• <

Finał ekstraklasy - YKP Gdynia Mistrzem Polski [foto]

14.09.2020 11:27 Źródło: Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Finał ekstraklasy - YKP Gdynia Mistrzem Polski [foto]
Finał ekstraklasy - YKP Gdynia Mistrzem Polski [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

Załoga Yacht Klubu Polski Gdynia triumfowała w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zdobywając złote medale Klubowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę Ekstraklasy rozegraną w Świnoujściu wygrała załoga Yacht Club Gdańsk (YCG) utrzymując srebrny medal Mistrzostw Polski. Podium Ekstraklasy uzupełniła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (GIZ).

Po 3 rundach Ekstraklasy, załoga YKP Gdynia prowadziła w rankingu z komfortową przewagą 4 punktów nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżyckiem. Wydawało się, że walka potoczy się tylko o srebrny medal bo obie załogi dzielił tylko punkt różnicy, co powodowało że ten kto zakończy ostatnią rundę wyżej, awansuje na drugie miejsce w Mistrzostwach Polski.

Początek regat należał jednak nie do faworytów rankingu, a do Sztorm Grupy (Piotr Małecki), która wygrała 2 wyścigi oraz Albatrosa Wolin (Damian Jaskólski) i Pogoni Szczecin (Krzysztof Łobodziec), które również wygrały po 1 wyścigu. Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk) zaczęła spokojnie plasując się przez pierwsze 3 wyścigi w top3. Po początkowych 4 i 3 miejscu, na wysoki poziom wskoczył Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) wygrywając kolejne 3 wyścigi i awansował na fotel lidera. W międzyczasie rytmu nie mogli znaleźć faworyci z YKP Gdynia (Rafał Sawicki) notując 3, 2, 5 i 2 miejsce co w efekcie po 8 wyścigach ułożyło wirtualny ranking tak, że liderem Mistrzostw Polski stawała się załoga Yacht Clubu Gdańsk!

Druga połowa regat to jednak przebudzenie YKP, 2 wygrane wyścigi i kontrola sytuacji w rankingu. Doskonałe zaczęła pływać załoga Pogoni Szczecin, wygrywając kolejne 4 wyścigi, jednak w dwóch kolejnych popełnione błędy i dopiero piąte miejsca pozbawiły ich szansy na walkę o wygraną w Świnoujściu. Mocną presję na Yacht Club Gdańsk - liderów regat nałożyła załoga z Giżycka, wygrywając 3 wyścigi i wychodząc na prowadzenie, a tym samym awansując w wirtualnym rankingu generalnym Ekstraklasy na 2 miejsce!

Końcówka regat to bezpośrednia walka o tytuł WiceMistrza Polski. Po 20 wyścigach, doszło do rzadko spotykanej sytuacji, że obie załogi YCG i GIŻ miały tyle samo punktów, tyle samo wygranych, drugich i trzecich miejsc. Mimo idealnego remisu, przewaga była jednak po stronie YCG, gdyż to oni w takiej sytuacji utrzymywali srebrny medal Mistrzostw Polski. Dwa ostatnie wyścigi to popis obu załóg. Giżycko wygrywa wyścig nr 21, YCG odpowiada tym samym w wyścigu nr 22 i nic w rankingu się nie zmienia. W wyścigu nr 23, prowadzi Giżycko, ale świetnie płynie Sztorm Grupa, wychodzi na prowadzenie, ale dotyka ostatniej górnej boi i oddaje prowadzenia załodze Marka Stańczyka, który ten wyścig wygrywa. Załoga Krzysztofa Małeckiego musi zatem wygrać ostatni, 24 wyścig. Na starcie ostro atakowana przez YKP Gdynie, musi startować na lewym halsie i płynie w inna stronę niż pozostałe załogi. Ten plan się powiódł, na górnej boi prowadzą i do końca wyścigu nie oddadzą już prowadzenia zapewniając sobie srebrny medal.

Warto wspomnieć o walce na dole tabeli, gdzie 4 załogi walczyły jeszcze o punkty, które przy słabszej postawie Legii Warszawa (Jakub Pawluk) mogły im dać utrzymanie. Legia popłynęła dobrze i mimo zmian w składzie udało jej się uzyskać dobre w tych warunkach 8 miejsce zapewniające spokojny byt w Ekstraklasie. Doskonale popłynęła załoga Albatrosa Wolin tym razem z Damianem Jaskólskim za sterem, wygrywając jeden wyścig i aż pięć razy meldując się na drugim kończąc regaty na świetnym 6 miejscu. To dobry prognostyk dla przed walką o powrót do Ekstraklasy w przyszłym sezonie! Dobrze zaprezentowała się też załoga Yacht Clubu Sopot (Paweł Górski) notując jeden wygrany wyścig i 2 trzecie miejsca, podobnie jak żegnający się z Ekstraklasa po 6 sezonach Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza).

Wyniki 4 rundy Ekstraklasy
    1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing Team (K. Małecki, Padzik, Tarasiuk, Błażejak) – 26 pkt
    2. Giżycka Grupa Regatowa/NFun Yachting, Chilliart (Stańczyk, Fursewicz, Kucieński, Kacprowski) – 26 pkt
    3. YKP Gdynia/GSC Yachting (Sawicki, Śleziona, Szwoch, Kazjer) – 34 pkt
    4. SEJK Pogoń Szczecin/Polmotor, CM Construction – 36 pkt
    5. Sztorm Grupa Warszawa – 37 pkt
    6. UKS Albatros Wolin/Aurora Family&Spa – 41 pkt
    7. 77Racing – 45 pkt
    8. Legia Warszawa/Cryptomage – 46 pkt
    9. KS AMW Iskra Gdynia – 50 pkt
    10. Olsztyński Klub Żeglarski – 53 pkt
    11. Yacht Club Sopot – 55 pkt
    12. PZKS Dźygit Białystok – 58 pkt

Klasyfikacja końcowa Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ:
    1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 45 pkt
    2. YCG – Yacht Club Gdańsk – 43 pkt
    3. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa – 41 pkt
    4. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 29 pkt
    5. SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 29 pkt
    6. POG – SEJK Pogoń Szczecin – 28 pkt
    7. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 24 pkt
    8. LEG – Legia Warszawa – 21 pkt
    9. WOL – UKS Albatros Wolin – 16 pkt
    10. 77R – 77Racing Gdańsk – 15 pkt
    11. YCS – Yacht Club Sopot – 11 pkt
    12. DZY – Dżygit Białystok – 10 pkt

4 pierwsze załogi uzyskały prawo startu w Sailing Champions League, czyli Żeglarskiej Lidze Mistrzów w sezonie 2021.

Ostatnie regat Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się 26 i 27 września w Szczecinie i będzie to 4 ostatni runda 1 Ligi, gdzie okaże się które cztery załogi awansują do Ekstraklasy.

Regaty były transmitowane na żywo w Internecie przez znany duet komentatorów Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa.

Relacje z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat TUTAJ

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Miasto Świnoujście, Asmag, Tisane,  Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin.

Partnerami regat są: Garmin Polska, Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, zeglarskie.info, nowezagle.pl i Jachting.com

Zdjęcia: Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl


taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.