• <

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili

26.06.2020 10:12 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Wakacje nad wodą to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Wciąż jednak wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, co często prowadzi do tragedii. Jak zatem bezpiecznie spędzić urlop nad wodą? Podpowiadają twórcy kampanii „Pływam bez promili”, nad którą patronat objął Polski Związek Żeglarski.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna niezamierzonej śmierci, odpowiadająca za 7% wszystkich zgonów na skutek obrażeń. WHO szacuje, że na całym świecie z powodu utonięcia rocznie ginie 320 000 osób (raport WHO z 2016 r.). Polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. W 2019 roku według danych Komendy Głównej Policji w Polsce utonęło 456 osób. W tym roku odnotowano już 142 utonięcia, a to dopiero początek sezonu. Polakom nad wodą brakuje wyobraźni, do tego często dochodzi brawura po spożyciu alkoholu. Osoby nietrzeźwe i pod wpływem środków odurzających stanowiły w 2019 roku 22% wszystkich utonięć.

- Większość osób, które w zeszłym roku utonęły, to mężczyźni (89%). Do wypadków najczęściej dochodziło nad jeziorami i rzekami; łącznie 239 ofiar. Rzadziej utonięcia zdarzały się nad stawami i zalewami. A nad Bałtykiem – wbrew pozorom – odnotowano niewiele, bo 21 ofiar śmiertelnych. Warto zwrócić uwagę na wiek osób, które utonęły – większość stanowiły osoby powyżej 50. roku życia – zaznacza podkom. Kinga Czerwińska, oficer prasowy Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Odpowiedzią na te czarne statystyki jest kampania społeczna „Pływam bez promili”. W tym roku startuje już po raz 14. a będzie jej towarzyszyć hasło „Bez promili, Moi Mili”. Akcja propaguje zasady bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i przestrzega przed łączeniem kąpieli i alkoholu. W ramach kampanii podejmowane są działania informacyjne, ale również aktywne działania edukacyjne w całej Polsce podczas spotkań, wydarzeń sportowych i inicjatyw lokalnych. O tym, jak istotne jest świadome uprawianie sportu bez promili, mówi ambasador akcji Maks Żakowski, mistrz Polski w kitesurfingu.

- Woda jest niebezpiecznym żywiołem, do którego trzeba podchodzić z dużym respektem. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu sprawia, że zmienia się nasza percepcja i może dojść do tragedii. Z wodą jestem związany na co dzień, dlatego wiem, jak ważne jest bezpieczeństwo i zachowanie zdrowego rozsądku. Świadomość na temat odpowiedzialnego korzystania z wypoczynku nad wodą i bezpiecznych kąpieli jest w społeczeństwie coraz większa, ale niestety odbiega od poziomu europejskiego. Kilkadziesiąt dni w roku spędzam na rożnych europejskich plażach, niestety muszę stwierdzić, że to na naszym wybrzeżu byłem świadkiem największej liczby nieodpowiedzialnych zachowań związanych z alkoholem i wodą – mówi Maks Żakowski.

Dzięki akcji „Pływam bez promili” świadomość na temat odpowiedzialnego wypoczynku nad wodą ciągle rośnie, jednak najważniejsza jest zmiana naszego sposobu myślenia. Aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek, obserwować zmiany pogody i przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

Wśród ambasadorów kampanii, oprócz Maksa Żakowskiego są również inni znakomici żeglarze i żeglarki oraz przedstawiciele sportów wodnych, m.in. Joanna Pajkowska, Karolina Winkowska, Karolina Wolińska, Otylia Jędrzejczak, Aleksander Doba, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Walczykiewicz, Paweł Korzeniowski, czy Izabela Dylewska.

Kampania społeczna „Pływam bez Promili” to najdłużej i najbardziej aktywnie prowadzona w Polsce akcja w zakresie profilaktyki i edukacji osób korzystających z wypoczynku nad wodą. Organizowana jest przez Stowarzyszenie Polska Wódka przy współpracy Stołecznego WOPR, Zarządu Głównego WOPR, Świętokrzyskiego WOPR, Szczecińskiego WOPR, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Wędkarskiego, Polskiego Związku Kajakowego, Lifeguard Gdynia, Swimmers Team, Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Fundacji  Ratownictwa i Sportów Wodnych Rescuehouse i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. W 2020 roku jest prowadzona po raz czternasty.

Więcej informacji na portalu społecznościowym www.facebook.com/plywambezpromili

Gospodarka Morska
Pływam Bez Promili
Gospodarka Morska
Pływam Bez Promili
Gospodarka Morska
Pływam Bez Promili
Gospodarka Morska
Pływam Bez Promili

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.