• <

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

ew

21.09.2020 09:39 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Partnerzy portalu

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni - GospodarkaMorska.pl
fot. Jacek Kwiatkowski

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.

Na trasach wyznaczonych na ujściu Wisły Śmiałej zawodnicy doświadczyli całego spektrum żeglarskich warunków – od długiego oczekiwania na wiatr, przez lekką bryzę ledwo umożliwiającą ściganie, po porywiste wiatry z różnych kierunków, zadania nie ułatwiała też momentami bardzo wysoka fala. Najbardziej zaciętą rywalizację obserwowaliśmy w klasie 420, w której ścigało się aż 50 załóg. Wysoką formę potwierdziły załogi Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa) oraz Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Fundacja YC Junga Olsztyn). Dwa tygodnie temu obie załogi między sobą rozstrzygnęły kwestię zwycięstwa w prestiżowych regatach Kieler Woche – wtedy triumfowała ta druga załoga. W Gdańsku było odwrotnie, mistrzostwo Polski jednym punktem wygrały Zosia i Karolina, ubiegłoroczne mistrzynie Europy juniorek.

- Chciałyśmy tutaj wygrać, ale tego zwycięstwa nie byłyśmy pewne, bo w Górkach Zachodnich panują zawsze trudne warunki, a konkurencja jest bardzo mocna. Ten wynik cieszy również dlatego, że to już końcówka naszego wspólnego pływania. Przed nami już tylko mistrzostwa Europy. Chciałybyśmy obronić tytuł wywalczony rok temu, co byłoby taką wisienką na torcie i pięknym zwieńczeniem naszego wspólnego pływania w klasie 420 – mówią Zofia Korsak i Karolina Cendrowska.

Zosia planuje kontynuację żeglarskiej kariery na klasie 470, Karolina natomiast jeszcze nie ma sprecyzowanych planów.

Ciekawa rywalizacja była także w klasie Laser Radial. Co prawda, zdecydowanie wygrał Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), ale smaczku rywalizacji dodaje fakt, że Przemek pokonał swojego dwa lata starszego brata Łukasza (MKS Dwójka Warszawa), który zajął miejsce trzecie. Obu braci rozdzielił Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Ciekawostką jest fakt, że Tytus i Łukasz pływają już jako załoga w klasie 49er.

- Rok temu ze złota cieszył się mój brat Łukasz, tym razem udało mi się zabrać mu dzwon, czyli trofeum przechodnie za wygranie mistrzostwa Polski. Złoto zostaje w rodzinie. Mieliśmy tylko sześć z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, a cztery z nich wygrałem. Cała moja ekipa i przede wszystkim trener Lew Gołda, któremu z tego miejsca bardzo dziękuję, bardzo mi kibicowała. W najbliższym czasie planuję start w mistrzostwach Europy seniorów, które w październiku odbędą się w Gdańsku oraz w mistrzostwach Europy juniorów w Hyeres we Francji – mówi Przemysław Machowski.

W klasie 29er wśród dziewcząt triumfowała załoga Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (Nauticus YC Olsztyn), wśród chłopców Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia). W klasie Europa wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jan Pic (ŻMKS Poznań), wśród kobiet złoty medal zdobyła jego stryjeczna siostra Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań). Oboje obronili tytuły wywalczone rok temu. W mistrzostwach Polski ścigały się też katamarany. W klasie Hobie Cat 16 tytuł mistrzowski wywalczyła załoga Zuzanna Tomaszewska i Kacper Barszczyk (UKS Navigo Sopot), zaś w klasie Nacra 15 na najwyższym stopniu podium stanęli Mikołaj Zmitrowicz i Rodion Mushchinkin (UKS Navigo Sopot). I na koniec klasa OK Dinghy – tytuł mistrzowski po raz kolejny zdobył Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).

- Sezon regatowy 2020 w Polsce nieubłaganie zbliża się do końca. Jeszcze wiosną z powodu wybuchu pandemii nie wiedzieliśmy czy w ogóle będzie nam dane zobaczyć naszych zawodników na regatach w kraju, a dziś jesteśmy po kolejnej udanej imprezie. Daje nam to wielką satysfakcję i warto podkreślić, że jest to możliwe, bo jako społeczność żeglarska zdajemy egzamin z zachowania standardów bezpieczeństwa sanitarnego celująco. Dzięki temu z powodzeniem przy organizacji regat możemy współpracować z naszymi partnerami, ciesząc się także zaufaniem miast, które są gospodarzami imprez PZŻ, jak to jest w przypadku zakończonych dziś Mistrzostw Polski Gdańsk 2020 w klasach nieolimpijskich - mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Szczegółowe wyniki:

https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-kl-nieolimpijskich,e36

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.