Nowozelandczyk Peter Burling, który w trzech ostatnich edycjach doprowadził Team New Zealand do zwycięstwa w żeglarskim Pucharze Ameryki, rozstał się z zespołem - potwierdził w oświadczeniu szef zespołu Grant Dalton.
"To jest dla nas smutny dzień" - napisał Dalton. Potwierdził także, że powodem rozstania był brak porozumienia między skipperem a kierownictwem teamu w sprawie udziału w kolejnej edycji imprezy.
Dalton ujawnił, że kierownictwo zespołu i Burling prowadzili rozmowy od trzeciego z rzędu triumfu w Pucharze w Barcelonie w 2024 roku. "Zabrakło czasu na osiągnięcie porozumienia" - wyjaśnił. "Nie ma już czasu na dyskusje, trzeba działać bardzo szybko" - powiedział Dalton w wywiadzie dla New Zealand Herald. "Następny cykl jest za zaledwie dwa lata. Załoga jest bardzo ważną częścią integracji zespołu projektowego, a sam zespół projektowy również potrzebuje pewności" - dodał.
Team New Zealand triumfował trzy razy z rzędu w 2017 roku na Bermudach, w 2021 przed własną publicznością w Auckland i w 2024 w Barcelonie. We wszystkich sternikiem był Burling.
Burling dołączył do Team NZ po zdobyciu dwóch medali olimpijskich w klasie 49er - w Londynie w 2012 srebrnego i cztery lata później w Rio de Janeiro - złotego. Jego partnerem był w obu startach Blair Tuke.
W 2017 na Bermudach, gdy poprowadził Nową Zelandię do zwycięstwa nad obrońcą trofeum Team USA, stał się najmłodszym kapitanem, który wygrał Puchar Ameryki, miał 26 lat. Cztery lata później poprowadził zespół przeciwko włoskiej Luna Rossa w Auckland, jednocześnie przygotowując się do igrzysk olimpijskich w Tokio, gdzie ponownie zdobył srebrny medal w klasie 49er z Tuke. W finale w Barcelonie pokonał brytyjski jacht.
Teraz Burling napisał w oświadczeniu, że "poświęci chwilę na refleksję". "Jestem niezmiernie dumny ze wszystkiego, co wspólnie osiągnęliśmy i wdzięczny wszystkim, którzy byli częścią tych wydarzeń" - wyjaśnił.
Historia regat rozpoczęła się w 1851 roku, kiedy to John Stevens (komandor New York Yacht Club) wyzwał brytyjskie jednostki na pojedynek w wyścigu dookoła wyspy Wight. Zwycięzca, szkuner "America", otrzymał w nagrodę trzykilogramowy srebrny dzban, który stał się trofeum przechodnim.
Regulamin Pucharu Ameryki (America's Cup) ulegał przez lata ciągłym modyfikacjom. Obecnie uczestniczą w nim supernowoczesne jednostki, a koszty uczestnictwa liczone są w setkach milionów dolarów. Teamy rywalizują na "latających" jednokadłubowych jachtach AC75 o długości 22,8 m (75 stóp), do których obsługi potrzeba 11 osób.
wha/ co/
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Duńczycy alarmują: po cieśninach kręci się jacht oligarchy
Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” - parada statków i łodzi, koncerty
Legend of the Seas gotowy na turystyczny rejs. Wycieczkowiec-gigant wyruszył do Kadyksu w Hiszpanii
Jacht Orion otrzymał tytuł Ambasadora 100-lecia miasta Gdyni
M/v Hondius powraca na arktyczne szlaki z pasażerami
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy