• <

Wynik wyszukiwania - "żeglarstwo" - Wiadomości

Galeon Yachts rozszerza swoją działalność na Zachodnim Wybrzeżu dzięki współpracy z Silver Seas Yachts

Silver Seas Yachts, znane z szerokiej wiedzy branżowej, doskonale współgra z zaangażowaniem Galeon Yachts w zapewnianiu swoim klientom pierwszorzędnych doświadczeń. Dzięki tej współpracy miłośnicy jachtów na Zachodnim Wybrzeżu mogą teraz korzystać z szerokiej gamy jachtów Galeon, cenionych za jakość, design i nowoczesną technologię.
02.12.2023

Brązowy medal Julii Damasiewicz w mistrzostwach Azji i Oceanii

Julia Damasiewicz (AZS Sailing Team Poznań) wywalczyła brązowy medal otwartych Mistrzostw Azji i Oceanii w żeglarskiej olimpijskiej klasie Formula Kite. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland wygrała jednocześnie kategorię U-21. Wśród mężczyzn na dobrej 14 pozycji uplasował się Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski). W kategorii do lat 21 Polak zajął 6 miejsce.
27.11.2023

Usteckie regaty nagrodzone!

Ustka Charlotta Sailing Days zostały uznane Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem roku 2023, a ich organizator Klub Żeglarski ProSport wyróżniono nagrodą Najlepszy Pomorski Żeglarski Klub roku 2023.
27.11.2023

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wskazano najlepszych w 2023 roku

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego za największe osiągnięcia żeglarskie mijającego sezonu żeglarskiego na Pomorzu odbyło się podczas XV Pomorskiej Gali Żeglarskiej w historycznej sali „Nieba polskiego” w Gdańsku.
25.11.2023

Polacy rozpoczynają rywalizację w żeglarskim mundialu

Już jutro polscy żeglarze rozpoczną zmagania w finale SSL Gold Cup, czyli pierwszym w historii żeglarskim mundialu, który odbywa się na Gran Canarii, w Las Palmas. Polska reprezentacja, której kapitanem jest Mateusz Kusznierewicz, a sternikiem Dominik Buksak, przystępuje do rywalizacji od 1/8 finału.
20.11.2023

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).
13.11.2023

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.
07.11.2023

Oto nominowani do Kryształowych Żagli 2023

Kapituła Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego wyłoniła nominowanych do Kryształowych Żagli. Laureatów poznamy 24 listopada.
28.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Podwójny finał żeglarski w Sztynorcie

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.
13.10.2023

Rzeź faworytów w Sztynorcie. Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski

Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski w żeglarstwie! Gdańszczanie co prawda w ostatniej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zaprezentowali się dużo poniżej swoich możliwości, ale sześciopunktowa zaliczka, jaką mieli przed startem wystarczyła do końcowego triumfu. Regaty w Sztynorcie to był jednak prawdziwy rollercoaster i rzeź faworytów.
13.10.2023

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Energa 77 Racing zdobywa tytuł Mistrza Polski klasy Micro - ORLEN Cup 2023

Team Energa 77 Racing, w składzie Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski i Katarzyna Goralska, zakończył sezon żeglarski imponującym triumfem na Mistrzostwach Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2023. Zawody odbyły się na malowniczych wodach rzeki Wisły w dniach 15-17 września, we współpracy z Klubem Żeglarskim Petrochemia Płock.
19.09.2023

Załoga Programu Trzeciego Polskiego Radia wygrała Wielki Finał i klasyfikację generalną Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej odbył się nad Zalewem Zegrzyńskim w Zegrzu Południowym. Najlepsi okazali się żeglarze pływający pod szyldem Trójki – Programu Trzeciego Polskiego Radia w składzie Przemysław Machowski, Mateusz Szweda i Julian Gloeh. Na drugim miejscu finiszowała Legia Sailing Schools, a na miejscu trzecim Star Telekom Racing.
18.09.2023

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.
18.09.2023

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.
16.09.2023

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej!

W najbliższy weekend (16-17 września) odbędzie się Wielki Finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – przed nami spora dawka żeglarskich emocji. Zapowiada się ciekawie: dwanaście załóg rozpływanych przez cały sezon będzie walczyć o zwycięstwo. Po trzech rundach eliminacyjnych mamy ranking załóg, który jest wstępem do rundy finałowej. Wyścigów w trakcie finału planujemy dwadzieścia, tradycyjnie będą krótkie i dynamiczne a rywalizacja jak zawsze zacięta.
13.09.2023

17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.
13.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Drugie miejsce Daru młodzieży po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ukończył pierwszy etap na II miejscu na odcinku Falmouth – A Coruna podczas edycji The Tall Ship Races Magellan - Elcano.
26.08.2023

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).
22.08.2023

MŚ w żeglarstwie – prezes PZŻ: mamy cztery olimpijskie kwalifikacje, będzie siedem

Mamy cztery olimpijskie nominacje, ale jestem przekonany, że będzie ich siedem - powiedział po zakończonych w niedzielę w Hadze mistrzostwach świata prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Była to pierwsza kwalifikacja dla krajów do przyszłorocznych igrzysk.
20.08.2023

Ustka Charlotta Sailing Days: Mistrzostwa Europy Klasy Europa

Niezwykła dawka emocji i intensywna rywalizacja - to z pewnością krótka charakterystyka Mistrzostw Europy Klasy Europa, które miały miejsce podczas Regat Ustka Charlotta Sailing Days. We wtorek 15 sierpnia zakończył się kolejny rozdział morskiej przygody piątej edycji regat. Przez 16 dni Ustka stała się stolicą żeglarskiej rywalizacji, łącząc żeglarzy z 11 krajów w tym pełnym emocji wydarzeniu.
17.08.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. "Liczymy na siedem nominacji" – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
10.08.2023

Darmowe zajęcia żeglarskie w ramach programu PGE PolSailing. Jeszcze są wolne miejsca

18 godzin darmowych zajęć żeglarskich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dla każdego zapisanego dziecka to tylko jedna z wielu zalet Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Program jest realizowany w 34 ośrodkach i 13 województwach. Można jeszcze zgłosić chęć udziału.
03.08.2023

Trzecia runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej

W najbliższy weekend odbędzie się trzecia runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej. Dwanaście załóg zmierzy się podczas krótkich, ale dynamicznych wyścigów. To będzie też jednocześnie ostatnia szansa powalczenia o jak najlepsze pozycje przed wielkim finałem we wrześniu. Całość będzie można łatwo oglądać z brzegu z gościnnego mola Hotelu 500 w Zegrzu Południowym lub z bazy klubu Sailing Legia.
03.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne

W dniach od 21-25 lipca został rozegrany finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów - Klubowych Mistrzostw Świata. Gdańska ekipa, jako wicemistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, wywalczyli w ubiegłym miesiącu trzecią pozycję w eliminacjach europejskich w Sopocie zapewniając sobie tym samym bezpieczne miejsce w finale Ligii Mistrzów.
26.07.2023

Magdalena Woyciechowska wicemistrzynią świata młodzieżowców w olimpijskiej klasie Formula Kite

Młodzieżowe mistrzostwa świata rozegrano w Gizzerii we Włoszech. Wystartowało w nich 87 zawodników i zawodniczek z 25 krajów. Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), dzięki doskonałej postawie w serii kwalifikacyjnej, po której zajmowała 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskała od razu awans do serii finałowej i wraz z liderką Lysą Caval (Francja), oczekiwała spokojnie na dwie rywalki wyłonione z półfinałów.
24.07.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstanie marina za 23 mln zł

W ciągu dwóch lat, kosztem blisko 23 mln, zł przy Jeziorze Paprocańskim w Tychach powstanie marina dla lokalnych klubów żeglarskich. Oprócz samego budynku z częścią szkoleniową i magazynową, zaplanowano także pomosty, ścieżki piesze oraz oświetlenie.
13.07.2023

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – II runda

Za nami słoneczny weekend pełen żeglarskich emocji – zakończyła się Runda II Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej.
11.07.2023

Polki Mistrzyniami Świata w żeglarskiej klasie Micro!

Maja Dembowska, Anna Śliwka i Karolina Skowrońska, czyli załoga Auto Podlasie z klubu Sailing Legia, mistrzyniami świata w żeglarskiej klasie Micro Cruiser. Regaty odbyły się na urokliwym alpejskim Traunsee w austriackiej miejscowości Gmunden.
11.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

Energa 77 Racing rozpoczyna sezon żeglarski 2023

Energa 77 Racing Team rozpoczyna sezon żeglarski. Najważniejszy start dla ekipy Piotra Tarnackiego odbędzie się w lipcu w Austrii, wówczas żeglarze będą walczyć o 11 tytuł Mistrza Świata w klasie Micro. Team Energa 77 Racing w tym sezonie będzie pływał w nowym składzie – Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski oraz Katarzyna Goralska.
27.06.2023

Warszawska Liga Żeglarska 2023 - relacja z Rundy 1

To był niesamowity weekend w Zegrzu Południowym. I runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej przyniosła mnóstwo emocji i nieoczywistych rozwiązań.
27.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Polscy żeglarze gotowi do olimpijskiego testu w Marsylii

Od 9 do 16 lipca w Marsylii odbędą się regaty Paris 2024 Test Event. Weźmie w nich udział 9 reprezentantów Polski. Będzie to pierwsza okazja dla żeglarzy, by sprawdzić się w warunkach regatowych jak najbardziej zbliżonych do tych podczas Igrzysk Olimpijskich.
19.06.2023

Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zdobyła srebrny medal, a Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski) medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. W ścisłej czołówce znaleźli się także inni Polacy. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.
29.05.2023

Żeglarze z Rosji i Białorusi nadal zawieszeni. Światowa Federacja Żeglarska World Sailing nie zmienia swojej decyzji

Powrót rosyjskich i białoruskich żeglarzy i działaczy do sportowej rywalizacji na arenach światowych był głównym tematem obrad Rady World Sailing (Council) mających miejsce w miniony czwartek. Podczas wideokonferencji wszyscy członkowie Rady (36 osób reprezentujących poszczególne regiony świata) mieli możliwość wyrażenia oficjalnego stanowiska względem rekomendacji przedłożonej przez Zarząd Federacji.
24.05.2023

Otwarcie mariny w Górkach Zachodnich

Już jutro, 20 maja o godz. 11.00, w marinie w Górkach Zachodnich, rozpocznie się piknik żeglarski. Patronką przystani zostanie gdańszczanka kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1934-2021). Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym w latach 1976-1978.
19.05.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Polscy żeglarze otwierają sezon w Krynicy Morskiej

Przez dwa najbliższe weekendy Krynica Morska, jedno z najmniejszych polskich miast, będzie stolicą polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj odbędą się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w których udział weźmie ponad 600 polskich żeglarzy i żeglarek rywalizujących w 16 klasach regatowych.
18.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

Kolejny sukces Polaka. Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i obronił tytuł

Maciej Rutkowski z AZS Poznań rozpoczął w najlepszy możliwy dla siebie sposób batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA.
16.05.2023

Czas na żeglarskie emocje. Przed nami Żeglarski Puchar Trójmiasta 2023

Żeglarski Puchar Trójmiasta rokrocznie otwiera sezon żeglarski na wodach Zatoki Gdańskiej. Jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.
10.05.2023

PGE Dystrybucja udostępniła mapy dla mazurskich żeglarzy

PGE Dystrybucja udostępniła sternikom mapy szlaków żeglownych z naniesionymi liniami energetycznymi. To kontynuacja ubiegłorocznej kampanii służącej poprawie bezpieczeństwa żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie – podała spółka.
05.05.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
04.05.2023

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski.
30.04.2023

Dar Młodzieży zbliża się do Madery

Polski żaglowiec szkolny z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni bierze udział w kilkumiesięcznym rejsie szkolnym. Obecnie zbliża się do portugalskiej wyspy Madera, leżącej na Oceanie Atlantyckim.
06.04.2023

Tu buduje się żeglarska historia Szczecina. Jeszcze w tym roku zaprezentują nowoczesną łódź

Wierzę, że to, nad czym dziś pracujemy, mocno namiesza na rynku żeglarskim – zdradza Mariusz Markiewicz, który niedawno objął stanowisko głównego menagera w Balticdesigne Institute. W szczecińskich pracowniach powstają dwie zupełnie nowe jednostki: jacht żaglowy i łódź motorowa, które niebawem wejdą do oferty jachtowego giganta, HanseYachts.
31.03.2023

Ustka Charlotta Sailing Days 2023: konferencja prasowa już 5 kwietnia

Organizatorzy Regat Ustka Charlotta Sailing Days serdecznie zapraszają na konferencję prasową dotyczącą nadchodzącego wydarzenia w dniu 5 kwietnia 2023 r., o godzinie 13.00. Konferencja odbędzie się w Dolinie Charlotty Resort & Spa, w Sali Jaśminowej (ul. Strzelinko 14, Słupsk).
31.03.2023

Biało-czerwoni blisko medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy

Odbyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 i ILCA 7. Wśród zawodników z całego Starego Kontynentu w kategoriach mężczyzn i kobiet nie zabrakło również reprezentantów z Polski, walczących o miejsca na podium.
17.03.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki tuż za podium

4 miejsce załogi Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) w Lanzarote International Regatta w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er. Polacy mieli szansę na podium, ale w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym popełnili drobny błąd i nie obronili trzeciego miejsca zajmowanego po serii kwalifikacyjnej. Mimo niedosytu, czwarte miejsce polskiej załogi jest dużym sukcesem, gdyż regaty te były bardzo silnie obsadzone.
13.02.2023

Żeglarskie atrakcje do wylicytowania na rzecz WOŚP

Wśród przedmiotów aukcji gdyńskiego sztabu Orkiestry uwagę zwracają unikalne żeglarskie przygody.
27.01.2023

Zasady kwalifikacji żeglarzy do igrzysk olimpijskich Paryż 2024

W tym roku polscy żeglarze rozpoczynają walkę o olimpijskie paszporty. Najpierw trzeba wywalczyć kwalifikację dla kraju, a w następnej kolejności zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą o nominację imienną na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. W każdej z 10 żeglarskich konkurencji olimpijskich na igrzyskach może wystartować jeden reprezentant (załoga) z danego kraju.
27.01.2023

Żeglarze liczą na kontynuację umowy sponsorskiej z PGE

"Tegoroczne sukcesy w najważniejszych imprezach odniesione przez biało-czerwonych dają nadzieję, że także i w kolejnych latach PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. będzie naszym sponsorem" - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
30.11.2022

Charles Caudrelier pobił rekord prestiżowych regat Route du Rhum

Francuski żeglarz Charles Caudrelier wygrał prestiżowe regaty transatlantyckie samotników Route du Rhum, pokonując trasę z bretońskiego portu Saint-Malo do Pointe-a-Pitre na Gwadelupie w rekordowym czasie 6 dni, 19 godzin i 47 minut.
16.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Jacht z Goleniowa walczy o prestiżową nagrodę

Hanse 460 może otrzymać miano najlepszej jednostki 2022 roku w prestiżowym konkursie British Yachting Awards 2022. Nowy jacht budzi podziw żeglarzy na całym świecie i ma ogromne szanse na zwycięstwo. „Dla nas najważniejsza jest opinia użytkowników, którzy przemierzają na tym jachcie morza i oceany” – mówi Dyrektor Zarządzający HanseYachts.
28.10.2022

Dwukrotny mistrz olimpijski w żeglarskiej klasie 470 Belcher kończy karierę

Australijski żeglarz Mat Belcher, który w klasie 470 wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal olimpijski, zdecydował się zakończyć karierę i nie będzie się przygotowywał do startu w igrzyskach w Paryżu.
20.10.2022

Kapryśny wiatr w Górkach Zachodnich

Wiktoria Gołębiowska w klasie ILCA 6, Mateusz Hanke w klasie ILCA 7 oraz Kacper Paszek i Oliwia Laskowska w klasie 470 – to liderzy po dwóch dniach żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich, które odbywają się w gdańskich Górkach Zachodnich. W windsurfingowej klasie iQFoil przez dwa dni, z powodu zbyt słabego wiatru, nie udało się rozegrać żadnego wyścigu.
24.09.2022

Za nami weekend pełny emocji w ramach mistrzostw Polski klasy 505 [ZDJĘCIA]

Mistrzami Polski po raz czwarty z rzędu, a dziesiąty w karierze, zostali Legioniści: Jakub Pawluk i Marcin Józefowski. Pozostałe stopnie podium ustaliły się dopiero w ostatnim wyścigu, srebro w klasyfikacji polskich załóg (4. ogólnie) zajęli Karol Milewski i Bartek Milewski, a brąz (5. ogólnie) przypadł załodze Jan Sibilski i Andrzej Borowiak.
05.09.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

85-letni król Norwegii zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata

85-letni król Norwegii Harald V zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych rozgrywanych w Genewie. W rywalizacji brały udział 24 załogi z ośmiu krajów.
31.07.2022

Gdynia Sailing Days za nami

Trwająca 17 dni 23. edycja Gdynia Sailing Days – jednych z najważniejszych regat w basenie Morza Bałtyckiego – dobiegła w niedzielę końca. Na starcie stanęło ponad 600 zawodników, którzy wzięli udział w 20 żeglarskich wydarzeniach. Do tego doszły imprezy towarzyszące, jak chociażby Polboat Yachting Festival, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała strefa KINDER Joy of moving.
24.07.2022

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.
08.07.2022

Wystawa o żeglarstwie lodowym w Muzeum Zalewu Wiślanego

W Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich prezentowana jest wystawa „Żeglarstwo lodowe. Bojery DN na Zalewie Wiślanym”. To okazja, by na własne oczy zobaczyć m.in. zabytkowy ślizg lodowy z mistrzostw rozgrywanych w Krynicy Morskiej.
12.05.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA]

Złote medale Agaty Barwińskiej w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), załogi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er oraz srebro Mai Dziarnowskiej w windsurfingowej klasie iQFoil, a ponadto miejsca w ścisłej czołówce innych Polaków - imponująco wygląda podsumowanie regat klas olimpijskich French Olympic Week, które dzisiaj zakończyły się w Hyeres.
01.05.2022

Dwa medale polskich żeglarzy w Pucharze Świata [GALERIA]

Dwa medale polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii. W klasie 49er na trzecim miejscu ukończyła rywalizację załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), a w klasie iQFoil również brązowy medal wywalczyła Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot). Dobrze spisali się również inni reprezentanci Polski.
09.04.2022

Puchar Ameryki - Barcelona gospodarzem regat w 2024 roku

Barcelona będzie gospodarzem regat Pucharu Ameryki w 2024 roku - potwierdzili oficjalnie organizatorzy. Rywalami stolicy Katalonii w staraniach o prawo organizacji imprezy były Malaga, Auckland i Dżudda w Arabii Saudyjskiej.
30.03.2022

Po raz drugi nie przyznano tytułu Żeglarza Roku, są dwie Nagrody Honorowe

Po raz drugi w 52-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast dwie Nagrody Honorowe Rejs Roku 2021.
02.01.2022

Pomorska Gala Żeglarska. Znamy najlepszych żeglarzy Pomorza [ZDJĘCIA]

Załoga: Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – pomorskimi żeglarzami roku 2021, Maja Dziarnowska – żeglarką, a Krzysztof Kocięda – trenerem. Wczoraj 27 listopada Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) ogłosił najlepszych żeglarzy Pomorza.
28.11.2021

Maria Rudowicz mistrzynią świata w windsurfingowej klasie Techno 293

Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) mistrzynią świata do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293. Wśród chłopców, tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin). Bardzo dobrze spisali się również inni reprezentanci Polski.
31.10.2021

Polska Liga Żeglarska gotowa na sezon 2022!

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.
26.10.2021

Rozpoczęły się mistrzostwa Polski klas olimpijskich w żeglarstwie

Prawie 150 zawodników i zawodniczek bierze udział w mistrzostwach Polski klas olimpijskich, które dzisiaj rozpoczęły się w gdańskich Górkach Zachodnich. Niestety, pierwszego dnia zawodów wiał bardzo silny, wręcz sztormowy wiatr i sędziowie nie zdecydowali się na przeprowadzenie wyścigów.
25.09.2021

Ustka Charlotta Sailing Days 2021

W Ustce wystartowały regaty Ustka Charlotta Sailing Days 2021. Uczestnicy najpierw ścigają się o Puchar Polski. Od piątku natomiast rozpoczną się otwarte mistrzostwa Polski dla klas 505 oraz Hobie Cat 16 i 14.
05.08.2021

Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

– To wyjątkowe nagrody, ważne dla środowiska żeglarskiego nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce – mówi Magdalena Kiełbasa, reprezentująca Technologie Tworzyw Sztucznych podczas wręczenia Międzynarodowych Nagród Żeglarskich podczas Żagli 2021.
04.08.2021

Sunreef Yachts zapowiada 2 światowe premiery na Cannes Yachting Festival

Długo oczekiwane targi jachtowe Cannes Yachting Festival ponownie zgromadzą najwybitniejszych przedstawicieli sektora nautycznego.
28.07.2021

Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - oceniają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.07.2021

Tokio: żeglarstwo - 350 zawodników rywalizować będzie o 10 kompletów medali

350 żeglarzy rywalizować będzie na igrzyskach w Tokio o 10 kompletów medali. Reprezentanci Polski wystąpią w sześciu konkurencjach, a zmagania na olimpijskim akwenie Enoshima potrwają od niedzieli do środy 4 sierpnia.
23.07.2021

Zawodniczka YKP Gdynia trzecia na świecie

Paulina Rutkowska, młoda żeglarka Yacht Klubu Polski Gdynia z brązowym medalem mistrzostw świata po regatach we włoskim San Remo! 16-latka startując w zmaganiach klasy 420 w parze z Igą Wielczyk z MOS Iława zajęła 3. miejsce w kategorii wiekowej do lat 17.
15.07.2021

80 Sunreef Power: Doskonałość designu

Od dnia swojego debiutu w 2019 roku, 80 Sunreef Power stał się nie tylko jednym z najlepiej sprzedających się modeli Sunreef Yachts, ale także inspiracją w zakresie projektowania i wykończenia katamaranów.
15.07.2021

Pomorskie: 22-latek przestraszył się burzy i wyskoczył z jachtu, sternik był pijany

Załoga jednostki pływającej Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej uratowała mężczyznę, który wypadł za burtę jachtu na Zalewie Wiślanym. W tym czasie przez akwen przechodził szkwał. Sternik łodzi, z której wyskoczył 22-latek, był pod wpływem alkoholu.
13.07.2021

Największe regaty w Polsce zakończone

Dobiegły końca zmagania żeglarzy w ramach regat LOTOS NordCup Gdańsk 2021. Organizowane przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion już po raz szesnasty, obecnie są największym żeglarskim wydarzeniem w Polsce.
12.07.2021

Sunreef 100 Eco - ekologiczny superjacht

Zupełnie nowy, w pełni elektryczny katamaran dołącza do gamy żaglowych jachtów Sunreef Yachts Eco, do której należą modele: Sunreef 50 Eco, Sunreef 60 Eco, Sunreef 70 Eco i Sunreef 80 Eco.
12.07.2021

Marine Works na Polboat Yachting Festival

Marine Works zaprasza na jedną z największych w Polsce imprez branży żeglarskiej i motorowodnej – Polboat Yachting Festival. Odbędzie się ona w dniach 15-18 lipca w Marinie w Gdyni.
12.07.2021

Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez biało-czerwonych – podkreślił trener Dominik Buksak.
11.07.2021

Czas na 1 Lige w Gdyni!

18 załóg 1 Ligi będzie rywalizować w drugiej rundzie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza majowa runda w Sopocie dostarczyła sportowych emocji na najwyższym poziomie. Druga runda, odbywająca się w ramach Gdynia Sailing Days będzie okazją do zdobycia kolejnych punktów w walce o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ.
09.07.2021

„Złoty Lew” wpłynął do Gdyni [WIDEO]

W czwartek, 8 lipca do Marina Yacht Parku wpłynął holenderski żaglowiec flagowy „Gulden Leeuw”. Żaglowiec jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat. Odbywają się na nim rejsy szkolne i pasażerskie. W Gdyni pozostanie aż do soboty.
08.07.2021

Polboat Yachting Festival, czyli Gdynia stanie się żeglarską stolicą Polski. Na wystawie aż 70 jednostek [PROGRAM]

Polboat Yachting Festival potrwa od 15 do 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni. Przez cztery dni będzie można oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce. Tego wydarzenia nie można przegapić. Co w programie?
08.07.2021

Gdynia Sailing Days. Pierwszy etap za nami

Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) mistrzem Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff, w rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej triumf załogi Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, w klasie Micro najlepsza okazała się załoga 77 Racing Gdańsk, a w klasie Delphia 24OD triumfowała załoga MKS Marina Szczecin – to najważniejsze wyniki pierwszego etapu Gdynia Sailing Days. Regaty rozpoczęły się w piątek w Gdyni i potrwają do 18 lipca.
04.07.2021

Jutro startuje Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
01.07.2021

Mazury. Wciąż mało żeglarzy dba o czystość jezior choć w portach są stacje odbioru nieczystości

Wciąż mało żeglarzy pływających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dba o czystość akwenów; nie korzystają ze stacji odbioru nieczystości z żaglówek czy innych jednostek. W giżyckiej ekomarinie zwiększono liczbę pomp odbierających nieczystości - poinformował PAP dyrektor giżyckiego portu Dariusz Klimaszewski.
26.06.2021

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021.
22.06.2021

Absolwent gdyńskiego liceum mistrzem Europy

Michał Krasodomski, tegoroczny absolwent VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, został mistrzem Europy do lat 19 w klasie Laser Standard.
21.06.2021

The Ocean Race Europe: Sailing Poland trzeci w Genui

Ostatni etap morski regat The Ocean Race Europe zakończony. Załoga Sailing Poland, która przez długi czas była liderem wyścigu, ostatecznie linię mety przekroczyła na trzeciej pozycji.
17.06.2021

Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
16.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
13.06.2021

Szkolenie żeglarskie podchorążych

Przełom maja i czerwca jest początkiem sezonu żeglarskiego w Akademii Marynarki Wojennej. Tradycyjnie w tym okresie rozpoczyna się szkolenie podchorążych w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy.
10.06.2021

Żeglarskie laury wręczone

Za nami 10. edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Tym razem to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało do tych, którzy stoją na straży żeglarskiej i morskiej edukacji i wyszkolili wiele pokoleń młodych ludzi.
30.05.2021

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

Start The Ocean Race Europe już dziś. 7 jachtów klasy VO65 i 5 jednostek IMOCA jest gotowych do udziału w europejskiej odsłonie najtrudniejszych i najważniejszych załogowych regat na świecie. Wśród nich, po prawie pięćdziesięciu latach, jest jacht z polską banderą. Załoga Sailing Poland dokładnie o godzinie 13:45 rozpocznie wyścig z francuskiego Lorient do Cascais w Portugalii.
29.05.2021

Legendarna „Maria” wraca na wody

Jacht, na którego pokładzie kpt. Ludomir Mączka pokonał tysiące mil morskich po gruntownym remoncie wraca do pływania. – Dwukrotna podróż dookoła świata wyeksploatowała jednostkę, ale dzięki zastosowaniu przy remoncie nowoczesnych materiałów, „Maria” znów jest gotowa pływać i przypominać o dokonaniach Ludojada – Paweł Ryżewski podsumowuje wymagający proces remontu jachtu.
28.05.2021

Awangardowy Superjacht - Katamaran żaglowy Sunreef 100

Sunreef Yachts włącza nowy superjacht do swojej gamy katamaranów żaglowych. Sunreef 100 jest imponującą jednostką stworzoną do luksusowych rejsów po całym świecie.
27.05.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Obserwuj wyścigi jachtów na wodach zatoki

Niezwykła okazja czeka dziś i jutro na miłośników żeglarstwa. W Gdyni zacumowały cztery jachty VO65, startujące w The Ocean Race Europe Prologue. Dziś – we wtorek 11 maja – jednostki wezmą udział w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Będzie je można zaobserwować m.in. z bulwaru Nadmorskiego czy plaży i molo w Orłowie.
11.05.2021

Sunreef Yachts otrzymuje dwie prestiżowe nagrody

Sunreef Yachts, światowy lidere w projektowaniu i konstrukcji katamaranów żaglowych, motorowych oraz super jachtów typu “custom made”, otrzymał dwie prestiżowe nagrody.
06.05.2021

UKS Navigo - bogaty program szkoleniowy i regatowy w 2021

Po przerwie zimowej poświęconej przygotowywaniu formy fizycznej i doskonaleniu wiedzy teoretycznej, zawodnicy UKS Navigo wracają na wodę. W tym roku dla wszystkich sekcji - katamaranów oraz klasy Optimist – klub proponuje cykl Supertreningów, czyli wewnętrznych regat szkoleniowych połączonych z analizą poregatową. Cykl Supertreningów uhonorowany zostanie okazałymi pucharami przechodnimi, z wygrawerowanym nazwiskiem zwycięzcy w danej klasie. Supertreningi zaliczane są do klasyfikacji Sopot 120 Grand Prix.
30.04.2021

Pierwsze zdjęcia nowego systemu paneli słonecznych Sunreef Yachts Eco

Dział badań i rozwoju Sunreef Yachts Eco ujawnił pierwsze zdjęcia opracowanego przez firmę systemu paneli słonecznych. Stocznia, jako pierwsza w branży integruje ultra cienkie, odporne na wstrząsy i wysoce wydajne ogniwa słoneczne z kompozytowymi elementami konstrukcyjnymi jachtu.
29.04.2021

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
28.04.2021

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich - podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.
27.04.2021

eSailing dyscypliną esportową Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Historyczny przełom w esporcie! eSailing jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wirtualne regaty żeglarskie znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL.
27.04.2021

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W czwartek, 22 kwietnia, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
25.04.2021

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego przez Covid-19 odwołane, ale majówka z imprezami

Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
25.04.2021

Karbonowy Sunreef 80 Fantastic Too

Sunreef Yachts prezentuje pierwsze zdjęcia w pełni karbonowej edycji jachtu żaglowego Sunreef 80. Aby maksymalnie zwiększyć osiągi katamaranu, jednostkę Fantastic Too wyposażono w kadłuby, nadbudowę, maszt oraz bom z włókna węglowego.
23.04.2021

Sunreef Yachts prezentuje pierwsze zdjęcia Sunreef 70 Ginette

Sunreef Yachts prezentuje pierwsze zdjęcia Sunreef 70 Ginette. Niedawno zwodowany luksusowy katamaran żaglowy odznacza się wyrafinowanym wystrojem wnętrz, najwyższym komfortem na pokładzie i niezawodnymi osiągami.
15.04.2021

Żeglarskie mistrzostwa Europy w klasie Laser przeniesione na październik

Zaplanowane w bułgarskiej Warnie w dniach 15–22 maja żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach Laser Standard oraz Laser Radial kobiet i mężczyzn zostały ze względu na pandemię COVID-19 przeniesione na październik. Dokładny termin nie jest jeszcze znany.
08.04.2021

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy jednostce Sea Cloud Spirit

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy takielunku jednostki Sea Cloud Spirit. Prace powoli zmierzają ku końcowi.
21.03.2021

Puchar Ameryki - Team New Zealand obronił trofeum

Broniący trofeum Team New Zealand ponownie zwyciężył w żeglarskim Pucharze Ameryki. W rywalizacji do siedmiu wygranych wyścigów pokonał u wybrzeży Auckland włoski Luna Rossa Prada Pirelli 7-3. Wcześniej Nowozelandczycy najlepsi byli w 1995, 2000 i 2017 roku.
17.03.2021

Gdynia upamiętni kolejnych zasłużonych żeglarzy

W alei Żeglarstwa Polskiego honorowani są wybitni ludzie morza. Do tej pory odsłonięto w niej 20 tablic. Upamiętniają tych, którzy wnieśli wkład w rozwój i historię polskiego żeglarstwa. Do tego grona dołączy w tym roku trzech żeglarzy: Henryk Jaskuła, Andrzej Rościszewski i Zbigniew Żochowski.
16.03.2021

Wnioski po naradzie szkoleniowej PZŻ

System szkolenia na stopnie żeglarskie, standard egzaminowania i działalności szkół żeglarskich, metodyka szkolenia instruktorskiego – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej Narady Szkoleniowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Odbyła się ona w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
15.03.2021

Czarter łodzi, główny trend podróżniczy na lato 2021

Po pełnym niespodziewanych wydarzeń i wyzwań roku Polacy bardziej niż kiedykolwiek marzą o ucieczce i wyrwaniu się z miasta. Czarter jachtów doskonale uosabia pojawiające się oczekiwania podróżnicze, oferując pobyt z dala od tłumów, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej swobody. Trend ten był również bardzo widoczny w zeszłym sezonie letnim, co zaowocowało wzrostem rezerwacji polskich użytkowników o 30% w lipcu, 120% w sierpniu, czy 113% we wrześniu, jak wynika z danych międzynarodowego lidera rynku firmy Click&Boat.
08.03.2021

ME w klasie RS:X – czworo polskich żeglarzy na starcie w Vilamourze

Czworo polskich żeglarzy stanie we wtorek w portugalskiej Vilamourze na starcie mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie są Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), którzy rywalizować będą na igrzyskach w Tokio.
08.03.2021

Francuski jacht z kawą i winem zakończył rejs po Atlantyku

Francuska firma używa jachtu do poruszania się po dawnych szlakach handlowych. Dostarcza wino i czekoladę klientom po obu stronach Atlantyku dbającym o środowisko.
05.03.2021

Puchar Ameryki – przełożony początek prestiżowych regat

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w Auckland przełożony został początek rywalizacji o najstarsze żeglarskie trofeum - Puchar Ameryki. Jego obrońca Emirates Team New Zealand zmierzy się z włoskim jachtem Luna Rossa Prada Pirelli.
28.02.2021

Klubowe Mistrzostwa Polski – powiększone obie ligi, nowe jachty i akwen

Ekstraklasa oraz I liga Polskiej Ligi Żeglarskiej liczyć będą po 18, a nie jak ostatnio, 12 teamów. Zawodnicy mają pływać na nowych jachtach i po raz pierwszy zawitają na Zalew Zegrzyński. Inauguracyjne regaty Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ zaplanowano w kwietniu w Sopocie.
25.02.2021

Konwent PZŻ w tym roku online

Czwarty Konwent Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych za nami. Spotkanie ma na celu bezpośredni przepływ informacji pomiędzy władzami PZŻ, a przedstawicielami struktur lokalnych i władz klas regatowych.
12.02.2021

Żeglarstwo: Igrzyska w Tokio będą innym doświadczeniem niż dotychczas

Będziemy organizować igrzyska olimpijskie, niezależnie od tego, jak wygląda sytuacja z koronawirusem na świecie – zapewnił Yoshiro Mori, szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Organizatorzy igrzysk wraz z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim opublikowali też Playbook, spis zasad i procedur w celu przeprowadzenia igrzysk w sposób bezpieczny.
08.02.2021

Dobry występ Polaków w regatach Lanzarote Olympic Winter Regatta

Ostatnimi czasy międzynarodowe regaty należą do rzadkości, więc każda możliwość ścigania się w dużej i wymagającej flocie jest jak na wagę złota. Z takiej możliwości skorzystali nasi reprezentanci trenujący obecnie na Lanzarote, startując w Lanzarote Olympic Winter Regatta. Spośród siódemki Polaków, piątka znalazła się w wyścigach medalowych, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX stanęły na trzecim stopniu podium.
31.01.2021

Świetny wynik Polaka w Virtual Vendee Globe! (wywiad)

Tomasz Szela najlepszym Polakiem w wirtualnym wyścigu Vendee Globe! Żeglarz z Rzeszowa na pokonanie trasy liczącej 27152 mil morskich potrzebował 68 dni 22 godzin i 38 minut. Tomasz Szela „przypłynął” do mety w Les Sables-d'Olonne zaledwie 22 minuty za zwycięzcą, którym okazał się Francuz Jean-Claude Goudon i stracił do niego zaledwie 6 mil morskich! Taki wynik dał Polakowi 132 miejsce w klasyfikacji generalnej Virtual Vendee Globe.
27.01.2021

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.
22.01.2021

Vendee Globe - wyrównana stawka na tydzień przed zakończeniem regat

Na tydzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe sytuacja w czołówce jest otwarta. Prowadzi Francuz Charlie Dalin na jachcie "Apivia", ale pierwszych sześciu żeglarzy dzieli mniej niż 200 mil morskich.
21.01.2021

Startuje Polska eLiga Żeglarska!

4 stycznia stratują pierwsze e-regaty wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty rozgrywane będą na platformie Virtual Regatta a 45 wyłonionych klubów startować będzie na 3 poziomach rozgrywkowych.
04.01.2021

Nie przyznano honorowego tytułu Żeglarza Roku, są cztery równorzędne wyróżnienia

Po raz pierwszy w 51-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast cztery równorzędne Wyróżnienia Rejs Roku 2020.
01.01.2021

Nowy sprzęt w ośrodkach i zdalna lekcja żeglowania w ramach programu PolSailing

Polski Związek Żeglarski rozwija Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing. Ośrodki regionalne realizujące zajęcia w ramach programu zostały doposażone w nowe łodzie, żagle, kapoki i osprzęt żeglarski. Realizowana jest również "Zdalna lekcja żeglarstwa", dzięki której żeglarska edukacja będzie mogła być prowadzona w szkołach.
31.12.2020

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Regaty Sydney-Hobart odwołane po raz pierwszy od 76 lat

Najbliższa edycja regat Sydney-Hobart, która miała się rozpocząć 26 grudnia, nie odbędzie się z powodu wykrycia w pierwszym z miast nowego ogniska przypadków Covid-19 - poinformowali organizatorzy. Prestiżowa impreza żeglarska została odwołana po raz pierwszy od 76 lat.
19.12.2020

Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing

W formie wirtualnej, na platformie ClickMeeting odbyło się szkolenie kadr instruktorskich Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To flagowy program Polskiego Związku Żeglarskiego w zakresie upowszechniania żeglarstwa realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i przy współpracy z ośrodkami regionalnymi w Polsce. PolSailing dedykowany jest nie tylko dzieciom, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod ok
19.12.2020

Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy zainicjowanej w 2020 roku i ogłosiło wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020 na dzień 23.12.2020 o godzinie 12.00. Ze względu na obecną sytuację - ceremonia zostanie zrealizowana w formie transmisji on-line.
18.12.2020

Vendee Globe - zmiana lidera regat, kłopoty Dalina

Thomas Rouyant (LinkedOut) prowadzi w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe, wyprzedzając kolejnego żeglarza o 19 mil morskich. Dotychczasowy lider Charles Dalin zmaga się z awarią jachtu i traci do prowadzącego już ponad 100 mil.
15.12.2020

Świetny start polskich żeglarzy w Portugal Grand Prix

Trzecie miejsce Łukasza Przybytka i Jakuba Sztorcha w regatach Portugal Grand Prix w klasie 49er! Polacy wygrali ostatni 12 wyścig i wskoczyli na najniższy stopień podium. Pierwsze wspólne pływanie i od razu spory sukces!
12.12.2020

Nagrody w konkursie o Nagrodę BŁĘKITNY SPINAKER PZŻ przyznane!

W tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Błękitny Spinaker PZŻ, kapituła złożona z członków Komisji Żeglarstwa Śródlądowego PZŻ, pod przewodnictwem Wiceprezesa PZŻ ds. Śródlądowych Jarosława Bazylko, głosowała w trybie korespondencyjnym. Wyłoniono w ten sposób laureatów nagrody w trzech kategoriach:
08.12.2020

Bezpłatne szkolenie dla instruktorów klasy Optimist i żeglarstwa deskowego

Polski Związek Żeglarski oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zapraszają na bezpłatne szkolenie kadry instruktorskiej w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej – PolSailing. Szkolenie odbędzie się w dniach 12-13 grudnia i jest dedykowane wszystkim animatorom, nauczycielom, instruktorom i trenerom żeglarstwa zainteresowanym zagadnieniami wstępnej edukacji żeglarskiej.
07.12.2020

Już 1600 członków z 66 krajów w Offshore Doubles

1600 członków z 66 krajów liczy sobie aktualnie stowarzyszenie Offshore Doubles zajmujące się promocją i organizacją nowej olimpijskiej konkurencji żeglarskiej. Na igrzyskach w Paryżu zadebiutuje dwuosobowa offshorowa formuła mix (damsko-męska).
02.12.2020

Vendee Globe - uczestnik regat uratowany przez innego żeglarza

Kevin Escoffier, uczestnik okołoziemskich regat samotników - Vendee Globe, nadał dzisiaj sygnał S.O.S.. Pomocy udzielił mu inny żeglarz. W momencie uruchomienia tzw. boi ratunkowej bohaterski Francuz płynął na trzeciej pozycji.
30.11.2020

World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award - oddaj głos na proekologiczną inicjatywę

W imieniu World Sailing zachęcamy do głosowania w konkursie World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award. Nagroda przyznana zostanie za podejmowanie działań realnie wpływających na poprawę stanu środowiska. Głosować można do 4 grudnia, zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia.
30.11.2020

Kryształowy Żagiel 2020: Oto najlepsi pomorscy żeglarze! [wideo]

Piotr Tarnacki (Energa 77 Racing Club) uznany został najlepszym żeglarzem Pomorza 2020 r., Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) najlepszą żeglarką, a Przemysław Struś (YKP Gdynia) trenerem. Dzisiaj 26 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel 2020.
26.11.2020

Żeglarski program szkoleniowy I Love Poland - nabór do drugiej edycji

W imieniu organizatorów zachęcamy wszystkich zainteresowanych żeglarzy do wzięcia udziału w II edycji programu szkoleniowego I Love Poland.
26.11.2020

ME w klasie RS:X – Myszka: natura pokazała swoją moc

Piotr Myszka w drugim środowym wyścigu złamał żebro i musiał wycofać się z rozgrywanych w portugalskiej Vilamourze mistrzostw Europy w windsurfingowej olimpijskiej klasie RS:X. „Natura pokazała swoją moc” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk.
26.11.2020

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z
25.11.2020

ME w klasie RS:X – sześcioro Polaków będzie pływać w Portugalii

94 żeglarzy z 25 państw rywalizować będzie od wtorku do niedzieli w Vilamourze w mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Na starcie regat w Portugalii stanie także sześcioro reprezentantów Polski.
23.11.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska kończą przygodę z klasą 420. Czas na nowe wyzwania! [wywiad]

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska zakończyły swoją przygodę z klasą 420. Mistrzynie Europy juniorek wspominają swoje żeglarskie początki, opowiadają o trzech latach wspólnego pływania i o tym, jak będzie wyglądał kolejny etap ich kariery.
18.11.2020

Mariusz Zaruski w walce o niepodległość

Mariusz Zaruski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w dziejach polskiego żeglarstwa. Przed jego nazwiskiem bardzo często i w różnych okolicznościach umieszczany jest skrót generalskiego stopnia. Choć jest to jak najbardziej poprawne, to jednak warto wiedzieć, że do tego stopnia został awansowany dopiero w wieku 57 lat.
13.11.2020

Klasa Optimist trenuje w Charzykowach

Lato się skończyło, nadeszły chłody, ale dla prawdziwego żeglarza nie ma złej pogody. Z takiego założenia wyszli młodzi żeglarze klasy Optimist, którzy w Charzykowach szlifują formę na ostatnim tegorocznym zgrupowaniu szkoleniowym połączonym z regatami Zimowy Lemon Cup.
13.11.2020

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa w Gdyni

Wysoki na 87 metrów budynek w kształcie żagla, wznoszący się nad morzem. Jego celem byłoby nie tylko eksponowanie łodzi, ale także pokazywanie historii, tradycji miasta oraz marzeń i osiągnięć jego mieszkańców. Tak wygląda projekt Muzeum Żeglarstwa w Gdyni stworzony przez studentkę architektury Agatę Morawczyńską.
12.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

Decyzje LII Sprawozdawczego Sejmiku Polskiego Związku Żeglarskiego

LII Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego odbył się w formie wideokonferencji. W obradach, którym przewodniczyło prezydium Sejmiku w składzie: Leopold Naskręt (przewodniczący), Jerzy Durejko i Maksymilian Paśko, uczestniczyło 71 delegatów.
10.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Żegluga po Wiśle trudniejsza niż przez ocean

Szymon Kuczyński, żeglarz który w 2018 roku zakończył samotny rejs dookoła świata przypłynął Wisłą do Sandomierza. Morza i oceany przemierzał łodzią o długości zaledwie 6 metrów. Do Sandomierza przypłynął jeszcze mniejszym jachtem. Warunki żeglowania po górnej Wiśle określił jako trudne, ale docenił Sandomierz za infrastrukturę wodniacką.
06.11.2020

Zgłoś się do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej

4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne - tak będą wyglądały przyszłoroczne rozgrywki w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga Żeglarska rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
30.10.2020

Żeglarz i dwukrotny olimpijczyk Andrzej Iwiński odszedł na wieczną wachtę

Z ogromnym smutkiem informujemy, że wczoraj na wieczną wachtę odszedł Andrzej Iwiński, inżynier, żeglarz, wielokrotny mistrz Polski w klasie Latający Holender (FD), olimpijczyk z Meksyku (1968) i Moskwy (1980).
28.10.2020

Puchar Prezesa PZŻ na zakończenie sezonu żeglarskiego

Załoga Pawła Łazarskiego z Mrągowa zwyciężyła w drugich finałowych regatach o Puchar Prezesa PZŻ. Regaty odbyły się w Mrągowie.
27.10.2020

Maja Dziarnowska trzecia w IQFoil International Games

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) na trzecim miejscu w regatach IQFoil International Games. Zawody w nowej olimpijskiej klasie windsurfingowej odbyły się na jeziorze Garda we Włoszech i wystartowało w nich prawie 200 zawodników i zawodniczek.
25.10.2020

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
22.10.2020

Tomasz Chamera i Dominik Życki podsumowują ME w klasie Laser

Niecały tydzień temu Agata Barwińska zdobyła w Gdańsku brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet, w rywalizacji mężczyzn Filip Ciszkiewicz w tej samej klasie został wicemistrzem Europy, a Przemysław Machowski zdobył brąz wśród młodzieżowców. O tych sukcesach oraz o organizacji regat w czasie pandemii rozmawiamy z Tomaszem Chamerą, prezesem PZŻ oraz Dominikiem Życkim, dyrektorem sportowym PZŻ.
19.10.2020

Żeglarze z niepełnosprawnościami tym razem bez medali

Nie było medali, ale wyniki można uznać za satysfakcjonujące – tak można podsumować start polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w mistrzostwach świata nowej klasy S/V 14. Załoga Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz została sklasyfikowana na miejscu 7, zaś Andrzej Bury i Krzysztof Bądkowski uplasowali się na 8 miejscu. Regaty odbywały się na jeziorze Alster w Hamburgu 4.
14.10.2020

Koniec ME w klasie Laser - Agata Barwińska z brązem, srebro Filipa Ciszkiewicza

Agata Barwińska (MOS Iława) brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial. Wśród mężczyzn, w nieolimpijskiej klasie Laser Radial srebrny medal wywalczył Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a brąz w kategorii do lat 21 zdobył Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzowskie regaty od czwartku odbywały się w Gdańsku.
14.10.2020

W klasie Omega status quo

Na jeziorze Niesłysz w Niesulicach, w dniach 10-11 października odbyły się regaty o Puchar Burmistrza Świebodzina. Była to ostania runda w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega 2020. Po zaciętej walce zwycięzcy w ubiegłego roku obronili swoje tytuły w klasach Sport i Standard.
13.10.2020

Agata Barwińska i Filip Ciszkiewicz coraz bliżej medali w ME

Agata Barwińska (MOS Iława) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) coraz bliżej medali w mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial. Po dzisiejszych wyścigach oboje zajmują w swoich konkurencjach drugie miejsca w klasyfikacji generalnej. W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzostwa Europy odbywają się w Gdańsku, a medalistów poznamy we wtorek.
11.10.2020

Polacy w wyścigach finałowych ME w klasie Laser

Mistrzostwa Europy w Gdańsku to już trzecia żeglarska impreza tej rangi, która odbywa się w Polsce. Wcześniej w Pucku rozegrano mistrzostwa Europy w kitesurfingu, a w Gdyni rywalizowali żeglarze w olimpijskiej klasie Finn. Teraz zaś, w gdańskich Górkach Zachodnich o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu rywalizują żeglarze i żeglarki w olimpijskich klasach Laser Standard (mężczyźni) i Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Do Gdańska przyjechało wielu znakomitych żeglarzy, wśród których nie b
10.10.2020

ME w klasie Laser - świetny dzień Polaków

Dobry dzień polskich żeglarzy w mistrzostwach Europy klasy Laser, które odbywają się w Gdańsku. W klasie Laser Radial, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn biało-czerwoni zajmują medalowe pozycje. W klasie Laser Standard Polacy poza czołówką, ale powoli pną się do góry w klasyfikacji generalnej.
09.10.2020

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września – to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań! A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.
09.10.2020

Paweł Kowalski w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy iQFoil [wywiad]

Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, został wybrany do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Olimpijskiej Klasy iQFoil. Ta nowa windsurfingowa klasa zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
06.10.2020

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich zapełnia się łódkami zawodników z całego świata. Już pojutrze na Zatoce Gdańskiej ruszą wyścigi Mistrzostw Europy klasy Laser.
06.10.2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.
05.10.2020

Relacja z finałowej rundy 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie [foto]

Załoga Yacht Club Gdańsk triumfowała w finałowej czwartej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych udało się rozegrać 22 wyścigi, które zadecydowały o pozycjach w klasyfikacji generalnej i awansach do Ekstraklasy. Podium 4 rundy uzupełniły po świetnych występach załogi Jacht Klubu Między Żaglami i Odyssey Sailing Club.
28.09.2020

We wtorek Mistrzostwa Europy 49er, 49erFX i Nacra 17

Od najbliższego wtorku nasi reprezentanci w klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17 rozpoczną ściganie w Mistrzostwach Europy na austriackim jeziorze Attersee.
26.09.2020

Finał Pucharu Polski klasy 505

Już w najbliższy weekend poznamy zwycięzców cyklu regat Pucharu Polski klasy 505 sezonu 2020. Dwudniowe finałowe zawody zaliczane do Pucharu Polski zostaną rozegrane w Gdyni, w dniach 26-27 września. Organizatorzy zadbali o dobrą rywalizację na wodzie, ale także o okazje do wymiany żeglarskich doświadczeń i integrację na brzegu.
23.09.2020

Regaty Kapitanów Żaglowców o Puchar Rektora UMG (foto, wideo)

Słońce na horyzoncie, bezchmurne niebo, wiatr w żaglach i 12 załóg rywalizujących o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) na wodach Zatoki Puckiej – tak wyglądały Regaty Kapitanów Żaglowców zorganizowane w dniu 19 września w Rewie z okazji 100–lecia UMG.
22.09.2020

Polish Match Tour: Łukasz Wosiński nowym Mistrzem Polski! [foto]

Wielkim sukcesem załogi Łukasza Wosińskiego zakończyły się rozegrane w Szczecinie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu. Miejsca na podium uzupełniły załogi Jeppe Borcha i Przemysława Tarnackiego. W 3 dniowych regatach udział wzięło 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii!
21.09.2020

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.
21.09.2020

Znamy mistrzów Polski w klasie Open Foil

Maciej Rutkowski (AZS OŚ Poznań) i Zofia Klepacka (Legia Warszawa) mistrzami Polski seniorów w klasie Open Foil (Formula Foil). Zawody zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu rozegrane zostały w Rewie a na starcie stanęło 44 zawodników i 10 zawodniczek.
20.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

Badanie: Czy inwestowanie w mariny na polskim wybrzeżu jest opłacalne?

W ostatnich kilkunastu latach nastąpiła istotna zmiana profilu działalności małych portów morskich polskiego wybrzeża. Dominująca dotychczas funkcja obsługi rybołówstwa w skutek zmniejszających się zasobów ryb zaczęła ulegać regresowi. Zmniejszające się znaczenie rybołówstwa wzbudza dyskusję nad możliwościami wypełnienia luki w strukturze działalności portów. Jedną z alternatyw jest turystyka żeglarska, do uprawiania której obszary nadmorskie są szczególnie predysponowane. Rosnąca zamożność społeczeństwa, a w ostatnich latach roz
18.09.2020

Otwarte Meczowe Mistrzostwa Polski w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to kolejna impreza z cyklu Polish Match Tour, a na starcie zobaczymy 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii!
17.09.2020

Niekorzystny wiatr i oczekiwanie na sztorm

Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.
16.09.2020

Energa 77 Racing podsumowuje sezon żeglarski

Energa 77 Racing kończy krajowy sezon żeglarski z kompletem zwycięstw. Team Piotra Tarnackiego, wspierany od tego roku przez Energę z Grupy ORLEN, wygrał m.in. trzy rundy Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski oraz regaty Pucharu Europy. Żeglarze z Gdańska rozpoczynają już przygotowania do Mistrzostw Świata 2021 w klasie Micro i obrony 10. tytułu.
16.09.2020

Blisko 40 niepełnosprawnych żeglarzy na starcie Disabled Sailing – Polish Cup 2020

Blisko 40 niepełnosprawnych żeglarzy ścigało się na Wiśle Śmiałej w Gdańsku w Disabled Sailing – Polish Cup 2020. Była to kolejna edycja zawodów organizowanych przez Polski Związek Żeglarski we współpracy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy ścigali się na specjalnie dostosowanych łódkach klasy Hansa 303. W klasie jednoosobowej zwyciężył Adam Bielski, a w dwuosobowej załoga Zbigniew Jastrzębski i Agata Lach.
16.09.2020

Szybkim halsem do Gotlandii

Pierwsza doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland upłynęła zawodnikom na bardzo szybkiej żegludze w stronę Gotlandii. Noc minęła bez dramatycznych przeżyć, choć jak zawsze w tym wyścigu, niektóre jednostki doznały awarii i odpadły z rywalizacji. Do godziny 12.00 dnia dzisiejszego z regat wycofały się trzy jednostki. Pozostałe jachty są już u wybrzeży Gotlandii.
14.09.2020

Kapitanowie polskich żaglowców w Regatach o Puchar Rektora UMG

Już 19 września, w najbliższą sobotę, kilkunastu kapitanów polskich żaglowców oraz najsławniejszy polski konstruktor żaglowców z całego świata Zygmunt Choreń będzie rywalizowało na wodach zatoki Puckiej w Regatach Kapitanów Żaglowców o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego.
14.09.2020

Finał ekstraklasy - YKP Gdynia Mistrzem Polski [foto]

Załoga Yacht Klubu Polski Gdynia triumfowała w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zdobywając złote medale Klubowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę Ekstraklasy rozegraną w Świnoujściu wygrała załoga Yacht Club Gdańsk (YCG) utrzymując srebrny medal Mistrzostw Polski. Podium Ekstraklasy uzupełniła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (GIZ).
14.09.2020

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie przeszły do historii

Druga reprezentacja Czech, pływająca na jachcie 113 zwyciężyła w I Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich, które 12 i 13 września rozgrywane były w Gdyni. Na drugim stopniu podium stanęli Polonusi z Austrii 1. Trzecią lokatę wywalczyli nasi rodacy z załogi Czechy 1.
13.09.2020

Regaty Kieler Woche – dziewiąta lokata Łukasza Lesińskiego w klasie Finn

Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) zajął w regatach Kieler Woche dziewiąte miejsce w klasie Finn. To najwyższa lokata wywalczona w gronie seniorów przez polskich żeglarzy podczas tradycyjnych zawodów w Kilonii, które odbyły się po raz 126.
13.09.2020

Wybrano nowy Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego

W niedzielę 13 września 2020 roku wybrano władze Pomorskiego Związku Żeglarskiego na kadencję 2020-2024. Bogusław Witkowski ponownie został wybrany prezesem.
13.09.2020

Bitwa o Gotland – 16 jachtów rozpoczęło rywalizację w Gdańsku

16 jachtów rozpoczęło dziś w południe w Gdańsku rywalizację w 9. edycji Bitwy o Gotland. Na trasie regat zapowiada się dobra pogoda i najszybszemu żeglarzowi pokonanie dystansu 500 mil powinno zająć około 70 godzin.
13.09.2020

MOPR: na mazurskich jeziorach dużo żeglarzy, ale bezpiecznie

Po mazurskich jeziorach wciąż żegluje bardzo wiele osób, a w kilku miejscach rozegrano w sobotę także regaty. Mimo, że przez całą sobotę wiatr wiał z siłą 4-5 stopni w skali Beauforta ratownicy nie zanotowali poważnych wypadków.
12.09.2020

Finał ekstraklasy - kto zostanie Mistrzem Polski?

W Świnoujściu odbędzie się ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która zdecyduje który z 12 startujących klubów zostanie Mistrzem Polski PZŻ na sezon 2020. Na czele tabeli Yacht Klub Polski Gdynia przed Yacht Club Gdańsk (YCG) i Giżycką Grupą Regatową (GGR).
11.09.2020

Puchar Polski w klasie Omega - trudny weekend faworytów

Druga runda Porta Pucharu Polski w Klasie Omega 2020 okazała się trudnym sprawdzianem dla faworytów. Bardzo wyrównane wyścigi w kategoriach Sport i Standard wyłoniły innych zwycięzców niż poprzednia runda w Pucku.
10.09.2020

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 13 września rozpoczną się dziewiąte regaty Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Równo dwudziestu zawodników stanie na starcie najtrudniejszego z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce. To wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono fanów i liczną grupę uczestników. Trasa pozostaje bez zmian – z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk, a żeglarze płyną solo.
10.09.2020

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy Gdynia w nowej formule

Prezydent Miasta Gdyni podjął trudną decyzję. 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października 2020 roku. Tym razem to najważniejsze w świecie podróżniczym wydarzenie, które ze względu na panującą epidemię nie będzie dostępne dla publiczności, zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych minionego roku. Całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
10.09.2020

Polonijne mistrzostwa startują w sobotę

Od 12 do 14 września Gdynia będzie światową stolicą żeglarstwa polonijnego. W najbliższą sobotę rozpoczną się tu I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pod auspicjami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
09.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich coraz bliżej

W dniach 18-20 września w Górkach Zachodnich odbędą się żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Gospodarzem mistrzostw będą Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz ośrodek AZS COSA Gdańsk.
08.09.2020

W tym roku Polacy częściej wybierali urlop pod żaglami

Tegoroczne wakacje były inne niż dotychczas. Poszukując odpoczynku z dala od tłumów i kurortów, coraz częściej wybieraliśmy urlop pod żaglami. Liczba czarterów, których dokonali Polacy w okresie czerwiec - sierpień 2020, była wyższa o 24 proc. w stosunku do tego okresu w roku 2019, informuje europejski lider czarteru jachtów online Click&Boat.
08.09.2020

Puchar Polski Klasy 505 w Pucku za nami

W dniach 5-6 września, odbyła się trzecia impreza z cyklu Pucharu Polski klasy 505. Tym razem regaty odbyły się na akwenie zatoki Puckiej, która jest bardzo dobrze znana wszystkim żeglarzom.
07.09.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego: Nasz kraj regatami stoi

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których odbywają się zawody. „Wykorzystujemy każdą szansę, bo nie chcemy, żeby sportowcy trenowali bez celu. Nasz kraj regatami stoi” - przyznał Tomasz Chamera.
07.09.2020

1 Liga wchodzi w decydującą fazę

W najbliższy weekend 12 załóg 1 Ligi Żeglarskiej będzie walczyć o punkty do rankingu. Regaty odbędą się w Szczecinie na jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk przed Sport Vita Gliwice i Pucharem Polski Jachtów Kabinowych.
04.09.2020

ME w klasie Finn - gdyński wiatr przetasował stawkę

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Europy w klasie Finn przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie stracił broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a nowym liderem został Hiszpan Alejandro Muscat. Najlepszy z Polaków Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) poprawił się o dwie opozycje i jest 22.
04.09.2020

Przed nami druga odsłona Morskich Regat Konsulów

Dwa dni emocjonujących zmagań czekają uczestników II Morskich Regat Konsulów, które odbędą się w weekend 5-6 września, w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
03.09.2020

VGSD 2020 - Giles Scott prowadzi po pierwszym dniu ME w klasie Finn

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdominowali rywalizację w pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasie Finn, które odbywają się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Prowadzi Giles Scott, a drugi jest Henry Wetherell. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który zajmuje 24 miejsce.
03.09.2020

Mistrzostwa Polski Młodzików w klasie TECHNO

Zakończyły się organizowane przez Gdański Klub Żeglarski Mistrzostwa Polski Młodzików w klasach TECHNO 4,0 i 6,8 oraz Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu w klasie TECHNO 5,8. Pogoda dopisała przez całe regaty, jedynie w ostatnim, dziewiątym wyścigu wiatr spłatał figla i nagle się wyłączył.
01.09.2020

Kryształowy Żagiel 2020 – to jest czas zgłaszania kandydatur

Do 25 września można zgłaszać kandydatów do nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel. Zaczyna się XII edycja nagrody PoZŻ dla najlepszych żeglarzy Pomorza!
31.08.2020

Kula, Kwaśna i Kubiak mistrzami Polski!

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) w klasie Laser Radial, Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie Laser Standard i Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w klasie Finn zostali w Gdyni mistrzami Polski.
30.08.2020

Energa 77 Racing wygrywa Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Micro

Piotr Tarnacki ze swoim teamem 77 Racing niepokonany. Podczas Volvo Gdynia Sailing Days zdecydowanie wygrał zawody Euro Micro. Ze względu na panującą pandemię Covid-19 zaplanowane w tym czasie mistrzostwa świata nie mogły się odbyć i organizatorzy zdecydowali o zmianie rangi zawodów.
30.08.2020

Grand Prix Regat Klasy 2020 pod Gdynia Volvo Sailing Days

W dniach 29/30 sierpnia w Gdyni odbędzie się Pierwsze Grand Prix Regat Klasy 2020 w ramach Gdynia Volvo Sailing Days.
28.08.2020

Liderzy w klasie Micro: rywale pokazali dziś lwi pazur

W czwartek w regatowe szranki w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanęli żeglarze w klasie Micro. Po trzech wyścigach Pucharu Europy na czele znajduje się dziewięciokrotny mistrz świata Piotr Tarnacki (77 Racing Club Gdańsk), który pływa razem z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem.
27.08.2020

Żeglarskie pożegnanie lata w Szczecinie

Już dzisiaj do Szczecina przypłyną pierwsze jednostki, by w weekend wziąć udział w obchodach żeglarskiego pożegnania lata.
27.08.2020

Polacy bez medali w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie iQFoil

Polacy bez medali w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie iQFoil. To nowa olimpijska klasa, która na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku zastąpi klasę RS:X. Regaty odbyły się w szwajcarskiej Silvaplanie, a wystartowało w nich ponad 130 zawodników i zawodniczek.
27.08.2020

Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskiej klasie 470

Za nami kolejna odsłona 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days - w środę rozstrzygnęła się rywalizacja w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie 470. Ten sukces triumfatorzy, Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Zatem „13”, bo z takim numerem pływają na żaglu, okazała się dla nich szczęśliwa.
26.08.2020

Miłość kwitnie podczas Volvo Gdynia Sailing Days! Oryginalne zaręczyny na wodzie [wideo]

Podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days są spore emocje, nie tylko sportowe. Zupełnie nieoczekiwanym, ale bardzo radosnym wydarzeniem były zaręczyny na wodzie.
25.08.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone [foto]

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

Polacy wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil

Przemysław Miarczyński i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil. Regaty rozegrano w szwajcarskiej Silvaplanie i wzięli w nich udział najlepsi zawodnicy na świecie z różnych klas windsurfingowych, w tym gwiazdy olimpijskiej klasy RS:X i zawodowej klasy PWA.
22.08.2020

Team Cellfast zwycięski w drugich Mistrzostwach Polskiej Floty klasy J/70 [foto]

Mistrzostwa Miasta Gdańska, które zostały rozegrane w randze Mistrzostw Polskiej Floty klasy J/70 pewnie wygrywa Team Cellfast z Michałem Korneszczukiem za sterem. Drugie miejsce, po zaciętej walce zajmuje zespół GTJ z Michałem Jabłońskim, a trzecie CB Racing ze sternikiem Marcinem Rymerem.
21.08.2020

Puchar Polski Jachtów Kabinowych powrócił do Mrągowa

Z powodu pandemii nie udało się mrągowskim organizatorom otworzyć cyklu PPJK w maju, ale ostatecznie najlepsza ubiegłoroczna eliminacja PPJK wg magazynu „Żagle” wróciła do Mrągowa. Na start przybyło tym razem 18 jachtów z całej Polski, rywalizujących w 4 klasyfikacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, T3, Open jednokadłubowe, dwóch klasach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: jachtów otwartopokładowych i kabinowych.
21.08.2020

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

W czwartek w drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę.
21.08.2020

Setna impreza Polish Match Tour w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną międzynarodowe regaty meczowe Szczecin Match Race, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to 100 impreza z cyklu Polish Match Tour a na starcie zobaczymy 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii!
21.08.2020

Żeglarska młodzież zawładnęła Gdynią. Znamy zwycięzców Pucharu Trenerów w ramach Volvo Gdynia Sailing Days

Pierwsza część 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days za nami. W środę poznaliśmy zwycięzców rozegranych w klasie Optimist zawodów Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B - najlepszy w gronie 120 zawodników (z 16 klubów) do 13 lat okazał się Wit Dmuchowski.
20.08.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów już od piątku w Sopocie

W dniach 21 -23 sierpnia 2020 w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Polski Katamaranów. Organizatorzy liczą na udział 50 dwukadłubowych jednostek – najszybszych jachtów.
19.08.2020

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC ponownie w Gdańsku

Podobnie jak przed rokiem Marina Gdańsk gość będzie uczestników Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Regaty odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej, a od piątku 21 sierpnia do niedzieli 23 sierpnia rozegrane zostanie sześć wyścigów.
19.08.2020

Maciej Streubel prowadzi po pierwszych wyścigach Pucharu Trenerów VGSD 2020

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days ruszyły na dobre! Z powodu braku wiatru w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B, ale drugiego dnia 21. edycji tej imprezy najmłodsi żeglarze dwa razy stanęli na starcie. Te zmagania zakończą się w środę, a na czele 116 zawodników do 13 lat znajduje się Maciej Streubel.
19.08.2020

Pierwszy dzień Volvo Gdynia Sailing Days bez wiatru

Pierwszy dzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem pięknej słonecznej pogody. Aura dopisała jednak tylko w połowie, zabrakło bowiem głównego żeglarskiego elementu, czyli wiatru. Z tego względu w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist.
18.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Pogoria przybyła do Świnoujścia

Polski żaglowiec "Pogoria" zacumował przy nabrzeżu Władysława IV, na przeciwko kapitanatu portu w Świnoujściu i udostępnia swój pokład dla zwiedzających.
17.08.2020

Volvo Gdynia Sailing Days startują już dziś! Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego w czasie regat

Organizacja festiwalu regat żeglarskich Volvo Gdynia Sailing Days zawsze była bardzo wymagającym przedsięwzięciem, a bezpieczeństwo zawodników i pozostałych uczestników jest absolutnym priorytetem. W tym roku sytuacja jest szczególna, stąd też apel i gorąca prośba do wszystkich uczestników o wsparcie i współpracę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
17.08.2020

Memoriał Juliusza Sieradzkiego za nami!

Załoga Romualda Knasieckiego (MT.T.SW Miedzychód) triumfowała w klasie Omega Standard, a w klasie Omega Sport najlepsza była załoga Marcina Styborskiego (PG Racing Politechnika Gdańska) – tak można podsumować zakończone dziś w Pucku regaty o Memoriał Juliusza Sieradzkiego.
16.08.2020

Wjazd cudzoziemców do Polski na imprezy mistrzowskie dozwolony!

Na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, możliwy jest wjazd cudzoziemców do Polski na międzynarodowe zawody sportowe rangi mistrzowskiej. Nie trzeba ubiegać się o specjalne pozwolenie od Straży Granicznej. Wystarczy ważny dokument podróży oraz ważny tytuł pobytowy (np. wiza) wraz z oficjalnym zaproszeniem wystawionym przez organizatora regat. Dotyczy to zawodników, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów.
14.08.2020

Wzmocnienia w Ekstraklasie! - 3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia.
14.08.2020

Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days

Regatami o Puchar Trenerów w klasie Optimist rozpocznie się największa impreza żeglarska w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwsze starty już w najbliższy poniedziałek 17 sierpnia, a zakończenie regat planowane jest na 6 września. W czasie trzytygodniowej imprezy na starcie zobaczymy około 1000 żeglarzy i żeglarek w 20 klasach regatowych, nie zabraknie rywalizacji o mistrzostwo świata, Europy i Polski.
14.08.2020

Przed nami regaty Kinder Joy of moving Puchar Trenerów!

Regaty o Puchar Trenerów otworzą zmagania żeglarskie w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2020. Organizowane po raz drugi pod parasolem programu Kinder Joy of Moving, we współpracy PZŻ i Ferrero Polska Commercial w ramach Kinder Joy of moving – Radość Żeglowania.
12.08.2020

Polak z trzecim miejscem na Otwartych Mistrzostwach Austrii klasy International Moth

Klasa International Moth, czyli popularna ćma, rozwija się w Polsce w tym roku bardziej niż w latach ubiegłych.
11.08.2020

Gliwice i Gdańsk na podium 2 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sport Vita Ski&Sail Gliwice (SPO) wygrywa rozegraną w Sopocie drugą rundę 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Yacht Clubu Gdańsk (YG2) i KW Garland Gliwice (GAR). Liderem rankingu pozostaje załoga z Gdańska.
11.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Polska Liga Żeglarska na półmetku [foto]

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.
07.08.2020

Wiatr w żaglach i huragan emocji podczas MP juniorów młodszych w Pucku!

Około 200 zawodników i zawodniczek rozpoczęło w Pucku rywalizację w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasach L’Equipe, Techno 293 i Optimist. Jest to najważniejsza impreza sportowa dla zawodników tej kategorii wiekowej. Oprócz tytułów mistrzów Polski, zawody te wyłonią członków kadry narodowej.
07.08.2020

Mistrzostwa świata i Europy juniorów w klasie 470 odwołane

Zaplanowane na 22-29 sierpnia Mistrzostwa Świata Juniorów klasy 470, mające się odbyć w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja zapadła po konsultacjach Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy 470 z Polskim Związkiem Żeglarskim, który odpowiadał za zorganizowanie regat.
05.08.2020

Nadływają regaty Volvo Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days, największa impreza żeglarska w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 17 sierpnia – 6 września. Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn.
04.08.2020

Polacy pokonują Australijczyków w Szczecinie! [foto]

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie rozegranych w Szczecinie została załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki. W finale pokonali międzynarodową załogę Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego! Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.
03.08.2020

Znamy mistrzów Polski załóg dwuosobowych w żeglarstwie!

Rafał i Dawid Sosnowscy (Yacht Club Sopot) płynący na jachcie „Hedaa” zdobyli tytuły tegorocznych morskich żeglarskich mistrzów Polski ORC w kategorii załóg dwuosobowych. W gdyńskiej marinie Yacht Park odbyło się dzisiaj 2 sierpnia zakończenie mistrzostw i wręczenie trofeów najlepszym dwuosobowym załogom.
03.08.2020

MOPR apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa; utonął żeglarz bez kamizelki

MOPR apeluje, by żeglarze przestrzegali wszystkich zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza tych podstawowych, do których należy noszenie kamizelek ratunkowych. W sobotę w Tałtach utonął żeglarz, który jako jedyny z załogi pływał bez kamizelki.
02.08.2020

Rozmowa z prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego

O relacjach z PZŻ, niechwaleniu się sukcesami, konkretach w działaniu i nie tylko morskim charakterze pomorskiego żeglarstwa, w rozmowie z Piotrem Kulą, opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
01.08.2020

PZŻ zaprasza żeglarzy z niepełnosprawnościami na Disabled Sailing Polish Cup 2020

Disabled Sailing – Polish Cup 2020 to siedmiodniowe regaty wraz ze szkoleniem regatowym dla osób z niepełnosprawnościami. Odbędą się one w dniach 5-11 września, a gospodarzem będzie Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk w Górkach Zachodnich. Zapraszamy do udziału.
31.07.2020

Meczowy Puchar Świata rusza w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane pierwsze międzynarodowe regaty meczowe po przerwie spowodowanej koronawirusem. W regatach o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again Match Race (Włączmy To Znowu) zobaczymy 9 załóg z Polski, Niemiec, Brazylii i Australii!
31.07.2020

ME klasy Finn - wydłużony termin zgłoszeń z niższym wpisowym

Termin zgłoszeń do Mistrzostw Europy Klasy Finn z niższym wpisowym przypadający uprzednio na dzień 30.07.2020 został wydłużony do 14 sierpnia 2020.
31.07.2020

Zorganizuj regaty eliminacyjne do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie

Polski Związek Żeglarski zaprasza do współpracy organizatorów regat lokalnych oraz eliminacyjnych do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie. PZŻ rozwija wirtualne żeglarstwo pod auspicjami Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing, a w planach jest powołanie kadry narodowej w eŻeglarstwie i start w mistrzostwach świata.
30.07.2020

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w miejsce Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych odbędą się w Pucku w terminie 06 – 09.08.2020. Do ubiegłego roku impreza ta rozgrywana była jako Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.
29.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Żeglarskie atrakcje dla dzieci także w czasie epidemii. Dzieci pojadą w sierpniu do Pucka

Blisko 100 gdańskich dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej spędzi aktywnie i twórczo czas na koloniach w Pucku. To bezpłatna oferta dla najmłodszych z rodzin najbardziej potrzebujących, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi oraz dla niektórych podopiecznych z rodzin zastępczych.
29.07.2020

Doskonała frekwencja na regatach w Pucku

W miniony weekend odbyły się regaty o Puchar Puckiego Klubu Żeglarskiego Na Fali. Na starcie tej imprezy stanęło blisko 170 żeglarzy walczących w klasach Techno oraz Open Foil Racing. W Pucku dopisała nie tylko frekwencja, ale również pogoda. Zawodnicy przez trzy dni regat mieli doskonałe warunki do żeglugi, nawet z przewagą wiatrów silnych.
28.07.2020

PZŻ zaprasza na szkolenie na stopień Nauczyciela Żeglowania i Instruktora Żeglarstwa

Komisja Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego i Akademicki Związek Sportowy zapraszają na szkolenia żeglarskie, które odbędą się w Wilkasach.
28.07.2020

Polboat Yacht Festival w sierpniu w Gdyni!

Polboat Yacht Festival to pierwsza wystawa jachtowa po odmrożeniu gospodarki. Odbędzie się ona w Gdyni w dniach 20-22 sierpnia, a gospodarzem będzie Yacht Park Marina. Swój udział zapowiedziało już kilkanaście firm.
27.07.2020

Pijani sternicy na mazurskich jeziorach

W miniony weekend na mazurskich jeziorach zostało zatrzymanych kilku pijanych sterników, pływali zarówno żaglówkami, jak i motorówkami - poinformowała PAP policja.
27.07.2020

Energa 77 Racing walczy o Puchar Polski [foto]

Po dwóch zwycięstwach, czas na kolejne regaty. Energa 77 Racing po wygranej Anwil Cup 2020 i Pucharze Polski w Olsztynie, od dziś trenuje w Poznaniu. Dwudniowa rywalizacja rozpocznie się w sobotę 25 lipca. Zaplanowanych jest siedem wyścigów.
24.07.2020

Zgłoś się do programu PolSailing 2020

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji.
22.07.2020

Przykre wypadki losowe na mazurskich jeziorach

Na mazurskich jeziorach odnotowano we wtorek kilka przykrych wypadków, m.in. na jachcie zmarł 60-letni żeglarz - poinformował PAP dyżurny MOPR.
21.07.2020

Żeglarskie atrakcje dla dzieci także w czasie epidemii

Blisko 100 gdańskich dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej spędzi aktywnie i twórczo czas na koloniach w Pucku. To bezpłatna oferta dla najmłodszych z rodzin najbardziej potrzebujących, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi oraz dla niektórych podopiecznych z rodzin zastępczych.
21.07.2020

Postępowanie administracyjne dotyczące rejestracji platform bezpieczeństwa

Polski Związek Żeglarski wszczął postępowanie administracyjne dotyczące rejestracji tzw. platform bezpieczeństwa, które stanęły na mazurskich jeziorach.
20.07.2020

Nowe miejsce dla żeglarzy powstało w Dźwirzynie

18 lipca odbyło się długo wyczekiwane, oficjalne otwarcie mariny Dźwirzynie.
20.07.2020

Zofia Klepacka mistrzynią Polski w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) mistrzynią Polski w klasie RS:X. Mistrzowskie regaty odbyły się w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu. Z powodu słabych warunków wiatrowych udało się rozegrać tyko trzy wyścigi. Jutro rywalizację zaczynają mężczyźni.
20.07.2020

Przyszli olimpijczycy poszukiwani!

Jesteś młodym człowiekiem (16-21 lat) i marzysz o medalu olimpijskim? Polski Związek Żeglarski może pomóc spełnić Twoje marzenie! Startuje kolejny nabór do programu #kiteracing2024!
18.07.2020

PZŻ: Nowe zasady organizacji regat w związku z COVID-19

Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził zmiany do Zasad organizacji regat żeglarskich PZŻ. Zmiany dotyczą obostrzeń związanych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i procedur sanitarnych przy organizacji regat żeglarskich w Polsce w czasie pandemii COVID-19.
18.07.2020

„Sailing Poland” startuje po bałtyckie rekordy!

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca
16.07.2020

Bałtyckie praktyki na Darze Młodzieży

DAR MŁODZIEZY w sobotę 18 lipca wraca na Bałtyk. Będzie to dopiero druga tegoroczna praktyka morska. Podobnie jak zakończona we wtorek 14 lipca, ze względów epidemicznych, ograniczy się do bałtyckiego pływania.
16.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Znamy mistrza Polski samotników w żeglarstwie!

Siedmiu żeglarzy rywalizowało w weekend 11-12 lipca w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski ORC Samotników. Najlepszy okazał się Kuba Marjański (AKM Gdańsk) na jachcie „Busy Lizzy”.
13.07.2020

Puchar Prezydenta Gdańska za nami!

Blisko 140 zawodników i zawodniczek w klasach BIC Techno 293 oraz Open Foil Race rywalizowało w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Akweny regat usytuowane były w bezpośrednim sąsiedztwie plaż na Stogach oraz w Sobieszewie, dzięki czemu widzowie mogli jak na wyciągnięcie ręki obserwować zmagania najmłodszych deskarzy.
13.07.2020

Motorowodniacy sieją postrach na mazurskich jeziorach

Motorowodniacy sieją postrach na mazurskich i warmińskich jeziorach. Żeglarze się skarżą, że zwłaszcza popołudniami motorowodniacy "szaleją bez umiaru". By ich przystopować, policja z Olsztyna ustawiła przy plaży miejskiej boje, by motorowodniacy wiedzieli, gdzie nie mogą wpływać.
13.07.2020

Załoga Energa 77 Racing wygrywa w Olsztynie

Team Piotra Tarnackiego zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie. Energa 77 Racing wygrała siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel w Olsztynie. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie.
13.07.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024

Pomimo pojawiających się wcześniej głosów o możliwości zachowania w mocy obecnych przepisów regatowych 2017 – 2020, tak aby obowiązywały podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które zostały przełożone na przyszły rok, decyzją Rady World Sailing z czerwca, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
13.07.2020

"Gryfita" wreszcie wraca na morze

Legendarny jacht "Gryfita" po generalnym remoncie wraca na wodę. Po dwóch miesiącach statek zwodowano w porcie w Ustce.
10.07.2020

Polska Liga Żeglarska nabiera tempa

Po inauguracji Ekstraklasy w czerwcu, rywalizację rozpoczyna 1 Liga. W najbliższy weekend w Sopocie przy molo 12 załóg rozegra 1 rundę w sezonie.
10.07.2020

Śmiały wyciągany z wody. W Trzebieży zaczyna się remont żaglowca

Już jutro rozpocznie się remont jachtu SY Śmiały, którego w ubiegłym roku kupiła Fundacja Klasyczne Jachty. Misją fundacji jest ochrona zachowanych do dzisiaj pamiątek historii polskiego żeglarstwa i szkutnictwa. Śmiały cumujący w Trzebieży zostanie jutro wyciągnięty z wody i przetransportowany na miejsce remontu.
10.07.2020

Team Energa 77 Racing walczy o Puchar Polski

Energa 77 Racing rozpoczyna kolejne regaty. Po świetnym początku sezonu i wygranej Anwil Cup 2020, ekipa Piotra Tarnackiego będzie walczyć w Regatach o Puchar Polski w klasie Micro w Olsztynie. Dwudniowa rywalizacja rozpocznie się w sobotę 11 lipca. Zaplanowanych jest dziewięć wyścigów.
10.07.2020

Morska wizytówka Szczecina zaprasza na swój ostatni rejs

To będzie ostatni rejs szczecińskiego jachtu Magnolia przed przejściem na "emeryturę" po 54 latach pracy. W sierpniowym rejsie udział może wziąć każdy.
10.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Nowa marina w Pucku. Wykonawca będzie wybrany jeszcze w tym roku [wizualizacje]

Nowe pomosty, falochron, stanowiska ze sprzętem żeglarskim, ponad 200 nowych miejsc dla jachtów. Pucka marina ma zostać żeglarskim centrum Zatoki Puckiej. Inżynierem kontraktu zostało Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Alfa Przemysław Marszałkowski z Banina.
09.07.2020

Klasa 505 wraca na wodę!

Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 oficjalnie potwierdza – sezon otwarty! Pierwsze regaty sezonu, wliczające się do Pucharu Polski Klasy 505 – gdański Lotos Nordcup – odbędą się między 11 a 12 lipca.
08.07.2020

Bosmanat w Rewie oficjalnie otwarty

W sobotę 4 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie bosmanatu w Rewie. Miejsce będzie stanowić nowe zaplecze organizacyjne i sanitarne dla Yacht Clubu Rewa oraz innych żeglarzy.
07.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

Po pożarze łodzi z dziećmi policja wszczęła postępowanie

Ostródzka policja po pożarze łodzi z dziećmi na pokładzie wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia ognia zagrażającemu zdrowiu i życiu wielu osób - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka ostródzkiej policji Anna Balińska. Po pożarze troje dzieci i opiekun trafili do szpitala.
03.07.2020

Vector Sails Cup 2020. Morskie wyzwanie dla Optimistów zakończone [wideo]

W dniach 30 czerwca-2 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 odbywały się regaty Vector Sails Cup dla najmłodszych żeglarzy. W przeciwieństwie do poprzednich startujących klas zawodnicy startujący na Optimistach mieli więcej szczęścia. Nie zabrakło wiatru, momentami nawet niemal sztormowego, ale dzieci nawet wtedy poradziły sobie świetnie.
02.07.2020

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza

Odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m, ale farwater podejściowy ogranicza zanurzenie jachtów do około 1.8 m.
02.07.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

Wygrani Pucharu Polski Open Foil Race – Japa Cup 2020

Trzy dni regat i dwa dni dobrego ścigania - tak jawi się obraz imprezy zaliczanej do Pucharu Polski Open Foil Race – Japa Cup 2020. Wygrał Piotr Myszka, który coraz lepiej radzi sobie na foilu.
02.07.2020

Ponad stu żeglarzy rywalizowało w Anwil Cup 2020

40 załóg z ponad setką zawodników na pokładach wzięło udział w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2020. Regaty odbyły się na Zalewie Włocławskim w Marinie Zarzeczewo. Zawodnicy ścigali się w trzech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2 i T-3 oraz w klasie OPEN i MICRO.
30.06.2020

Apolinary Pastuszko odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę odszedł Apolinary Pastuszko, wieloletni działacz na rzecz żeglarstwa i autor książek: „Klasa Finn - ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego” i „Od Cadeta do Igrzysk Olimpijskich”.
30.06.2020

Sportowa rywalizacja na Zatoce Gdańskiej trwa [foto, wideo]

Zakończył się drugi etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Mimo słabego wiatru przez cały weekend na Zatoce Gdańskiej toczyła się sportowa bitwa. Od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka w nocnym, długodystansowym Orvaldi B8 Race ścigały się jachty pełnomorskie.
29.06.2020

Energa 77 Racing Team mistrzem Polski [foto]

Energa 77 Racing Team wygrywa pierwsze w tym sezonie regaty Anwil Cup 2020! Ekipa w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała zwyciężyła w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych we Włocławku. Drugie miejsce zajął Pol 70, również z klubu 77 Racing.
29.06.2020

Moc z Laserzystami - podsumowanie pierwszych 3 dni regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

Za nami pierwsze trzy dni regat XV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Od środy po wodach Zatoki Gdańskiej pływała klasa Laser. W ciągu 3 dni w silnowiatrowych warunkach rozegrano w sumie 6 wyścigów Laser Radial, 6 wyścigów Laser Standard i 5 wyścigów Laser 4.7. W wyścigach wzięło udział ponad 160 zawodników. Klasa Laser Radial pojawiła się nawet na Wiśle Śmiałej podczas Sol Marina Race, w którym udział wzięła trenerska super liga.
27.06.2020

Regaty Nostrimaris już w najbliższą sobotę!

W najbliższą sobotę, 27 czerwca, w Sopocie odbędą się kolejne regaty, w ramach promocji projektu „NOSTRIMARIS - Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”.
26.06.2020

Energa wspiera żeglarzy z 77 Racing Team

Energa aktywnie wspiera polskich żeglarzy. Grupa nawiązała właśnie współpracę z mistrzami świata w żeglarstwie w klasie Micro - drużyną 77 Racing Team, która nosi już w swojej nazwie „Energę”.
26.06.2020

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili

Wakacje nad wodą to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Wciąż jednak wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, co często prowadzi do tragedii. Jak zatem bezpiecznie spędzić urlop nad wodą? Podpowiadają twórcy kampanii „Pływam bez promili”, nad którą patronat obj
26.06.2020

Wiesław Rogala odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim smutkiem informujemy, że na wieczną wachtę odszedł Wiesław Rogala, jachtowy kapitan Żeglugi Wielkiej, w latach 1960-1978 członek Zarządu Głównego PZŻ i sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, człowiek o ogromnych zasługach dla polskiego żeglarstwa i budowy morskiej tożsamości R
26.06.2020

Wody Polskie oddają do użytku nową śluzę Guzianka II w Rucianem-Nidzie

Od dziś (25.06.2020 r.) wodniacy mogą korzystać z nowej śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łączącej jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Wody Polskie oddają do użytku obiekt, który usprawni ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
25.06.2020

Bałtycki Śledź dotarł na metę – zwycięzcy odebrali nagrody

„Konsal 2”, „Fujimo 4”, „Busy Lizzy” i „A’Polonia” – to cztery zwycięskie jachty regat Bałtycki Śledź – Oiler Cup. Cztery, ponieważ żeglarze ścigali się w czterech kategoriach. W środę 24 czerwca zwycięzcy i uczestnicy regat odebrali trofea i pamiątkowe dyplomy z rąk pomysłodawcy rywalizacji Szymona
25.06.2020

Żaglownia Strong Sails

żaglownia,żaglownie,szycie żagli,żagle,żagiel,żeglarstwo,sail,sails,strong sails,pokrowce,lazy jacki,piana kompensująca,żaglomistrz,remonty żagli,wiatrochrony,naszywanie uv,reklama na żaglach,grot,fok,sztaksel,genaker,spinaker,znaki klasowe,numery rejestracyjne,loga na żaglu,usługi takielarskie,dodatkowy ref,icki,pasy trymowe

Zawisza Czarny Centrum Wychowania Morskiego

uprawnienia żeglarskie,rejsy szkoleniowe,żeglarstwo,czarter jachtów,zawisza czarny,batalion wigry,zjawa,batalion zośka,rejsy żeglarskie,centrum wychowania morskiego,związek harcerstwa polskiego

FLABRIA Bogdan Nowicki

Budujemy jachty na zamówienie.
stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty,żeglarstwo,budowanie jachtów,wyposażenie jachtów,budowa jachtów na zamówienie,stocznia jachtowa bojano,flabria 33,flabria 40,flabria 45,flabria 50

Micewski i Syn

BM Boats,Szkutnictwo,Remonty jachtów,Jachty żaglowe i motorowe,MacGregor POLSKA,TAURUS SEA POWER - SILNIKI EVINRUDE,MacGregor Yacht Corp.,żeglarstwo,jacht,jachty,łodzie,budowa jachtów,budowa łodzi

Internetowy Sklep Żeglarski Bakista.pl

Dom wysyłkowy dla żeglarzy.
żeglarski,żeglarstwo,motorowodny,bakista,odzież żeglarska,obuwie żeglarskie,sklep żeglarski,sprzęt motorowodny,Amortyzatory · Bojki · Bosaki · Karabińczyki bojki · Kluzy nierdzewne · Kosze odbijaczy · Kotwice · Łańcuchy · Odbijacze · Polery · Trapy · Windy kotwiczne

Velmundi Group

Żeglarstwo morskie,Czartery jachtów,Czartery łodzi,Rejsy turystyczne,Rejsy morskie,Rejsy żeglarskie,Eventy żeglarskie,Regaty morskie,Imprezy żeglarskie,Żeglarstwo sportowe

PRT YACHT

elektrotechnika jachtowa,projektowanie,serwis,obsługa dostaw,instalacje elektryczne,lowrance,simrad,B&G,fusion,vetus,votronic,nawigacja,palagi,marinelec,naprawa jachtów,modernizacja,doradztwo,nawigacja,echosondy,żeglarstwo,wędkarstwo,rybołówstwo

Sekstant - Szkoła Żeglarstwa

rejsy,żeglarstwo,kursy żeglarskie,szkoły żeglarskie

Szkoła Żeglarstwa Trawers

kursy i szkolenia żeglarskie,szkoła żeglarstwa,żeglarstwo

Jacht Klub Morski Gryf

żeglarstwo

Księgarniamorska.pl

Księgarnia morska jest częścią firmy charter.pl Piotr Kowalski.
książki o tematyce morskiej,księgarnia morska,albumy morskie,wydawnictwa morskie,podręczniki,żeglarstwo,księgarnia morska,

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Tomasz Chamera, lider panelu Biznes w Żeglarstwie

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
04.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Tomasz Chamera

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
16.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza Tomasz Chamera, lider panelu "Biznes w żeglarstwie"

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl
28.09.2021

W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

130 wystawców i dziesiątki jachtów żaglowych i motorowych. W niedzielę w Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, podczas którego nie tylko promuje się żeglarstwo, ale także w jednym miejscu, na wodzie można zobaczyć jachty, luksusowe łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.
22.07.2019

200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku

Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
16.05.2018

Rok 2017 w obiektywie GospodarkaMorska.TV (wideo)

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
02.01.2018

VII sezon Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończony

Ponad 20 000 gimnazjalistów. Tylu młodych ludzi przez siedem edycji wzięło udział w edukacyjnych rejsach organizowanych w Gdańsku. Mimo że w tym roku sezon zakończył sztorm, to i tak należał on do udanych.
12.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.