• <

Lukoil stawia pierwszy krok w Arktyce

13.08.2015 06:42 Źródło: własne
Strona główna Lukoil stawia pierwszy krok w Arktyce
Lukoil stawia pierwszy krok w Arktyce - GospodarkaMorska.pl

Lukoil pokonał krajowych konkurentów i wygrał przetarg na złoże ropy East Taimyr w regionie Arktyki. Otwiera to drogę dla koncernu na pozyskanie kolejnych złóż w Arktyce.

Nowa licencja dotyczy złoża znajdującego się blisko wierzchołka półwyspu Tajmyr, położonego między Morzem Karskim a Zatoką Chatańską. Zakup tego terenu kosztował Lukoil aż 26 mln euro – o 600 razy więcej niż wynosiła cena wyjściowa przetargu.

Głównym przeciwnikiem Lukoil był państwowy koncern Rosneft, który w pobliskim Morzu Karskim wykupił już wiele licencji. To ważny krok dla Lukoilu, gdyż panuje powszechne przekonanie, że wygranie licencji na eksploatację East Taymyr pociągnie za sobą szansę pozyskania innych, bogatszych złóż w tym regionie. Część z nich znajduje się na morzu. Władze koncernu oczekują pozwolenia na wejście na złoże jeszcze na jesieni tego roku.

Lukoil będzie zamierzał prawdopodobnie połączyć złoże z przybrzeżnym terminalem, tak samo jako uczynił to ze złożem w Varandey, łącząc go z terminalem na wybrzeżu Morza Peczorskiego (część Morza Barentsa). Warto przypomnieć, że półwysep Tajmyr to jeden z najbardziej odosobnionych regionów na terenie Rosji. Cała infrastruktura musiałby więc powstać od zera, bo najbliższe miasto oddalone jest o ok. 1000 km.

Dziękujemy za wysłane grafiki.