• <

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

21.08.2020 09:40 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

Partnerzy portalu

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski - GospodarkaMorska.pl
Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch; Fot. Robert Hajduk

W czwartek w drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę.

Nas czele sześciu łódek w klasie 49er znajdują się 20-latkowie, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy skutecznie radzą sobie w konfrontacji ze znacznie bardziej doświadczonymi i utytułowanymi rywalami. W czwartek duet YKP Gdynia wygrał dwa wyścigi oraz wywalczył trzecią lokatę.

- Pierwszego dnia za wielkich emocji oraz walki na trasie nie było. Wiatr tak się ułożył, że wszystkie wyścigi rozstrzygały się właściwie na starcie, bo kto z niego najlepiej wyszedł ten pierwszy dopływał na metę. No i pomiędzy łódkami tworzyły się bardzo duże odległości, dlatego nie było bezpośredniej rywalizacji – przyznali liderzy.

Drugie miejsce zajmują broniący tytułu Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), a trzecie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS). Przybytek nie ukrywa, że ma apetyt na 11 złoty medal w karierze - siedem zdobył z załogantem Kołodzińskim, z którym również dwa razy ścigał się na igrzyskach olimpijskich.

- W tych regatach rywale pływają bardzo szybko, my natomiast mamy problemy z prędkością łódki. Taktycznie jest ok, bo na trasie podejmujemy generalnie dobre decyzje, jednak chłopaki płyną szybciej pod wiatr i z wiatrem. Robimy co w naszej mocy, walczymy na maksa i czasami udaje nam się do nich zbliżyć, ale dzisiaj widać było ich przewagę. Zresztą przed tymi mistrzostwami mieliśmy już podobne kłopoty. Mamy nowy sprzęt, który przygotowujemy na igrzyska i wciąż szukamy optymalnych ustawień - wyjaśnił 31-letni sternik.

Wśród kobiet w klasie 49erFX z kompletem trzech zwycięstw prowadzą Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS), które wyprzedzają Gabrielę Czapską i Hannę Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Karolinę Żurek i Wiktorię Ossowską (YKP Gdynia).

O medale rywalizują także żeglarze w trzeciej olimpijskiej klasie, czyli Nacra 17. W katamaranach ścigają się mieszane załogi – prowadzą broniący tytułu Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a drugą lokatę zajmują Mikołaj Chłopek (77 Racing Club Gdańsk) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

Rywalizację w O'pen Skiff zdominował w czwartek Max Berliński. 14-letni reprezentant MKS Arki Gdynia wygrał komplet trzech wyścigów. Na drugiej pozycji plasuje się jego klubowy kolega, młodszy o dwa lata Piotr Trella, który jednocześnie jest liderem w kategorii młodzików, a trzecie miejsce zajmuje 13-letnia Liwia Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). W tej klasie ściga się 54 zawodników z siedmiu klubów.

- Te wyścigi wygrałem dość łatwo, bo prowadziłem od startu do mety. Ten akwen dobrze znam, bo trenujemy tu na co dzień, a poza tym podpasowały mi również warunki. Plan na kolejne dni zakłada, aby pływać regularnie i być w pierwszej trójce - powiedział Max Berliński, który pływa w tej klasie 1,5 roku, a wcześniej sześć lat szkolił się na Optimiście.

Mistrzowie Polski w tych klasach wyłonieni zostaną w sobotę. Pierwsi w regatach Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Optimist ścigali się natomiast najmłodsi żeglarze. W zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B rywalizowało 120 zawodników do 13 lat z 16 klubów – najlepszy okazał się Wit Dmuchowski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych Iława).

Wyniki MP 49er, 49erFX, Nacra 17, O'pen Skiff - https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski,e28
Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days 2020 jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Gdynia (partner Strategiczny) i Volvo Cars Poland (Partner Tytularny). Partnerem Technologicznym Volvo Gdynia Sailing Days jest Orange a sponsorem imprezy firma Ghelamco Poland. Partnerami wydarzenia są: Port Gdynia, ERGO Hestia, Marina Yacht Partk, Ziaja, Kubota, ClickMeeting, Laboratoires Ceetal, Kinder Joy of Moving, NCŻ AWFiS w Gdańsku, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, YK Stal, MKŻ Arka, JKM Gryf. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Marszałek Województwa Pomorskiego p. Mieczysław Struk. Patronami medialnymi imprezy są TVP Sport, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, nowezagle.pl, Żeglarki.info.Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.