Salvamento Maritimo, służba odpowiedzialna za bezpieczeństwo na hiszpańskich wodach, uratowała w Boże Narodzenie co najmniej 324 imigrantów, którzy na sześciu łodziach dotarli do Wysp Kanaryjskich – podała w środę agencja EFE.
Pięć cayucos, prymitywnych łodzi, którymi migranci podróżują z Afryki Zachodniej, przybyło w piątek w okolice Gran Canarii, Teneryfy i El Hierro, archipelagu wysp położonego na Oceanie Atlantyckim.
Jedna łódź została zlokalizowana ok. 18 km od wybrzeża Gran Canarii. Warunki pogodowe uniemożliwiły przeniesienie pasażerów na pokład łodzi ratunkowych, dlatego cayuco był holowany na ląd, gdzie zostanie dokładnie odkreślona liczba znajdującej się na niej osób.
Według opublikowanych niedawno przez resort spraw wewnętrznych statystyk, w tym roku do Hiszpanii przybyło ogółem ponad 60 tys. nielegalnych imigrantów, o 14,5 proc. więcej niż w 2023 roku. Ponad 57,7 tys. wybrało drogę morską, w tym 43,7 tys. trudny szlak kanaryjski.
mrf/ mick/
fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty