• <
mewo_2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

11.04.2022 21:55
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Partnerzy portalu

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w strefie 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.

SSE Renewables i Acciona Energía połączyły siły w celu opracowania najbardziej konkurencyjnej oferty i uwolnienia pełnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Firmy będą współpracować przy realizacji projektu, jeśli zostanie im przyznana licencja. Badają możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – kraj dąży do osiągnięcia do 5,9 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.

– Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o obszar 60.E.4, ponieważ uważamy, że mamy wyjątkową pozycję, aby uwolnić pełen potencjał tej lokalizacji – o wysokiej wartości, ale również złożoności. Teren ten posiada doskonałe zasoby wiatrowe, ale wiążą się z nim pewne wyzwania, takie jak odległość od brzegu i relatywnie duża głębokość – powiedział Simon Redfern, dyrektor ds. ofert przetargowych w SSE Renewables.

SSE Renewables posiada bogate doświadczenie w rozwoju złożonych projektów, w szczególności w obszarze rynku brytyjskiego, oraz silne zaangażowanie w innowacje, które przyniosą korzyści w zakresie transformacji energetycznej, bezpieczeństwa, rozwoju lokalnego łańcucha dostaw i tworzenia nowych miejsc pracy.

– Łącząc doświadczenie i możliwości SSE Renewables i Acciona Energía, możemy być pewni, że uda nam się zrealizować bezpieczne, terminowe i budżetowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – dodał dyrektor.

SSE Renewables buduje obecnie więcej morskich elektrowni wiatrowych, niż jakakolwiek inna firma na świecie i ma na swoim koncie osiągnięcia w terminowej realizacji skomplikowanych projektów pod względem lokalizacyjnym, a także pod kątem zakładanego budżetu.

Z kolei Acciona Energía wnosi swoje bogate doświadczenie we wszystkich technologiach energii odnawialnej, w tym w najbardziej innowacyjnych, takich jak ekologiczny wodór, akumulatory i pływające elektrownie słoneczne. Ponadto łączy swoje możliwości techniczne z głęboką znajomością polskiego rynku.

Siostrzana spółka Acciona Energía, Mostostal Warszawa, która wnosi bogate doświadczenie w zakresie budownictwa lądowego oraz innowacyjną technologię fundamentów grawitacyjnych Acciona dla morskich farm wiatrowych, zapewni wykorzystanie technologii w celu maksymalizacji udziału lokalnego, ponad cele określone w Umowie Sektorowej. Obie firmy są sygnatariuszami polskiej umowy sektorowej dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej.

– Cieszymy się, że będziemy współpracować z SSE Renewables przy tym ekscytującym projekcie – powiedział Andrzej Konarowski, dyrektor Acciona Energía na Polskę.

– Acciona Energía od ponad 15 lat uczestniczy w procesie transformacji energetycznej w Polsce, a ta możliwość pozwoli zwiększyć nasz wkład w dekarbonizację gospodarki, zmniejszając zapotrzebowanie kraju na import energii elektrycznej i przyspieszając zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w kraju – podsumował dyrektor Konarowski.  

Acciona Energía i SSE Renewables mają na swoim koncie udane realizacje ambitnych projektów. Firmy zobowiązały się do dostarczenia zoptymalizowanego projektu, który zmaksymalizuje potencjał techniczny i ekonomiczny, oraz będzie miał istotny wpływ na rozwój lokalnego przemysłu.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.