• <
mewo_2022

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

zk

25.09.2022 10:51
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

Partnerzy portalu

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS - GospodarkaMorska.pl
Fot. North Sea Transition Authority

Bezpieczeństwo energetyczne jest ostatnio najgorętszym tematem, i sprawia, że sektor ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Ale nie powoduje to, że wysiłki podejmowane na rzecz dekarbonizacji zostały zastopowane - wręcz przeciwnie - prężne działania w tym kierunku wspierają transformację energetyczną i prowadzą ku niskoemisyjnej przyszłości. Świadczy o tym 26 ofert otrzymanych podczas pierwszej w historii Wielkiej Brytanii rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla (CCS), obejmującej 13 obszarów.

Brytyjski organ regulacyjny North Sea Transition Authority (NSTA) podkreślił w czwartek, że przyszłość składowania dwutlenku węgla przybliżyła się o krok dzięki 26 ofertom, które wpłynęły w ramach pierwszej rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla, rozpoczętej 14 czerwca i kończącej się 13 września. NSTA ujawnia, że będzie teraz oceniać te oferty, planując przyznanie licencji na początku 2023 roku, podczas gdy pierwsze zatłaczanie mogłoby nastąpić już w 2027 roku.

Według regulatora 19 firm "chętnych do odegrania znaczącej roli w transformacji energetycznej", wyraziło zainteresowanie 13 oferowanymi obszarami, które znajdują się u wybrzeży Aberdeen, Teesside, Liverpoolu i Lincolnshire. North Sea Transition Authority twierdzi, że uruchomienie tego procesu, mogłoby w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji celu, jakim jest składowanie 20-30 milionów ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie do 2030 roku.

– Byliśmy bardzo zadowoleni z ilości i jakości wniosków, które otrzymaliśmy od wnioskodawców. Wyraźny apetyt wśród firm i zaangażowanie pokazuje, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana, aby stać się światowym liderem w tym sektorze – stwierdził Nick Richardson, szef działu Exploration and New Ventures w NSTA.

Ponadto brytyjski regulator wyjaśnił, że ta runda została otwarta w odpowiedzi na powstałe cele rządowe i "znaczące zainteresowanie komercyjne" CCS. Wytypowane obszary zostały wybrane, ponieważ oferowały "kombinację atrybutów, takich jak odpowiednie warunki geologiczne, bliskość istniejącej infrastruktury i powiązania z klastrami przemysłowymi, które upatrują w CCS sposobu na osiągnięcie swoich celów dekarbonizacyjnych"

NSTA podał w informacji na swojej stronie internetowej, że te miejsca zostały udostępnione do licencjonowania również, po "dokładnym rozważeniu" w szerszej perspektywie aspektów takich jak kolokacja z morską energią wiatrową, potencjalne nakładanie się z licencjami na ropę naftową i kwestie środowiskowe. Ponadto regulator podkreślił, że ta runda jest "prawdopodobnie pierwszą z wielu", ponieważ do osiągnięcia wyznaczonych celów klimatycznych do 2050 roku przez Wielką Brytanię może być potrzebne około 100 magazynów CO2.

W raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z kwietnia 2022 roku podkreślono, że technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) są niezbędne dla sektorów energetycznych i przemysłowych, aby osiągnąć zerową emisję netto.

NSTA podkreśla, że w procesie CCS CO2 jest wychwytywany z procesów przemysłowych, a następnie transportowany, za pomocą statków lub rurociągów, w celu składowania w formacjach skalnych na dużych głębokościach pod dnem morskim. Chociaż różne rozmiary i skala poszczególnych projektów oznaczają, że będą one postępować w różnym tempie, regulator nadal uważa, że pierwsze zatłaczanie CO2 może nastąpić 4–6 lat po przyznaniu licencji.

Ponieważ przemysł CCS wymaga ścisłej współpracy między wieloma organizacjami, po przyznaniu licencji przez NSTA, wnioskodawca będzie musiał również uzyskać dzierżawę od The Crown Estate lub Crown Estate Scotland, zanim będzie mógł rozwijać projekt.

– Składowanie CO2 może odegrać dużą rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a przyznanie dodatkowych licencji w 2023 roku będzie znaczącym krokiem w tym kierunku – podsumował Richardson.

Jeśli chodzi o ograniczanie emisji, NSTA potwierdziła kilka dni temu w swoim nowym raporcie, że przemysł naftowy i gazowy robił postępy w realizacji celów związanych z redukcją emisji.

Jednak regulator podkreślił również, że konieczne będą dalsze działania, aby zmniejszyć emisje o połowę do 2030 roku, jak to uzgodniono w ramach North Sea Transition Deal (NSTD).



Źródło: North Sea Transition Authority, offshore-energy.biz


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.