• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wiesław Rogala odszedł na wieczną wachtę

26.06.2020 10:07 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

Wiesław Rogala odszedł na wieczną wachtę - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Z wielkim smutkiem informujemy, że na wieczną wachtę odszedł Wiesław Rogala, jachtowy kapitan Żeglugi Wielkiej, w latach 1960-1978 członek Zarządu Głównego PZŻ i sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, człowiek o ogromnych zasługach dla polskiego żeglarstwa i budowy morskiej tożsamości Rzeczpospolitej.


Wkrótce po drugiej wojnie światowej wstąpił do sekcji żeglarskiej i geograficznej Young Men’s Christian Associations, gdzie zdobył stopień sternika śródlądowego – pierwszy na drodze żeglarskiej kariery – i już przy tej pasji pozostał do końca życia. W 1960 roku uzyskał stopień jachtowego kapitana Żeglugi Wielkiej, co zbiegło się w czasie z działalnością w Polskim Związku Żeglarskim. Był członkiem wielu międzynarodowych organizacji żeglarskich, w tym członkiem Zarządu The Sail Training Association. W tych organizacjach, a także na licznych imprezach międzynarodowych miał również przyjemność prezentowania polskiego żeglarstwa połączonego nieuchronnie z osobistymi kontaktami, a nierzadko i z biesiadowaniem ze śmietanką towarzyską świata, książętami, królami, premierami i prezydentami oraz wybitnymi postaciami świata polityki i sztuki. 


Szerokie kontakty pomagają w skutecznej działalności w kraju. Jego zasługą są m.in.: odbudowa basenu jachtowego w Gdyni, organizacja pierwszych w Polsce po wojnie regat międzynarodowych tzw. „Złotego Pucharu Finna”, a także pozyskiwanie środków na rzecz Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego w Trzebieży i współorganizacja międzynarodowych regat o Puchar Cadeta, Horneta, a wreszcie, funkcja szefa polskiej reprezentacji olimpijskiej Kilonia 1972, oraz towarzyszących jej flotylli.


Pełnił też obowiązki Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Szkolnych i Jachtów, czyli Operation Sail 1974 w Gdyni. Wiesław Rogala nadzorował udział naszych jednostek szkolnych i jachtów w obchodach 200-lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uwieńczony sensacyjnym zdobyciem przez Kubę Jaworskiego II miejsca w klasie „Jester”, w międzynarodowych oceanicznych regatach samotników.


Przez cały okres sekretarzowania Wiesława Rogali, przy powszechnych w Polsce trudnościach paszportowych, politycznych szykanach i znanej nadwrażliwości władz bezpieczeństwa, żeglarstwo morskie, a nawet oceaniczne zawsze –  niewątpliwie dzięki i jego zabiegom – jakoś sobie radziło. Polska była wówczas jedynym wśród tzw. demoludów krajem, w którym nie tylko jego obywatele mogli stosunkowo łatwo odbywać pełnomorskie, w tym zagraniczne rejsy szkoleniowe i turystyczne, ale nawet dalekie wyprawy oceaniczne i uczestniczyć w regatach organizowanych w krajach kapitalistycznych.


Można też z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dzięki kapitanowi o wyczynach polskich żeglarzy usłyszał świat. To właśnie Henryk Rogala był animatorem, współorganizatorem i promotorem rejsów, które przeszły do historii polskiego i światowego żeglarstwa: Leonida Teligi, Krzysztofa Baranowskiego, Teresy Remiszewskiej, Zbigniewa Pieńkawy, Zygfryda Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Henryka Jaskuły, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i innych. W czasie kadencji Wiesława, Polski Związek Żeglarski stał się najliczniejszą w kraju organizacją o charakterze wszechstronnie wychowawczym, turystycznym i sportowym. To wtedy wzrosło także społeczne znaczenie Związku. Jedną z jego najważniejszych życiowych misji było kształcenie i wychowywanie żeglarskiej młodzieży, upowszechnianie żeglarstwa oraz rozbudowa infrastruktury wodnej.


W tych trudnych chwilach Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom kapitana Wiesława Rogali przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia. Cześć jego pamięci!

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 26 czerwca 2020 roku o godzinie 14.00 w sali pożegnań Domu Pogrzebowego Służew przy ul. Fosa 19a, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz w Wilanowie.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.