• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Partnerzy portalu

Fot. Polski Związek Żeglarski

Już w sobotę 9 grudnia odbędą się regaty PGE Wielki Finał eSailing. Zmagania wirtualnych żeglarzy będą zwieńczeniem tegorocznego cyklu PGE eSailing 2023. Na liście startowej 10 najlepszych w Polsce specjalistów od eSailingu, a wśród nich zawodnicy, którzy plasują się w czołówce światowego rankingu. Transmisję na żywo przeprowadzi Polska Liga Esportowa. Warto oglądać i przekonać się, że eSailing może być nie tylko pasjonujący, ale też świetnie uzupełniać tradycyjne żeglarstwo.

Rywalizacja odbywa się na platformie Virtual Regatta. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing. Platforma Virtual Regatta jest dostępna dla użytkowników za darmo i to na wszystkich urządzeniach mobilnych: telefonach, tabletach i na komputerach (na wszystkich platformach jak: Android, IOS, Windows). Jedynym warunkiem jest rejestracja w programie z podaniem podstawowych danych i narodowości.

Cykl PGE eSailing 2023, organizowany przez Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Polską Ligą Esportową i dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, składa się z trzech regat. Rozgrywki zostały zainaugurowane regatami PGE Mistrzostwa Polski eSailing, które były imprezą towarzyszącą mistrzostwom Polski klas nieolimpijskich w Pucku. Mistrzem Polski w eSailingu został Krzysztof Warywoda (wary79) z Olsztyna. To zawodnik ze ścisłego światowego topu, który w aktualnym, globalnym rankingu Virtual Regatta plasuje się na 6 miejscu.

- Bardzo się cieszę, że Polski Związek Żeglarski rozwija eSailing. Zachęcam wszystkich do wirtualnego żeglarstwa. eSailing to nie tylko gra i rozrywka. Platforma Virtual Regatta, na której prowadzone są rozgrywki perfekcyjnie odwzorowuje realne warunki panujące na światowych akwenach i jest świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnego żeglarstwa. To przede wszystkim nauka taktyki. Dzięki grze zacząłem zauważać na wodzie rzeczy, których do tej pory nie zauważałem. Potrafię lepiej przewidzieć i rozszyfrować zachowania przeciwnika, zmiany wiatru. Procentuje doświadczenie zebrane w eSailingu – mówi Krzysztof Warywoda.

Wicemistrzem Polski w eSailingu został Jan Tymowski, a brązowy medal wywalczył Mieszko Mórawski. W kolejnych regatach wirtualnego cyklu, PGE Jesienny Puchar eSailing, zwyciężył Bartosz Szydłowski (Szydlo Finn), który na co dzień z sukcesami żegluje na dawnej olimpijskiej klasie Finn.

Zwieńczeniem cyklu będą regaty PGE Wielki Finał eSailing, które odbędą się 9 grudnia w Warszawie i będą transmitowane na żywo na kanałach Polskiej Ligi Esportowej i Polskiego Związku Żeglarskiego. Fachowy komentarz zapewnią znakomicie polscy żeglarze, Dominik Buksak i Sandra Jankowiak. Początek wirtualnych zmagań zaplanowano na godz. 14. Weźmie w nich udział 10 zawodników, wyłonionych na podstawie rankingu aktualizowanego po każdych wirtualnych regatach. Żeglarze rozegrają 6 wyścigów eliminacyjnych oraz podwójnie punktowany wyścig medalowy.

- Rozwój eSailingu to zdecydowanie jeden z priorytetów nie tylko Polskiego Związku Żeglarskiego, ale przede wszystkim światowej federacji żeglarskiej World Sailing. Wszyscy dostrzegamy potencjał inwestycji w rozgrywki esportowe, a perspektywa dołączenia esportu do rodziny olimpijskiej stwarza zupełnie nowe możliwości. eSailing już jest jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a wirtualne regaty znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Dynamiczny wzrost zainteresowania esailingiem i rosnąca rola esportu widoczne są gołym okiem. Polski Związek Żeglarski chce uczynić esailing jeszcze bardziej kompatybilny z tradycyjnym żeglarstwem oraz wykorzystać wirtualne żeglarstwo do promocji tego realnego. Temu służy między innymi międzynarodowy projekt DigiSail, realizowany w ramach programu Erasmus+ Sport, a którego Polski Związek Żeglarski jest liderem.

Fot. Polski Związek Żeglarski

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.