• <

PZŻ: Nowe zasady organizacji regat w związku z COVID-19

18.07.2020 14:26 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PZŻ: Nowe zasady organizacji regat w związku z COVID-19

Partnerzy portalu

PZŻ: Nowe zasady organizacji regat w związku z COVID-19 - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził zmiany do Zasad organizacji regat żeglarskich PZŻ. Zmiany dotyczą obostrzeń związanych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i procedur sanitarnych przy organizacji regat żeglarskich w Polsce w czasie pandemii COVID-19.

 

W związku z nadzwyczajną sytuacją dotyczącą̨ pandemii COVID-19 wszelkie działania wynikające z organizacji i przeprowadzenia regat żeglarskich muszą być realizowane z zachowaniem szczególnych wymogów sanitarnych. Zasady wprowadzone zostały w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ww. aktywności i wynikają̨ bezpośrednio z powszechnie obowiązujących przepisów prawa (zalecenia dot. zachowania dystansu społecznego, dopuszczalnej określonej liczby osób, konieczności zasłonięcia ust i nosa, dezynfekcji rak itp.). 

Polski Związek Żeglarski w okresie lockdownu ściśle współpracował z Ministerstwem Sportu i lobbował na rzecz odblokowania możliwości treningów i rywalizacji. Na wniosek ministerstwa opracowany został zbiór zasad i procedur gwarantujących bezpieczne przeprowadzenie regat. Jako organizacja, PZŻ zyskał ogromne zaufanie ministerstwa i żeglarstwo jako sport zostało odblokowane w bardzo szerokim zakresie. 

 

- Rygorystyczne przestrzeganie procedur, które sami zaproponowaliśmy leży w interesie całej żeglarskiej społeczności i naszej organizacji. Apeluję do organizatorów regat o to, by nie pozwalać sobie na rozprężenie w tym temacie i tych procedur nie ignorować, traktować je priorytetowo i egzekwować w sposób zdecydowany. Zdrowie i życie uczestników regat są najważniejsze, a zaniedbanie w tym zakresie może tragicznie skończyć się dla całego środowiska. Jeden przypadek może zniweczyć wysiłek wielu ludzi i zaważyć na tym, że organizacja regat w całym kraju zostanie przez rząd wstrzymana. Tego chyba nikt nie chce. Cieszymy się rozpoczętym sezonem, tym, że możemy żeglować i rywalizować, ale róbmy to w sposób odpowiedzialny – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ. 

 

Zmiany wprowadzone przez Polski Związek Żeglarski w zasadach organizacji regat mówią m.in. o tym, że w przypadku stwierdzenia rażących zaniedbań i łamania przepisów bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią, organizator regat może nie otrzymać licencji na kolejne regaty. PZŻ ma też prawo zgłoszenia odpowiednim służbom takich zaniedbań. 

 

- Nie chcemy nikogo karać, to nie mają być zapisy represyjne, bardziej motywujące do traktowania tej sprawy priorytetowo. Tu chodzi o zdrowie, życie i możliwość organizacji regat dla innych organizatorów, a dla kadry o spokojny czas dalszych przygotowań do głównych imprez. Będziemy monitorować stosowanie tych przepisów podczas regat, ale też będziemy pomagać w ich wdrażaniu, zwracać uwagę na nieprawidłowości i sugerować właściwe rozwiązania. Kary to ostateczność, ale trzeba zrozumieć powagę sytuacji. Jeden błąd może zaważyć na kondycji całej naszej organizacji i całego żeglarstwa – dodaje Dominik Życki.  

 

Zaktualizowane Zasady organizacji regat żeglarskich PZŻ znajdują się na dysku zewnętrznym PZŻ w katalogu REGULAMINY. Od dnia dzisiejszego obowiązują też nowe wnioski o przyznanie licencji na organizację regat wraz z zawartymi w nich oświadczeniami.

 

https://pya.org.pl/files//dzial-sportu/dok/zasady-organizacji-regat-zeglarskich-pzz.pdf

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.