• <
siemens_gamesa_2022

Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana

31.08.2022 09:28
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana

Partnerzy portalu

Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana - GospodarkaMorska.pl
Fot. yara.com

TotalEnergies w poniedziałek 29 sierpnia ogłosił w swoim komunikacie podpisanie umowy pomiędzy Northern Lights i Yara na transport i składowanie CO2 wychwyconego z Yara Sluiskil - fabryki amoniaku i nawozów sztucznych w Holandii. Jest to pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2.

Od początku 2025 roku 800 000 ton CO2 rocznie będzie wychwytywane, sprężane i skraplane w Holandii, a następnie transportowane do zakładu Northern Lights, gdzie będzie trwale składowane w warstwach geologicznych około 2600 metrów pod dnem morskim u wybrzeży Øygarden w Norwegii.

Umowa ta, jest pierwszą tego typu umową na świecie, i tym samym jest kamieniem milowym w dekarbonizacji przemysłu ciężkiego w Europie, torując drogę dla międzynarodowego transportu i składowania CO2 jako usługi. Wyznacza ona nowy standard dla przemysłu - w tym firm, które chcą wykorzystać rozwiązania Northern Lights jako część swoich strategii dekarbonizacyjnych.

– Rozwój usług transportu i magazynowania CO2 jest kluczowy dla dekarbonizacji europejskiego przemysłu: z przyjemnością witamy Yara jako pierwszego partnera komercyjnego Northern Lights – powiedział Patrick Pouyanné, prezes i dyrektor generalny TotalEnergies. – TotalEnergies dąży do rozwinięcia zdolności magazynowania CO2 na poziomie ponad 10 milionów ton rocznie do 2030 roku, zarówno dla własnych obiektów, jak i dla swoich klientów, zgodnie z ambicją dojścia do poziomu zero netto do 2050 roku – dodał.

 – Yara, nasz pierwszy klient komercyjny, wypełni dostępną pojemność Northern Lights Phase 1. Porozumienie to ustanowi rynek transportu i składowania CO2. Od początku 2025 roku będziemy wysyłać pierwszy CO2 z Holandii do Norwegii. To pokaże, że CCS jest narzędziem służącym ochronie klimatu w Europie - powiedział Børre Jacobsen, dyrektor zarządzający Northern Lights.

 – Musimy pilnie podjąć działania w celu dekarbonizacji przemysłu, a Yara jest liderem w tej dziedzinie. Z wielką przyjemnością ogłaszam, że jesteśmy teraz na drodze do usunięcia emisji CO2 z naszego zakładu produkcyjnego w Sluiskil. To przybliży nas o krok do bezemisyjnej produkcji żywności i przyspieszy dostawy czystego amoniaku do produkcji paliw i energii - powiedział Svein Tore Holsether, dyrektor generalny Yara International.

Projekt Northern Lights

Jest to pierwszy projekt tworzący transgraniczny łańcuch wartości, który ma zapewnić europejskim firmom rozwiązanie do bezpiecznego i trwałego składowania CO2. Instalacje fazy 1 mają zostać uruchomione w 2024 roku, a ich zdolność szacowana na przyjęcie 1,5 mln ton CO2 rocznie. Kilka branż wykazało znaczne rosnące zainteresowanie tymi usługami. Northern Lights jest własnością konsorcjum TotalEnergies, Equinor i Shell.


Źródło: totalenergies.com, yara.com

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.