• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol

Partnerzy portalu

Od 2016 r. morze wdarło się do 45 metrów w głąb Costa del Sol, popularnego wśród turystów południowego wybrzeża Hiszpanii - wynika z szacunków ministerstwa transformacji ekologicznej, cytowanych w czwartek przez lokalne media.

Według rządowych ekspertów do nasilonego procesu wdzierania się wód Morza Śródziemnego w głąb południowego wybrzeża Hiszpanii prowadzą szczególnie szybkie zmiany klimatyczne.

Odnotowali oni, że tylko od stycznia do maja 2024 r. przez wybrzeże Costa del Sol przeszły cztery silne sztormy, które przyczyniły się do zajęcia przez wodę terenów, na których dotychczas znajdowała się plaża.

Największy, zajęty przez morze obszar znajduje się, jak oszacował hiszpański resort, w gminie Malaga.

Zdaniem Rafaela Yusa z organizacji Ekolodzy w Akcji w związku z szybko nasilającym się zjawiskiem wdzierania wody samorządy terytorialne hiszpańskiego wybrzeża powinny ograniczyć wydawanie pozwoleń na budowanie nowych obiektów w bliskim sąsiedztwie plaż.

"Docelowo wraz z nasilającym się fenomenem wiele terenów zamieszkałych przez człowieka może w niedługim czasie stać się wyspami" - podsumował Yus. 

zat/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.