• <

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

21.08.2020 09:40 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski
VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski - GospodarkaMorska.pl
Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch; Fot. Robert Hajduk

W czwartek w drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę.

Nas czele sześciu łódek w klasie 49er znajdują się 20-latkowie, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy skutecznie radzą sobie w konfrontacji ze znacznie bardziej doświadczonymi i utytułowanymi rywalami. W czwartek duet YKP Gdynia wygrał dwa wyścigi oraz wywalczył trzecią lokatę.

- Pierwszego dnia za wielkich emocji oraz walki na trasie nie było. Wiatr tak się ułożył, że wszystkie wyścigi rozstrzygały się właściwie na starcie, bo kto z niego najlepiej wyszedł ten pierwszy dopływał na metę. No i pomiędzy łódkami tworzyły się bardzo duże odległości, dlatego nie było bezpośredniej rywalizacji – przyznali liderzy.

Drugie miejsce zajmują broniący tytułu Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), a trzecie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS). Przybytek nie ukrywa, że ma apetyt na 11 złoty medal w karierze - siedem zdobył z załogantem Kołodzińskim, z którym również dwa razy ścigał się na igrzyskach olimpijskich.

- W tych regatach rywale pływają bardzo szybko, my natomiast mamy problemy z prędkością łódki. Taktycznie jest ok, bo na trasie podejmujemy generalnie dobre decyzje, jednak chłopaki płyną szybciej pod wiatr i z wiatrem. Robimy co w naszej mocy, walczymy na maksa i czasami udaje nam się do nich zbliżyć, ale dzisiaj widać było ich przewagę. Zresztą przed tymi mistrzostwami mieliśmy już podobne kłopoty. Mamy nowy sprzęt, który przygotowujemy na igrzyska i wciąż szukamy optymalnych ustawień - wyjaśnił 31-letni sternik.

Wśród kobiet w klasie 49erFX z kompletem trzech zwycięstw prowadzą Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS), które wyprzedzają Gabrielę Czapską i Hannę Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Karolinę Żurek i Wiktorię Ossowską (YKP Gdynia).

O medale rywalizują także żeglarze w trzeciej olimpijskiej klasie, czyli Nacra 17. W katamaranach ścigają się mieszane załogi – prowadzą broniący tytułu Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a drugą lokatę zajmują Mikołaj Chłopek (77 Racing Club Gdańsk) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

Rywalizację w O'pen Skiff zdominował w czwartek Max Berliński. 14-letni reprezentant MKS Arki Gdynia wygrał komplet trzech wyścigów. Na drugiej pozycji plasuje się jego klubowy kolega, młodszy o dwa lata Piotr Trella, który jednocześnie jest liderem w kategorii młodzików, a trzecie miejsce zajmuje 13-letnia Liwia Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). W tej klasie ściga się 54 zawodników z siedmiu klubów.

- Te wyścigi wygrałem dość łatwo, bo prowadziłem od startu do mety. Ten akwen dobrze znam, bo trenujemy tu na co dzień, a poza tym podpasowały mi również warunki. Plan na kolejne dni zakłada, aby pływać regularnie i być w pierwszej trójce - powiedział Max Berliński, który pływa w tej klasie 1,5 roku, a wcześniej sześć lat szkolił się na Optimiście.

Mistrzowie Polski w tych klasach wyłonieni zostaną w sobotę. Pierwsi w regatach Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Optimist ścigali się natomiast najmłodsi żeglarze. W zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B rywalizowało 120 zawodników do 13 lat z 16 klubów – najlepszy okazał się Wit Dmuchowski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych Iława).

Wyniki MP 49er, 49erFX, Nacra 17, O'pen Skiff - https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski,e28
Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days 2020 jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Gdynia (partner Strategiczny) i Volvo Cars Poland (Partner Tytularny). Partnerem Technologicznym Volvo Gdynia Sailing Days jest Orange a sponsorem imprezy firma Ghelamco Poland. Partnerami wydarzenia są: Port Gdynia, ERGO Hestia, Marina Yacht Partk, Ziaja, Kubota, ClickMeeting, Laboratoires Ceetal, Kinder Joy of Moving, NCŻ AWFiS w Gdańsku, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, YK Stal, MKŻ Arka, JKM Gryf. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Marszałek Województwa Pomorskiego p. Mieczysław Struk. Patronami medialnymi imprezy są TVP Sport, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, nowezagle.pl, Żeglarki.info.Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.


taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.