• <

Kolejny sukces Polaka. Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i obronił tytuł

rk

16.05.2023 09:01 Źródło: Polski Związek Żeglarski
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Kolejny sukces Polaka. Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i obronił tytuł

Polski Związek Żeglarski

Maciej Rutkowski z AZS Poznań rozpoczął w najlepszy możliwy dla siebie sposób batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA.

PWA World Tour Windsurfing to cykl zawodów Pucharu Świata z udziałem najlepszych windsurferów świata w konkurencjach slalom, wave i freestyle. W ubiegłym roku mistrzem świata w slalomie został właśnie Maciej Rutkowski, który dokonał tego jako pierwszy Polak w historii.

Podczas regat wpierw odbywają się serie eliminacyjne (drabinka) w 8-osobowych grupach. Czterech najlepszych z każdego wyścigu przechodzi dalej aż do 8-osobowego finału. Na jeziorze Garda odbyły się cztery serie eliminacyjne.

- To były dla mnie chyba najtrudniejsze zawody pod względem mentalnym, gdyż po raz pierwszy w życiu startowałem w zawodach jako broniący tytułu mistrz świata. Mieliśmy nienajlepszą pogodę, dużo czekania na wiatr i zmiennych warunków. Wyzwaniem było utrzymanie skupienia. Jestem przeszczęśliwy, że wszystko poszło po mojej myśli. Po wygraniu drugiej eliminacji i kilku błędach głównych rywali wiedziałem, że kluczem będzie równe pływanie. Kilka startów miałem nienajlepszych, ale zawsze znajdowałem ten czy inny sposób żeby znaleźć się w najściślejszej czołówce. W ostatnim wyścigu wystarczyłoby mi czwarte miejsce do wygrania regat, ale po słabym starcie na pierwszej boi byłem siódmy. Całe szczęście mam już trochę doświadczenia i udało mi się przebić. Finiszowałem trzeci i zapewniłem sobie zwycięstwo w całych zawodach  - podkreślił Maciej Rutkowski.

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kolizji, stąd również to bardzo widowiskowa konkurencja.

Już 18 maja Maciej weźmie udział w regatach Defi Wind. To największe na świecie zawody windsurfingowe, w których startuje ponad 1200 zawodników. W roku 2021 Maciej Rutkowski zajął w nich 2 miejsce, a rok temu był 10. Oprócz ścigania wśród zawodowców, Maciej jest także członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie iQFoil.