• <
escort_980x120_gif_2020

Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days

14.08.2020 14:37 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days

Partnerzy portalu

Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days  - GospodarkaMorska.pl
Volvo Gdynia Sailing Days 2019; Fot. Robert Hajduk

Regatami o Puchar Trenerów w klasie Optimist rozpocznie się największa impreza żeglarska w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwsze starty już w najbliższy poniedziałek 17 sierpnia, a zakończenie regat planowane jest na 6 września. W czasie trzytygodniowej imprezy na starcie zobaczymy około 1000 żeglarzy i żeglarek w 20 klasach regatowych, nie zabraknie rywalizacji o mistrzostwo świata, Europy i Polski.

Puchar Trenerów to regaty w klasie Optimst grupy B, czyli dla dzieci w wieku do 13 roku życia. Regaty te już po raz drugi odbędą się pod parasolem programu Kinder Joy of Moving, To program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero. Do tej pory idea ta zainspirowała już ponad cztery miliony dzieci oraz ich rodziny w 34 krajach na całym świecie do bycia aktywnym, a tym samym do odkrywania radości z ruchu. Kinder Joy of moving działa na całym świecie we współpracy z wykwalifikowanymi i doświadczonymi partnerami, w tym z instytucjami, ministerstwami, uniwersytetami, narodowymi komitetami olimpijskimi, 132 związkami i stowarzyszeniami sportowymi oraz ISF (Międzynarodową Federacją Szkół Sportowych). W Polsce program jest realizowany od 2007 roku a jego partnerami są m.in. Polski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski.

- Bardzo się cieszę, że regaty realizowane w ramach Kinder Joy of Moving zainaugurują żeglarskie święto, jakim jest Volvo Gdynia Sailing Days. Już na samym początku będziemy mogli zobaczyć wielką radość jaką daje żeglowanie najmłodszym sportowcom, a oni sami, dzięki uczestnictwu w imprezie, będą mogli na własne oczy przekonać się, że ta pasja i zabawa może stać się świetnym sposobem na życie. Wierzę, że udział w tak dużych regatach, kontakt z zawodowymi żeglarzami, na wielu tych młodych zawodników wpłynie mobilizująco – mówi Maciej Szafran z Wydziału Rozwoju i Upowszechniania Polskiego Związku Żeglarskiego.

Organizatorzy Volvo Gdynia Sailing Days każdego roku przeprowadzają regaty najwyższej rangi. Nie inaczej będzie też i tym razem. W dniach 24-29 sierpnia o tytuł mistrza świata rywalizować będą żeglarze w klasie Micro. Ta trzyosobowa klasa ma w Polsce bogatą i pełną sukcesów historię, można wręcz powiedzieć, że Micro to polska specjalność. Tytułu wywalczonego rok wcześniej na Słowacji bronić będzie Piotr Tarnacki (77 Racing Club Gdańsk).

- Volvo Gdynia Sailing Days to dla nas najważniejsze wydarzenie tego roku. Bardzo chcę powalczyć o swój 10 tytuł mistrza świata. Mam nową łódkę z włókien węglowych, co mam nadzieję zaprocentuje i doskonale sprawdzi się w warunkach morskich. Oprócz nowego jachtu mamy też nowe, prototypowe żagle produkowane z jednej części, co pozwoliło na obniżenie wagi, ale też zachowanie żądanego kształtu. Tego typu żagle testowane były m.in. przez zawodników startujących w Pucharze Ameryki. Żagle były laminowane na formach, nie są szyte. Cały proces od pomysłu do produkcji trwał prawie rok. Efekt mnie zachwycił. Pływamy na prototypach, ale wierzę że to jest przyszłość – mówi Piotr Tarnacki.

Dzień po zakończeniu mistrzostw świata w klasie Micro na akwenie w Gdyni rywalizację o mistrzostwo Europy rozpoczną żeglarze w klasie Finn, która jest najstarszą klasą olimpijską. Medale zostaną rozdane w kategoriach seniorskich, młodzieżowych (do lat 23), jak i Masters (pow. 40 lat). Na starcie po długiej przerwie zobaczymy m.in. Piotra Kulę, olimpijczyka z Londynu i wielokrotnego mistrza Polski w klasie Finn.

- Już nie mogę się doczekać rywalizacji. Miałem bardzo długą przerwę spowodowaną rehabilitacją po operacjach biodra i kolana. Gdy wróciłem do treningów, wybuchła pandemia koronawirusa, która uziemiła mnie na kolejne miesiące. Od jakiegoś czasu jednak regularnie trenuję, teraz głównie w Estonii, wystartowałem w dwóch imprezach i myślę, że będę gotowy na Volvo Gdynia Sailing Days. Sam jestem ciekaw w jakiej będę dyspozycji. To wielka niewiadoma, ale gdyby medale przyznawali za sam głód rywalizacji, z pewnością tytuł mistrza Europy zdobyłbym już przed zejściem na wodę – mówi Piotr Kula. 

Mistrzostwa świata klasy Micro i Mistrzostwa Europy klasy Finn to najważniejsze imprezy w ramach tegorocznego Volvo Gdynia Sailing Days. Ponadto wiele emocji towarzyszyć będzie regatom o mistrzostwo Polski. Medale zostaną rozdane we wszystkich klasach olimpijskich, poza widnsurfingową klasą RS:X, która swoje mistrzostwa miała kilka tygodni temu. 

W czasie trzytygodniowej imprezy na wodzie zobaczymy praktycznie całe spektrum żeglarstwa regatowego. Do rywalizacji w regatach różnej rangi przystąpią bowiem żeglarze w 20 klasach regatowych: Laser, Laser Radial, Optimist, Techno, L'Equipe, Cadet, RS:X, 29-er, 49er, 49erFX, 470, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Katamarany Open, Delphia 24OD, czy wspomniane na początku klasy Micro i Finn.

- Z dumą przyjmujemy fakt, że Gdynia nazywana jest żeglarską stolicą Polski. Dysponujemy znakomitymi warunkami do uprawiania tego wspaniałego sportu, a żeglarze czują się w naszym mieście, jak w domu. Cieszę się, że i w tym roku setki załóg wypłyną na gdyńskie wody, by rywalizować w ramach Volvo Gdynia Sailing Days – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pierwotnie miały odbyć się w lipcu, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Władze Polskiego Związku Żeglarskiego wykonały tytaniczną wręcz pracę, by regaty w tym roku jednak się odbyły. Stałe konsultacje z Ministerstwem Sportu, z miastem Gdynia, z polskimi i międzynarodowymi stowarzyszeniami klas żeglarskich, z władzami światowego żeglarstwa oraz negocjacje z partnerami i sponsorami przyniosły efekt.

- Motywem przewodnim regat jest bezpieczeństwo. Niestety, w tym roku nie odbędą się tradycyjne imprezy towarzyszące na brzegu, a nasze działania ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, sędziom, trenerom i pozostałym uczestnikom regat. Mamy opracowane specjalne procedury, które będą obowiązywać na brzegu, w miasteczku regatowym, ograniczamy do minimum bezpośredni kontakt zawodników z obsługą regat, jak najwięcej spraw załatwianych będzie zdalnie. Uczymy się żyć z Covid-em, wychodzimy naprzeciw wyzwaniom i cieszymy się, że w tych trudnych czasach żeglarstwo się obroniło. Z pewnością nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaufanie dotychczasowych, jak i nowych partnerów, w tym miasta Gdyni, Volvo Car Poland, Ferrero Polska, Orange, czy Ghelamco Poland. Cieszę się, że wraz z nimi możemy budować markę największej i najlepszej imprezy żeglarskiej w Polsce, jaką bez wątpienia jest Volvo Gdynia Sailing Days – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. Nie ma na świecie takiej drugiej marki samochodowej, która byłaby tak silnie związana z żeglarstwem jak Volvo. Można powiedzieć, że żeglarstwo jest wpisane w DNA Volvo. Świadczy o tym nie tylko zaangażowanie w liczne, żeglarskie projekty na całym świecie, ale też fakt, że marka przez wiele lat organizowała regaty Volvo Ocean Race. Długoletnie partnerstwo i zaangażowanie w Gdynia Sailing Days świadczy o tym, że Volvo traktuje mecenat nad żeglarstwem jako misję.

- Volvo Gdynia Sailing Days to kuźnia żeglarskich talentów. Jestem dumny, że od tylu lat marka Volvo wspiera te najważniejsze polskie regaty. Pragnę przypomnieć, że przez 20 lat wspieraliśmy największe, etapowe regaty dookoła świata, czyli Volvo Ocean Race. Bardzo mocno wierzymy w to, że droga do tych prestiżowych regat, czy po medale olimpijskie wiedzie właśnie przez takie imprezy, jak Volvo Gdynia Sailing Days. Do zobaczenia w Gdyni, żeglarskiej stolicy Polski – mów Stanisław Dojs, pr manager i rzecznik prasowy Volvo Car Poland.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczynają się 17 sierpnia, a zakończą się w dniu 6 września. Szczegóły imprezy na stronie: www.gdyniasailingdays.org

Kalendarz regat

17-19.08.2020 - Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów kl. Optimist B
20-22.08.2020 - Mistrzostwa Polski kl. 49er, 49erFX, Nacra17, 470, O’pen Skiff
24-26.08.2020 - Mistrzostwa Polski kl. 470     
24-29.08.2020 - Mistrzostwa Świata kl. Micro
28-29.08.2020 - Grand Prix klasy 2020
28-30.08.2020 - Mistrzostwa Polski kl. Finn, Laser Radial, Laser Standard    
29-30.08.2020 - Puchar VGSD kl. Nacra17, HC-16, Open (katamarany), A-Class     
30-31.08.2020 - Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. 29er, Optimist, Techno, RS:X, L’Equipe 
30.08-06.09.2020 - Mistrzostwa Europy kl. Finn, Finn Masters oraz U23
05-06.09.2020 - II Regaty Konsulów Gdynia 2020
05-06.09.2020 - Puchar VGSD kl. Delphia 24OD, Skippi, Puchar Polski Jachtów Kabinowych

Gospodarka Morska
Volvo Gdynia Sailing Days 2019; Fot. Robert Hajduk
Gospodarka Morska
Volvo Gdynia Sailing Days 2019; Fot. Robert Hajduk
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.