• <
smartre_2023

Duda: trzeba mobilizować firmy, by inwestowały w krajach Trójmorza

07.09.2020 14:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Duda: trzeba mobilizować firmy, by inwestowały w krajach Trójmorza

Partnerzy portalu

Duda: trzeba mobilizować firmy, by inwestowały w krajach Trójmorza - GospodarkaMorska.pl
fot. premier.gov.pl

Państwa Trójmorza to 1/3 powierzchni UE, ale tylko 10 proc. rynku kapitałowego; to wielki obszar do nadrobienia, trzeba mobilizować firmy, by wzajemnie inwestowały w krajach Trójmorza – powiedział dziś w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent uczestniczył w Konferencji Giełd Trójmorza, organizowanej przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Celem spotkania jest pogłębienie współpracy pomiędzy giełdami z krajów Trójmorza. Goście spotkania - m.in. z Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier – rozmawiają m.in. o znaczeniu współpracy regionalnej oraz o zwiększeniu konkurencyjności regionu.

Duda powiedział dziennikarzom, że poniedziałkowa dyskusja w Krakowie poświęcona była temu jak budować rynek kapitałowy. Podkreślił, że cały czas wielkim marzeniem i celem państw z naszej części Europy jest doprowadzenie do poziomu rozwoju gospodarczego takiego jak na zachodzie Europy.

Jak przypomniał, idea współpraca w ramach Trójmorza zaczęła być realizowana pięć lat temu, początkowo przez niego i przez ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Przez te pięć lat – podkreślił prezydent – współpraca rozwijała się, zaczęła się od prezydentów, a dzisiaj współpracują ze sobą rządy, premierzy, ministrowie; powstało forum biznesowe Trójmorza, giełdowy indeks Trójmorza, Fundusz Trójmorza, który gromadzi środki na realizację wspólnych inwestycji.

"Jednym z bardzo ważnych elementów tego jest rozwój infrastruktury, dlatego cała współpraca w ramach Trójmorza zaczęła się wokół idei rozwoju infrastruktury, przede wszystkim infrastruktury komunikacyjnej, ale także infrastruktury energetycznej" - powiedział prezydent i zaznaczył, że dyskusja na te tematy jest niezwykle ważna, ponieważ cały czas celem państw, które wyszły zza "żelaznej kurtyny" jest osiągnięcie takiego poziomu rozwoju gospodarczego, jaki jest na zachodzie Europy.

Jak zaznaczył, państwa Trójmorza to 1/3 powierzchni Unii Europejskiej i 1/4 mieszkańców Unii, ale to tylko 10 proc. rynku kapitałowego. "Tutaj jest wielkie pole do popisu i wielki obszar do nadrobienia tego, aby zwiększyć naszą pozycję w ramach UE, aby wzmocnić naszą część Europy" - podkreślił Duda.

Według niego „trzeba starać się mobilizować nasze firmy, żeby jak najwięcej inwestowały, trzeba starać się mobilizować nasze firmy przede wszystkim do tego, aby inwestować wzajemnie w krajach trójmorskich, inwestować w ramach Trójmorza".

Dodał, że trzeba także zapraszać do współpracy partnerów z całego świata, wyraził zadowolenie, że jest tu duże zainteresowanie ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Jak mówił, są też sygnały o zainteresowaniu współpracą ze strony władz Japonii. "Mam nadzieję, że być może uda się pozyskać tutaj w tej wielkiej gospodarce kolejnego partnera do współpracy w ramach Trójmorza" - powiedział Duda.

Nawiązując do pandemii koronawirusa prezydent wyraził nadzieję, że całej wspólnocie trójmorskiej uda się przejść przez kryzys i wrócić na „drogę dynamicznego rozwoju”. "W ostatnich latach rozwijaliśmy się dwukrotnie szybciej niż zachodnia Europa, więc nadrabialiśmy ten dystans. Trzeba w zdecydowany sposób czynić wszystko, żebyśmy do tego właśnie powrócili” – powiedział Duda.

Prezydent wyraził satysfakcję z poniedziałkowego spotkania szefów giełd o nadzieję, że dzięki spotkaniu zbudowana zostanie nowa formuła współpracy w ramach Trójmorza, powstaną kolejne inicjatywy dla rynku kapitałowego i że będzie to zachęta dla naszych firm, aby współpracować i inwestować w ramach Trójmorza, wzmacniając także naszą pozycję w Unii Europejskiej.(PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.