• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA]

gm

01.05.2022 09:57 Źródło: Polski Związek Żeglarski
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Sailing Energy

Złote medale Agaty Barwińskiej w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), załogi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er oraz srebro Mai Dziarnowskiej w windsurfingowej klasie iQFoil, a ponadto miejsca w ścisłej czołówce innych Polaków - imponująco wygląda podsumowanie regat klas olimpijskich French Olympic Week, które dzisiaj zakończyły się w Hyeres. 

Na starcie stanęło ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 repre-zentantów Polski. Biało-czerwoni od początku regat spisywali się znakomicie. Pływali równo i stabilnie, unikali poważniejszych wpa-dek i przede wszystkim pokazali dużą odporność psychiczną oraz umiejętność radzenia sobie z różnymi warunkami wiatrowymi. 

W klasie ILCA 6 od pierwszego dnia w żółtej koszulce liderki pływała Agata Barwińska (MOS Iława/PGE Sailing Team Poland). Aktualna wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy po raz kolejny potwierdziła wielką klasę z każdym wyścigiem budując przewagę nad rywalkami. Ta przewaga była tak duża, że Polka zapewniła sobie zwycięstwo już w przedostatnim dniu regat, jeszcze przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym.

– Dzisiejszy wyścig medalowy popłynęłam na luzie, zajęłam szóste miejsce. Starałam się płynąć swoim tempem, trochę z boku, by nie przeszkadzać innym zawodniczkom w walce o ich medale i pozycje. Wygrałam French Olympic Week i bardziej szczęśliwa nie mogłabym być. Forma jest, nie tylko się utrzymuje, ale rośnie, a ten wynik to dobry prognostyk przed mistrzostwami Europy, które w listopadzie odbędą się na tym samym akwenie w Hyeres – mówi Agata Barwińska. 

Dużą klasę w Hyeres pokazali także Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Nasza załoga już pierwszego dnia zmagań w klasie 49er objęła pozycję lidera i nie oddała jej do samego końca. Polacy z 16 rozegranych wyścigów, aż 8 kończyli w pierwszej trójce, wygrali 4 z nich i wygrali całe regaty z dużą przewagą. Początek roku zdecydowanie należy do Szymona i Dominika, którzy w lutym wygrali regaty Portugal Grand Prix, w marcu triumfowali w regatach na Majorce, a teraz w Hyeres. 

– Przez całe regaty zachowywaliśmy spokój, byliśmy świadomi na-szych umiejętności. Podejmowaliśmy dobre decyzje, słuchaliśmy trenera. Cieszy nas to, że potrafiliśmy wyjść obronną ręką z trud-nych sytuacji, gdy musieliśmy odrabiać straty do rywali. Wiele emo-cji i przyjemności dostarczyła nam rywalizacja z polskimi załogami z 49er Team Polska. Jesteśmy dumni z faktu, że polskie załogi to ści-sła światowa czołówka, a wspólne treningi podnoszą poziom wszystkich polskich załóg. Teraz przed nami treningi na akwenie olimpijskim w Marsylii, potem przenosimy się do Kilonii, a kolejna duża impreza to mistrzostwa świata w duńskim Aarhus – mówią Dominik i Szymon. 

W klasie 49er w wyścigu medalowym z udziałem 10 najlepszych za-łóg wystartowały jeszcze dwa polskie teamy. Na miejscu 8 regaty zakończyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obaj AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), a miejsce 9 zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). 

Polacy świetnie też spisali się w nowej, windsurfingowej klasie olim-pijskiej iQFoil. Wśród kobiet od początku w ścisłej czołówce pływała Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland), która wygrała 2 wyścigi, 7 ukończyła w pierwszej trójce i do dzisiejszej serii wyścigów medalowych miała przystąpić z 2 miejsca w klasyfikacji generalnej. Wyścigi dzisiaj jednak się nie odbyły z powodu zbyt słabego wiatru i do klasyfikacji generalnej liczyły się wyniki uzyskane do dnia wczorajszego. To już kolejny duży sukces Mai Dziarnowskiej, która w niedawnych regatach Pucharu Świata na Majorce zdobyła brązowy medal. Regaty French Olympic Week wygrała Helene Noesmoen (Francja), a 9 miejsce zajęła druga z Polek Maja Kuchta (SKŻ Sopot).

– W Hyeres panowały bardzo różne warunki i dlatego jestem z sie-bie bardzo zadowolona, bo pokazałam dobrą formę zarówno w silnym, jak i słabym wietrze. Najbardziej cieszę się z wygrania dwóch wyścigów slalomach, które odbyły się w skrajnie słabym wietrze. Gdyby ktoś parę lat temu powiedział mi, że będę słabo-wiatrową zawodniczką, to w życiu bym w to nie uwierzyła. Jednak w nowej klasie dużo lepiej czuję się w takich warunkach, gdy trzeba trochę mocniej popracować żaglem, ciałem i mieć trochę „feelingu” w ruchach. Szkoda, że nie udało się rozegrać wyścigu medalowego, bo chciałam powalczyć o pełną pulę, ale i tak je-stem szczęśliwa nie tylko z wyniku, ale przede wszystkim z for-my, jaką zaprezentowałam – mówi Maja Dziarnowska. 

Wśród mężczyzn Polacy również odegrali czołowe role, choć brak dzisiejszych wyścigów medalowych spowodował, że nie mogli po-walczyć o medale. Na 4 miejscu regaty ukończył Maciek Rutkow-ski (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland), tuż za nim, na 5 po-zycji sklasyfikowany został Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland), a miejsce 10 zajął Michał Polak (GKŻ Gdańsk/PGE Sailing Team Poland). Wygrał Francuz Nicolas Goyard.

– Na pewno są to bardzo dobre wyniki, które są wypadkową cięż-kiej pracy na treningach. Mamy świetną grupę zawodników, któ-rzy wzajemnie się motywują. Troszeczkę nam jeszcze do tego podium brakuje, ale jak widać, jesteśmy coraz bliżej. Cały czas uczymy się tej nowej olimpijskiej klasy, pływanie na desce z hy-droskrzydłem ma zupełnie inną specyfikę niż poprzednia olimpij-ska klasa RS:X, ale najważniejsze, że widać postępy – mówi Przemysław Miarczyński, trener kadry narodowej mężczyzn w klasie iQFoil. 

W innych klasach Polacy także pokazali się z dobrej strony. W kla-sie 49erFX na 10 miejscu sklasyfikowana została załoga Aleksan-dra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań - PGE Sailing Team Poland), a w kitesurfingowej klasie Formula Kite 8 miejsce zajęła Julia Damasiewicz (AZS Poznań/PGE Sailing Te-am Poland). 

French Olympic Week okazały się regatami bardzo udanymi, a jak podkreślają trenerzy polskich zawodników, nawet Ci, którzy zajęli miejsca poza ścisłą czołówką, spisali się na miarę swoich możliwo-ści. 

Wyniki: TUTAJ

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.