• <
escort_980x120_gif_2020

Zawodniczka YKP Gdynia trzecia na świecie

ac

15.07.2021 15:51 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Zawodniczka YKP Gdynia trzecia na świecie - GospodarkaMorska.pl
Fot. gdynia.pl

Paulina Rutkowska, młoda żeglarka Yacht Klubu Polski Gdynia z brązowym medalem mistrzostw świata po regatach we włoskim San Remo! 16-latka startując w zmaganiach klasy 420 w parze z Igą Wielczyk z MOS Iława zajęła 3. miejsce w kategorii wiekowej do lat 17.

Wiele miejsc na podium w krajowych i zagranicznych zawodach, medale i wysokie lokaty w klasyfikacjach końcowych mistrzostw Europy, wygrana na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży – pomimo młodego wieku przysłowiowa półka z nagrodami Pauliny Rutkowskiej jest już mocno zapełniona, ale właśnie trafił na nią jeden z najcenniejszych medali.

Młoda, 16-letnia żeglarka klubu Yacht Klub Polski Gdynia sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata do lat 17 w dwuosobowej klasie 420 – rywalizacji załóg żaglówek o długości 420 centymetrów. W załodze z trenującą w gdyńskim klubie Pauliną Rutkowską pływała Iga Wielczyk z MOS Iława. Obie żeglarki startują razem od sierpnia 2020 roku.

Mistrzostwa odbywały się we włoskim San Remo od 5 do 10 lipca. Łącznie obejmowały dziesięć wyścigów, po których gdyńsko-iławska załoga uplasowała się w klasyfikacji generalnej na najniższym stopniu podium. Zawody zdominowały młode żeglarki z Hiszpanii – Maria Perello i Marta Cardona, na drugim miejscu znalazły się ich rodaczki, Maria Pascual i Marta Puigserver.

- To były trudne regaty wymagające od zawodników wszechstronnych umiejętności. Na akwenie żeglowaliśmy praktycznie w każdych możliwych warunkach, w słabym, średnim i silnym wietrze, przy małej, ale też dużej fali. Silny prąd nie ułatwiał żeglugi – mówił dla Polskiego Związku Żeglarskiego Marcin Mickiewicz, trener polskiej kadry narodowej w żeglarskiej klasie 420.

To nie koniec wyzwań dla pary Rutkowska-Wielczyk. 16-latki już za kilka dni wystartują w mistrzostwach Europy w klasie 420 we włoskiej Formie.

Paulina Rutkowska na co dzień mieszka we Wrocławiu i trenuje w YKP Gdynia pod okiem trenera Przemysława Strusia. Przygodę z żeglarstwem zaczęła w wieku 10 lat od treningów w UKS Żeglarz Wrocław, skąd po około roku przeniosła się właśnie do gdyńskiego klubu z tradycjami i odnosiła liczne sukcesy w klasie Optimist. Na swoim koncie ma m.in. brązowy oraz srebrny medal zdobyty podczas drużynowych mistrzostw Europy na włoskim jeziorze Ledro oraz wysokie, 8. miejsce w indywidualnych mistrzostwach Europy we francuskim Crozon-Morgat.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.