• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

ac

11.07.2021 21:09 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

Partnerzy portalu

Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.  - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez biało-czerwonych – podkreślił trener Dominik Buksak.

Piąte miejsce, ale pierwsze w kategorii do lat 21, wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w klasie 49erFX dziewiątą lokatę oraz drugą do lat 21 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Ta impreza odbyła się w ramach 22. edycji regat Gdynia SailingDays.

Dominacja Staniula i Sztorcha nie podlegała dyskusji. Załoga gdańskiego klubu okazała się najlepsza w dziewięciu z 15 wyścigów, a po czterech dniach miała 12 punktów przewagi nad zajmującymi drugą lokatę HernanemUmpierre i Fernando Dizem z Urugwaju i 21 nad Austriakami KeanuPrettnerem i Jakobem Flachbergerem 21. W niedzielę Polacy nie zostawili rywalom złudzeń - w kapitalnym stylu wygrali trzy ostatnie wyścigi i zostali najlepszymi skiffistami świata w gronie juniorów.

- To pierwszy medal wywalczony przez biało-czerwonych w klasie 49er w mistrzostwach świata w jakiejkolwiek kategorii wiekowej. Losy tytułu rozstrzygnęły się po 14 wyścigach, bo wtedy już nic nie było w stanie odebrać Mikołajowi i Kubie złotego medalu. Teoretycznie mogliśmy triumfalnie wracać do mariny, ale chłopacy chcieli dokończyć rywalizację. W ostatnim starcie dostali taktyczne zadanie i mieli popłynąć inaczej niż w poprzednim wyścigu. Świetnie je wykonali, bo ponownie okazali się najlepsi – skomentował trener Buksak.

Triumfatorzy potwierdzili przynależność do światowej czołówki. Na początku lipca 2019 roku w norweskiej miejscowości Risor uplasowali się w mistrzostwach świata juniorów tuż za podium, natomiast w grudniu także 2019 roku w Vilamourze w Portugalii w mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyli srebrny medal, a triumfowali w gronie zawodników do lat 21.

Z kolei w lutym 2020 roku w mistrzostwach świata seniorów w Geelong w Australii uplasowali się na 28. pozycji.

- W Gdyni nie odczuwaliśmy specjalnej presji ze strony rywali. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, ale tak jest, kiedy realizuje się na wodzie dobre rzeczy. Od początku byliśmy skoncentrowani na sobie i na dobrym żeglowaniu, co też przyniosło znakomity efekt – dodali Staniul ze Sztorchem.

Wysoka piąta lokata przypadła debiutującym w tej imprezie Tytusowi Butowskiemu i Łukaszowi Machowskiemu. Przed niedzielnymi wyścigami reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk i MKS Dwójki Warszawa zajmowali czwartą pozycję i tracili do trzecich Austriaków tylko sześć punktów, jednak ostatecznie nie zdołali znaleźć się na podium.

- Przed mistrzostwami piąte miejsce wzięlibyśmy w ciemno, ale teraz odczuwamy mały niedosyt. Mieliśmy szanse na brązowy medal i wydawało się, że dzisiaj byliśmy dosyć spokojni i realizowaliśmy swój plan. Dobrze żeglowaliśmy zwłaszcza pierwsze halsówki, ale później zabrakło nam konsekwencji. W drugim wyścigu prowadziliśmy, ale przez błędy straciliśmy kontakt z czołówką, natomiast w ostatnim starcie mocno się pogubiliśmy. Cieszymy się natomiast, że wygraliśmy rywalizację w gronie zawodników do lat 21 – zgodnie stwierdzili Butowski z Machowskim.

W klasie 49er ścigały się 43 załogi z 18 państw. Wicemistrzami świata zostali Prettner i Flachberger, a na najniższym stopniu podium stanęli Umpierre i Diz. Na 16. pozycji zakończyli regaty Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), a na 39. Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań).

W klasie 49erFX rywalizowały 54 załogi z 15 krajów, ale do złotej floty zdołała awansować tylko jedna z czterech polskich ekip - Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Reprezentantki Spójni Warszawa udanie zakończyły zawody, bowiem wygrały ostatni wyścig, co pozwoliło im awansować w klasyfikacji generalnej na 12. lokatę. Z kolei w zestawieniu uwzględniającym tylko kobiece duety były dziewiąte, natomiast w gronie zawodniczek do lat 21 drugie.

Zwyciężyły Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, a w czołowej trójce znalazły się ponadto Holenderki WillemijnOfferman i EliseRuyter oraz Niemki Maria Bergmann i Hanna Wille.

W srebrnej flocie rywalizowały pozostałe polskie załogi. Marcelinie Korszon i Zuzannie Mróz (Nauticus YC Olsztyn) przypadła ogólnie 35., Marcelemu Mierzwickiemu i Franciszkowi Borysowi (YKP Gdynia) 39., a Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Marcelemu Montrymowiczowi (OKŻ Olsztyn) 44. pozycja.

Wśród 14 załóg z dziewięciu krajów pływających w katamaramach Nacra 17 nie było biało-czerwonych. Zwyciężyli Włosi GianluigiUgolini i Maria Giubilei, a podium uzupełnili Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin oraz Titouan Petard i LouBerthomieu.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.