• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Konwent PZŻ w tym roku online

zc

12.02.2021 11:48 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

Konwent PZŻ w tym roku online - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Czwarty Konwent Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych za nami. Spotkanie to, organizowane co roku, ma na celu bezpośredni przepływ informacji pomiędzy władzami PZŻ, a przedstawicielami struktur lokalnych i władz klas regatowych, biorących udział w rywalizacji sportowej w Polsce. Z racji obostrzeń sanitarnych, tegoroczny Konwent, w odróżnieniu od poprzednich edycji, odbył się w formie spotkania online na platformie ClickMeeting.

Tomasz Chamera, prezes PZŻ i wiceprezydent World Sailing podkreślił dobrą kondycję polskiego żeglarstwa i rosnące zaangażowanie Polski w rozwój żeglarstwa na arenie światowej. To efekt .m. in. silnej reprezentacji polskich działaczy w strukturach World Sailing i EUROSAF. Tomasz Chamera odniósł się również do sytuacji pandemicznej podkreślając inicjatywy Związku i jego członków w tworzenie procedur umożliwiających odblokowanie żeglarstwa. Podziękował też organizatorom regat za przestrzeganie tych procedur i zaapelował o dyscyplinę w tej kwestii w czasie zbliżającego się sezonu. Prezes PZŻ przedstawił też informację odnośnie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich i zapewnił, że polscy kadrowicze są w prawidłowym cyklu treningowym i przygotowują się do startu w Tokio. Deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Komitetu Organizacyjnego jasno wskazują, że igrzyska odbędą się w planowanym terminie.

Równie ważnym aspektem działalności PZŻ, omówionym na Konwencie jest upowszechnianie żeglarstwa. W tej dziedzinie PZŻ działa na kilku polach. Podstawowym jest flagowy program Związku, czy Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej Polsailing, kierowany zarówno do najmłodszych, jak i do całych rodzin. Program realizowany jest przy współpracy z Ministerstwem Sportu i cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Wśród istotnych działań w zakresie upowszechniania żeglarstwa, prezes Chamera wspominał także realizację zadań w ramach programu Kinder Joy of Moving, organizację Narodowego Dnia Sportu oraz ustawiczną pracę nad szkoleniami i kursami żeglarskimi.

Dużo miejsca poświęcone zostało działalności ekonomicznej Związku, w zakresie polityki finansowej i w zakresie gospodarki majątkowej, w tym projektach Nowa Marina Gdynia i Port Jachtowy Trzebież. Finanse Związku, w efekcie wdrożonych przez Zarząd działań pozwalają zamknąć miniony rok z wynikiem pozytywnym.

W dalszej kolejności, Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia przedstawiła podsumowanie działań nadzorowanego przez siebie obszaru. Zaznaczyła, że pojawienie się podmiotów upoważnionych, które mogą przeprowadzać szkolenia i egzaminy, kilka lat temu spowodowało sukcesywny spadek liczby egzaminów i szkoleń organizowanych przez podmioty zrzeszone w PZŻ, jednak ustawiczna praca obecnego Zarządu nad zapewnieniem wysokiej jakości szkoleń przynosi wymierne efekty. Na podstawie zaprezentowanych statystyk, po raz pierwszy od kilku lat tendencja została odwrócona i notujemy wzrost liczby egzaminów i szkoleń realizowanych przez Związek i jego członków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Okręgowe Związki Żeglarskie realizują więcej szkoleń oraz to, że działalność tą wznowiono lub rozpoczęto w Okręgach, które od lat jej nie prowadziły.

Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. Morskich, kierujący także Komisją Kultury, Historii i Odznaczeń PZŻ, zreferował działalność w podległych mu obszarach. Zachęcił kluby, OZŻ-y i stowarzyszenia klas do składania wniosków o przyznanie odznaczeń Związkowych osobom, które w szczególny sposób wspierają działania żeglarskie, począwszy już od szczebla lokalnego. Podkreślił, że może to w istotny sposób uhonorować mecenasów żeglarstwa. Wiceprezes Witkowski przekazał także informację o tym, że w tym roku kapituła nagrody Rejs Roku - Srebrny Sekstant postanowiła pozostawić główną nagrodę bez rozstrzygnięcia, ale przyznała za to cztery równoważne wyróżnienia.

Jarosław Bazylko, wiceprezes PZŻ ds. Śródlądowych przedstawił efekty wdrożenia Amatorskiej Licencji Zawodnika PZŻ w pierwszym sezonie od wprowadzenia. Licencja ta umożliwia start w regatach amatorskich, zgodnie z przepisami World Sailing i cieszy się rosnącą popularnością. Więcej na temat Amatorskiej Licencji Zawodnika PZŻ można znaleźć tutaj:

LINK

Wiceprezes Bazylko zachęcił także przedstawicieli OZŻ i klas regatowych, do sukcesywnego przekazywania informacji o wydarzeniach żeglarskich zasługujących na zgłoszenie do nagrody Błękitny Spinaker PZŻ, honorującej wydarzenia w kategoriach Śródlądowa Impreza Roku, Śródlądowe Regaty Roku oraz Śródlądowy Rejs Roku.

W dalszej części spotkania, Wiktor Wróblewski, członek zarządu PZŻ przypomniał uwarunkowania formalne dotyczące członkostwa zwyczajnego i wspierającego w PZŻ. Przypomniał, że wszelkie działania formalne klubów i organizacji zrzeszonych w Związku, takie jak aktualizacja liczby członków, przynależność do OZŻ, odbywają się poprzez stworzony w tym celu system ebiuro.pya.org.pl.

W dalszej części nastąpiła dyskusja i pytania ze strony przedstawicieli Okręgowych Związków Żeglarskich oraz Stowarzyszeń Klas Regatowych.

- Konwent odbył się już po raz czwarty i cieszy mnie, że mimo pandemii mogliśmy go zorganizować, chociaż tym razem w formie wirtualnej. To świetna okazja, aby wymienić informacje między Zarządem Związku, a środowiskiem w bardzo bezpośredni sposób, aby nasi członkowie na bieżąco wiedzieli nad czym pracujemy w Zarządzie i jakie są efekty naszych działań. Od lat słuchamy przedstawicieli środowiska żeglarskiego, dzięki czemu możemy korygować nasz kurs tak, aby był zgodny z przyjętą strategią oraz realiami w jakich funkcjonuje polskie żeglarstwo. Polityka otwartości i dobrej komunikacji z okręgami, przedstawicielami klas regatowych oraz zrzeszonymi w PZŻ podmiotami przynosi realne efekty. Konwent jest dla mnie osobiście bardzo ważny, pozwala inspirować nasze środowisko oraz dalsze działania. Formuła spotkania online, wymuszona przez pandemię, sprawdza się w praktyce. Co prawda nic nie zastąpi spotkań bezpośrednich, za czym wszyscy tęsknimy, planujemy jednak realizację telekonferencji o bardziej roboczym charakterze, aby móc jeszcze sprawniej pozyskiwać te cenne głosy od środowiska. Dziękuję jednocześnie wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w tegorocznym konwencie – powiedział Prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.