• <

Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska. Dodatkowa kwalifikacja olimpijska dla Polski

29.05.2024 20:25 Źródło: Polski Związek Żeglarski
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska. Dodatkowa kwalifikacja olimpijska dla Polski

Partnerzy portalu

Fot. Sailing Energy

8 kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie stała się faktem! Polska będzie miała swojego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w klasie ILCA 7. Stało się tak, gdyż z wystawienia swojego zawodnika zrezygnowała szwedzka federacja żeglarska, a Polska była pierwsza na liście rezerwowych. Zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował do startu w igrzyskach Michała Krasodomskiego, a dziś Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego tę rekomendację zatwierdził. 

Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) bardzo dobrze spisał się w kwietniowych Last Chance Regatta w Hyeres. Te regaty były ostatnią szansą na uzyskanie olimpijskiej kwalifikacji. Michałowi niewiele zabrakło do szczęścia. W regatach zajął świetne czwarte miejsce, ale do zdobycia były tylko trzy przepustki. 

Gdy okazało się, że Szwedzi nie wyślą na igrzyska swojego reprezentanta w klasie IlCA 7 rozpoczęła się procedura powołania zawodnika rezerwowego. Światowa Federacja Żeglarska World Sailing po konsultacjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oficjalnie potwierdziła, że miejsce to należy się Polsce, a Polski Związek Żeglarski potwierdził, że z przysługującego mu prawa skorzysta. 

Wczoraj zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował Michała Krasodomskiego do startu w igrzyskach. Dziś, decyzją Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, rekomendacja zmieniła się w oficjalną imienną nominację i polski żeglarz zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Zarząd zatwierdził też wcześniejsze rekomendacje dotyczące Agaty Barwińskiej (klasa ILCA 6), Julii Damasiewicz (Formula Kite kobiet), Maksymiliana Żakowskiego (Formula Kite mężczyzn). Nominacje te muszą zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzone przez Polski Komitet Olimpijski. 

Znamy więc już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu. 

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) – klasa 49er
Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) – klasa 49erFX
Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil mężczyzn
Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil kobiet
Julia Damasiewicz (AZS Poznań) – klasa Formula Kite kobiet
Maks Żakowski (AZS Poznań) – klasa Formula Kite mężczyzn
Agata Barwińska (SSW MOS Iława) – klasa ILCA 6
Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) – klasa ILCA 7 

Żeglarska rywalizacja w ramach igrzysk olimpijskich Paryż 2024 odbędzie się w Marsylii. Pierwsze wyścigi zaplanowano na 28 lipca, a ostatnie medale wręczone zostaną 8 sierpnia. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.