• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

gm

23.08.2022 13:45
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Partnerzy portalu

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii - GospodarkaMorska.pl

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.

We wtorek w siedzibie GIOŚ prezentowano wyniki badań Odry wykonanych w Czechach.

"W ramach działań prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry braliśmy udział w badaniach porównawczych z trzema laboratoriami: laboratorium w Czechach, laboratorium w Anglii i laboratorium w Holandii" - zaznaczyła dyrektor Mirosława Zbroś. Jak tłumaczyła, tego typu badania dotyczą określenia kompetencji, wiarygodności.

Mówiąc o badaniach w Czechach, Zbroś wyjaśniła, że próbki były pobierane wspólnie przez czeskich i polskich badaczy, a następnie podzielone pomiędzy laboratoria.

Jak zaznaczyła, badane próbki zostały przekazane na oznaczenie sodu, chlorków i siarczanów. Wyjaśniła, że badania w zakresie pH czy tlenu rozpuszczonego nie zostały przekazane, ponieważ wymagają szybkiej realizacji, a nie było czasu na transport próbek za granicę.

Dyrektor laboratorium GIOŚ podkreśliła, że czeskie wyniki są podobne do polskich. "Wyniki są porównywalne. Różnica pomiędzy wynikami jest w dopuszczalnym zakresie niepewności danej metody badawczej" - powiedziała.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.