. PAP podsumowuje, co znalazło się w ustawie.
21.07.2018

Warto zatrudnić studenta

Popularnym, szczególnie w wakacje, wśród przedsiębiorców rozwiązaniem jest zatrudnianie studentów na umowie zleceniu. To dlatego, że do ukończenia 26 roku życia studenci zatrudnieni w tej formie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Nie trzeba też za nich opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne.
09.07.2018

Uniwersytet Pekiński otwiera Instytut Pasa i Drogi pod przywództwem szkoły zarządzania Guanghua

W ramach wsparcia dla chińskiej, krajowej Inicjatywy Pasa i Drogi Uniwersytet Pekiński ogłosił otwarcie nowego Instytutu Pasa i Drogi w trakcie uroczystości, która odbyła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. Instytut będzie działał pod przywództwem wysoko notowanej szkoły zarządzania PKU Guanghua.
24.04.2018

Szefowa MEN zaapelowała do pracodawców o włączenie się w prace nad ZSK

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaapelowała do pracodawców, by włączyli się w prace nad opisywaniem kwalifikacjami, które zostaną wpisane do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jak zaznaczyła, pracodawcy "dużego biznesu" nie uczestniczą obecnie w takich pracach.
15.03.2018

Rząd przyjął projekt MPiT; zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

W przypadku śmierci właściciela firmy w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące - takie mają być skutki ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt ustawy we wtorek przyjął rząd.
06.02.2018

LOTOS ma dwie nowe licencje w Norwegii

Spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (dalej LOTOS Norge) we wtorek otrzymała od władz norweskich, w ramach rozstrzygnięcia rundy koncesyjnej APA 2017 (Awards in Predefined Areas, dalej: APA), ofertę 2 nowych licencji poszukiwawczo-wydobywczych.
17.01.2018

Rektorzy: Ogólny zarys ustawy o szkolnictwie spełnia nasze oczekiwania

Ogólny zarys ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym spełnia oczekiwania naszego środowiska – ocenili w rozmowie z PAP rektorzy kilku uczelni wyższych. Według nich zapisy w dokumencie wymagają jeszcze analiz i dopracowania, co ma nastąpić w przyszłości.
19.09.2017

Państwa UE bliżej kompromisu ws. regulacji dot. samochodów dostawczych

Estońska prezydencja UE przygotowuje dla państw członkowskich propozycje kompromisu ws. regulacji dotyczących firm przewozowych posługujących się samochodami dostawczymi do 3,5 tony. W sprawie większych, ciężarowych aut na przełom na razie się nie zanosi.
19.09.2017

Gowin: Beneficjentem nowej ustawy także uczelnie niepubliczne

Uczelnie niepubliczne również będą beneficjentem wielu rozwiązań nowej ustawy o szkolnictwie wyższym – zapewnił w poniedziałek w Krakowie szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że w dialogu nad ustawą o wzięło udział ok. 7 tys. przedstawicieli środowiska akademickiego.
18.09.2017

Irańskie MSW wzywa Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech rybaków

Irańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wezwało w czwartek Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech pojmanych irańskich rybaków. Teheran żąda również wypłaty odszkodowania za rybaka zabitego przez saudyjską marynarkę wojenną.
23.06.2017

Rok pełen ciekawych inicjatyw na Politechnice Gdańskiej

W 2016 na PG udało się zrealizować wiele znakomitych przedsięwzięć. Podsumowanie mijającego roku wygląda imponująco.
29.12.2016

Czy Polska jest morska – prawdy i mity

Przemysły morskie i działania w obszarze gospodarki morskiej (edukacyjne, organizacyjne, ekologiczne i inne) stanowią liczące się i istotne źródło innowacji, transferu wiedzy i wartości dodanej w gospodarce światowej. Tak zwana niebieska gospodarka jest w Unii Europejskiej traktowana priorytetowo. Szacuje się, że przemysły morskie zatrudniają około 5,4 mln osób, które wytwarzają 500 mld euro wartości dodanej. O wyzwaniach, zagrożeniach i mitach związanych z gospodarka morską podczas kolejnego spotkania Kawiarni Naukowej opowie dr
25.10.2016

Czy Polska skorzysta na bumie w sektorze górnictwa podmorskiego?

Walka o podmorskie złoża wchodzi obecnie w decydujący etap, coraz więcej krajów poważnie interesuje się pozyskaniem stosownych koncesji i rozpoczęciem wydobycia. Jak wygląda aktualnie sprawa polskich perspektyw i możliwość w obszarze posiadanych koncesji na Pacyfiku przybliży nam rozmowa przeprowadzona z Panem dr inż. Tomaszem Abramowskim, dyrektorem generalnym Interoceanmetal.
12.09.2016

Kursy Dynamicznego Pozycjonowania na dynamicznym rynku pracy

Dynamiczne Pozycjonowanie to wspomagany komputerowo system, który pozwala na precyzyjne manewrowanie lub utrzymanie pozycji statku. Prawidłowa obsługa tego typu systemów przez certyfikowanych nawigatorów jest szczególnie ważna w pracy jednostek offshore. Ze względu na trudną sytuację na rynku gas & oil zdobycie uprawnień Operatora DP stało się jednak utrudnione. Wychodzą temu naprzeciw inicjatywy Szkoły Morskiej w Gdyni.
09.08.2016

PGNiG udziałowcem norweskiej koncesji wydobywczej

Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej przyznał w ramach 23 rundy licencyjnej 10 koncesji wydobywczych w rejonie Morza Barensta. Chętnych na udziały w nowych norweskich licencjach było łącznie 26 firm. Wśród firm, które stały się jednym z udziałowców koncesji jest PGNiG.
20.05.2016

Sukces Akademickiego Biura Karier AMW

Akademickie Biuro Karier wchodzące w skład Działu Karier i Wsparcia Studentów Akademii Marynarki Wojennej otrzymało dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich w ramach programu operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój w ramach KONKURSU POWER organizowanym przez NCBiR.
18.05.2016

Akademia Marynarki Wojennej przyjęła 1438 nowych studentów

W czwartek 1 października, w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Naukę na I roku rozpoczęło 1438 studentów. Podczas ceremonii nastąpiła ich immatrykulacja. Odbyło się także ślubowanie doktorantów oraz wręczenie wyróżnień wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom AMW.
02.10.2015

Lukoil stawia pierwszy krok w Arktyce

Lukoil pokonał krajowych konkurentów i wygrał przetarg na złoże ropy East Taimyr w regionie Arktyki. Otwiera to drogę dla koncernu na pozyskanie kolejnych złóż w Arktyce.
13.08.2015

Nowe uregulowania rybołówstwa rekreacyjnego

Celem nowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie zarządzania zasobami. Ustawa przede wszystkim ukierunkowana jest na zapewnienie możliwości prowadzenia ekonomicznie opłacalnego rybołówstwa komercyjnego. Zawiera jednak także nowe uregulowania, dotyczące rybołówstwa rekreacyjnego. Było to konieczne w związku z dynamicznym, w ostatnich latach, rozwojem branży wędkarskiej na Bałtyku.
10.03.2015

Prawo morskie: Zarząd statkiem (ship management) jako forma eksploatacji jednostki

Ostatnie 20 lat przyniosło zdecydowaną zmianę struktury organizacyjnej światowej floty - minęły czasy dużych, narodowych firm żeglugowych, które były właścicielem, armatorem i zarządcą kilkudziesięciu jednostek (vide: Polskie Linie Oceaniczne PP).
23.10.2014

Prawo morskie: Areszty i zwolnienia statków - zagadnienia praktyczne

Areszt statku jest skuteczną i mocną bronią wierzyciela przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność żeglugową. Często sama jego groźba jest wystarczająca, aby dłużnik z obawy przed unieruchomieniem jego statku w porcie, spełnił swoje zobowiązanie. Dokonanie aresztu nie jest jednak ani łatwe, ani tanie, a niezasadny areszt może się odbić finansowo na wierzycielu.
09.10.2014

Prawo gospodarcze - prawne pułapki obrotu z zagranicą.

Przedsiębiorcy operujący w branży morskiej regularnie mają do czynienia z zagranicznymi kontrahentami - warto zatem pamiętać, że w przypadku zawarcia umowy z takim zagranicznym podmiotem zastosowanie może znaleźć obce prawo, a w przypadku ewentualnego sporu, proces toczyć się może przed obcym sądem czy arbitrażem.
15.09.2014

Prawo Morskie: Demurrage - zmora importera

O tym, że w transporcie morskim liczy się czas, wie każdy importer. Kupiony towar, ma być dostarczony w określone miejsce w określonym czasie, tak aby możliwa była realizacja szerszego łańcucha dostaw.
09.09.2014

Za 3-4 lata Polska może stać się pierwszym odbiorcą taniego gazu ze Stanów Zjednoczonych

Już za 3-4 lata możliwy może okazać się import amerykańskiego gazu LNG do Polski. Jeśli umowa Amerykanów z PGNiG dojdzie do skutku, to Polska zostanie pierwszym odbiorcą amerykańskiego gazu. Zwiększy to jej bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli korzystać z niższych cen, będących owocem rewolucji łupkowej.
06.06.2014

Dong Energy przygotowuje się do inwestycji na Morzu Północnym

Przedstawiciele Dong Energy potwierdzili, że planują złożenie oferty w kolejnej rundzie wydawania licencji zezwalających na wydobycie ropy z duńskiej części Morza Północnego.
15.05.2014

Angola na „Horyzoncie”

Jego Magnificencja Rektor AMG prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz podejmował, na pokładzie sbs "Horyzont II", minister rybołówstwa Republiki Angoli panią Victorię de Bartos Neto. Wizyta związana jest z budową w miejscowości Namibe Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu. Akademia Morska w Gdyni jest w tym projekcie partnerem edukacyjnym i naukowym firmy Navimor Int Sopot.
13.05.2014

Uwaga oficerowie i marynarze: Opodatkowanie pracy w norweskiej strefie przybrzeżnej

Jak wiadomo, Norwegia jest krajem, którego ważną dziedziną gospodarki jest wydobycie ropy i gazu z należących do niej złóż na Morzu Północnym.
04.03.2014

Uwaga oficerowie i marynarze: Miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa eksploatującego statek w komunikacji międzynarodowej

Ustalenie miejsca faktycznego zarządu przedsiębiorstwa eksploatującego statek w komunikacji międzynarodowej jest jednym z trudniejszych zagadnień związanych z problematyką podatków marynarskich.
13.01.2014

Przedsiębiorczy naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie

Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim (NAVDEC) to innowacja na skalę światową, opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej. W październiku br. naukowcy założyli spółkę Sup4Nav w celu wdrożenia innowacyjnego systemu do produkcji. Prace nad rozwojem wynalazku prowadzone będą w Technoparku Pomerania, który w ramach programu inkubacji obejmie młodą firmę wsparciem biznesowym.
10.10.2013

Akademia Morska w Szczecinie ma pierwszą umowę licencyjną na wynalazek o wartości ponad 250 000 €

Uczelnia, jako pierwsza na Pomorzu Zachodnim, udzieliła licencji swoim pracownikom naukowym - twórcom technologii wycenionej na ponad 250 000 euro. Licencja umożliwi im utworzenie z partnerem biznesowym spółki i wprowadzenie na rynek systemu NAVDEC (nawigacyjny system wspomagania decyzji).
12.07.2013

Rosnieft wchodzi na norweski szelf kontynentalny

Rosnieft ogłosił, że dzięki uzyskaniu nowej licencji będzie mógł wejdzie w rejon norweskiego szelfu kontynentalnego na Morzu Barentsa. Rosyjski potentat otrzymał 20 proc. udziałów w licencji PL713 na obszarze 1213 km kwadratowych. To wynik 22 rundy licencyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii Norwegii.
14.06.2013

PKN Orlen szuka ropy na łotewskim terytorium Bałtyku. Łącznie na poszukiwania i wydobycie wyda 5 mld zł

PKN Orlen szuka ropy na Bałtyku. Wspólnie z partnerem Kuwait Energy Company rozpoczął wiercenia na złożu Ocean Nomad na terytorium łotewskim Morza Bałtyckiego. Prace poszukiwawcze potrwają 40 dni i będą prowadzone na głębokości 1,5 km. – Te obszary są bardzo perspektywiczne, a poszukiwanie węglowodorów to nasz kierunek strategiczny – podkreśla Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
27.05.2013

LOTOS: co najmniej 3-4 nowe platformy wiertnicze na Bałtyku w ciągu kolejnych kilku lat

W ciągu następnych 3-5 lat będą trzy albo cztery nowe platformy wiertnicze na Bałtyku i to na naszych koncesjach – zapowiada Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A., przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP. Spółka będzie tam wydobywać i ropę naftową, i gaz. Na czterech licencjach LOTOS-u wspólnie z PGNiG prowadzi badania, które mają ocenić atrakcyjność tych złóż. Szacunki mają być znane jeszcze w tym roku. Jeśli złoża okażą się atrakcyjne, w przyszłym roku zapadną decyzje o lokalizacji kolejnych platform.
15.05.2013

Szkoła Morska w Gdyni wydała pierwsze, polskie dyplomy żeglarzy zawodowych

Trendem w światowej gospodarce morskiej jest coraz większy nacisk na wyszkolenie załóg. Szkoła Morska w Gdyni wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku kształcąc żeglarzy zawodowych pływających na największych jednostkach używanych we flocie handlowej. Precedensem w systemie tego kształcenia jest wprowadzenie pierwszych, uznawanych na całym świecie, polskich dyplomów potwierdzających umiejętności zawodowe żeglarzy. Zdaniem kapitana Alfreda Naskręta, dyrektora Szkoły Morskiej w Gdyni , nowe dokumenty w perspektywie kilku lat staną się
14.01.2013

Polskie LNG podpisało umowę z Det Norske Veritas

Spółka Polskie LNG, która buduje terminal w Świnoujściu, podpisała umowę z norweską fundacją Det Norske Veritas, która zajmuje się oceną i audytem projektów morskich i energetycznych, m.in. budowy terminali - powiedział PAP prezes spółki Zbigniew Rapciak.
30.09.2011

Będzie audyt gazowego terminalu

Świnoujście. Spółka Polskie LNG, która buduje terminal w Świnoujściu, podpisała umowę z norweską fundacją Det Norske Veritas, która zajmuje się oceną i audytem projektów morskich i energetycznych, m.in. budowy terminali - powiedział prezes spółki Zbigniew Rapciak.
29.09.2011

Prace naukowe na podstawie losów zwolnionych stoczniowców

Grupa 10 studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego będzie badać losy stoczniowców.
24.08.2011

PGNiG Norway rezygnuje z licencji PL419 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, zrezygnowała z dalszych prac na licencji PL419 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w związku z negatywnymi wynikami badań poszukiwawczych.
19.03.2011

Zalecenia dla branży TSL przy organizacji przewozów- Vademecum bezpiecznego spedytora

Obecnie największym problemem firm spedycyjnych i transportowych są wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieże na tzw. fałszywego przewoźnika. W związku z narastającym zjawiskiem kradzieży towarów w transporcie drogowym, Polska Izba Spedycji i Logistyki postanowiła zaangażować się w walkę z tym procederem i wesprzeć środowisko TSL w działaniach na rzecz wyeliminowania tego problemu z rynku transportowego.
08.03.2011

Jachting - nowy kierunek na ZUT

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że kierunek stoczniowy lub ogólniej morski na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym ma problemy związane z upadkiem szczecińskiego przemysłu okrętowego. Na to dodatkowo nakłada się niż demograficzny.
23.02.2011

Będą odszkodowania za gazociąg pod dnem Bałtyku, ale nie dla wszystkich

Po 4,6 tys. euro na jeden polski kuter ma wypłacać za utrudnienia w połowach rosyjsko-niemiecka spółka, która buduje gazociąg pod dnem Bałtyku. Szwedzi dostali 10 razy więcej.
18.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.