• <

Otwarte Meczowe Mistrzostwa Polski w Szczecinie!

17.09.2020 15:05 Źródło: Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego

Partnerzy portalu

Otwarte Meczowe Mistrzostwa Polski w Szczecinie! - GospodarkaMorska.pl
fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to kolejna impreza z cyklu Polish Match Tour, a na starcie zobaczymy 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii!

To już trzecia impreza meczowa zaliczana do Pucharu Świata, która odbędzie się w Polsce w Szczecinie po przerwie spowodowanej wirusem COVID-19. Tym razem czołowi sternicy świata spotkają się na Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Szczecińska impreza będzie najmocniej obsadzonymi regatami dotychczas rozegranymi w roku 2020 na świecie zaliczaną do match racingowego rankingu Pucharu Świata. W pojedynkach 1 na 1 na wodzie zobaczymy m.in. najwyżej sklasyfikowanego polskiego sternika w rankingu World Sailing, szczecinianina Patryka Zbroję (pozycja 9). Wystartuje tutaj również aktualny Mistrz Polski Przemysław Tarnacki, zwycięzca obu szczecińskich sierpniowych regat meczowych (Turn It On Again Grade3 i Szczecin Match Race #pmt100 Grade2) oraz brązowy medalista zeszłorocznych Mistrzostw Polski Igor Tarasiuk. Do ścigania wraca po przerwie załoga Rafała Sawickiego, 2-krotnego meczowego Mistrza Polski i świeżo ukoronowanego Klubowego Mistrza Polski z YKP Gdynia, oraz Poza Polakami na wodzie zobaczymy bardzo mocne załogi z zagranicy. Na regaty przyjadą czołowi zawodnicy rankingu światowego Holender Jelmer van Beek (10 na świecie),Duńczycy Jeppe Borch (11 na świecie), Emil Kjaer (17 na świecie) oraz Brytyjczyk Matt Whitfield (21 na świecie).  

Ciekawostką jest start Sama Gilmoura z Australii, byłego Nr 1 na Świecie z sezonu 2017, który niespodziewanie wraca do ścigania meczowego. Ponadto, w załodze Australijczyka zobaczymy doskonałego Duńczyka Joachima Aschenbrennera, który jako sternik osiągał doskonałe wyniki w meczach i był sklasyfikowany na 6 miejscu w rankingu. Obaj mają bardzo bogate doświadczenie żeglarskie z najmocniejszych regat World Match Racing Tour.

Drugą ciekawostką jest start Davida Chapmana z Australii, który jest aktualnym triumfatorem Klubowej Ligi Mistrzów z 2019 roku (Sailing Champions League) a w tym roku zajął m.in. 2 miejsce w sierpniowych regatach Turn It On Again w Szczecinie.

Największą niespodzianką jest jednak udział słynnego Duńczyka Jespera Radicha, półfinalisty regat o Puchar Ameryki z 2007 roku, byłego Nr 1 na Świecie z 2002 roku, triumfatora wielu regat World Match Tour i regat grade 1 oraz uczestnika większości słynnych światowych imprez regatowych. Jego powrót do regat meczowych elektryzuje młode pokolenie żeglarzy meczowych a ta pokoleniowa konfrontacja na pewno będzie bardzo interesująca.

Niestety w ostatniej chwili z uwagi na wprowadzone restrykcje z udziału były zmuszone zrezygnować dwie wysoko notowane załogi francuskie – Maxime Mesnil (nr 3 w rankingu) oraz Thimote Polet (nr 24). Wcześniej z tego samego powodu zrezygnował Mati Sepp z Estonii, aktualny nr 5 na Świecie. Mimo tych przeciwności organizatorom udało się skompletować pełny mocny skład zawodników.


Gospodarka Morska
fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl


Lista Startowa:

    1. Patryk Zbroja – Patryk Zbroja Yacht Racing Team, KS Dobra Marina (ranking 9)
    2. Jelmer van Beek (NED) – Team Dutch Wave (10)
    3. Jeppe Borch (DEN) – Team Borch Match Race (11)
    4. Emil Kjaer (DEN) – Downhill Sailing Team (17)
    5. Matt Whitfield (GBR) – Dragon Racing (21)
    6. Łukasz Wosiński (POL) – HRM Racing Team (35)
    7. Przemysław Tarnacki (POL) – Albert Riele Sailing Team (45)
    8. Igor Tarasiuk (POL) – HRM Racing Team Youth (57)
    9. Rafał Sawicki (POL) – Sawicki Racing (89)
    10. David Champan (AUS) – CM Construction Team (148)
    11. Sam Gilmour (AUS) – Neptune Racing (158)
    12. Jesper Radich (DEN) – Radich Racing Team (-)

Regaty sędziować będzie 6 międzynarodowych arbitrów z Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Regaty odbędą się w jeziorze Dąbie Małe od piątku do niedzieli. Wyścigi zaczynają się codziennie od godz. 10.00. Zakończenie regat planowane jest ok godz. 16 w niedzielę. Bazą regat jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Z regat prowadzona będzie transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Super Yachts, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal zeglarski.info oraz nowezagle.pl

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.


Gospodarka Morska
fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl


Polish Match Tour
to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2020 cykl składa się z 4 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.