• <

Wynik wyszukiwania - "Hiszpania" - Wiadomości

Isaac Peral wchodzi do służby w hiszpańskiej flocie. Taki okręt podwodny Navantia proponuje Polsce w ramach programu "Orka"

Z udziałem władz, kadry dowódczej, przedstawicieli branży stoczniowej, członków załogi i ich rodzin, odbyło się, 30 listopada, pierwsze podniesienie bandery na okręcie podwodnym S-81 Isaac Peral. To istotny moment nie tylko w najnowszej historii Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Espana), ale też krajowego przemysłu obronnego.
30.11.2023

Czterech migrantów utonęło po wyrzuceniu z łodzi u wybrzeży Kadyksu

27 migrantów marokańskich zostało wyrzuconych za burtę w pobliżu wybrzeży Kadyksu (Andaluzja) w środę. Cztery osoby utonęły. Łódź szybko oddaliła się w kierunku Afryki - podała Gwardia Cywilna.
30.11.2023

Od 2020 r. kanaryjskim szlakiem do Hiszpanii przybyło ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia 2020 r. do listopada 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło z Afryki ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów, oszacował rząd tego należącego do Hiszpanii atlantyckiego archipelagu.
29.11.2023

Od stycznia do Hiszpanii przybyło ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów, głównie morzem

Od 1 stycznia do 26 listopada br. przybyło do Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych hiszpańskiego MSW. Według danych resortu liczba ta jest o ponad 60 proc. większa w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
27.11.2023

Hiszpański rząd potwierdził incydent pomiędzy okrętami marynarki Hiszpanii i Wlk. Brytanii koło Gibraltaru

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza potwierdził incydent pomiędzy okrętem marynarki wojennej tego kraju a jednostkami marynarki Wielkiej Brytanii w pobliżu Gibraltaru. Położona przy południowych granicach Hiszpanii enklawa znajduje się pod brytyjską jurysdykcją.
22.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Liczba nielegalnych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich wzrosła w październiku o blisko 700 proc.

Liczba napływających w październiku na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów zwiększyła się wobec tego samego miesiąca przed rokiem o prawie 700 proc. - wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii.
02.11.2023

Przemytnicy narkotyków skaczą z kontenerowca. Policja pokazuje wideo

Hiszpańska policja opublikowała wideo, na którym widać, jak dwie osoby wyskakują z płynącego kontenerowca. Był to kolejny przypadek przemytu narkotyków, w którym brali udział nurkowie.
31.10.2023

Hiszpania. Konflikty z mieszkańcami w związku z relokowaniem przez rząd nielegalnych imigrantów z Wysp Kanaryjskich na kontynent

Burmistrz Sobrado koło A Coruna w hiszpańskiej Galicji Lisardo Santos odmówił przyjęcia 40 nielegalnych imigrantów, którzy decyzją ministerstwa ds. integracji społecznej i migracji w Madrycie mieli zostać ulokowani w br. tygodniu w kompleksie klasztornym miasteczka liczącego ok. 1800 mieszkańców.
31.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie imigranci przywożą z sobą także choroby zakaźne

Według stowarzyszenia hiszpańskiej Gwardii Cywilnej oraz związku zawodowego policji wśród imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy w ostatnich tygodniach masowo przybywają na Wyspy Kanaryjskie, odnotowano przypadki chorób zakaźnych, jak świerzb i gruźlica.
27.10.2023

W 2023 roku do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów

Od 1 stycznia do 25 października br. do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów - podały cytowane w czwartek przez media hiszpańskie służby policyjne.
26.10.2023

Kluczowy test zanurzeniowy okrętu podwodnego budowanego przez koncern Navantia, oferenta w ramach programu "Orka"

Przyszły nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española), S-81 Isaac Peral, przechodzi końcowe testy przed przekazaniem zamawiającemu. W związku z tym czekał go jeden z najważniejszych, czyli zanurzenie się na testową głębokość 460 metrów. To okazja do sprawdzenia, jak okręt podwodny radzi sobie w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
23.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w br. ponad 24 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia do 19 października 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łącznie ponad 24 tys. nielegalnych imigrantów - oszacowało w piątek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii. To o ponad 30 proc. więcej, niż w podobnym okresie w 2022 r.
20.10.2023

Do Hiszpanii w ciągu tygodnia dostało się morzem 5 tys. nielegalnych migrantów

W ciągu ostatnich siedmiu dni do Hiszpanii dotarło w sposób nielegalny ponad 5 tys. imigrantów - podał w poniedziałek rząd Pedro Sancheza. To największa w tym roku w ciągu jednego tygodnia tak duża grupa afrykańskich przybyszów.
16.10.2023

Hiszpania. Udaremniono przeprawę 11 tys. migrantów na Wyspy Kanaryjskie

Władze Hiszpanii, działając we współpracy ze służbami bezpieczeństwa Senegalu i Mauretanii, udaremniły w tym roku przeprawę na Wyspy Kanaryjskie 11 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska.
16.10.2023

Na liczącej 10 tys. mieszkańców hiszpańskiej wyspie El Hierro jest ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów

Władze liczącej 10 tys. mieszkańców kanaryjskiej wyspy El Hierro wezwały rząd Hiszpanii do udzielenia natychmiastowej pomocy w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów. Na wyspie jest już ich ponad 6 tys.
15.10.2023

Od piątku do Hiszpanii przybyło blisko 2 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia do wybrzeży Hiszpanii dotarło prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów - podały w niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego, wskazując na szybko rosnącą liczbę przybyszów z Afryki.
15.10.2023

Liczba nielegalnych imigrantów docierających na W. Kanaryjskie o 30% wyższa niż rok temu

Od stycznia do połowy października na Wyspy Kanaryjskie dotarło nielegalnie z Afryki 22,2 tys. migrantów, o prawie 30 proc. więcej niż w takim samym okresie w 2022 r. - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu hiszpańskiego MSW.
15.10.2023

W Hiszpanii rozbito grupę mafijną przerzucającą nielegalnych imigrantów z Maroka

Hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która przerzucała z Maroka do Andaluzji, na południu Hiszpanii, nielegalnych imigrantów. Do sobotniego popołudnia, jak podała policja, zatrzymano 11 domniemanych członków organizacji mafijnej, w tym jej lidera.
14.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w październiku ponad 4,5 tys. nielegalnych imigrantów

W październiku przybyło na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie ponad 4500 nielegalnych imigrantów - poinformowały służby ratownictwa morskiego. Napływ przybyszów pochodzących głównie z Afryki Subsaharyjskiej jest nieprzerwany, w 2023 roku dotarło ich na archipelag już ponad 19 500.
10.10.2023

Próba porwania statku przez dziewięciu nielegalnych imigrantów w Hiszpanii

Hiszpańskie służby aresztowały we wtorek dziewięciu nielegalnych imigrantów z Afryki pod zarzutem usiłowania porwania statku. Zatrzymani, którym grozi do 10 lat więzienia, dostali się na Wyspy Kanaryjskie grożąc nożami załodze holenderskiego statku.
03.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w 2023 r. blisko 15 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia do września 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łodziami prawie 15 tys. imigrantów z Afryki, podało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, wskazując, że archipelag to główny kierunek nielegalnych wypraw imigrantów.
02.10.2023

Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami

Władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii Pedro Sancheza do przekazania regionom pieniędzy na opiekę nad nielegalnymi nieletnimi imigrantami docierającymi masowo z Afryki. Głównym kierunkiem ich podróży jest ten położony na Atlantyku hiszpański archipelag.
29.09.2023

Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego

Autonomiczny rząd Wysp Kanaryjskich oczekuje od Komisji Europejskiej zorganizowania spotkania w sprawie kryzysu migracyjnego w Europie, poinformował szef władz tego hiszpańskiego archipelagu Fernando Clavijo.
26.09.2023

W ciągu trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów

W ciągu ostatnich trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. To niemal tyle, ile wynosi populacja La Palmy.
15.09.2023

Podczas weekendu na Wyspy Kanaryjskie dotarła największa w tym roku liczba imigrantów – 1280

Hiszpańskie służby przestrzegły w poniedziałek przed nasilającym się zjawiskiem podróży nielegalnych imigrantów z północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Tylko podczas minionego weekendu na ten hiszpański archipelag dotarła nienotowana w tym roku liczba przybyszów – 1280.
11.09.2023

Hiszpania i Belgia w czołówce importerów rosyjskiego LNG

Hiszpania jest obecnie drugim, a Belgia trzecim co do wielkości importerem rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie pomimo inwazji Rosji na Ukrainę - informuje "Brussels Times". "Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni Putina” - mówi Jonathan Noronha-Gant z organizacji Global Witness.
31.08.2023

Wycieczkowiec zerwany z cum uderzył w tankowiec w porcie na Majorce

W niedzielę znaczną część Hiszpanii nawiedziły gwałtowne burze z ulewnymi deszczami i huraganowe wiatry. Kilka osób odniosło rany. Katalonia, Baleary i Walencja zostaly objęte pomarańczowym alertem, oznaczającym wysoki stopień zagrożenia.
27.08.2023

Hiszpańska policja przechwyciła jacht z 700 kg kokainy, który płynął pod polską banderą

Hiszpańska Gwardia Cywilna przechwyciła na morzu koło Wysp Kanaryjskich jacht Rossio, który płynął pod polską banderą; weszła na jego pokład i znalazła 700 kg kokainy w paczkach. Cztery osoby zostały zatrzymane - dwóch obywateli Włoch, jeden obywatel Chorwacji i jeden - Serbii. Poinformowało o tym we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii.
22.08.2023

Hiszpania przejęła misję monitorowania przestrzeni powietrznej Bałtyku

Hiszpania przejęła w środę przewodnictwo nad natowską misją monitorowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja publiczna ERR.
02.08.2023

Agresywne ryby atakują i podgryzają turystów kąpiących się u brzegów Majorki i Minorki

Agresywne ryby atakują i podgryzają turystów kąpiących się w śródziemnomorskich wodach u wybrzeży wysp Majorka i Minorka. W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby zgłoszeń poszkodowanych - poinformowały lokalne media Balearów.
29.07.2023

Hiszpania. Walka o najlepsze miejsca na plaży

W popularnym kurorcie Benidorm koło Walencji, na wschodzie Hiszpanii, od dłuższego czasu trwa walka między jego mieszkańcami i zagranicznymi turystami o najlepsze miejsca na plaży - poinformowały hiszpańskie media. Według nich podobnie jest na wielu innych plażach w Hiszpanii.
27.07.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Surowe kary grzywny za nieprzestrzeganie przepisów korzystania z hiszpańskich plaż

Nieprzestrzeganie ogólnych i lokalnych przepisów dotyczących korzystania z plaż często wiąże się z wysokimi karami grzywny. Hiszpańskie media wymieniają wykroczenia najczęściej popełniane przez turystów w lecie, jak kąpanie się w morzu przy czerwonej fladze, za co grozi grzywna od 100 do 3 tys. euro.
20.07.2023

Hiszpania. Od 2019 r. do Andaluzji przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych imigrantów - 50 tys.

Od stycznia 2019 r. do brzegów Andaluzji, w południowej Hiszpanii, dotarła wodą rekordowa liczba nielegalnych imigrantów – ponad 50 tys., wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk rządu tego regionu oraz policji krajowej (Policia Nacional).
17.07.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Europa zyskała kolejny terminal LNG

Operator hiszpańskiej sieci gazowej - spółka Enagas przyjęła w nowo wybudowanym terminalu LNG w Gijon pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego.
03.07.2023

Ataki orek na łodzie służą prawdopodobnie zabawie tych zwierząt

Atakowanie przez orki jednostek pływających, nasilone u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, służy prawdopodobnie zabawie tych zwierząt - twierdzą biolodzy z Hiszpanii, cytowani przez madrycki dziennik „El Mundo”.
29.06.2023

W Katalonii zamknięto trzy plaże po pojawieniu się rekinów

Trzy popularne katalońskie plaże zostały zamknięte po pojawieniu się w ich pobliżu rekinów. Obecność oceanicznych drapieżników u brzegów tego wschodniego regionu Hiszpanii, jak wskazują cytowani przez media biolodzy, staje się tam coraz powszechniejsza. Według władz gminy Alcanar, rekiny mogą należeć do gatunku groźnego dla człowieka i dlatego prewencyjnie zamknięto trzy plaże: Martinenca, Marciel i Marjal.
28.06.2023

Na plaży w Hiszpanii pojawił się rekin. Panika wśród turystów [WIDEO]

W czwartkowy poranek w słonecznym hiszpańskim kurorcie Alicante wypoczynek turystów przerwało pojawienie się w wodzie rekina. Widok stworzenia wywołał panikę, a ludzie zaczęli uciekać z wody. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski turysta został zjedzony żywcem przez rekina w Egipcie.
16.06.2023

CMA CGM przejmuje udziały w hiszpańskich terminalach w celu rozszerzenia działalności regionalnej

Grupa CMA CGM ogłosiła, że przejmie udziały w dwóch terminalach w Hiszpanii, kontynuując deklarowaną strategię zwiększania inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia wzrostu swojej działalności w zakresie żeglugi i intermodalności. Dzięki inwestycjom w terminale znajdujące się w Walencji i Bilbao, grupa informuje, że będzie miała prawie 10,7 mln TEU pojemności w swoich operacjach terminalowych na obszarze Morza Śródziemnego.
09.06.2023

Po 2019 roku tempo wzbierania wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie wynika, że po 2019 roku tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie.
09.06.2023

Hiszpania: służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.
05.06.2023

Orki atakują statki u wybrzeży Hiszpanii

Od kilku tygodni hiszpańskie służby ratownictwa morskiego odnotowują wzmożone ataki orek na jednostki pływające.
30.05.2023

Hiszpania. Rząd zgodził się na zwiększenie o dwa liczby amerykańskich niszczycieli w bazie Rota

Władze Hiszpanii wyraziły zgodę na zwiększenie liczby okrętów amerykańskiej floty wojennej w bazie wojskowej Rota koło Kadyksu, na południu, o dwa nowe niszczyciele - podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo obrony.
09.05.2023

Hiszpania. 600 żołnierzy NATO uczestniczy w ćwiczeniach dot. rozminowywania akwenów morskich

U wschodnich brzegów Hiszpanii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe z udziałem 600 żołnierzy siedmiu państw NATO. Służą one głównie treningowi z zakresu rozminowywania akwenów morskich.
09.05.2023

Portugalskie siły zbrojne: we współpracy z Hiszpanami monitorujemy ruchy rosyjskich okrętów wojennych

Siły zbrojne Portugalii we współpracy z hiszpańską Marynarką Wojenną monitorują ruchy rosyjskich okrętów u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Od kilku dni obserwowane są trzy rosyjskie jednostki bojowe i tankowiec.
28.04.2023

Hiszpania. W związku z wojną na Ukrainie o 43 proc. wzrosła liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną

W 2022 r. hakerzy przeprowadzili o 43 proc. więcej ataków na infrastrukturę krytyczną Hiszpanii - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Madrycie, wiążąc nasilenie się cyberprzestępstw z wybuchem wojny na Ukrainie. Szczególnie często atakowano infrastrukturę energetyczną i transportową.
22.04.2023

Marynarka Wojenna Hiszpanii patroluje morskie linie teleinformatyczne, wokół których nasiliła się obecność Rosjan

Krajowy Departament ds. Bezpieczeństwa w Madrycie (DSN) poinformował, że hiszpańskie siły zbrojne nasiliły patrole w rejonie położonych na wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego linii teleinformatycznych, wokół których nasiliła się obecność rosyjskich okrętów wojennych
21.04.2023

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.
20.04.2023

Hiszpania. Marynarka wojenna monitoruje dwa rosyjskie okręty wojenne w zachodniej części M. Śródziemnego

Hiszpański okręt patrolowy monitoruje dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej, które pojawiły się w zachodniej części Morza Śródziemnego - podała w czwartkowym komunikacie hiszpańska marynarka wojenna.
10.03.2023

Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji o ponad 190 proc.

Pomimo deklaracji rządu Pedro Sancheza potępiających Moskwę za inwazję na Ukrainę import gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększył się od stycznia 2022 r. o ponad 190 proc, poinformowała w środę Korporacja Rezerw Strategicznych (Cores).
09.03.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Hiszpania wysyła cztery okręty na pomoc Turcji

Do hiszpańskiej jednostki ratunkowej już udzielającej pomocy ofiarom poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Turcji dołączyły w środę cztery okręty marynarki wojennej, które do tej pory brały udział w manewrach na Morzu Śródziemnym.
08.02.2023

Hiszpańskie służby zatrzymały frachtowiec z ładunkiem narkotyków

Mundurowi weszli na pokład bardzo podejrzanego statku towarowego u wybrzeży Wysp Kanaryjskich i skonfiskowali blisko 4 500 kg kokainy poukrywanej w różnych zakamarkach pokładu.
27.01.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

[WIDEO] Pożar w hiszpańskim kurorcie zniszczył 100 jachtów i łodzi

Około 100 jachtów i łodzi zostało zniszczonych przez pożar w porcie kurortu Marbella, na południu Hiszpanii, podały władze popularnej wśród turystów gminy.
12.01.2023

Hiszpania. Rozbito organizację szmuglującą narkotyki na statkach

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) rozbiła organizację mafijną zajmującą się przemytem narkotyków na dużą skalę z Afryki. Funkcjonariusze przejęli 3,3 tony kokainy; zatrzymano 16 osób.
23.12.2022

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.
09.12.2022

Hiszpania. Migranci przepłynęli z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie uczepieni płetwy sterowej tankowca

Trzej pasażerowie na gapę zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną w Las Palmas w poniedziałek po tym, jak trwającą 11 dni podróż z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie przetrwali, siedząc na płetwie sterowej tankowca.
29.11.2022

Abu Dhabi Ports Group kontynuuje ekspansję w Europie

Emiracka Abu Dhabi Ports Group wykupiła za 680 milionów dolarów hiszpańską firmę logistyczną Noatum. To już drugie przejęcie AD Ports w tym miesiącu.
19.11.2022

Hiszpania wstrzymała import ropy naftowej z Rosji

Hiszpania zakończyła importowanie ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej - wynika z opublikowanych we wtorek danych Korporacji Rezerw Strategicznych (Cores), odpowiedzialnej za zarządzanie rezerwami paliwowymi w Hiszpanii.
08.11.2022

Maersk planuje zakład wyrobu odnawialnego metanolu za 10 mld euro

Budowę w Hiszpanii dużego zakładu metanolu odnawialnego służącego do zasilania statków towarowych przewiduje porozumienie z duńskim koncernem transportowym Maersk, które zawarł w czwartek rząd w Madrycie. Realizacja inwestycji ma kosztować 10 mld euro.
03.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.
02.11.2022

Hiszpańska marynarka wojenna monitoruje ruch rosyjskich statków w pobliżu podwodnych kabli

Hiszpańska marynarka wojenna patroluje wody terytorialne kraju w związku ze zwiększeniem się w ostatnim roku ruchu tranzytowego rosyjskich statków w pobliżu dużych podmorskich kabli internetowych - poinformowały źródła wojskowe, na które powołał się dziennik "El Periodico de Catalunya".
24.10.2022

Portugalia. Rząd: Hiszpania ograniczyła ilość przesyłanej wody

Rząd Portugalii potwierdził, że w 2022 r. doszło do ograniczenia ilości wody w rzekach płynących z Hiszpanii, w tym szczególnie na dwóch największych łączących oba kraje: Tagu i Douro.
21.10.2022

Hiszpania. Rząd: nowe połączenie gazowe będzie linią podmorską; połączy Barcelonę z Marsylią

Nowe połączenie gazowe, tak zwany Zielony Korytarz Energetyczny, którego powstanie uzgodnili w czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji połączy Barcelonę z Marsylią, biegnąc przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.
20.10.2022

Premier Sanchez: jest porozumienie, będzie gazociąg z Portugalii przez Pireneje do Francji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w czwartek, że jego rząd osiągnął porozumienie z władzami Francji i Portugalii dotyczące budowy nowego połączenia gazowego przez Pireneje do Europy Zachodniej.
20.10.2022

Hiszpańska Acciona uzupełnia portfel o nowe fundamenty dla offshore wind

Hiszpańska spółka Acciona rozszerzyła portfolio fundamentów i platform dla morskiej energetyki wiatrowej. Do oferowanych usług dołączyły dwie nowe technologie CT-bos oraz S-bos, zaprojektowane przez inżynierów BlueNewables.
19.10.2022

Hiszpania. La Vanguardia: Baltic Pipe - nowy strategiczny gazociąg przeciwko uzależnieniu energetycznemu od Rosji

Balitic Pipe od początku miał być instrumentem geostrategicznym w celu energetycznego uniezależnienia się Polski od Rosji - napisał w poniedziałek hiszpański dziennik La Vanguardia.
18.10.2022

Hiszpania zwiększyła w ciągu roku zakupy gazu w Rosji o ponad 151 proc.

Hiszpania zwiększyła w sierpniu br. import rosyjskiego gazu ziemnego do poziomu odpowiadającego 5 599 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. nastąpił wzrost o 151,3 proc.
11.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
05.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Hiszpańskie media: są szanse na budowę gazociągu MidCat; Francja bierze udział w negocjacjach

Władze Francji prowadzą rozmówy z rządem Hiszpanii w sprawie budowy gazociągu MidCat łączącego oba kraje przez Pireneje. Mógłby on stać się alternatywą dla gazu z Rosji dla państw Europy Zachodniej i Środkowej.
28.09.2022

Hiszpania podwoiła w sierpniu import rosyjskiego gazu

Hiszpania sprowadziła w sierpniu br. ponad dwukrotnie więcej gazu ziemnego z Rosji niż w analogicznym miesiącu 2021 roku - wynika z danych spółki Enagas, operatora hiszpańskich gazociągów.
14.09.2022

Dzięki wojnie w Ukrainie Hiszpania sprzedaje więcej gazu Francuzom

W efekcie wojny na Ukrainie po raz pierwszy Hiszpania wyeksportowała więcej gazu ziemnego do Francji niż odebrała go z tego kraju, wynika z opublikowanych danych spółki Enagas, operatora systemu hiszpańskich gazociągów.
13.09.2022

Hiszpania planuje podwodny gazociąg do Włoch

Hiszpański rząd Pedro Sancheza planuje budowę gazociągu na dnie Morza Śródziemnego do Włoch. Surowiec przesyłany w ten sposób miałby stanowić alternatywę w Unii Europejskiej dla rosyjskiego gazu ziemnego.
25.08.2022

Hiszpania będzie sprowadzać ukraińską kukurydzę koleją z Polski

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomił pionierski projekt dostarczania ukraińskiej kukurydzy koleją. Transport zboża ma być realizowany z terytorium Polski.
10.08.2022

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym w Hiszpanii wzrosła do rekordowego poziomu 30 st. C

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym u wschodnich brzegów Hiszpanii wzrosła w sierpniu do rekordowego poziomu 30 st. C - podała w piątek państwowa agencja meteorologiczna Aemet w Madrycie.
05.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Drony pilnują wczasowiczów na 22 plażach; maszyna uratowała topiącego się 14-latka

Drony wyposażone w kamizelki ratunkowe patrolują już w Hiszpanii 22 plaże, wynika z poniedziałkowych szacunków telewizji SIC, która podała, że jedno z tych urządzeń uratowało życie topiącego się 14-latka.
25.07.2022

Hiszpania ma zwiększyć przesył gazu, w tym LNG

Rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza opracował plan zwiększenia przesyłu gazu do innych państw UE. Propozycja ma zrekompensować Komisji Europejskiej odrzucenie przez Madryt propozycji Brukseli dotyczącej 15-procentowych oszczędności w korzystaniu z gazu ziemnego.
22.07.2022

Hiszpania bierze więcej gazu z Rosji przez spór z Algierią

Choć głównym dostawcą gazu do Hiszpanii pozostają Stany Zjednoczone, które pokrywają około 30 procent zapotrzebowania, to do roszady doszło na drugim miejscu, gdzie Rosja wyprzedziła Algierię.
12.07.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

Hiszpania, Portugalia. Zatrzymano 71 przemytników narkotyków; szmuglowali je łodziami

Żandarmeria Hiszpanii (Guardia Civil) zatrzymała we współpracy z portugalską policją 71 przemytników narkotyków, którzy łodziami przerzucali do tego kraju narkotyki z Maroka oraz Portugalii.
24.06.2022

Hiszpania. Ponad 4 tys. żołnierzy NATO rozpoczęło ćwiczenia Flotex-22

Siły zbrojne dziewięciu państw NATO uczestniczą w rozpoczętych we wtorek u wybrzeży południowej Hiszpanii manewrach Flotex-22. W ćwiczeniach bierze udział ponad 4 tys. żołnierzy.
14.06.2022

Hiszpania wysłała fregatę ze 195 marynarzami na M. Śródziemne; jednostka wzmocni siły NATO

Hiszpańska armia wysłała w poniedziałek na Morze Śródziemne fregatę Reina Sofia w celu wzmocnienia sił NATO na tym akwenie, na którym, jak odnotowują media, w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła obecność rosyjskich okrętów wojennych.
13.06.2022

Hiszpania. W delcie rzeki Ulla znaleziono 300-kilogramowego rekina

W delcie rzeki Ulla, w północno-zachodniej Hiszpanii, znaleziono 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało przypadkowo złowione przez jeden z lokalnych statków rybackich.
03.06.2022

Hiszpania chce ropę z Nigerii

Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
03.06.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Hiszpania. Eksperci protestują przeciw komercyjnej hodowli ośmiornic do konsumpcji

Ponad 110 organizacji broniących środowiska i dobrostanu zwierząt oraz eksperci z wielu krajów przekazali rządowi Wysp Kanaryjskich pismo, w którym ostrzegają przed negatywnym oddziaływaniem na lokalne ekosystemy pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic hodowanych do konsumpcji w Las Palmas na Gran Canarii - poinformowała agencja EFE.
12.05.2022

Hiszpańskie media: sankcje wobec Rosji nie są przestrzegane w portach

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
09.05.2022

Hiszpański okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik „ABC”. Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.
22.04.2022

Hiszpania wykorzysta siłę fal morskich do produkcji bezemisyjnej energii

Port Adriano na Majorce zawarł umowę z deweloperem Eco Wave Power Global w celu rozwoju elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Na początku jej moc wyniesie 2 MW.
19.04.2022

Hiszpania stawia na LNG ze Stanów

Z powodu kryzysu energetycznego udziały Stanów Zjednoczonych w dostawach gazu ziemnego do Hiszpanii zwiększyły się sześciokrotnie, wynika z szacunków doradczego organu rządu Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN).
13.04.2022

[WIDEO] USA zatrzymały rosyjski jacht w Hiszpanii

Hiszpańska policja zajęła w poniedziałek superjacht Tango należący do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga.
05.04.2022

Kolejny jacht oligarchy zajęty w Hiszpanii

Luksusowy jacht Crescent o długości 135 metrów zarejestrowany na Kajmanach, należący do bliskiego Putinowi oligarchy Igora Sieczina został tymczasowo unieruchomiony w hiszpańskim porcie Tarragona - poinformowało w komunikacie ministerstwo transportu w Madrycie.
17.03.2022

Hiszpania przejęła jacht rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami

Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
15.03.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
08.03.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Hiszpania. Rośnie liczba incydentów z udziałem brytyjskiej marynarki wojennej w pobliżu Gibraltaru

Przy brzegach południowej Hiszpanii rośnie liczba incydentów z udziałem jednostek pływających tego kraju i okrętów wchodzących w skład brytyjskiej marynarki wojennej. Do konfliktów dochodzi w pobliżu Gibraltaru, enklawy, o którą od XVIII w. spierają się oba kraje.
14.02.2022

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.
02.02.2022

W styczniu ponad 2,2 tys. migrantów dotarło na Wyspy Kanaryjskie

Od początku stycznia ponad 2200 migrantów nielegalnie przedostało się na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. To rekord za ostatnie lata. Tylko w nocy z wtorku na środę przybyło 319 osób, głównie obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej i Maroka.
26.01.2022

Ponad 500 nielegalnych imigrantów w pobliżu Wysp Kanaryjskich w ostatni weekend

Ponad 500 nielegalnych imigrantów zostało uratowanych u wybrzeży Wysp Kanaryjskich przez służby ratownictwa morskiego Hiszpanii podczas minionego weekendu. Wszyscy zmierzali na ten atlantycki archipelag z marokańskiego wybrzeża.
24.01.2022

Hiszpania kieruje okręt wojenny na Morze Czarne; dopuszcza wysłanie swoich wojsk w rejon konfliktu

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE.
20.01.2022

Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.
18.01.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

W 2021 roku zatrzymano 202 właścicieli łodzi przemycających imigrantów na Wyspy Kanaryjskie

W 2021 roku hiszpańskie służby policyjne zatrzymały łącznie 202 właścicieli łodzi, którymi przerzucani byli z Afryki na Wyspy Kanaryjskie nielegalni imigranci. W większości przypadków przemyt organizowany był z terytorium Maroka.
04.01.2022

Hiszpania. W 2021 r. zginęło podczas przeprawy morskiej 4404 imigrantów

W 2021 r. podczas przeprawy morskiej do Hiszpanii podjętej z brzegów Afryki zginęło 4404 imigrantów, podała w poniedziałek pozarządowa organizacja Caminando Fronteras. Hiszpańskie stowarzyszenie wskazało, że liczba ofiar wzrosła o 103 proc. wobec 2020 r.
03.01.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Hiszpania. Kilkaset ataków orek na statki i jachty; biolodzy nie znają przyczyn

W okresie pandemii Covid-19 zwiększyła się liczba ataków orek na jednostki pływające u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Nagły wzrost agresji tych zwierząt zaobserwowany podczas ponad setki incydentów nie znajduje naukowego wytłumaczenia.
31.12.2021

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

Hiszpańska Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych, zatwierdziła Mapę Drogową Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Hiszpanii. Dokument stanowi strategię mającą na celu promowanie hiszpańskiego przywództwa w rozwoju technologicznym oraz bezemisyjnych źródeł energii, które wykorzystują naturalne zasoby morskie.
15.12.2021

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

Dowódcy wojskowi z gen. Enrique Millanem Martinezem na czele wizytowali w grudniu koszary wojskowe w hiszpańskich eksklawach na wyspach położonych blisko Maroka - Velez de la Gomera, Alhucemas i Chafarinas koło hiszpańskiego miasta autonomicznego Melilli.
11.12.2021

Hiszpańska stocznia wyprzedaje wyposażenie

Hiszpańska stocznia La Naval po ponad 100 latach została zamknięta. Jej wyposażenie jest wyprzedawane w formie licytacji.
29.11.2021

Amerykańscy marines przenieśli się z Andaluzji do Włoch

Ponad pół tysiąca amerykańskich marines zostało przeniesionych z bazy wojskowej Moron de la Frontera w hiszpańskiej Andaluzji do Vincenzy w północnych Włoszech - poinformował rzecznik ambasady USA w Hiszpanii. To element reorganizacji sił USA, które mają być zdolne do reagowania na kryzysy w Afryce.
04.11.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
28.10.2021

10 lat ukrywała się po wynajęciu wadliwego jachtu, na którym utonęła jedna osoba

Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii uruchomił procedurę ekstradycyjną Brytyjki oskarżonej przez amerykański wymiar sprawiedliwości o spowodowanie zatonięcia łodzi i śmierci jednego z pasażerów – poinformowały w piątek hiszpańskie media. Kobieta ukrywała się w Hiszpanii przez 10 lat.
10.09.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

Hiszpania. Rosyjskie okręty wojenne bez wstępu do portu w Ceucie

Hiszpański MSZ odmówił zgody na wpłynięcie do portu w Ceucie dwóch rosyjskich okrętów wojennych. Wcześniej zezwoliło na to hiszpańskie ministerstwo obrony.
23.08.2021

Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu

Co najmniej 40 nielegalnych emigrantów z Afryki zmarło z głodu i pragnienia podczas próby przedostania się drogą morską z wybrzeży Maroka na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Ocalało 7 osób.
18.08.2021

Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.
14.08.2021

Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej

Rząd Hiszpanii zakończył konsultacje publiczne projektu mapy rozwoju morskich farm wiatrowych oraz energetyki morskiej.
12.08.2021

Pożar na transportowcu do przewozu zwierząt w Hiszpanii

Pożar na pokładzie transportowca do przewozu zwierząt pod banderą Togo został ugaszony. Do incydentu doszło w hiszpańskim porcie Tarragona.
11.08.2021

Hiszpania. Olbrzymie meduzy pojawiły się u południowych wybrzeży

W okolicy Malagi i Granady na południu Hiszpanii w ostatnich dniach napotkano na gigantyczne meduzy Rhizostoma luteum. Okazy tego rzadkiego gatunku mogą osiągać do 40 kg wagi i nawet 3 metry długości.
03.08.2021

Hiszpania. W 2021 tonie dwa razy więcej imigrantów

Władze Hiszpańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (CEAR) wyliczyły, że w pierwszej połowie 2021 roku utopiło się dwa razy więcej imigrantów próbujących dotrzeć do Hiszpanii drogą morską niż w analogicznym okresie 2020 roku.
03.08.2021

Hiszpania: Uratowano 18-metrowego wieloryba, który wpłynął do portu w Walencji

Hiszpańska policja przeprowadziła udaną akcję uwolnienia z portu w Walencji 18-metrowego wieloryba, któremu groziło zranienie. Wielki ssak przez kilkanaście godzin pływał w bliskim sąsiedztwie nabrzeża i jednostek pływających.
08.07.2021

Baleària przebudowała prom LNG Martín i Soler, aby wypłynąć

Hiszpański operator promowy Baleària odda do użytku przebudowany statek LNG 30 czerwca na trasie Barcelona-Eivissa, aby ograniczyć emisje CO2.
30.06.2021

Hiszpania: Rozbito grupę przemycającą nielegalnych imigrantów z Maroka

Hiszpańska żandarmeria rozbiła grupę przestępczą, która od co najmniej roku przerzucała nielegalnych imigrantów z wybrzeża Maroka na Wyspy Kanaryjskie. Do poniedziałkowego popołudnia służby ujęły dwóch przywódców gangu.
21.06.2021

Hiszpania: Katalońskie plaże co roku węższe o 6-10 metrów

Popularne wśród turystów plaże w Katalonii co roku zwężają się o 6 do 10 metrów m.in. z powodu nasilających się prądów w Morzu Śródziemnym, które wymywają piasek, oraz gwałtownych zjawisk pogodowych. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w stolicy regionu, Barcelonie.
16.06.2021

Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW

Według doniesień hiszpańskich mediów, inwestor Iberdrola wybuduje dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW. Pływające elektrownie wiatrowe powstaną u wybrzeży Hiszpanii.
07.06.2021

Hiszpania przyjmie zagraniczne statki-wycieczkowce od 7 czerwca

Władze Hiszpanii zgodziły się na przywrócenie międzynarodowego ruchu wycieczkowców w portach tego kraju od 7 czerwca. Ograniczenia dotyczące przyjmowania tego typu statków pasażerskich wynikały z restrykcji przeciwepidemicznych.
30.05.2021

Wyspy Kanaryjskie stawiają na pływające farmy wiatrowe

Hiszpańska spółka Greenalia realizująca projekt budowy pięciu pływających morskich farm w pobliżu Wysp Kanaryjskich podpisała list intencyjny z Morskim Klastrem Wysyp Kanaryjskich w celu promowania rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.05.2021

Hiszpania: Zabłąkany wieloryb Wally pojawił się u wybrzeży Majorki

Młody wal szary, któremu biolodzy nadali imię Wally, od początku maja pływa zagubiony po Morzu Śródziemnym, tysiące kilometrów od swojego stałego siedliska na Oceanie Spokojnym. Ostatnio wielki ssak pojawił się u turystycznych wybrzeży wyspy Majorka, stając się atrakcją dla setek zwiedzających.
21.05.2021

Hiszpania: Tysiące migrantów przypłynęło z Maroka do Ceut. Rząd wysyła wojsko

Do wtorku do Ceuty, położonej na północy Afryki hiszpańskiej enklawy, dopłynęło ok. 6 tys. migrantów z sąsiedniego Maroka - poinformował rząd Hiszpanii. Madryt i Rabat pozostają w konflikcie dyplomatycznym. Rząd Hiszpanii zdecydował o wysłaniu wojska do Ceuty.
18.05.2021

Hiszpania krajem z największą liczbą kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą

Hiszpania otrzymała w rozpoczynającym się sezonie kapieliskowym największą na świecie liczbę certyfikatów wysokiej jakości wody i czystości plaż oraz portów, tzw. Błękitnych Flag.
12.05.2021

Hiszpania: 24 imigrantów zginęło w pobliżu Wysp Kanaryjskich

Co najmniej 24 afrykańskich imigrantów płynących na Wyspy Kanaryjskie zmarło z wycieńczenia w łodzi podczas trwającej ponad 20 dni przeprawy przez Atlantyk na ten hiszpański archipelag.
29.04.2021

Hiszpania: Akcja ratunkowa na plaży - śmigłowiec zabrał ważącego tonę byka

Hiszpańska obrona cywilna przeprowadziła w środę udaną operację uwolnienia byka z jednej z plaż na północy kraju. Ważące prawie tonę zwierzę zostało zabrane przez śmigłowiec.
28.04.2021

Hiszpania: Niemal 100 nielegalnych imigrantów wpław dotarło z Maroka do hiszpańskiej Ceuty

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) zatrzymała blisko 100 imigrantów, którzy w nielegalny sposób dotarli w niedzielę do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Nielegalni przybysze dostali się na terytorium Hiszpanii, płynąc wpław z Maroka.
26.04.2021

Hiszpania: Księżniczka Eleonora ochrzciła najnowocześniejszy na świecie okręt podwodny

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, ochrzciła w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.
22.04.2021

Britanny Ferries przeprowadził testy pod bunkrowanie LNG w Porcie Bilbao

Francuski operator promowy, Brittany Ferries, przeprowadził odpowiednie testy przed przybyciem w 2022 roku napędzanego LNG promu Salamanca do hiszpańskiego Portu Bilbao.
21.04.2021

Hiszpania: Policja przejęła półzanurzalną łódź do przemytu narkotyków

Hiszpańska policja poinformowała, że we współpracy z Europolem i policją kilku innych krajów rozpracowała międzynarodowy gang handlarzy narkotykami, działający na dwóch kontynentach. W ramach akcji skonfiskowano pólzanurzalną łódź wykorzystywaną przez szajkę do przemytu narkotyków.
14.03.2021

Hiszpański sąd podtrzymał nakaz wybicia prawie 1000 krów transportowanych statkiem przez ponad 2 miesiące

Około 900 krów z podejrzeniem pryszczycy, które ponad dwa i pół miesiąca znajdowały się na statku Karim Allah na Morzu Śródziemnym, zostanie wybitych - zdecydował Sąd Najwyższy Hiszpanii, odmawiając zawieszenia nakazu uboju wydanego przez ministerstwo rolnictwa.
07.03.2021

Hiszpania: Dzieci podczas zabawy na plaży znalazły 17 kg narkotyków

Grupa dzieci z prowincji Grenada, na południu Hiszpanii, zakończyła niedzielne wczasowanie na plaży zgłoszeniem policji nietypowego znaleziska - pojemnika zawierającego ponad 17 kg narkotyków.
01.03.2021

Bydło, które dryfowało na statku, ma zostać zabite

Ponad 850 sztuk bydła ze statku, który kilka miesięcy dryfował po Morzu Śródziemnym, powinno teraz zostać zabite.
28.02.2021

Czterokrotny wzrost bunrowań LNG w Hiszpanii w 2020 roku

Bunkrowanie skroplonego gazu ziemnego w Hiszpanii zanotowało ogromny wzrost w 2020 roku, pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.
27.01.2021

Hiszpania: porozumienie z W. Brytanią ws. Gibraltaru

Rząd Hiszpanii osiągnął w czwartek porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru - poinformowała na konferencji prasowej w Madrycie szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya.
31.12.2020

Na Półwyspie Iberyjskim chaos komunikacyjny wskutek sztormu Dora

Utrzymujący się od piątku nad Półwyspem Iberyjskim sztorm Dora doprowadził do poważnych utrudnień w ruchu w północno-wschodniej Portugalii oraz w środkowej i północnej części Hiszpanii. Jedna osoba zginęła w wypadku na oblodzonej jezdni w pobliżu hiszpańskiego miasta Leon.
05.12.2020

Napływ nielegalnych imigrantów w Hiszpanii wzrósł do listopada o prawie 26 proc.

Pomiędzy styczniem a listopadem 2020 roku liczba nielegalnych imigrantów przybyłych do Hiszpanii wzrosła o prawie 26 proc. wobec analogicznego okresu w 2019 roku - wynika z opublikowanych dziś danych MSW w Madrycie.
02.12.2020

Hiszpania wyśle siły policyjne do Senegalu, aby przeciwdziałać nielegalnej migracji

Hiszpania wyśle do Senegalu funkcjonariuszy policji krajowej (Policia Nacional) i żandarmerii (Guardia Civil) w celu wsparcia służb tego afrykańskiego kraju w walce z nielegalną migracją na Wyspy Kanaryjskie.
23.11.2020

Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]

U południowo–zachodnich wybrzeży Hiszpanii od dwóch miesięcy natężają się ataki orek na małe statki i żaglowce. Doszło do poważnych uszkodzeń jednostek pływających, a kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia.
16.09.2020

W Hiszpanii przyjęto pierwszy wycieczkowiec od wybuchu epidemii

Wczoraj do Hiszpanii dotarł pierwszy statek wycieczkowy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa w tym kraju. Jednostka przypłynęła z Francji w ramach rejsu wzdłuż brzegów Andaluzji.
07.09.2020

Władze turystycznych regionów Hiszpanii ograniczają wstęp na plaże nocą

Rządy regionów Andaluzji oraz Balearów, w związku ze wzrostem liczby przypadków zachorowań na Covid-19, wprowadziły zakazy wchodzenia na plaże po zapadnięciu zmroku. Argumentują, że wieczorne spotkania wczasowiczów nad brzegiem morza mogą sprzyjać rosnącej liczbie infekcji.
04.09.2020

W Madrycie “wyłapują” koronawirusa ze ścieków

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłosiły, że uruchomiły system szybkiej analizy wód ściekowych w celu natychmiastowej identyfikacji nowych ognisk koronawirusa.
15.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.