• <
escort_980x120_gif_2020

Klasa 505: Pierwsze regaty sezonu

15.07.2020 22:08 Źródło: mat. prasowe

Partnerzy portalu

Klasa 505: Pierwsze regaty sezonu - GospodarkaMorska.pl
Zwycięzcy Jakub Pawluk i Marcin Józefowski; fot. mat. prasowe

W miniony weekend odbyły się pierwsze regaty sezonu 2020 w klasie 505. Regaty te, zamykały trwające od 24 czerwca regaty Lotos Nord Cup w Górkach Zachodnich, w których brało udział przeszło 20 różnych klas. W regatach klasy 505 wzięło udział 14 załóg z całej Polski.

Zawody wygrali zeszłoroczni Mistrzowie Polski, załoga z Legii Warszawa Jakub Pawluk i Marcin Józefowski,  tuż za nimi byli Karol Milewski, Jan Siekierzyński z Yacht Klubu Stal Gdynia, trzecie miejsce w regatach zdobyli Mateusz Jura, Bartosz Chroł reprezentujący klub AZS SGH.

Przez dwa dni rywalizacji panowała zmienna pogoda, wiatr o sile od 6 do 20 węzłów pozwolił organizatorom sprawnie rozegrać 7 zaplanowanych wyścigów. Bałtycka fala i porywiste szkwały sprawiły, że załogi miały dużo pracy na wodzie. Sobotnie warunki były wyjątkowo nieprzewidywalne; od flauty po ponad 20 węzłów. Warunki nie ułatwiały pracy Sędziemu Głównemu, a od zawodników wymagały ciągłej uwagi i adaptacji strategii a także rytmu jachtów. Trasa była na zmianę skracana oraz wydłużana. Zmiany kierunku wiatru o kilkanaście stopni wymuszały także zmianę położenia górnej boi. W tych warunkach najlepiej radziły sobie załogi z czołówki rankingu Pucharu Polski.

Lubimy takie warunki zmiennego, porywistego wiatru. To prawdziwe „szachy na wodzie”. Obserwujemy przeciwników i wiatr, ustawiamy się tak, aby ten wiatr mieć lepszy, a jednocześnie go trochę konkurentom zabrać – opowiadał Jakub Pawluk z sekcji żeglarskiej Legii Warszawa

Regaty Nord Cup 2020 były świetne pod każdym względem – sprawna organizacja, silny wiatr i zacięta rywalizacja do ostatniego wyścigu. Warunki były zmienne i wymagające przez co stawka ciągle się tasowała, a o kolejności na mecie często decydowały centymetry. Jesteśmy wykończeni i jednocześnie bardzo zadowoleni z drugiego miejsca. Nie możemy doczekać się kolejnego starcia! Już w sierpniu podczas @UstkaCharlottaSailingDays będziemy walczyć o tytuł Mistrza Polski! – podsumowali vice Mistrzowie Nord Cup Karol Milewski i Jan Siekierzyński.

Przed zawodnikami klasy 505 Mistrzostwa Polski w Ustce, w ramach imprezy Ustka Charlotta Sailing Days, które odbędą się w dniach 5-9 sierpnia.  Usteckie regaty to jednocześnie najważniejsze zawody tegorocznego sezonu regatowego, wliczane także do Pucharu Polski klasy 505.  Do wzięcia udziału w regatach zgłosiły się już 63 załogi, poza najlepszymi załogami z Polski pojawią się także załogi z Chorwacji, Czech, Irlandii i Niemiec.

Dodatkowe informację dotyczące klasy 505 można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 (www.int505.pl) oraz https://www.facebook.com/505Polska/?ref=bookmarks, a informacje o Mistrzostwach Polski w Ustce dostępne są na stronie www.ucsdays.com i na fanpage regat @UstkaCharlottaSailingDays.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.