• <
BOTA_FILM_2021

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

ew/pya.org.pl

20.11.2019 10:28 Źródło: własne
PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019 - GospodarkaMorska.pl

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.

Tradycyjnie już podczas Boatshow, przyznano Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego Złoty Dzwon. Trafia ona do firm i organizacji, które w ostatnim roku wyróżniły się w działaniach na rzecz żeglarstwa lub turystyki wodnej. W tym roku prezes PZŻ Tomasz Chamera wręczył nagrodę przedstawicielom Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. To sieć nowych i zmodernizowanych portów i przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim, zlokalizowanych nad Odrą, nad jeziorem Dąbie, w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego oraz na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to najkrótsza droga wodna z Berlina do Skandynawii. Skomunikowana jest z drogami wodnymi Wielkopolski i prowadzi aż do Gdańska.

- Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to kompleksowy ponadregionalny produkt turystyczny, który diametralnie zmienił oblicze żeglarstwa w tym regionie. Szlak daje bardzo szerokie możliwości żeglowania. Akweny są zróżnicowane, pełne urokliwych zakątków, a dla spragnionych prawdziwej morskiej przygody – także niełatwych wyzwań. Porty i przystanie mają przyjazną, nowoczesną, świeżo zmodernizowaną infrastrukturę z bogatym zapleczem usługowym. Są zlokalizowane w miejscowościach o dużych walorach turystycznych oferujących bogate możliwości ciekawego spędzenia czasu – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Można tu pływać przez wiele dni, podróżując od portu do portu, doskonaląc swoje umiejętności na różnorodnych akwenach, o różnym stopniu trudności. Odległość pomiędzy nowoczesnymi i atrakcyjnymi portami nie przekraczają 20-30 mil morskich, to jest kilku godzin spokojnej żeglugi. Daje to możliwość kierowania się w ciągu jednego dnia do następnego portu docelowego na szlaku i umożliwia bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz także mniej doświadczonym pasjonatom żeglarstwa, nawet z rodzinami.

Targi były też okazją do spotkań przedstawicieli PZŻ ze stowarzyszeniami różnych klas żeglarskich i organizatorami regat amatorskich. Jednym z tematów poruszanych podczas tych spotkań była Amatorska Licencja Sportowa Zawodnika.

- Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem. Korzyści są obustronne. PZŻ będzie mógł oszacować w miarę dokładną liczbę amatorskich żeglarzy sportowych, będzie też łatwiejszy kontakt. Z kolei posiadacz licencji będzie uprawniony do startu w licencjonowanych przez PZŻ regatach amatorskich. Będzie miał również prawo do przystąpienia do ubezpieczenia OC zawodnika zawartego przez PZŻ, prawo do otrzymywania tytułów honorowych, takich jak mistrz Polski i kilka innych przywilejów. Koszt takiej licencji byłby symboliczny i wyniósłby zaledwie 10 zł rocznie – mówi Jarosław Bazylko, wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych.

Podczas targów wręczono też specjalne certyfikaty PZŻ zwycięzcom mistrzostw Polski w konkurencjach amatorskich, które są potwierdzeniem, że są oni oficjalnymi mistrzami Polski w swoich klasach. Prezes PZŻ Tomasz Chamera uhonorował też Pawła Babija i Grzegorza Wiśniewskiego – organizatorów Targów Boatshow – medalami 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Targi były także okazją do rozmów na temat przyszłorocznych regat o Puchar Prezesa PZŻ. Jest to nowa impreza żeglarska, która ma na celu pokazać jak duży jest amatorski ruch sportowy. Odbędzie się ona na wiosnę przyszłego roku i jest przeznaczona dla zwycięzców rozgrywek lokalnych w obecnym sezonie. Zainteresowanie regatami jest spore, do tej pory zgłosiło się już 14 załóg. Termin i miejsce jeszcze nie są znane, wstępnie jednak ma to być Mrągowo w kwietniu lub maju 2020 r. Podczas targów Boatshow odbyły się także spotkania komisji szkolenia PZŻ, podczas których omawiane były bieżące sprawy dotyczące regulaminów, systemów i procedur przeprowadzania egzaminów. Obradom przewodniczyła Katarzyna Domańska, wiceprezes PZŻ ds. Szkolenia.

Niewątpliwą atrakcją targów Boatshow była możliwość obejrzenia najnowszych jednostek pływających. Prezentowane były pełnomorskie jachty żaglowe, luksusowe motorówki, łodzie turystyczne oraz houseboaty. Wśród wystawców z kraju i zagranicy byli też producenci osprzętu i elektroniki jachtowej oraz firmy oferujące czartery i szkolenia. Złoty Medal Targów Boatshow 2019 w kategorii jacht żaglowy zdobyła stocznia Antila Yachts za duży, rodzinny jacht Antila 30. Wyróżnienie przyznano stoczni TES za jacht TES 246 Versus. To niewielki cruiser żaglowy o unikalnej budowie kadłuba poprzez zastosowanie odwróconego nawisu dziobowego, dzięki któremu jacht jest bardziej stabilny i polepszona przez to została jego charakterystyka nautyczna.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.